Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Ciepła woda zrobiona w ten sposób, że kupiłem najgrubszą rurę miedzianą w zwoju, popatrzyłem, przestraszyłem się, że będzie mało, dodałem następną (nie mieli najgrubszej to kupiłem o wymiar mniejszą). Połączenie na lut twardy, zwoje mniej więcej równo rozłożone na całej wysokości zbiornika (przynajmniej tak było jak można było jeszcze zajrzeć).

Krótko dwie rury miedziane w zwojach.

Ciepła woda żona lejąca wodę do wanny, ja myjący słoiki w kuchni, piec się nie załącza. Żona po 15 minutach meldująca się w kuchni, ja do wanny, ciepła woda o parametrach takich, że trudno wytrzymać (lubię masaż, a to szybko wychładza wodę, więc leję taką gorącą, żeby tylko się dało wejść). Co prawda nie sprawdziłem, czy przy tej drugiej wannie piec się nie załączył. Tak jest przy naładowanym buforze. Przy rozładowanym ja wiem, że piec pracuje przy poborze wody, żona nie odczuwa żadnej różnicy.

Po prostu na wyjściu z bufora woda jest już ciepła nawet przy wyczerpanym zasobniku (temperatura na całej wysokości 35 – 40 st.C, tylko na ostatnich metrach wężownicy bufor jest „gorący” ponieważ czujnik temperatury załączający piec znajduje się 20 cm od końca bufora, nigdy nie rozładowuje się do końca. Dzięki temu na grzejniki z mieszacza idzie woda mniej więcej o stałych parametrach i wężownica c.w.u. w najgorszym przypadku ma 2 lub 3 zwoje w gorącej wodzie. Bufor pięknie ładuje się i rozładowuje się warstwowo.)

Właśnie RomanP czy masz jakieś schematy swojego bufora zdjęcia podłączenia jak to wygląda u ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki mpoplaw za pomysł.

Nie mogłem znaleźć informacji jak zrobić podłogę pod cięższe przedmioty.

Znalazłem coś pod kominki ale tam chyba izolacja termiczna nie jest tak ważna.

 

Czy takie coś zda egzamin?

 

http://images44.fotosik.pl/283/c195b359d8fe195fmed.jpg

Edytowane przez igo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wygląda na to że mam mały problem ....

Podczas tworzenia bufora przyjąłem długość wężownicy solarnej na 7m (fi22). Zwinięta w "choinkę" ;-) i "pod lejkiem". Obecnie planuję zamontować solary płaskie o pow. 5,43m2 / kąt 45st. kierunek S. Instalator twierdzi, ze wg niego żeby instalacja działała poprawnie powinienem mieć tej wężownicy 15m(fi 22). podobno przyjmuje się jakiś przelicznik że 1m2 pow. solarka = 0,2m2 pow wężownicy.....Może się mylą? Czy 7m wystarczy żeby to działało optymalnie? jak to "wyliczyć"?

Pozdrawiam

Gelus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszacujmy...

5500W/700cm=7,86

Dla mnie to trochę sporo tych watów (w szczycie) na jeden cm tej rury...

Pociesz się, że transport ciepła zależy od różnicy temperatur.

Tu będą dość spore.

 

Może nie optymalnie, ale jakoś to będzie...

Nie co dzień słoneczko "pełną parą" działa.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Przeczytałem ten temat od deski do deski i właśnie rozpocząłem budowę swojego bufora :)

Na zdjęciu materiał wykopany na złomie średnica 70 cm długość na razie 280 ale będzie max 250.

Trochę mało ale może starczy.

 

Mam pytanie odnośnie podłączenia do niego pompy ciepła czy poprawnie będzie włączyć ją równolegle z piecem tak aby także zasilała bufor od góry a nie przez wężownicę na dole bufora. Źródła ciepła zasilały by bufor naprzemiennie.

bufor1..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Piczmana

Rzeczywiście przypomina twoje początki z buforem Napisz jak teraz oceniasz inwestycje masz już trochę doświadczenia

 

A bufor wg. projektu Adama czyli c.w.u. przepływowe z wężownicy miedzianej fi18 25mb. ogrzewanie ścienno-podłogowe czyli nisko temperaturowe

Chciałbym aby chodziło tylko na PC ale jak braknie tych paru stopni do 45 dla c.w.u. to pewnie grzałka 6kW,

 

A piec mam więc grzech nie podłączyć niech stoi i czeka na ciężkie czasy lub duże mrozy

 

Poniżej schemat o co chodzi z tym podłączeniem PC i pieca oczywiście działają naprzemiennie gdy rozpalę w piecu automatyka zatrzymuje pompę ciepła.

Bez nazwy..jpg

Edytowane przez pioos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, mam pytanie do Pana Adama,lub kompetentnej innej osoby. Planuję instalację grzewczą na bazie pieca gazowego jedno funkcyjnego kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania, kominkiem z płaszczem wodnym i podłogówką wszędzie oprócz 4 sypialni (gdzieś słyszałem, ze w pomieszczeniach sypialnych podłogówka nie jest za dobra), no i rekuperator z wymiennikiem obrotowym.

Moje pytanie brzmi:

1. jakiej wielkości byłby szacunkowy optymalny bufor na 160 m kwadratowych domu

2. w zimę jest to oczywiste, ale jak przedstawia się bilans kosztów grzania dużego bufora w lato i jego strat cieplnych? Czy jest ekonomiczne grzanie tak gigantycznej ilości wody i podtrzymywanie jej temperatury? Ilość osób - 4.

3. Jaki jest przybliżony koszt takiego bufora?

Z góry dzięki za konstruktywne merytoryczne odpowiedzi. Proszę nie wysilać się na "wyszukaj, to już było", bo po analizie tekstu wypowiedzi nic takiego nie stwierdziłem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś Ci chyba czegoś nie dopopwiedział... :roll:

"..kominka przystosowanego do pracy w układzie zamkniętym..."

Nie ma czegoś takiego...

 

"Czy ktoś pokusiłby się o wykonanie schematu połączenia całej "maszynerii""

Samobójca lub co najmniej ryzykant.

Planujesz sport ekstremalny!

 

Piec stałopalny jest stałopalny i inny nie będzie.

DLATEGO wszelkie przepisy i zalecenia mówią o układzie otwartym...

 

Wiem, wiem! Opisywali, że zrobili, że działało...

Ja bym nie miał odwagi.

JA WIEM co zrobić, jak coś pójdzie "nie tak". (brak prądu w samą mroźną noc, gdy kominek rozchajcowany na maxa). Mój 10 latek - nie...

Nie chciałbym robić nowego. Ten jest fajny!

Adam M.

 

Mistrzu służę jeśli mogę:

Podstawy prawne i produkty http://www.lechma.com.pl/pl/aktualnosci.php?artid=20

Pozdrawiam uniżenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad sprzężeniem bufora ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym (tylko gdy kominek pracuje) i pieca kondensata z zamkniętą komorą spalania, który będzie pracował z pominięciem bufora. Zapodałem zmodyfikowany rysunek, który znalazłem na tym forum i zastanawiam się jakie urządzonko zainstalować na nitce z cyfrą 1, aby w momencie gdy bufor ma temperaturę niższą niż zadana na piecu strumień płynął z pominięciem wężownicy w buforze.

W momencie gdy kominek będzie w układzie zamkniętym, planuję naczynie przeponowe, jedno dla bufora i kominka. Jak umiejscowić zasilanie bufora z kominka (może w dnie pod lejkiem i czy w ogóle dawać w takim przypadku odwrócony lejek? Rozumię, że wężownica pieca ma być w najwyższym punkcie bufora, bo tam jest najcieplej.

Proszę o pomoc i uwagi odnośnie schematu.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Piotr

Mój.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie zamkniętym to bym się tego nie podjął...

Wiem, że można i że się da...

 

Policz sobie zgodnie z zasadami to naczynie przeponowe dla jakiej tony czy dwóch...

Stać Cię na takie?

KTO Ci je wykona?

A nie dasz?

Wiesz, że fajną bombkę postawisz?

"(gdzieś słyszałem, ze w pomieszczeniach sypialnych podłogówka nie jest za dobra),"

Kto gadał? Kiedy? Czemu?

 

To ja proszę o rzeczowe argumenty przeciw!

Ploty mnie nie przekonują...

 

"Czy jest ekonomiczne grzanie tak gigantycznej ilości wody i podtrzymywanie jej temperatury? Ilość osób - 4."

A jest ekonomiczne budowanie domu?

Namiot jest tańszy!

Bardzo Ci przeszkadza zapas ciepłej wody w ilości około tony?

Znieść nie potrafisz, że tyle ciepełka tam sobie gdzieś stoi i czeka, aż będzie potrzebne?

CZEMU?

Tylko - rzeczowo!

A straty to zależą od staranności i grubości wykonanej termoizolacji.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy jest ekonomiczne grzanie tak gigantycznej ilości wody i podtrzymywanie jej temperatury? Ilość osób - 4."

Adam M.

 

Panie Adamie z całym szacunkiem, ale chciałbym usłyszeć jak wygląda rachunek ekonomiczny podgrzania takiej ilości wody w lato piecem gazowym, bo palenisko jest nie używane? Czy staje się to celowe? Obliczyłem kiedyś, że podgrzanie wody w piecu gazowym przepływowym kosztuje jakieś 35 zł/miesiąc (piec dwufunkcyjny z otwartą komorą spal.) co stawia ten rachunek ekonomiczny pod znakiem zapytania, bo chochlowanie, aby dogrzać bufor... . Hajcować aby później odzyskiwać i narażać się na straty, o kosztach inwestycji nie wspomnę !!!

Dla tego będę chciał buforować tylko kominek z płaszczem wodnym, w okresie grzewczym, bo tu nadmiary ciepła będą i wyłączać bufor w momencie grzania pieca gazowego. Pomiar temp. czynnika grzewczego, impuls włącz wyłącz, na wysokości wężownicy, przed nitką nr 1.

Prosił bym raczej o ocenę schematu i podpowiedzenie co spowoduje wyłączenie bufora z obiegu nitką nr 1. Czytałem gdzieś że jest tam za dużo pomp itd, itp...

Brałem również pod uwagę solary, oczywiście kupne (nie jestem taki zdolny - przynajmniej nie w tej dziedzinie), ale rachunek ekonomiczny dla 4 osób, a za parę lat i pewnie mniej niż 4, nie jest zbyt łaskawy. Mimo zasłyszanych opinii (za solarami) jest zagrożenie, że inwestycja nigdy się nie zwróci, a w najlepszym przypadku wyjdzie na "0".

Na koszty solarów oprócz zakupu składa się ich serwis, okresowa wymiana płynów, pomiar gęstości, no i fakt, że trzeba je wymienić po jakiś 20 latach. Montaż solarków jest uzasadniony przy poborze ciepłej wody przez więcej niż 5 może 6 osób lub przy basenie.

Można być modnym ale po co? W wynalazcę też nie mam zamiaru się bawić. Nie stać mnie na to.

Odnośnie podłogówki w sypialniach to taką opinię przedstawił instalator, twierdząc, że kurz się unosi i dla alergików jest to nie zdrowe. Jeżeli są jakieś inne zdania to bardzo proszę o ich przedstawienie, chętnie się zapoznam.

Pozdrawiam i z dziką rozkoszą oczekuję opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten instalator nie był czasem pijany, jak to gadał?

A wiadomo Ci, tak ogólnie, co to jest podłogówka i jak działa?

Widziałeś taką na żywo?

Opisz, proszę, ten mechanizm wymuszajacy ruch kurzu w domu o wilgotności względnej w okolicy 50% i temperaturze podłogi nigdy nie przekraczającej 28stC.

JAK to się ma odbywać?

Bo jak się to dzieje przy kaloryferach - to ja wiem.

Wystarczy ścianę nad kaloryferem obejrzeć po pewnym czasie...

 

Z buforem rób sobie co chcesz. On jest Twój.

Z fizyką - już NIE!

Ona jest obiektywnie - wspólna dla wszystkich i jednoznaczna!

 

Nie brałeś pod uwagę, że nie codzień wykorzystasz całą zawartość tego bufora latem?

Realnie - nigdy.

Będzie stale ciepły a to, co trzeba tam włożyć - to jest to, co zabrałeś.

 

Masz zamiar go nie ocieplać?!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten instalator nie był czasem pijany, jak to gadał?

A wiadomo Ci, tak ogólnie, co to jest podłogówka i jak działa?

Widziałeś taką na żywo?

 

Z buforem rób sobie co chcesz. On jest Twój.

Z fizyką - już NIE!

Ona jest obiektywnie - wspólna dla wszystkich i jednoznaczna!

 

Nie brałeś pod uwagę, że nie codzień wykorzystasz całą zawartość tego bufora latem?

Realnie - nigdy.

Będzie stale ciepły a to, co trzeba tam włożyć - to jest to, co zabrałeś.

 

Masz zamiar go nie ocieplać?!

 

Adam M.

 

Rozumie!

Co to podłogówka wiem i zgadzam się że na grzejnikach konwekcja występuje duża, na podłogówce nie lub słaba.

Bufor będzie ocieplony oczywiście i to solidnie - wełna min 10cm, może 20cm i alumata min 3 cm.

Czy zimny bufor nie będzie chłodził układu wężownicy - pieca, bo nie będę palił w kominku ciągle?

Co Panie Adamie ze schematem i tym elementem sterującym na nitce nr 1? Myślę że zgodnie z rozważaniami nie będzie kaloryferów tylko sama podłogówka. To też bufor. Może tylko ten układ na powierzchni 200m wystarczy za bufor dla kominka i pieca kondensacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...