Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Dobra.

Powoli i raz jeszcze...

 

Bufor to bufor! Sprężyna! Odbojnik! Resor!

 

Służy do gaszenia pików mocy z nieopanowanych źródeł energii (ciepła, palenisk stałopalnych).

MOŻE też być akumulatorem (i jest), który ciepełko przesuwa "na potem".

Latać - nie będzie!

 

Jak sterownik jest dobry - to po co bufor?

Jak piec (kominek, kocioł) jest dobry - to po co mu rozbudowany sterownik?

To my za ten sterownik robimy przy kominku i to - jak gadają - dla przyjemności!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Planuję "przeciąć" powrót do pieca i wstawić tutaj bufor. Czyli zimna woda do bufora a ciepła z bufora do pieca (kondensat) który według mojego mniemania rozprowadzi (ewentualnie dogrzeje) wodę po obiegu centralnego ogrzewania.

Nie znalazłem na forum podobnego rozwiązania, co skłania mnie do myśli że coś z tym pomysłem jest nie tak.

Czy moglibyście ten pomysł ocenić?

Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra.

Powoli i raz jeszcze...

 

Jak sterownik jest dobry - to po co bufor?

Jak piec (kominek, kocioł) jest dobry - to po co mu rozbudowany sterownik?

To my za ten sterownik robimy przy kominku i to - jak gadają - dla przyjemności!

 

Adam M.

 

Dla mnie - powrót do bufora z podłogówki coś trochę za wysoko...

Generalnie - układ powinien zadziałać.

Adam M.

 

Reasumując Panie Adamie sugeruje Pan taki układ jak na schemacie... bz bufora?

schemat bez bufora.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie to właściwie bombę stawiasz. :(

Pomyśl że jak Cie nie ma w domu, to nad tym muszą także zapanować domownicy.

adam' owi_mk chodziło raczej o co innego.

Dać lepszy sterownik!

I... czyścić ten komin do obłędu! Ze 2 razy w tygodniu!

 

Adam M.

Jeśli dasz "doskonały" sterownik, który całkowicie będzie panował nad ilością produkowanego ciepła to kominek 19kW będzie wiecznie dławiony.

Przy takim paleniu będzie się wydzielać mnóstwo, podkreślam mnóstwo substancji smolistych zatykających przewód kominowy.

Zresztą sam kominek tez na tym ucierpi, a Ty właściwie możesz zrezygnować z szyby i zastąpić ją blacha, bo i tak będzie wiecznie zasyfiona.

Wizualizacji żywego ognie nie będzie. :D

Kominek nie będzie mógł rozwinąć skrzydeł, więc optymalna temperatura spalin nie będzie osiągana. :(

 

Żeby palić w kominku z dużą sprawnością musisz dać mu się palić.

A żeby to mógł robić to musisz mieć gdzie te nadwyżki jego mocy odkładać.

I do tego właśnie służy bufor.

I to w Twoim przypadku konkretny.

Pisałem już że 450l to mało. Pomyśli ile będzie takich sytuacji, że te 16,7kW które kominek jest wstanie przekazać do obiegu CO będzie wykorzystwne w całości na pokrycie ogrzewania.

Więc albo kominek za mocny, albo bufor konkretny potrzebny.

Pojemność zbiornika buforowego wynika z mocy kominka. Minimum 50l/kW, zalecane 80l/kW.

Łatwo policzyć że bufor powinien mieć 1000-1500l co już zresztą było powiedziane.

W złym kierunku kombinujesz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie to właściwie bombę stawiasz. :(

Pomyśl że jak Cie nie ma w domu, to nad tym muszą także zapanować domownicy.

 

Jaką bombę?

O zgrozo Jani_63 to, że schemat jest uproszczony to chyba wziąłeś pod uwagę, czy nie?!!!

W układzie kominka jest zawór 2,5bar i oczywiście chłodnica płaszcza wodnego z zabezpieczeniem termicznym, no i naczynie wzbiorcze przeponowe!

Kominek będzie chodził z maksymalną mocą (otwarta przepustnica dolotu powietrza) od momentu, kiedy zgłoszone zostanie zapotrzebowanie na ciepło (dogrzanie zasobnika C.W.U. i dogrzanie domu (czujniki), natomiast zostanie zdławiony (zamknięta przepustnica) gdy zostaną osiągnięte parametry krańcowe (łącznie z wyłączeniem programatora tygodniowego pokojówki).

Gdzie tu bomba haha !!! Szyby też przedstawiają się nie najgorzej - widziałem w użyciu takowe wkłady z płaszczem wodnym. Zależy wszystko raczej od wilgotności drewna. Zresztą używam kominek na co dzień ze zredukowanym spalaniem i nie jest to tak jak Szanowny Kolega przedstawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uproszczony czy nie, to nie ma w nim bufora, który dla źródła ciepła wysokotemperaturowego jakim jest kominek z PW jest dobrym rozwiązaniem.

Automatyka cały czas dławiąca temperaturę płaszcza będzie powodować chroniczne niedogrzanie komory spalania z konsekwencjami o których już pisałem.

Układ zamknięty to jedno, a możliwość oddania ciepła to drugie.

Chyba że zakładasz że paląc sie z mocą minimalną (nie mogę się doszukać, ale zakładam około 8-10kW) temperatura spalin nie spadnie poniżej 220oC (nominalnie 355 oC), a całe ciepło zostanie wykorzystane na pokrycie zapotrzebowania.

Inaczej będzie to rodziło problemy.

Kominek który eksploatujesz na co dzień też jest z PW?

Przy płaszczu temperatury jakie są w komorze spalania znacznie się różnią od tych jakie są w normalnym kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jani_63, z całym szcunkiem, ale masz rację, ale nie w całej rozciągłości!

1. Automatyka nie "dławi cały czas kominka" (działa jak dmuchawa w piecu na paliwo stałe).

2. Zasilanie w powietrze nie jest cały czas dławione!!! Jest tylko zredukowane po przekroczeniu na Eurosterze UNI2 zadanej temperatury. Następnie otworzy przepustnicę w momencie spadku temp. zasilania kominka, lub po zgłoszeniu zapotrzebowania na ciepło przez układ C.O, lub C.U.W.

3. Temp. średnia spalin w tym kominku przy mocy znamionowej to 315 st.C, a minimalna 110 st.C i nie występuje tu "niedogrzanie komory spalania".

4. Max robocza temp. wody to 95 st. C

Zgadzam się z Tobą natomiast, że chyba wystarczy kominek z PW o mocy całkowitej 14,8kW i zespołu wodnego 12,6kW i do otoczenia 3 kW. Będzie podłogówka i zasobnik C.W.U więc nie potrzeba tu oszałamiających temperatur i buforów. No i nieduże zapotrzebowanie.

Uważam, że robienie kotłowni z salonu to pomyłka (bufor i ładowanie do obucha, ciągłe podkładanie). Natomiast wychodzę z założenia, że jak palę to dla przyjemności i mile widziany jest odzysk ciepła i wtłoczenie go do układu C.O i C.W.U. Zwłaszcza w siarczyste mrozy.

Załączam poprawiony schemat

schemat bez bufora.jpg

Edytowane przez jesionki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze was o pomoc w sprawie mojego co

1 mam problem z sadzami w kominie caly czas osadzaja sie raz zapalily sia

2 mokry piec w srodku

3 spalam 5 ton wegla (dobrego )

jak sie tego pozbyc blagam pomocy

teraz dane

dom 100metr kwadratowych nieocieplony niewszystkie okna wynienione

piec 17kw z dmuchawa firmy ogniwo mysle ze duzo zaduzy

grzejniki zeberkowe aluminiowe jedna podlogówka w lazience bojler 150l

Edytowane przez ryniu12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys mialem stary piec dwa razy do roku czyscilem komin sady bylo okolo pól wiaderka 10litrowego i spalalem 5 ton wegla

teraz przy tym nowym piecu czyszcze komin 5,6razy a sadzy 2wiederka 10litrowych

myslalem ze jak kupie nowy piec to bede spalal mniej wegla a tu totalna porazka

a odkiedy zapalil mi sie komin to juz calkiem jestem zalamany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniasz dobre paliwo na kiepskie spaliny! (głównie sadzę).

Nie dopalasz. Palenisko masz zbyt zimne! Spaliny też!

Coś tu bardzo jest niedopasowane.

 

Tam gdzie jest dmuchawa jest niedopasowanie, sztuczna sytuacja!

To nie jest proces palenia prowadzony optymalnie!

To straty na paliwie w zamian za częściową "bezobsługowość".

Tyle - ze potem trzeba ten komin czyścic do obłędu.

Sam to teraz przerabiasz...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinieneś przeczytać ten wątek od samego początku, sporo by ci się wyjaśniło, np; wiedział byś że 300L dla 17KW to za mało, albo że rodzaj kotła w żaden sposób nie wpływa na zapotrzebowanie na ciepło w domku, oraz że domek taki jak twój po termorenowacji z buforem 1000L nie powinien brać więcej jak 1,5T węgla na sezon

 

Chyba go nie zrozumiałeś hydrofor to nie bufor !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...