Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

A ja mam pytanie z innej beczki.

Planuje bufor 1000 l. Na całym domu mam podłogówkę, łącznie 8 obiegów jakieś 110 m2, obiegi od 50 do 70 m.

Jaka pompę dobrać do napędzania podłogówki. Przy sterowaniu pogodowym pompa pracuje cały czas a sterownik reguluje temperaturę czynnika za pomocą zaworu trójdrogowego ?? Dobrze to rozumiem ??

Wyjście z bufora 3/4.

 

U mnie chodzi taka mała co pobiera 25 W na I biegu.

Z tą pogodówką to z grubsza dobrze rozumiesz :)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Slyszałem o takich buforach z metalowymi zamknietymi kształtkami w ich środku,wypełnionymi parafiną dla zwiększenia kumulacji.Czy ktoś to może potwiardzić?

Na złomie nabyłem dwa kawałki rury z kołnierzami o średnicy wewnnętrznej 30 cm i grubości ścianki 1cm.Po skręceniu i napelnieniu wyidzie z tego bojler pionowy o pojemności 90 l i łącznej wadze 230 kg,ponieważ sam bojler będzie ważył140kg.Ciekawy jestem ile tak na prawdę ciężar bojlera podgrzany przez wodę i po zabraniu tej wody ,podgrzeje nowej wody?

Pozdrawiam.

Z parafiną jest ten problem ze w czasie stygnięcia na powierzchni styku z ośrodkiem do którego ma przekazać ciepło przemiany, w tym przypadku wody, sama dla siebie staje się izolatorem bardziej wewnętrznych warstw które jeszcze to ciepło mają i mogłyby je oddać.

Inaczej, taki układ musiałby się składać bardzo cienkich rurek.

Następnym problem jest duża zmiana objętości parafiny.

Ale sama koncepcja jest oczywiście słuszna. :)

Polecam przestudiować Ten wątek Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne wyliczenia.

Taki akumulator parafinowy da się zrobić i nawet już działa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbujmy może jakoś usystematyzować tę posiadaną wiedzę!

 

Grubość ścianki:

W buforze postawionym w piwnicy , dla przeciętnego domku z pięterkiem, wznios (wysokość słupa wody w instalacji) będzie nie większy jak 10m. (trzy kondygnacje po 3m).

To jest prawie dokładnie ciśnienie (hydrostatyczne) 1 atm (1 bar) = 1kg/1cm2.

Tona to 1m3.

Powiedzmy kostka 1m x 1m x 1m.

Jakie więc siły zadziałają na taką ściankę?

1m2 = 10000cm2

1kg na 10000cm2 to (jak by nie liczył!) 10000kg.

Po ludzku - 10 ton!

 

JAKA blacha 3 wytrzyma bez odkształcenia takie parcia?

 

TYLKO TAKA, KTÓRA JUŻ JEST "NAPIĘTA", NACIĄGNIĘTA JAK BARANIE KICHY!!!

Bardzo istotny tu jest kształt OBŁY! - walec czy kula!

Tam ta blacha już jest "odkształcona" i jak jest z dobrego materiału - to dalej si ę już nie podda.

Wtedy blacha 2 wystarcza.

 

Tyle, że dwójkę się kiepsko spawa (mało "mięsa") i łatwo o niedoróbę.

 

No, i co z dennicami? Też powinny być obłe...

 

No - to czwórka!

FAJNIE!!!

Pokażcie mi faceta, co sobie taką czwórkę, a lepiej piątkę na walcach ładnie wyobli!

Wiecie jak się te ściankę walca formuje?

 

Jest coś w rodzaju ręcznego magla.

Wkłada się blachę i kręci korbą. Układ trzech walców powoduje jej równomierne gięcie w jedną stronę.

I tak w lewo - w prawo , w lewo - w prawo. Do skutku.

Aż się brzegi arkusza zejdą.

Potem już tylko spawanie.

 

No, to zróbcie to z czym grubszym!

 

DLATEGO - RURA z odpadu.

Z wielkogabarytowego rurociągu.

Fi 70 czy fi 80 (cm) to raczej normalne, spotykane średnice, a przy długości około 2m - to jest "TO"

 

Płaski dekiel z blachy 5 jest tak sztywny i niewielki (w porównaniu z powierzchnią walca) - że swobodnie wytrzyma ten 1kg/1cm.

 

(Problemu obciążeń dynamicznych nawet tu nie dotknąłem! Uderzeń wodnych itp).

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie bufor w ksztalcie walca 1000 litrów z jakiej grubej blachy bylem u fachowca który bedzie robil mi zbiornik powiedzial ze 3 mm blacha wystarczy wzupelnoci mam troche obawy ja sie na tym niieznam ale wkoncu bylem u fachowca co wy myslicie wsumie na alegro gotowe zbiorniki sa z blachy 3 doradzcie mi

Jeśli będziesz walcował z blachy to może i z 3 by było ja mam z 4 i jest on naprawdę solidny i masywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś robił badanie polskiego rynku i wie , kto w Polsce produkuje lub sprzedaje najlepszy i najtańszy FABRYCZNY bufor ? Taki minimum 1000l i z dwiema wężownicami - jedną dla solarów i jedną do przepływowego grzania CWU . Może nie trzeba przechodzić tych wszystkich "schodów" produkcyjnych, bo ktoś gdzieś produkuje dobrze i sprzedaje tanio ?

 

Ja chętnie dałbym 1000zł więcej i miał bufor fabryczny za 7 dni pod domem. Niestety moje własne badania pokazują, że u nas na rynku sensowne bufory kosztują majątek. Sprzedawca Elektrometa daje mi 28% rabatu, ale co z tego skoro ceny są z sufitu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez K160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K160

 

Dodaj do tego proponowanego 1000 zł jedno zero z tyłu, ale PRZED przecinkiem!!!

Do tych siedmiu dni oczekiwania dołóż jeszcze siedem...

 

Poszukaj : Paradigma. (i podobne).

Potem ostro negocjuj cenę, aby się zmieścić w tych czterech zerach i jedynce...

 

Pytasz czy jest gdzieś...

 

JEST I TO W KILKU MIEJSCACH!

 

Jak Ci się wydaje?

CZEMU ludzie sobie to robią "tymi ręcami", jak może kosztować 1000zł i z dostawą pod drzwi zająć 7 dni?

 

(złomowa rura fi 80cm i długości 250cm to koszt około 1000zł - na wagę! I bez dostawy!)

 

Adam M.

 

DOCZYTAŁEM!

Dołożyłbyś ten tysiąc i nie robił sam!

O.K.

Zleć komuś, tylko pamiętaj, że "na słowo" do roboty się nie zabierze!

Musisz mu co najmniej koszt materiałów zaliczkować...

A tanie nie są.

 

DA SIĘ go w tydzień zrobić na gotowo.

Ale...

Pieniądz jest najlepszym napędem wszelkich inwestycji.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymanie ciepła w przemianie fazowej miało być stosowane w motoryzacji, aby silnik się nie wychładzał zbyt szybko. Schatz ma akumulator ciepła z wodorotlenkiem baru (barium hydroxide?), który ma temperaturę topnienia ok. 75°. To mogłoby zwiększyć pojemność cieplną bufora w jego górnym zakresie. Edytowane przez Piwoslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. ... Dziękuje za szybkie odpowiedzi. Po dokonaniu analizy oferty rynkowej z Waszą pomocą, stwierdzam, że za sensowny bufor o pojemności minimum 1000l (ja bym chciał 1500) z dwiema wężownicami (muszę mieć taką do przepływowego grzania CWU) trzeba zapłacić minimum 7000zł brutto. Uwzględniając nawet te 30% rabatu , który można by wywalczyć to i tak jest gigantyczna suma.

 

Bufor trzeba zrobić TYMI RĘCAMI Dziękuję i pozdrawiam

 

PS. Firma Stalko rzeczywiście tania , zadzwonię do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. ... Dziękuje za szybkie odpowiedzi. Po dokonaniu analizy oferty rynkowej z Waszą pomocą, stwierdzam, że za sensowny bufor o pojemności minimum 1000l (ja bym chciał 1500) z dwiema wężownicami (muszę mieć taką do przepływowego grzania CWU) trzeba zapłacić minimum 7000zł brutto. Uwzględniając nawet te 30% rabatu , który można by wywalczyć to i tak jest gigantyczna suma.

 

Bufor trzeba zrobić TYMI RĘCAMI Dziękuję i pozdrawiam

 

PS. Firma Stalko rzeczywiście tania , zadzwonię do nich.

 

a sprubuj na allegro przykładowy link :

http://www.allegro.pl/item1038122836_bufor_akumulacyjny_1500_litrow_wezownica_izolac.html

wprawdzie z 1 wężownicą ale można złożyć zapytanie o taki z 2 wężownicami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. Firma Stalko rzeczywiście tania , zadzwonię do nich.

 

Dzwoniłem niedawno do nich.Na razie nie robią dużych z 2 wężowmnicami,ale lipiec ,sierpień wznawiają ich produkcję.Produkowali też na jesień zeszłego roku.

Na pytanie o cenę,1000 litrów z 2 wężownicami ,w tym jedna 25 fi22 CWU, około 4000 PLN.Więc cena atrakcyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornika na szczelność nie sprawdzałem.Na zewnątrz jest pomalowany na niebiesko i nie ma na farbie śladów wycieku.Szczelność można sobie sprawdzić, ponieważ zbiornik posiada wentyl jak w kole samochodu.Jak pisałem, w środku zbiornika był kokon gymowy z wodą,a po między płaszczem a kokonem utrzymywane było sprężone powietrze,stąd ten wentyl.Po grubości spawu, grubość blachy to min 3 mm.Zbiornik ma nazwę NWP-600, może pracować w temp do 95*C i p= 0,63 MPa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...