Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zdaje się że samir tą piankę na rurze wznośnej przymocował opaskami.

 

Zgadza się, jeżeli chodzi o samo zamocowanie pianki. Tak zamocowana ma jednak kontakt z gorącą wodą i to może mieć wpływ na jej trwałość.

W mojej propozycji pianka jest całkowicie "zamknięta" między blachą a kompozytem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z urządzenia technicznego robisz ręcznie robiony majstersztyk (pracę mistrzowską).

Można, ale to trwa i zabiera bardzo dużo czasu.

Nie mówię, że pianka coś pogorszy.

A o ile polepszy?

0,00001%

Ale - można...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z urządzenia technicznego robisz ręcznie robiony majstersztyk (pracę mistrzowską).

Można, ale to trwa i zabiera bardzo dużo czasu.

Nie mówię, że pianka coś pogorszy.

A o ile polepszy?

0,00001%

Ale - można...

 

Adam M.

Jasne, że nie wiadomo na ile to polepszy ale jakoś nie przypominam sobie aby ktoś skrytykował pomysł samira a ja tylko go udoskonaliłem bo zasada działania pozostaje identyczna.

Gdybym robił to zarobkowo to na pewno nie było by mnie stać na takie „eksperymenty”, ale ja mam zamiar zrobić to dla siebie. Biorąc pod uwagę to, że bufor będzie mi służył minimum te dwadzieścia parę lat to każdy % sprawności się liczy.

Myślę, że ocieplenie lejka jest mało istotne w czasie gdy korzystamy z bufora ogrzewając cały dom bo ilość energii, która na przemian wpływa i wypływa z bufora w stosunku do tego co przenika przez ścianki lejka jest niewspółmiernie duża.

Co innego gdy sezon grzewczy się kończy i zaczynamy używać bufora tylko do CWU, wtedy nieocieplany lejek ma o wiele większy udział w uśrednianiu temperatury zładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie dołu bufora czy musi stać na nóżkach czy może lepiej postawić go bezpośrednio na ociepleniu (mam na myśli jakąś piankę jak przy płytach do budowy hal)

Słyszałem że jak nie ma dostępu powietrza to może się skraplać woda (jak przy piecach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda może się skroplić na początku gdy napełniasz bufor wodą z wodociągu i jest zimna - w czasie użytkowania nie ma takiej opcji aby woda w buforze była zimniejsza niż pomieszczenie wykropenie nie wystąpi. druga sprawa to właśnie powietrze jest wilgotne i wykrapla się wilgoć z powietrza

 

Zbiornik napełniony waży i to sporo żadne pianki nie dadzą gwarancji stabilności nóżki jak najbardziej a izolacja między nóżkami ale nie ze względu na wykraplanie a na straty ciepła

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba sztuką jest postawić to tak aby podstawa była na tyle sztywna i nie pracowała żeby nie wywierała sił na rury i przyłącza do bufora, bo jeśli ma to "ciągnąć" rury to ja dziękuję za wynalazki :) jednak tu stalowe solidne trzy nogi (jednak radiator) ma niewątpliwie przewagę, no ido tego nieskomplikowany i bez kombinacji :)

może na dole straty są na tyle niewielkie, ze do przełknięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam, czytam i nie mogę znaleźć....jaka jest najlepsza temperatura dla kotła?

55 st kondensacja, ale czym wyżej tym mniejsza sprawność, ale czym niżej tym kocioł bardziej się zasadza.

 

Planuje zakup zaworu na podmieszanie powrotu. Myślałem o 70st. Czy to nie za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć, że są dwie sprawności:sprawność spalania i sprawność odbioru tego ciepła.Kocioł powinien mieć warunki do spalenia z dużą sprawnością co wymusza podniesienie temperatury spalania i taką powierzchnię chłodzącą spaliny, by schłodzic do właściwej temperatury.Przy tak działającym kotle potrzebny jest bufor by te ciepło magazynował,a z bufora puszcza się to na odbiorniki z intensywnością według życzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć, że są dwie sprawności:sprawność spalania i sprawność odbioru tego ciepła.Kocioł powinien mieć warunki do spalenia z dużą sprawnością co wymusza podniesienie temperatury spalania i taką powierzchnię chłodzącą spaliny, by schłodzic do właściwej temperatury.Przy tak działającym kotle potrzebny jest bufor by te ciepło magazynował,a z bufora puszcza się to na odbiorniki z intensywnością według życzenia.

 

Wszystko fajnie......tylko konkretnie ile stopni :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...