Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Ponawiam znowu prośbę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Czy ktoś z szanownych Panów ma jakąś koncepcję jakie urządzonko wstawić na nitkę nr 1 w celu ominięcia ładowania bufora przy piecu kondensacyjnym, jeśli temperatura w buforze w okolicy wężownicy będzie niższa niż zadana. Wężownica dodatkowo nie będzie chłodziła obiegu grzewczego.

Bufor będzie ładowany tylko przez kominek z płaszczem wodnym, który z kolei po przekroczeniu zadanej temp będzie wspomagał piec gazowy, który się wyłaczy.

No i czy jest to dobre rozwiązanie? Może inaczej - ekonomiczne?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie uwagi...

Mój.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem właśnie buforek. Ok. 1,5m3, z dołu i z góry i jeszcze z boku odkręcane dekle. Wydaje mi się idealny do tego celu.

Zastanawiam się nad wpięciem go w powrót do pieca kondensacyjnego. Piec będzie miał za zadanie rozprowadzić gorącą wodę jak do tej pory czyli w podłogówkę i grzejniki, a jeśli zajdzie potrzeba podgrzać do zadanej temperatury. Taka jest moja idea, nie wiem jeszcze czy tak się na pewno da podłączyć do pieca. I co z wodą użytkową.

Pozdrawiam!

bufor..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie przemyślałem sprawę i zrobiłem nowy schemat.

Czy układ będzie działał poprawnie i czy dla kominka 24kW wystarczy bufor 450L.

Piec gazowy (kondensacyjny) nie będzie ładował bufora, całość sterowana sterownikiem Euroster UNI2 i sterownik pokojowy.

Schemat_Instalacji.jpg

Edytowane przez jesionki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kominek z PW będzie oddawał nominalnie 24kW do obiegu wody to ten bufor masz za mały.:(

Przy ładowaniu od 10oC do 90oC bedzie miał pojemność niecałych 42kWh,

Przy wychłodzenie bufora do temperatury 30oC i powtórnym ładowaniu będzie wstanie z akumulować już tylko 31,5kWh, a to znaczy że po 1,5 godzinie palenia masz nabity bufor na max.

Nawet uwzględniając jednoczesny rozbiór ciepła to paląc w takim kominku musisz patrzeć na zegarek, bo inaczej może zdarzyć się jakaś przykrość.

Właściwie to zaraz po rozpaleniu musiałbyś myśleć już o wygaszaniu. :(

Poza tym wydaje mi się ze kominek 24kW to trochę za mocny do domu o powierzchni 160m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym wydaje mi się ze kominek 24kW to trochę za mocny do domu o powierzchni 160m2

 

Tak masz rację, zagalopowałem się!!!

Będzie to kominek 19kW, gdzie moc obiegu wodnego to 16,7kW. Jak wygląda bilans dla tego modelu?

Dom będzie miał ok 218 m kw (ogrzewane), z czego ok 25 m kw. to garaż, wiatrołap i kotłownia. Te pomieszczenia będą miały niższe temperatury, ale również ogrzewane.

Zastosuję również rekuperator z wymiennikiem obrotowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dalej dużo.

Chyba że dom będzie średnio izolowany i rozbiór ciepła podczas palenia będzie spory.

Bez określenia zapotrzebowania na ciepło trochę ciężko dobrać moc

Kominek z PW o mocy nominalnej 16,7kW

Bufor 450l

Pojemność bufora bez zmian.

Czas ładowania od 30oC do 90oC poniżej 2 godzin (1h 50min) bez rozbioru ciepła.

Wartość opalowa drewna to około 15kJ/kg czyli ~ 4,2Kwh

Żeby więc nabić bufor do 90oC potrzebujesz spalić około 7,5kg drewna o wilgotności poniżej 20%.

Przy takiej pojemności bufora, i takiej mocy kominka nie jest to nawet jeden pełen załadunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz podac model kominka z plaszczem? albo chociaz producenta?

 

Kominek firmy Lechma model PL-200 Exclusive SP (Szyba Prosta), lub PL-190 Standard 19kW.

Nie wiem jeszcze czy będzie to model do układu zamkniętego, czy otwartego, ale z chłodnicą płaszcza wodnego, komorą zamkniętą (dolot do komory spalania od dołu sterowany przepustnicą), szyber automatyczny i szyba pyrolityczna. Oczywiście zabezpieczenie termiczne i zawór bezpieczeństwa to obowiązek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tona lub więcej wychodzi...

Taka beczka fi 80 o wysokości ze 2m.

 

Adam M.

 

Panie Adamie bardzo proszę się przyjrzeć czy układ zgodny z tym schematem zadziała.

Link do instrukcji sterownika: http://www.euroster.com.pl/index.php?pokaz=pokaz&id_produktu=48.

Link do bufora: http://www.stalko.com/produkty,bufor-ciepla---pojemnosc-500-litrow-z-gorna-wezownica-miedziana.,6,22.html (w przypadku kiedy nie będzie solarów).

Praca w układzie "B"lub "C".

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

schemat bufora.jpg

Edytowane przez jesionki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadło mi jeszcze jedno do głowy!

Gdyby urządzenia pracowały w jednym obiegu zamknięty, czyli kominek bufor (bez wężownicy) i układ pieca.

Czy nie był by to sprawniejszy układ?

Jeżeli chodzi o ładowanie bufora to byłby on pod kontrolą sterownika (dławienie kominka) przy osiągnięciu zadanej temperatury. Chodzi raczej o zgromadzenie nadmiaru energii podczas rozpalenia kominka niż celowe ładowanie do "obucha".

schemat bufora bez wezownic.jpg

Edytowane przez jesionki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeżeli chodzi o ładowanie bufora to byłby on pod kontrolą sterownika (dławienie kominka) przy osiągnięciu zadanej temperatury. Chodzi raczej o zgromadzenie nadmiaru energii podczas rozpalenia kominka niż celowe ładowanie do "obucha". "

 

Logika!

 

Czyli zakładamy niewydolność i kiepskie działanie tego sterownika i robimy mu "protezę " z tego bufora?

PO CO?

Dać lepszy sterownik!

I... czyścić ten komin do obłędu! Ze 2 razy w tygodniu!

 

(Zaczęli robić całkiem fajne buforki... )

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logika!

Czyli zakładamy niewydolność i kiepskie działanie tego sterownika i robimy mu "protezę " z tego bufora?

PO CO?

Dać lepszy sterownik!

I... czyścić ten komin do obłędu! Ze 2 razy w tygodniu!

Adam M.

Panie Adamie proszę o podpowiedź bo nie jarzę haha. Czemu protezę?

Jaki lepszy sterownik? Czemu? ten jest kiepski? Ma Pan jakiś konkretny na mysli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...