Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mabas

Budujesz komercyjną łaźnię miejską... :lol:

Rozumiem.

Może Cię to zdziwi, ale DA SIĘ to zrobić!

Nawet trudne nie jest.

Jedna wężownica fi 22 o długości ok.25mb to dwa krany niewyczerpane.

Kilka takich (cztery do pięciu) zrównoleglone i w zrównoleglonych buforach o niemałej pojemności - to jest to, co Ci potrzebne.

Tylko czym masz zamiar to grzać?

Tu pompa ciepła nie da rady.

Gaz, ciepło miejskie (elektrociepłowniane) albo naprawdę spory kocioł.

Zakładam, że masz czym.

JAK - nie jest problemem.

Prowadziłem taki obiekt całe lata.

Grzałem kaloryfery i CWU dla całego osiedla akademickiego...

To znacznie więcej niż 200l/min.

Na początek - UDT masz PEWNE!

Odkryj jakie karty to coś wymyślimy.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zapomnijmy o tych 200 l, ma być w budynku 14 łazienek, ile cwu potrzeba do zapewnienia "komfortu pod prysznicem" (napisałam 200, bo liczyłem "tylko" 10 łazienek x 20 l/min każdy prysznic) dokładniejsze "dane" na

http://forum.muratordom.pl/jaki-wybrac-rodzaj-ogrzewania-jaka-instalacje-itp,t179859-60.htm

 

Dodam jeszcze, czy da się to zrobić przepływowo w 1 buforze np.1500l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bufor wykonany ze zbiornika po gazie 3000 ltr. dziala mi to juz pare lat i jestem z tego bardzo zadowolony. Takie cuda co opisujecie typu 500-700 ltr. to mozna sobie calkowicie odpuscic szkoda kasy. Dopiero przy takich pojemnosciach jak ta co mam jest warto inwestowac. Pozdrowienia dla wytrwalych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dodam jeszcze, czy da się to zrobić przepływowo w 1 buforze np.1500l?"

 

MOŻNA przepływowo...

NIE MOŻNA (nie da się, technicznie jest to nieuzasadnione podejście) w buforze 1500l .

Tu rozmawiamy o niemałych mocach grzewczych lub niemałym akumulatorze ładowanym małą mocą, ciągle, stale, non stop.

Co by nie gadał to kotłownia niemała wychodzi.

W każdą stronę to licząc.

Akumulacja. Spory zbiornik CWU - tak. To jest rozwiązanie często stosowane.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwsze ładowanie kominkiem :)!!!

Bufor jest w układzie zamkniętym i w jednym obiegu kocił gazowy kominek wodny i podłogówka, weżownica na dole pod solar narazie nie podłączona.

Pierwsze wrażenia:

1. Kocił gazowy coś około 20kW wszystko zgodnie z planem może poza tym, ze przy rozgrzewaniu na kocił wracała woda o temp. 10 C. Ale bardzo skutecznie - przy buforze 10C po 2 -3 min na podłogówce było zadane 30 C.

2. Kominek wodny robiren podobno 36kW - oczywiście za mało tlenu :( co prawda mam mokre drzewo, ale przyłącze kominka na fi100 to kpina, w ostatniej chwili dołożyłem jeszcze jedną rure fi110 ale i tak wyraźnie lepiej pali się gdy podam trochę tlenu z pomieszczenia. Za to efekt ładowania niemal jak na osławiony loddomacie :):):), powrót kominka pilnuje termostat ustawiony na 65C (bez możliwości regulacji), pompka kominka sterowana jest przez sterownik solarny z insbudu. Kominek szybko łapie temp. bo pracuje w małym obiegu na bardzo niskich obrotach pompy (sterownik ma regulację PWM), po przekroczeniu 65C otwiera się termostat a pompa przyśpiesza. W efekcie na ściance bufora na jakiś 10 cm jest różnica temp. od 20C do 70C, która niestety dosyć powoli przesuwa się w dół.

 

Dla tych co mają watpliwości, że podłączenia źródła do bufor a a dopiero z bufora podłogówka generuje opóźnienie powiem, że sterownik podłogówki nie dawał rady przymykać zaworu gdy wystartował kominek i musiałem ręcznie przymykać zawór, bo zasilanie zaczęło zbliżać się do 50C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem są wahania temperatur na podłogę przy ładowaniu bo temp. szybko się zmienia ale te 50 C to raczej chwilowo i to nie problem !

U mnie też to się zdarza.

 

Mam do Ciebie prośbę.

Sprawdź kiedyś ile gazu idzie na naładowanie bufora z 20 C do 80 lub 90 C !

Bardzo by nam się przydał ten wynik, i przypomnij wielkość buforka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem są wahania temperatur na podłogę przy ładowaniu bo temp. szybko się zmienia ale te 50 C to raczej chwilowo i to nie problem !

U mnie też to się zdarza.

 

Mam do Ciebie prośbę.

Sprawdź kiedyś ile gazu idzie na naładowanie bufora z 20 C do 80 lub 90 C !

Bardzo by nam się przydał ten wynik, i przypomnij wielkość buforka :wink:

 

Nie zagrzeję gazem całego bo powrót zrobiłem tak żeby kocił gazowy grzał jakieś 200l. Ale sprawdzę dokładnie jaka to odległość i ile litrów i pomierzę ile gazu poszło. Mój bufor ma tylko 2,2 wysokości rury takiej jak Twoja co daje 900l całej objętości, na razie jakoś ciężko to widzę naładować bufor tym kominkiem i takim opałem co mam.

 

Próbowałem zmienić czas przerw pomiędzy impulsami w sterowniku podłogówki, ale poniżej 20s sterownik działa szybciej niże bezwładność układu i za dużo kręci zaworem, więc odpuściłem.

 

Musze jeszcze dorobić jakiś termostat, żeby wyłączał pompę gdy woda w buforze jest zimna i za gorąca bo moja podłogówka nie ma tej funkcji.

 

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kociołek ma tak podłączony powrót że może nagrzać tylko około 200l, ale sprawdzę i powiem ile gazu na to idzie. Całość ma 900l bo to 2,2 m Twojej rury.

 

Walczyłem z podłogówką, ale skracając czas pomiędzy impulsami żeby szybciej działał "przeregulowuję" układ i sterownik kręci jak oszalały. Muszę jeszcze dorobić termostat żeby wyłączał pompę podłogówki gdy w buforze nie ma ciepła i gdy na podłogówkę idzie zbyt gorąca woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja tez jestem ciekaw skuteczności tego alufoxa niecierpliwie czekam na pomiary :wink: I jeszcze jedna sprawa jakiej pojemności powinienem mieć naczynie przeponowe przy buforze 600l i przy 1000mb alupexa fi16 w tej chwili grzejąc bufor do70stopni piecem węglowym ciśnienie rośnie do dwóch bar i zaczyna mi przy tym ciśnieniu wyrzucać już wodę przez zawór bezpieczeństwa po wychłodzeniu sie wody w układzie cisnienie spada do około zera a wtedy już z kolei piec gazowy chyba nie ruszy, na razie odpaliłem dopiero połowę podłogówki czyli jakieś 400mb alupexa a co będzie gdy odpalę całą podłogówkę,a jeśli założę jeszcze grzejniki :roll: :roll: W tej chwili mam naczynie o pojemności 50lPozdrawiam :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa jakiej pojemności powinienem mieć naczynie przeponowe przy buforze 600l i przy 1000mb alupexa fi16 w tej chwili grzejąc bufor do70stopni piecem węglowym ciśnienie rośnie do dwóch bar i zaczyna mi przy tym ciśnieniu wyrzucać już wodę przez zawór bezpieczeństwa po wychłodzeniu sie wody w układzie cisnienie spada do około zera a wtedy już z kolei piec gazowy chyba nie ruszy, na razie odpaliłem dopiero połowę podłogówki czyli jakieś 400mb alupexa a co będzie gdy odpalę całą podłogówkę,a jeśli założę jeszcze grzejniki :roll: :roll: W tej chwili mam naczynie o pojemności 50lPozdrawiam :wink:

 

W ubiegłym roku została wprowadzona norma europejska PN EN 12828 która reguluje całokształt projektowania instalacji centralnego ogrzewania, łącznie z zabezpieczeniem, o maksymalnej temperaturze pracy do 105°C.

Orientacyjnie się przyjmuje, że naczynie przeponowe powinno mieć pojemność około 7% objętości całkowitej zładu.

Dla temperatury jaką podajesz 70oC można by przyjąć 5%, ale to bardzo na styk i ja bym tak nie liczył. :(

 

Przy max. delcie t = 90st. przyrost objętości wynosi 0,0432 dm3 /kg

Objętość całej Twojej podłogówki (1000mb Alupexa 16x2) to 154l

 

Dla bufora 600l + 154l x 5(7)% = 37,7l (52,78l)

Dla bufora 1000l + 154l x 5(7)% = 57,7l (80,78l)

To obliczenia bardzo szacunkowe.

Żeby się upewnić skorzystaj może z jakiegoś programu obliczeniowego, np. Reflex4.

http://www.reflex.pl/?k=strony_p&m=&ns=13&pns=13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba że pomożesz mi wyjąc tego kloca bo ja się już teraz nie podejmuje :)

A ocieplanie będzie dwuetapowo do tego ten klocek jest w nieogrzewanym garażu.

hejka,

i jak efekty? przesyłka dotarła? są pierwsze pomiary magicznego alufoxa?

 

Dopiero dzisiaj dostałem rolkę tego "cudu" szczerze mówiąc nie wygląda to na szczyt inżynierii termoizolacyjnej. Coś na wzór twardej gąbki takiej do zabezpieczania przed uszkodzeniami a z dwóch stron folia aluminiowa. Instalacja najwcześniej w czwartek.

 

p.s

 

Doradźcie jak izolować (bufor będzie stał w narożniku ścian, i obudowany g-k) :

1. wg producenta alufox;

- warstwa alufox bezpośrednio na bufor

- wełna 10cm

- kolejna warstwa alufox na wełnę

- reszta przestrzeni (około 10cm) pomiędzy alufox a zabudową zasypana granulatem ze styro.

 

2. wg mojego pomysłu

- warstwa alufox bezpośrednio na bufor

- warstwa alufox na ściany zabudowy

- i tak powstała przestrzeń pomiędzy dwiema warstwami alufox około 20cm wypełniona granulatem lub wełną.

 

Na początek zrobię warstwę na bufor i zobaczę co się stanie z temp. powierzchni alufox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem pudełko pianki jednoskładnikowej - i powoli wężykiem od dołu do samej góry - tak żeby z 10cm warstwy stworzyć.

Jak to cenowo wychodzi?

Czy będziesz jeszcze dodatkowo docieplał?

Nie stosując folii alu będzie bardzo łatwo (zasypać granulatem styropianowym, lub obłożyć matami z wełny mineralnej). Chcąc dawać folię alu trzeba będzie przyciąć piankę do gładkiej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem pudełko pianki jednoskładnikowej - i powoli wężykiem od dołu do samej góry - tak żeby z 10cm warstwy stworzyć.

Jak to cenowo wychodzi?

Czy będziesz jeszcze dodatkowo docieplał?

Nie stosując folii alu będzie bardzo łatwo (zasypać granulatem styropianowym, lub obłożyć matami z wełny mineralnej). Chcąc dawać folię alu trzeba będzie przyciąć piankę do gładkiej powierzchni.

 

Trafiłem coś podobnego: http://allegro.pl/item954942064_okazja_pianka_montazowa_soudal_750ml.html ale tytana 65l z puszki... Oczywiście tylko pistoletowa - koszt ok. 150-180zł a masz teoretycznie 500-750l pianki do zagospodarowania - moim zdaniem to bardzo dużo ocieplenia.

Potrzebuje wilgoci także wtryśnięcie tego od góry zalewając jakąś obudowę nic nie da. Tylko cierpliwe układanie od dołu do samej góry.

Folia alu - psu na budę. Jak już musisz to sobie obklej płyte gk od wewnątrz. Ja zamierzam bufor ładnie zabudować a wolną przestrzeń zasypać styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem pudełko pianki jednoskładnikowej - i powoli wężykiem od dołu do samej góry - tak żeby z 10cm warstwy stworzyć.

Jak to cenowo wychodzi?

Czy będziesz jeszcze dodatkowo docieplał?

Nie stosując folii alu będzie bardzo łatwo (zasypać granulatem styropianowym, lub obłożyć matami z wełny mineralnej). Chcąc dawać folię alu trzeba będzie przyciąć piankę do gładkiej powierzchni.

Też myślałem nad sposobem obudowania bufora (2x750l) i wymyśliłem chyba dość prosty sposób. Zbiorniki owinąłem wełną lamelową pokrytą z jednej strony folią aluminiową (niestety dość droga ale chyba można by się bez niej obejść). Obudowa jest bardzo prosta. Zrobiłem ją z twardego styropianu gr 100 mm. Płyty pokleiłem niskoprężną pianą poliuretanową tak jak cegły w murze. Wolne przestrzenie wypełniłem wełną mineralną. Ocieplenia jest 100 mm styropianu i średnio 120 mm wełny. Całość jest stabilna. zewnętrzną powierzchnię można chyba wykończyć tak jak elewacje ale tego jeszcze nie zrobiłem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...