Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Się spało na fizyce....

Ciśnienie, p=Fn/S (siła nacisku / powierzchnię).

W układzie otwartym(przy wyłączonych pompach)

1 bar to 100kPa

ciśnienie zależy wyłącznie od wysokości słupa wody i w przypadku 10m będzie równe około p=100kPa

 

przy zbiorniku 80x120x185 (0,8x1,2x1,85) eee nie robi się kwadratowych zbiorników, to się rozleci, parcie na większą ścianę boczną wyniesie 100kPa*1,2m*1,85m=222kN czyli z taką siłą z jaką naciska na podłoże ciężar o masie około 22tony. Dlatego robi się okrągłe zbiorniki bo wtedy ciśnienia rozkładają się równomiernie i równomiernie rozciągają całą konstrukcję, czego nie da się osiągnąć w klockach, poza tym koło, ma najmniejszy z możliwych obwód ze wszystkich figur przy zachowaniu tej samej powierzchni, więc to same ciśnienie wywiera najmniejszy nacisk na ścianki boczna bryły której podstawą jest koło aniżeli inna figura geometryczna z tego wzlędu, że ich powierzchnia jest najmniejsza. A jak włączymy jakąś pompę, albo coś odkręcimy i damy dodatkowo 3 bary to masz 100 ton na jedną ściankę. STO SAMOCHODÓW OSOBOWYCH.

Edytowane przez herakles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I widzisz!

Jest, k u r w a, za co płacić, jak kto taki zrobi dobrze, czy nie?!

 

Wczoraj mi stężenia w mniejszym wywaliło i poprawiałem!

Drobny błąd na spawie. Dupło tak, że chłopaki przy maszynach skoczyli na metr w górę! To spory bębenek jest.

Dałem po poprawkach 2 godziny na ciśnieniu 2 razy większym, jakie kiedykolwiek tam będzie.

Wytrzymał, choć prostopadłościenny bydlak.

 

Zrób sobie taki jeden - to Ci si ę oczy otworzą.

 

Postudiujesz jakiś czas moduł Yanga, materiałoznawstwo, fizykę, kratownice, sumowanie wektorowe sił i podobne - i też będziesz taki miał!

 

NAPRAWDĘ wychodzą tam dziesiątki ton!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzisz!

To spory bębenek jest.

 

NAPRAWDĘ wychodzą tam dziesiątki ton!

Adam M.

 

http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif

 

No membrana z takiej ścianki sporawa jest i gdy drgnie to prawdziwa fala uderzeniowa się robi hehe.

 

Wszystko się zgadza, te dziesiątki ton to oczywiście tam są jeżeli wytworzymy ciśnienie np. 1 bar.

Wtedy w tym moim stężenia będą rozciągane siłą ok. 4 i pół tony każde.

A gdyby ktoś podpiął to do wodociągu to zrobiło by się ze 12 ton na jedno jedyne stężenie!

Dlatego trzeba to zrobić w układzie otwartym z rurą przelewową nie mniejszą niż 1 cal żeby w razie czego swobodnie się tam przelało i nie podbiło ciśnienia.

 

Się spało na fizyce....

ciśnienie zależy wyłącznie od wysokości słupa wody i w przypadku 10m będzie równe około p=100kPa

 

Twoje wyliczenia są prawidłowe wyłącznie jeżeli chodzi o parcie na powierzchnię poziomą.

To oczywiste, że słup wody o przekroju 2,22 m2 i wysokości 10 m, jak napisałeś, będzie parł na podłoże z siłą 22 ton bo w rzeczywistości tyle waży.

Co jednak ma to wspólnego ze słupem wody o wysokości 1,85 m ?

Woda w takim buforze waży ok. 1,8 tony więc absolutnie nie może wywierać większego nacisku na spód niż wynosi jej masa.

Natomiast parcie na ścianki boczne będzie mniejsze bo do wyliczeń zamiast wysokości słupa wody bierzemy tzw. głębokość środka ciężkości czyli w tym przypadku 0,925 m.

Co innego gdy wzrasta ciśnienie, wtedy możemy mówić o dziesiątkach ton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie działa we wszystkich kierunkach. Co prawda uprościłem sobie trochę model poprzez pominięcie różnicy ciśnień na samej wysokości bufora, w moim modelu to uproszczenie prowadzi do błędu rzędu niecałych 20% co w rozważaniu teoretycznym i poglądowym uznałem za nieistotne. Jeżeli będziesz miał 1,8 tony wody w zamkniętym zbiorniku i podłączysz do tego rurkę wysokości 9m to ciśnienie(czyli siła działająca na jednostkę powierzchni) będzie 10 krotnie większe niż gdyby tej rurki nie było, przy założeniu wysokości zbiornika 1m.

Ciśnienie nie zależy od ilości, lecz od wysokości słupa.

http://www.cezasglob.pl/produkty/pics/92_208.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bufor z deklem zakładanym od spodu mocowanym na śruby (połączenie jak kryzy). I teraz mam dylemat czym to połączenie uszczelnić? Silikonem? Wkładkami gumowymi? Czy jeszcze coś innego. Co będzie najtrwalsze?

 

Płyty uszczelniające - im cieńsza tym lepsza (zależy od błędów kształtu kołnierza) bo "uszczelka najlepiej trzyma gdy jej nima"

http://www.gambit-lubawka.pl/strona/pyty_uszczelkarskie1

http://www.polonit.com.pl/oferta.php?kategoria=1

 

To są producenci. Jest jeszce paru wycinaczy uszczelek:

http://www.ccw.pl/

http://www.spetech.com.pl/

Czy też zakład remontowy Rekom w Kędzierzynie.

Edytowane przez coulignon
bo tak...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Posmarować towotem (smarem).

Od lat się sprawdza...

 

Adam M.

 

Jezus Marian nie!

Zadnych towotów, żadnych pokostów - to jest najszybsza drogo do skrócenia życia takiej uszczelki - szczegolnie tej gorszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama prawda, ale...

I tak musiałbyś odciąć taki kawałek, bo jakieś wyprowadzenie tej wężownicy zrobić trzeba.

Odcina się fragment z kręgu i z tego robi się te wyprowadzenia.

Odpadnie Ci z 0,5mb.

Nie tragedia.

Są złączki typu "mufka".

Drugie spłaszczenie wytniesz i załatasz mufką.

 

Ale fakt!

Wkurzają takie zdarzenia...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli bufor z zbiornikiem wyrównawczym zawieszonym 10 metrów nad dnem bufora to wtedy zaczynają się schody

 

mpoplaw dzięki za zwrócenie mi uwagi na to naczynie wzbiorcze bo faktycznie podłączenie naczynia zmienia sytuację.

W tej całej dyskusji brakuje mi konkretów.

Żeby mówic o konkretach trzeba zrobić chociaż przybliżone obliczenia.

Naczynie u mnie będzie maximum 8 m nad posadzką kotłowni zatem ciśnienie w buforze będzie wynosiło ok. 0.8 bara ale dobrze jest mieć jakiś zapas więc powiedzmy, że to będzie 1 bar.

Jak wyliczył Adam przy takim ciśnieniu na ściankę 120 x 185 cm mamy 22 tony nacisku czyli 44 tony na rozciąganie stężeń.

Stężeń ma być 10 zatem ok. 4,5 tony na stężenie.

Stal gatunku St3S ma wytrzymałości na rozciąganie ok. 70 kG/mm2.

Przewidywałem pręty Ø12 zatem 6x6x3,14=113 mm2.

113 mm2 x 70 = 7910 czyli jest prawie 3,5 tony zapasu.

Gdyby rozpatrywać układ zamknięty i przyjąć 3 bary to wtedy Ø12 już nie wystarczy bo

4,5 x 3 = 13,5 tony a to jest prawie maksymalna wartość dla Ø16 więc układ zamknięty odpada.

Stężenia stężeniami ale trzeba zrobić porządny dekiel bo on takich stężeń miał nie będzie więc te wzmocnienia z ceownika o których pisałem wcześniej są całkiem na miejscu.

 

a masz już pomysł gdzie kupić na to blachę ??

 

Co do blachy to nie zastanawiałem się nad tym ale widziałem w necie, że niektóre składy stali oferują arkusze o szerokościach np. 2 m i dowolnej długości do 8 metrów o ile się nie mylę.

Nie wiem co oferują w mojej okolicy, gdy zrobię rekonesans dopiero będę wiedział co i jak, z wnioskami oczywiście podzielę się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........

Stal gatunku St3S ma wytrzymałości na rozciąganie ok. 70 kG/mm2.

.........

 

a czy ten parametr to nie jest wartość graniczna, przy tej wartości następuje zerwanie? bo jeśli tak to znacznie szybciej zacznie się rozciąganie i z prostopadłościanu zrobi się beczka, poza tym zdaje się ze środkowe stężenia będą znacznie bardziej obciążone od pozostałych?

jak dla mnie zbyt dużo wątpliwości dla tego kształtu jak na debiut z buforem, zamierzałem zbiornik oryginalny walcowy zbiornik hydroforowy (odżelaziacz) fi0,8 x h1,85m ciachnąć wzdłuż (w pionie jakby) i zrobić wstawkę z blachy płaskiej, ale żeby osiągnąć zadowalającą pojemność musiałbym rozszerzyć go o jakieś 60 cm, a to już niemało, kłopotliwa robota, stężenia, dekiel, zbyt dużo komplikacji jednym słowem no wiec zdobyłem drugi taki sam zbiorniczek (po wycięciu dolnej dennicy i zakończeniu go kołnierzem jedne będzie maił pojemność ok. 900l, dwa 1800), postawie je w pionie obok siebie i połączę, tylko na razie czasu a tonie mam, poleżą sobie chyba do jesieni...

tu pierwszy materiał w transporcie:

http://img718.imageshack.us/img718/9091/1zb.jpg

 

i drugi:

http://img716.imageshack.us/img716/6247/2zb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"czy zbiornik buforowy powinien mieć wężownicę do CWU?"

 

Może, ale nie musi....

Jest Ci potrzebna CWU tak grzana?

Wstaw...

 

"w wężownicy cwu będzie się odkładał kamień"

NAPRAWDĘ jesteś tego PEWNY?!!!

Postudiuj ten problem.

Chemia, elektrochemia, szereg elektrochemiczny metali itp...

Słyszałeś o metalach "szlachetnych"?

Znasz ich właściwości (chemiczne, nie rynkowe!)?

 

Bufor grzejesz do tylu stC do ilu chcesz lub możesz...

Wodny zwykle do 90stC. znosi spokojnie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamie%C5%84_kot%C5%82owy

Pow 60st z wody już wytrąca się kamień.

 

Czy jest mi potrzebna CWU tak grzana?

 

Dobre pytanie. W każdym razie ja i moja rodzina zużywamy baaaardzo dużo ciepłej wody, na razie mieszkamy w bloku i wody ci u nas dostatek, w tym ciepłej, ale wiem, że bojler 140l to dla nas o połowę za mało na wieczorne chlupanie. Pytanie czy taka wężownica sobie poradzi?

 

No i co tu ma do rzeczy szereg elektrochemiczny, tyle że kamień popłynie zatkać baterię stalową.

Edytowane przez herakles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No i co tu ma do rzeczy szereg elektrochemiczny, tyle że kamień popłynie zatkać baterię stalową. "

 

Myj się w zimnej...

Przeprowadź się w góry, tam jest miękka woda....

Poskarż się mamie....

Protestuj przed Sejmem czy w innym miejscu....

 

CO mam zrobić z tym faktem fizycznym?

JAKIEJ rady udzielić?

Systemy CWU się zakamieniają i zużywają.

Taka jest natura tego procesu.

Wtedy albo się je odkamienia, albo wymienia. Tak było, jest i będzie...

 

Zrób sobie w systemie CWU "pułapkę" na ten kamień, jak MUSISZ.

I pij sporo mineralki, żeby na zawał młodo nie zejść... (JEST związek!)

"Pułapkę" wymienisz co paręnaście lat i będzie dobrze.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...