Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Selfa robi fajne grzały.

Poziomy baniaczek to nieporozumienie.

Jako wymiennik - tak.

Jako bufor - nie!!!

 

Wyrwałbym wszystko ze środka i zrobił tak, jak należy.

Roboty więcej, ale chyba warto, bo to ma DZIAŁAĆ POPRAWNIE.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie może niezbyt techniczne ale dotyczy bufora..

Firma która robiła mi instalację zrobiła bufor wg. własnego (jakiegoś tam) projektu i wszystko działa w porządku ale w tym roku chciałem załozyć solary i pojawił sie problem bo nie wiadomo za bardzo jak dobrać ich powierzchnię do bufora 1000l. Nie wiadomo ile wężownicy jest od solarów, gdzie dokładnie jest umiejscowiona itd. żadna inna firma nie chce się podjać doboru solarów w ciemno lub proponują założymy tyle a tyle a potem ew. dodamy lub zdjemiemy jak bedzie potrzeba.

Nie mogę od nich wyciągnąć informacji która by mi pomogła dobrać ilosc paneli (nie chce u nich kupować !).

Czy sprzedając nawet taką samoróbkę (podejrzewam, że jest zrobione wg wzorów tutaj podawanych bo instalator coś wspomniał kiedyś o forum muratorze) powinienem dostać jakieś dokumenty dot. zbiornika np. pow wężownicy itd ??? jakieś protokoły szczelności ? nie wiem dokładnie co dają z dokumentacji jak się kupuje seryjny baniak.

 

Licze na Wasze zawsze dobre rady i pozdrawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłbym podstawowe 4m2 i zobaczył co będzie.

Powinno być tak sobie.

Potem bym dodał.

Dwa lub cztery co zależy od wyników obserwacji z dwoma panelami (te 4m2)

Adam M.

Problem w tym, że chciałem skorzystać z dopłat z Funduszu Srodowiska a nie wydaje mi się żeby przewidywali taką sytuację żeby inwestycje realizować dwuetapowo.

Mam jeszcze pytanie czy umieszczenie paneli np. tych kolejnych 4m2 na zachodniej połaci jest akceptowalne ? Południowa już nie przyjmie więcej niż 3 panele (4,8m2).

Co to znaczy "Powinno być tak sobie " ? :)

 

Pozdrawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prośba ogromna jest: czy możecie mi wyjaśnić kwestię rozładowywania drugiego bufora w układzie jak na poniższym rysunku ->

 

zastanawiam się wciąż jak w przypadku tego co zaproponował RAPczyn odbywa się rozładowywanie drugiego bufora, generalnie ciepło grawitacyjnie idzie do góry, tu w drugim zbiorniku dojdzie i stanie? czy "pójdzie" i dlaczego w dół, do pierwszego zbiornika ażeby tam znów powędrować pod górną dennicę, ale to chyba nie po fizyce? jak to jest?

 

http://img641.imageshack.us/img641/9701/podlbuf3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prośba ogromna jest: czy możecie mi wyjaśnić kwestię rozładowywania drugiego bufora w układzie jak na poniższym rysunku ->

 

 

 

http://img641.imageshack.us/img641/9701/podlbuf3.jpg

 

pompa obiegowa zakłuca grawitację i ma wiekszą moc, tzn woda niezaleznie od temperatury popłynie tam gdzie niższe ciśnienie dąży do wyrównania.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hotelu nie prowadzisz i twoje średnie zapotrzebowanie CWU nie przekracza standardu czyli 4,8m2 panela solarnego będzie i tak z nadwyżką

 

Bardziej mnie zastanawiało to jak jest umieszczona wężownica i o jakiej jest mocy żeby np. te 3 panele poradziły sobie z podgrzaniem wody.

Dzięki i pozdrawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hycel

Pamiętasz bilans cieplny?

Tu masz wodę i tu masz wodę (no, prawie wodę).

Ciepła wiec pomijasz...

Zostają MASY.

Jak przepędzisz jaką szklankę wrzątku przez baniaczek z TONĄ wody to co będzie?

 

Dlatego pisałem, że "będzie tak sobie przy 4m2"

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Bufor rozcięty, wężownica wyjęta- zrobiona jest z rury bezszwowej 20mm. Grubość ścianki ok.2.5mm (tylko naciąłem, żeby pomierzyć), więc średnica wewn. będzie 15 może 16mm- troche mało. Chyba trzeba pomyśleć o miedzi- większa trwałość i średnica.

Jani_63, adam_mk- grzałki zamówione, jeszcze raz dzieki.

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zwolenników bufora :p

 

Oto moje postępy :

 

Wężownica mniej więcej tak wygląda ( jeszcze bez trójnika) :

http://img134.imageshack.us/img134/6308/img7166.th.jpg

Łuki Hamburskie też są :

http://img134.imageshack.us/img134/4189/img7176.th.jpg

Wężownica jest również "trzymana" w pionie po 3 takie haki u góry i na dole ( oczywiście termoskurcze :wink: ) :

http://img134.imageshack.us/img134/4114/img7196.th.jpg

http://img134.imageshack.us/img134/797/img7201.th.jpg

Góra po wspawaniu dekla,na jego środku wyjście na odpowietrznik a te 3 pręty mosiężne przechodzą na wylot dekla i są do niego przymocowane,dzięki temu obyło się bez chudego dryblasa :lol:

http://img134.imageshack.us/img134/3928/img7219.th.jpg

I spód zbiornika, widać też manometr bo załączyliśmy próbę ciśnieniową wężownicy, po godzinie było ok więc powinno być dobrze, ale do rana tak zostawiliśmy:

http://img502.imageshack.us/img502/4650/img7228.th.jpg

Są jeszcze rączki przyspawane żeby można było to wnieść do domu w 4 chłopa!

Jutro próba ciśnieniowa samego bufora i gotowe ,,,

Przypominam, nieco ponad 1000 L !!!

Pozdrawiam!

 

Piczman, czy może masz jeszcze gdzieś te fotki z powyższego (archaicznego :) ) posta? bo coś tylko jedną widać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój bufor stoi od kilku miesięcy, ale dopiero kilka dni temu sprawdziłem jego wydajność C.W.U. Projektując go obawiałem się właśnie o ta strefie jego działania, wydajność wężownicy C.W.U. Dokładnie przeczytałem watek i miałem uzasadnione wątpliwości, co do opisywanych rozwiązań.

Mamy następujące rozwiązania:

1. 25 mb Cu 22 mm – 1,7m^2- by Adam

2. 2x 16mb Cu15 (lub 18) – o.k. 1,2m^2 i talerze wymiennik przeciwprądowy by Semir

3. Trzy KEG’i by Jerzy

 

Wersja Adama została powielona już klika razy i ma różne opinie Piczman jest happy ale Fileminion już nie- chcąc uniknąć kłopotów zrobiłem wersje Semira – próba i fiasko 

 

Owszem prysznic bez problemów, uzyskiwanie 38C przy 50 na buforze u góry jest możliwe, ale napełnianie wanny powoduje spadek do 30-32C. Podnosimy wiec temp. w buforze przy ok. 65 u góry dostaje 45C na wylocie w zasadzie ciągle, ale w zasadzie, bo w czasie, gdy działa kocioł gazowy lądujący bufor, który wymusza ruch w wymienniku (zasilenie z kociołka trafia wprost w wężownice). Kocił stop – temp spada poniżej 40C. Wniosek engine tego patentu (przepływ grawitacyjny) nie zadziałał tak jakbym sobie życzył). Mogę utrzymywać wysoka temp. w buforze np. 70C ale nie taka była idea. Miałem tam łapać każda krople energii nawet o bardzo niskim potencjale i wykorzystywać ja w niskotemperaturowych odbiornikach: podlogowka i C.W.U - które wymaga max. 45C.

Można dołożyć wężownice (tak zrobił romano78), ale przy 6 ślimakach nie osiągnął zamierzonego efektu – pomijam koszty, bo sa one wyższe niż zakup wężownicy z kwasowki karbowanej.

 

Dlaczego miałem wątpliwości – a no dlatego ze rozwiązania fabryczne maja powierzchnie wężownic rzędu 4-5 m^2 w układach Adama a jak się okazało Pardaigma z rozwiązaniem by Semir również nie dała rady i na najnowszych zdjęciach widać ze rury jest znacznie więcej i do tego jest to karbowana miedz co kosmicznie zmienia powierzchnie wymiany.

Tak, więc na własnej skórze i za własne pieniądze przekonałem się ze „trzeba czegoś wiuecej”.

Najprostsze rozwiązanie to trzy KEG’i mamy do dyspozycji 150l i koniec. Tylko wyjecie mojego bufora to robota na dwa dni i dwa włożenie . Główkuję wiec nad innym rozwiązaniem: zewnętrzny wymiennik płytowy ustawiony w szeregu po nagrzewnicy w zbiorniku, który będzie uzupełniał niedobór temp. Wymaga on jednak dodatkowej pompki elektrycznej (chyba ze istnieje coś na kształt turbodoładowania samochodowego).

http://www.secespol.pl/?cmd=software to jest link do programu do doboru wymiennika płytowego - podstawcie sobie swoje parametry i zobaczcie, jakich powierzchni potrzeba żeby sprawnie uzyskać 45C przy 15 l/min na wylocie. Za skarby nie wychodzi mi żeby jakikolwiek wymiennik o powierzchni 2m ^2 zanurzony w buforze był w stanie uzyskać oczekiwana wydajność.

 

Podsumowanie: budujesz bufor z C.W.U zadbaj o to żeby wężownica miał jakieś 4m^2, w przeciwnym razie albo godzisz się na obniżone parametry albo będziesz nieszczęśliwy :(. Albo zbuduj wymiennik by Semir i…. napędź go dodatkowa zewnętrzna pompka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Mam wrażenie, że odrobinę mylisz funkcje tego urządzenia.

Ma być grzany wysoko.

Tym , co masz.

Wtedy nie ma problemów z CWU.

Raczej trzeba podmieszać, bo jest za gorąca.

Bufor ładuje się do pełna a potem korzysta.

Jak załadujesz 4% to masz lipne osiągi, ale łapy w ciepłym umyjesz z pewnością...

Przepływ ciepła napędzany jest różnicą temperatur.

Im większa tym większe strumienie przepływają lub można zmniejszyć powierzchnię wymiany.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez inaczej, mozna pomieszac 2 systemy. Ja mam 1 keg'a i 25m Cu18. Polowa jest nad Kegiem a druga pod

kegiem, Testowalem tylko czesciowo wiec nie mam w tej chwili miarodajnych wynikow, mam tylko ... nadzieje ze spelni moje oczekiwania :)

Jednym z plusow jest to ze mam zawsze dostepna wode na 2 krotkie prysznice z wanna zobaczymy, ja raczej bede utrzymywal 60 stopni w baniaku dla bezpieczenstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Mam wrażenie, że odrobinę mylisz funkcje tego urządzenia.

 

Miał być zbiornik biwaletny ? Maiał ! No to grzeje sobie to górna 1/4 kociołkiem gazowym do jakiejś rozsądnej temp. powiedzmy 60C, a reszta pojemności sobie czeka na solar albo kominek wodny.

Ma być grzany wysoko.

Czyli jak solar nabije mi do 55C to mam podnieść kociołkiem do 75C? Jak sobie napalę w kominku, w czasie gdy nie chodzi podłogówka, mając po 1 dniu brania CWU całe 1000l o temp. 60C znów rozpalać chociaż w 1000l wody o temp. 60C wykąpałaby sie cala moja ulica?

 

Tym , co masz.

 

1. kociołek gaz

2. kominek wodny

3. solar w planach wężownica jest by Adam

4. grzałki elektryczne na pokładzie

5. CWU by Semir

 

 

Wtedy nie ma problemów z CWU.

Raczej trzeba podmieszać, bo jest za gorąca.

 

Przy 80C to i owszem z 5 mb da rade

 

Bufor ładuje się do pełna a potem korzysta.

Jak załadujesz 4% to masz lipne osiągi, ale łapy w ciepłym umyjesz z pewnością...

Przepływ ciepła napędzany jest różnicą temperatur.

 

A zgadza się tylko u góry 60C u dołu 20C czy wymiennik schłodzi wodę w ukł. Samira do 20C tak żeby poszła wartko na dół ta środkowa rura? Jaki przepływ jest potrzebny żeby wymiennik dał na wyjściu 40C ?

 

Im większa tym większe strumienie przepływają lub można zmniejszyć powierzchnię wymiany.

 

Czy grawitacja jest w stanie wywołać ruch wewnątrz wymiennik rzędu 2 -3 m^3/h ?

 

Mozna tez inaczej, mozna pomieszac 2 systemy. Ja mam 1 keg'a i 25m Cu18. Polowa jest nad Kegiem a druga pod

kegiem,

Nie prościej było 3 KEG'i ? Masz wady ukł. ze zbiornikiem (legionella i mała pojemność) i wady ukł. z wężownica - mały przekrój rurki i niekoniecznie dobry wydatek.

Testowalem tylko czesciowo wiec nie mam w tej chwili miarodajnych wynikow, mam tylko ... nadzieje ze spelni moje oczekiwania :)

 

Ja też miałem takie nadzieje :)

 

Jednym z plusow jest to ze mam zawsze dostepna wode na 2 krotkie prysznice z wanna zobaczymy, ja raczej bede utrzymywal 60 stopni w baniaku dla bezpieczenstwa

 

Prysznic to ja też wezmę :) ale dwóch równocześnie to juz niezabardzo uda się pobierać.

Edytowane przez Teves
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój bufor stoi od kilku miesięcy, ale dopiero kilka dni temu sprawdziłem jego wydajność C.W.U. Projektując go obawiałem się właśnie o ta strefie jego działania, wydajność wężownicy C.W.U. Dokładnie przeczytałem watek i miałem uzasadnione wątpliwości, co do opisywanych rozwiązań.

Mamy następujące rozwiązania:

1. 25 mb Cu 22 mm – 1,7m^2- by Adam

2. 2x 16mb Cu15 (lub 18) – o.k. 1,2m^2 i talerze wymiennik przeciwprądowy by Semir

3. Trzy KEG’i by Jerzy

 

Wersja Adama została powielona już klika razy i ma różne opinie Piczman jest happy ale Fileminion już nie- chcąc uniknąć kłopotów zrobiłem wersje Semira – próba i fiasko 

 

Owszem prysznic bez problemów, uzyskiwanie 38C przy 50 na buforze u góry jest możliwe, ale napełnianie wanny powoduje spadek do 30-32C.

 

Witam

 

W Twoim opisie tchnie pesymizmem dlaczego? Korespondowaliśmy dziesiątki razy dokładnie wyjaśniałem każdy szczegół a teraz piszesz, że fiasko. Ale tak na chłopski rozum skoro masz zagrzaną górę zbiornika tak z 250l do temp. 50 st. C i z tego chcesz mieć w wannie 300l ciepłej wody o temp.40 st. C w krótkim czasie (duży przepływ) to chyba w cuda wierzysz. Żaden wymiennik nawet płytowy tego Ci nie załatwi bo nie ma skąd czerpać.

Jak wiele razy już pisałem iż każdy potencjalny budowniczy bufora (własnego) powinien określić własne potrzeby i według nich budować swoją konstrukcję, no chyba o to chodzi w tym wątku.Konstrukcję, którą opisałem zbudowałem w oparciu o rozwiązanie Paradigmy (jakby ktoś jeszcze nie wiedział) a tam hasłem przewodnim był max szybki dostęp do ciepłej CWU w chwili zadziałania kolektorów. Nikt nie mówił o pełnej wannie gorącej wody od razu. Mój bufor działa już trzeci sezon i spełnia swoje zadanie tzn. jest ciepla woda w kranie nawet przy 40st.u góry bufora (mycie rąk) prysznic możliwy w okolicy 50st.C.W sezonie grzewczym brak ograniczeń w CWU.

Edytowane przez samir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...