Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Czy udaje ci się nabić bufor do samego dna na maxa gdy nie ma różnicy poziomów pomiędzy buforem a piecem ?

Jak myślisz czy da radę działać na samej grawitacji ?

 

Z pomocą pompy obiegowej nabijałem bufor do 95 C na samym dole zbiornika,a na górze i w środku było 100 C jak wskazywały termometry.

Gdzieś nawet fotki wklejałem.

Bez pompy kiepsko to widzę, można jakimś nisko energetycznym paliwem nabić bufor do ok. 30 C na dole, 70 C w środku i 100 C na górze.

Tu mam na mysli drewno !

Możne też niedowymiarowanym kotłem ,,,

Niestety przy węglu będzie cały czas gotowało wodę w kotle.

Tu grawitacja jakaś tam jest, ale zbyt słaba.

Jak jest obieg wymuszony to ładujesz praktycznie na max :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

 

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przejścia wężownicy miedzianej przez ścianę zbiornika.

Czy można to zrobić w ten sposób że wewnątrz zbiornika zakończyć wężownicę taką złączką z gwintem

 

http://allegro.pl/item1007813097_miedz_cu_zlaczka_gw_3_4_x_22mm.html

 

do tego wkręcić już rurkę stalową a następnie przez ściankę zbiornika wyprowadzić już rurkę stalową i tam ja ładnie obspawać.

 

Czy będzie występować korozja elektrochemiczna ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie musiała występować!

Rozleci się to na etapie wspawywania tej stalowej.

 

Wężownicę, faktycznie, zakańcza się TAKĄ złączką.

NA ZEWNĄTRZ BANIAKA.

Potem złączkę wpycha się w przygotowaną dziurę w ściance (z której sterczała miedź) i lutuje na twardo (srebrem) do tej stali.

 

Są inne, takie z uszczelką, do przechodzenia przez ścianki.

Ale uszczelki parcieją....

Wolałbym raz a poważnie i na "zawsze".

 

Mikroogniwo będzie, ale tę grubość będzie konsumowało ze 30 lat.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy dla galernika?

http://pl.wiktionary.org/wiki/galernik

???

Gdzie tu trudność? Jak sobie policzyłem wagę i powierzchnię, to wychodzi blacha coś 0,5mm nie będzie za cienko? Zastanawiam się też jak przejść przez to z rurkami, da się to jakoś pospawać(czyt czy znajdę magika co to pospawa) czy trzeba na uszczelkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"przeciesz lut na cyne wytrzymuje 700 "

 

Ktoś Ci naopowiadał bajek...

W okolicy 100stC cyna zaczyna już mięknąć.

Trochę ciśnienia i może się rozlecieć takie łączenie.

Twardy lut płynie w około 730stC.

I wcale nie jest to cyna...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przejścia wężownicy miedzianej przez ścianę zbiornika.

Czy można to zrobić w ten sposób że wewnątrz zbiornika zakończyć wężownicę taką złączką z gwintem

 

http://allegro.pl/item1007813097_miedz_cu_zlaczka_gw_3_4_x_22mm.html

 

do tego wkręcić już rurkę stalową a następnie przez ściankę zbiornika wyprowadzić już rurkę stalową i tam ja ładnie obspawać.

 

Czy będzie występować korozja elektrochemiczna ??

 

W sumie to podobnie myślełem jak kolega, fachowiec który ma przerobić dla mnie zakupiony na złomie zbiornik powiedział że najlepiej jest wyprowadzić wszelkie przejścia przez ściankę zbiornika wspawując mufy. Co o tym myślicie?

Blacha jakieś 4-5 mm zbiornik 1700 litrów.

 

I mam jeszcze jedno pytanie. Czy faktycznie ta wężownica 25 metrów 22mm będzie wystarczająca? Jak na razie jedynym źródłem ciepła będzie piec na drewno (oczywiście wężownica na dole też będzie z myslę o przyszłości) więc w lato również będe musiał systematycznie przepalać. Zastanawie mnie czy 2 x 25m na dłuższą metę nie wyjdzie mnie taniej (mógłbym trzymać w lato w buforze niższą temperaturę). Jeżeli tak to jak najlepiej połączyć w środku dwa takie krążki po 25 metrów?

Edytowane przez rafaladam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to podobnie myślełem jak kolega, fachowiec który ma przerobić dla mnie zakupiony na złomie zbiornik powiedział że najlepiej jest wyprowadzić wszelkie przejścia przez ściankę zbiornika wspawując mufy. Co o tym myślicie?

Blacha jakieś 4-5 mm zbiornik 1700 litrów.

 

I mam jeszcze jedno pytanie. Czy faktycznie ta wężownica 25 metrów 22mm będzie wystarczająca? Jak na razie jedynym źródłem ciepła będzie piec na drewno (oczywiście wężownica na dole też będzie z myslę o przyszłości) więc w lato również będe musiał systematycznie przepalać. Zastanawie mnie czy 2 x 25m na dłuższą metę nie wyjdzie mnie taniej (mógłbym trzymać w lato w buforze niższą temperaturę). Jeżeli tak to jak najlepiej połączyć w środku dwa takie krążki po 25 metrów?

 

Połącz równolegle za pomocą dwóch trójników jeden na dole przy wejściu i drugi przy wyjściu na górze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. Masz absolutną rację. Cenowo też ok. Jak by tak miał jeszcze obsługę solara to załatwił by całą kotłownię.

 

Do solarka można dać zwykły sterownik, który kontroluje ładowaniem zasobnika C.W.U. lub bufora.

Moim zdaniem, dużym problemem instalacji solarnej jest zabezpieczenie jej przed przegrzaniem w miesiącach gdy słońce operuje mocno. No i mała wydajność w okresie grzewczym. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto je stosować, gdy największym kosztem zamieszkania jest ogrzewanie. Inwestuj w rekuperację. Tu są doże oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...