Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz wszystko się wywróciło bo okazało się, że na przyłącze gazowe wydałbym majątek.

Dlatego też wybór padł na jakąś tanią pompę ciepła glikol/woda, najlepiej pędzoną tanim prądem w II taryfie (mokro - dobre warunki pod spory kolektor poziomy).

 

Tylko teraz biję się z myślami czy potrzebny mi dalej bufor czy powinienem go sobie darować i np. pójść w kierunku zwiększenia akumulacyjności podłogi (bo jeszcze mogę) a kominek zrobić bez płaszcza (i tak rekuperator zaciągnie ciepłe powietrze z salonu i rozprowadzi po domu).

 

Ja mam podobna sytuacje i nie chce podlaczac gazu z uwagi na koszt przylacza ok 7tys zl i conajmniej drugie tyle na piec, skrzynka

gazomierza, gazomierz, rurki i inne duperele.

 

Zastanow sie nad powietrzna pompa ciepla - jesli masz dobrze ocieplony budynek - koszty inwestycyjne

sporo nizsze a we wspolpracy z kominkiem ma to ekonomiczny sens.

 

U mnie bedzie wezownica zostawiona na dodatkowe zrodlo ciepla - szczegolnie na cieple dni czyli

solary albo mala PC glownie do CWU. A zima kominek plus grzalki w buforze w II taryfie.

 

Calosc w polaczeniu z podlogowka w claym budynku i akumulacyjnoscia przegrod budowlanych

i bufora CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko teraz biję się z myślami czy potrzebny mi dalej bufor czy powinienem go sobie darować i np. pójść w kierunku zwiększenia akumulacyjności podłogi (bo jeszcze mogę)

 

Z ciężaru właściwego wynika,że 1 kg wody skumuluje tyle ciepła co minimum 4 kg betonu w podłógowce, podgrzanej do tej samej temperatury..Ładowanie ciepła w ceramice ma sens jeśli ceramikę można podgrzać do bardzo wysokich temperatur, a następnie powoli to ciepło "uwalniać".

Najleprzy układ ,to bufor wodny i podłogowka kładziona jak najbliżej kafelków,wtedy będzie w miarę sterowna i może dawać oszczędności.

Jeśli beton na podłodze można podgrzewać w zakresie 22-30 *C,to 4kg podłogi skumuluje tyle ciepła co szklanka wody w buforze, jeśli ma temperaturę 90*C.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku mam możliwość położenia podłogówki na parterze bezpośrednio na płycie fundamentowej co daje mi dodatkowe 31 kubików ocieplonego zbrojonego betonu do akumulacji... A chodzi mi o ustabilizowanie temperatury pomiędzy kolejnymi grzaniami nocnymi w tańszej taryfie. Dlatego cały czas zastanawiam się nad sensownością bufora.

W przypadku "pędzenia" bufora głównie pompą ciepła jego temperatura nie przekraczałaby zazwyczaj 50 stopni.

 

Z drugiej strony beton miałby jeszcze mniejszą temperaturę.

Dodatkowy problem to "sterowalność" takiego betonowego klocka.

 

Ciężka sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowanie bufora do 50oC przy pomocy PCi znacznie pogarsza COP samej PCi.

Jej efektywność jest tym większa, im niższa jest temperatura odbioru - GZ

Bufor będzie miał sens jeśli będzie spełniał u Ciebie rolę sprzęgła dla całego układu biwalentnego jaki planujesz zrobić (PCi, kominek z PW, ewentualnie solary o których wspominasz).

Dla samej PCi może nie mieć sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowanie bufora do 50oC przy pomocy PCi znacznie pogarsza COP samej PCi.

Jej efektywność jest tym większa, im niższa jest temperatura odbioru - GZ

Bufor będzie miał sens jeśli będzie spełniał u Ciebie rolę sprzęgła dla całego układu biwalentnego jaki planujesz zrobić (PCi, kominek z PW, ewentualnie solary o których wspominasz).

Dla samej PCi może nie mieć sensu.

 

Możesz rozszyfrować:

PCi? COP? GZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna na Allegro kupic za 1500zl taki ladny zbiornik 1000l bez wezownic:

http://www.allegro.pl/item1062753262_zbiornik_akumulacyjny_1000l_buforowy.html

 

Pytanie do praktykow, bo ja na codzien w zupelnie innych tematach siedze - jak wyglada

sprawa rozciecia go na gorze, dolozenia wezownic, "lejka" i zespawania spowrotem?

 

Dol by nie byl ruszany - za wyjatkiem dorobienia mocowania na 2-3 grzalki w bocznych sciankach,

Na gorze wielkie sily nie dzialaja aby do pracy byl potrzebny jakis "magik" od spawania,

zwykly spawacz powinien sobie dac rade.

 

Dla zainteresowanych - znalazlem jeszcze jedno szczegolowe zdjecie Paradigmy:

Paradigma OPRIMA Aqua

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do praktykow, bo ja na codzien w zupelnie innych tematach siedze - jak wyglada

sprawa rozciecia go na gorze, dolozenia wezownic, "lejka" i zespawania spowrotem?

Raczej musiałbyś uciąć całe wieko i zaspawać je z powrotem.

 

Nie wiem, czy nie prościej byłoby zrobić mały zbiorniczek z wężownicą i podłączyć go obok tego, który pokazałeś. Obok, a dokładniej -- niżej niż ten duży.

 

Chociaż te dolne przyłącza są stosunkowo wysoko. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej i lepiej zrobisz jeśli poszukasz w okolicy zakładu ślusarskiego lub popytaj kogoś kto sprzedaje piece pewnie zna kogoś właściwego.

Ta osoba lub zakład na pewno ma giętarkę do blachy i zrobi ci walec o średnicy której potrzebujesz oraz długości;

spawacza też ma lub sam ci pospawa mufki, dennice (nie są potrzebne wystarczą proste kółka z blachy - brak ciśnienia )

Wszystko tam gdzie chcesz i jak chcesz

Wężownica to rurka miedziana w krążkach po 25 metrów

Jeden dzień i bufor skończony !

i na pewno nie drożej a o ile lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do praktykow, bo ja na codzien w zupelnie innych tematach siedze - jak wyglada

sprawa rozciecia go na gorze, dolozenia wezownic, "lejka" i zespawania spowrotem?

 

Dol by nie byl ruszany - za wyjatkiem dorobienia mocowania na 2-3 grzalki w bocznych sciankach,

Na gorze wielkie sily nie dzialaja aby do pracy byl potrzebny jakis "magik" od spawania,

zwykly spawacz powinien sobie dac rade.

 

Zrób tak jak samir, poszukaj w tym wątku, ładnie wszystko opisał.

Nie bierz zwykłego spawacza a dobrego bo to musi być solidnie zespawane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna na Allegro kupic za 1500zl taki ladny zbiornik 1000l bez wezownic:

http://www.allegro.pl/item1062753262_zbiornik_akumulacyjny_1000l_buforowy.html

 

Pytanie do praktykow, bo ja na codzien w zupelnie innych tematach siedze - jak wyglada

sprawa rozciecia go na gorze, dolozenia wezownic, "lejka" i zespawania spowrotem?

 

Dol by nie byl ruszany - za wyjatkiem dorobienia mocowania na 2-3 grzalki w bocznych sciankach,

Na gorze wielkie sily nie dzialaja aby do pracy byl potrzebny jakis "magik" od spawania,

zwykly spawacz powinien sobie dac rade.

 

Dla zainteresowanych - znalazlem jeszcze jedno szczegolowe zdjecie Paradigmy:

Paradigma OPTIMA Aqua

 

Z ciekawych rozwiązań ciepłej wody użytkowej (nie piszę, że tańszych ;) ), od lipca do sprzedaży wchodzi stacja "świeżej wody" WFS-35 z regulacją systemową SystaExpresso - wisząca na ścianie. Rozwiązanie umożliwiające zbudowanie sobie własnego zbiornika buforowego o dowolnej pojemności na wzór "Paradigma Aqua Expresso". Maksymalna wydajność c.w.u. to 35l/min.

Wchodzą również nowe konstrukcje zbiorników buforowych PSPlus z zasyfonowanymi przyłączami oraz ukierunkowanym przepływem by zminimalizować wymieszanie w zbiorniku co zapewni warstwowe ładowanie i rozładowanie.

 

Z ciekawostek chyba tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takim wyprowadzeniu wężownicy przez ściankę bufora?

Łącznik mosiężny połączony jest ze stalowym króćcem za pomocą typowego gwintu rurowego uszczelnionego taśmą silikonową.

Chyba największą zaletą takiego połączenia jest niewielkie zużycie lutowia.

 

http://img341.imageshack.us/img341/4823/cznik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawych rozwiązań ciepłej wody użytkowej (nie piszę, że tańszych ;) ), od lipca do sprzedaży wchodzi stacja "świeżej wody" WFS-35 z regulacją systemową SystaExpresso - wisząca na ścianie. Rozwiązanie umożliwiające zbudowanie sobie własnego zbiornika buforowego o dowolnej pojemności na wzór "Paradigma Aqua Expresso". Maksymalna wydajność c.w.u. to 35l/min.

Wchodzą również nowe konstrukcje zbiorników buforowych PSPlus z zasyfonowanymi przyłączami oraz ukierunkowanym przepływem by zminimalizować wymieszanie w zbiorniku co zapewni warstwowe ładowanie i rozładowanie.

 

Z ciekawostek chyba tyle.

 

masz jakieś "obrazki" tego może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takim wyprowadzeniu wężownicy przez ściankę bufora?

Łącznik mosiężny połączony jest ze stalowym króćcem za pomocą typowego gwintu rurowego uszczelnionego taśmą silikonową.

Chyba największą zaletą takiego połączenia jest niewielkie zużycie lutowia.

 

http://img341.imageshack.us/img341/4823/cznik.jpg

 

poczekaj, a w jakiej kolejności chcesz to zrobić? gdy najpierw skręcisz a potem zlutujesz to wytopisz uszczelnienie gwintu, najpierw zlutujesz to nie okręcisz (chyba wężownicą kręcić nie będziesz ?), no chyba, ze lutowanie gdzieś w środku zbiornika ale to chyba już akrobatyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekaj, a w jakiej kolejności chcesz to zrobić? gdy najpierw skręcisz a potem zlutujesz to wytopisz uszczelnienie gwintu

 

To jest, jak na razie, teoretyczne rozwiązanie i trudno powiedzieć jak to wyjdzie w praktyce. Przyznam, że to przegrzanie gwintu nie wydawało mi się jakimś wielkim problemem ale tu możesz mieć rację. Chociaż lutowanie to nie spawanie, nie robimy tu przetopu więc nagrzewanie złączki będzie mniejsze niż gdyby to spawać.

Można cały króciec owinąć szmatami i obficie nasączyć wodą myślę, że da to dość sprawne chłodzenie. Ale to są teoretyczne rozważania i dopiero próba wykonania takiego połączenia da odpowiedź czy jest to wykonalne.

Może już ktoś z forumowiczów robił podobne próby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...