Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Czytałem ten temat od początku (znaczy zaczynałem kilka razy ) ale jakoś do końca nie mogę dotrzeć :( ciągle coś mi pzreszkadza

Mam już mętlik w głowie !!!

A potrzebuję konkretnej porady

Mam dom – 220 metrów , nowy, w miarę dobrze ocieplony na razie mieszka w nim 2+1, (w planach 2+2)

 

Co myślicie o takim rozwiązaniu :

 

Piec ATOMOS Dc 25s + bufor ok. 1000 l + CWU ok. 200-300 l

lub

(Bardziej mi polecane przez kilka osób – nie z tutejszego forum )

ATMOS DC 32s + bufor ok. 1500L + CWU 200-300 l

 

Co wy na to ? możecie mi podpowiedzieć – po prostu nie znam się na obliczeniach, a czasu mam ostatnio bardzo mało :( a czas mnie goni - piec musze kupić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde

Spawałeś coś powlekanego?

Jak było?

Na lejek każda blacha dobra...

Najlepsza - otrzymana w prezencie....

To kierownica strugi. Mechanicznie nie pracuje.

 

Podgrzany zład jest całkowicie bierny, bo odgazowany i odkamieniony.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec większy bufor do takiego pieca 25kW ? niech mi to ktos policzy - proszę :)

 

 

mnie zastanawia po co ci bardzo drogi kocioł z pełną automatyką jeśli z założenia dostawiasz do tego bufor który sam z siebie będzie robił za dawkowanie mocy w stosunku do potrzeb

przykład: DEFRO OPTIMA 30KW o komorze zasypowej na 60kg węgla czyli jakieś 300kWh ciepła da ci możliwość jednym podejściem zagotować bufor 1500L + 300L CWU i jeszcze starczy mocy żeby podnieść temperaturę w domku z +18 na +22 a to wszystko za za połowę ceny atmosa

 

PS ten kociołek ma też większa komorę spalania więc łatwiej mu będzie spalać drewno w dużych kawałkach, pełne załadowanie powinno dać przynajmniej 150kWh czyli tez wystarczy na zagotowanie bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde

Spawałeś coś powlekanego?

Jak było?

Na lejek każda blacha dobra...

Najlepsza - otrzymana w prezencie....

To kierownica strugi. Mechanicznie nie pracuje.

 

Podgrzany zład jest całkowicie bierny, bo odgazowany i odkamieniony.

 

Adam M.

 

no, spawać nie spawałem :) ale też myślałem nie o spawaniu a o nitowaniu jakimś, rurę spustową od rynien niepotrzebną w blaszaku mam (darmowa ;) ), tylko czy 87 mm to dobry wymiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor 1000L może mniej więcej zmagazynować 75kWh przy różnicy temperatur +30 na +95, bufor 1500L w tych samych warunkach 114kWh, podłogówka wodna + masa akumulacyjna ścian i stropów w okolicach 60 kWh, teoretycznie twój domek będzie gubił od 6,5KW do 11KW przy długotrwałych mrozach -20 czyli 158-264kWh na dobę, a to dla węgla oznacza kociołek z komorą zasypową 30kg czyli jakiś zwykły 20KW za 2 tyś, z kolei dla drewna potrzeba będzie znacznie większa komora zasypowa w okolicach takiego 30KW węglowca jak podałem wyżej, albo chodzenie do kotła w duże mrozy 2 razy na dobę, lub w duże mrozy przejście na węgiel, a drewno tylko na jesień-wiosnę

 

 

i to sie nazywa pomoc :)

jestem nastawiony na piec na drewno - były wahania odnośnie ekogroszku - ale mi przeszło :) wolę drewno znając jego wady i zalety

 

wiec rozumiem ze bardziej korzystny będzie piec 32 kW i do tego dobrać odpowiedni bufor - 1500 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nitowanie żelaza żelazem ma sens.

Nitowanie nitami zrywalnymi to zrobienie elektroogniwa...

To będzie zalane wodą...

Alu nie jest trwałe w takich warunkach.

87mm to trochę mało, ale zadziała.

Rura od piecyka, w każdym markecie dostępna, taka 120-130mm kosztuje dychę...

Jak za krótka, to brać dwie.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem o nitach stalowych, choć pewnie skręcenie na śruby np. M4 czy M5 byłoby prostsze i szybsze niż klepanie ;)

z tą rurą od "kozy" - fakt, nawet do głowy mi nie przyszła, tylko ona taka wiotka, 0,5mm, nie za cienka ?

i skoro tak, to czy lej z 0,5mm nie będzie zbyt "papierowy"?nada się? no i blacha ocynk też chyba odpada?

a buforowcy-użytkownicy-wykonawcy może się pochwalą z czego mają ten element ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celujesz w pancerną konstrukcję...

To tylko kierownica strugi!

Tam kartka papieru byłaby dobra.

Tylko jak ją tam trwale umieścić...

Klej biurowy, biały - odpada...

 

To ma być na tyle sztywne, żeby przeżyło transport i szarpaninę z ustawianiem.

To z blachy od 0,5 do 1mm spokojnie sobie radzi.

Dobrze jest, jak się ten lejek jako podeprze (jak jest jak).

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...