Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

ponawiam pytanie:

zejdźmy na ziemie ;)

czy wg waszej wiedzy i doświadczenia warto krociec zasilania instalacji odbiorczej dać nie na samej gorze zbiornika a obniżony nieco tak aby z 900l tak ze 100-150l pozostawało do dyspozycji przepływowej c.w.u.? ktoś zdaje się wspominał że ma tak zrobione, w takiej opcji na potrzeby podłogowki pozostałoby 750-800l z tego zbiornika i 950 drugiego i czy dobrze myślę ze poprawiłoby to komfort użytkowania cwu z takiego bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W układzie otwartym stosuje się naczynie wzbiorcze/bezpieczeństwa.

To urządzenie (co za nazwa dla pustej skrzynki! :lol: ) jest dla kotła stałopalnego.

Powinno zapewnić po najkrótszej trasie wyrzucenie pary, jakby się co zagotowało...

Kolanka i poziome kawałki nie wskazane, ale jak inaczej się nie da?...

Starać się, aby rura wznośna była wznośna a nie pozioma.

Wtedy na bufor - odpowietrznik.

Ale....

Z buforem zład jest spory, a grzejesz wszystko!

To i naczynie odpowiednio większe być musi.

 

Z tą pompką...

Założyć i zobaczyć.

Czasem działa latami i bez problemów.

Będzie kawitować to przełożysz.

 

Wysokość naczynia nad resztą...

Zrób jak możesz. Więcej miejsca nie urodzisz.

W takim przypadku (niska buda, mało kondygnacji) zastosowałbym nieco większe rury rozprowadzeń. Tak o stopień.

Problemy, jakich się obawiasz, wynikają z lepkości wody.

Szersza rura mniejszy problem.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zostawić 100-150 literków wrzątku i ile zwojów rury CWU?

Odpuściłbym. Ograniczasz możliwości ogrzewania, jakbyś na tydzień gdzieś wyjechał. (po co Ci wtedy CWU?)

Bufor jako taki dopilnuje, żeby nie brakło, jak co jakiś czas zapalisz w piecyku.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odzywałem się Edde,bo widzę to jako wynalazek taki sobie.Woda i tak się w buforze uwarstwi,poniewa temperatura tych 150 l będzie zależna od tych 900 l.Widziałem rysunki instalacji przedwojennych z buforami i tam nad buforem był mały zbiornik z wężownicą do c.w.u.Zbiornik połączony był z buforem w dwuch miejscach.

Nie chcem jednak "kwasić", może się zgłosi ten Ktoś i wyjaśni sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w domu takie etażowe ogrzewanie przez 20 lat.Zaletą było funkcjonowanie ogrzewania bez dostaw prądu,którego mogło nie być nawet parę dni.Wadą było "obrurowanie" domu i mało precyzyjne wydatkowanie ciepła.Gdyby zrobić je od bufora,to pewnie można zrobić regulator zmniejszający prędkość naturalnego wypływu z bufura.

Podczas remontu domu pozbyłem się tego ogrzewania ,ponieważ dom nie posiadał miejsca na bufor ,a nawet na piec i stał w dużej kuchni...dlatego zacząłem konstrułować ogrzewanie oparte na buforowaniu ciepła w ceramice i jego odbiorem między innym do c.w.u.

Tak na prawdę to najepiej sprawdza się bufor z podłogówką + ciężki piec po środku domu,którym uzupełnia się ewentualne niedostatki ciepła z podłogówki,którą ustawia się na niższe zakresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawitować to znaczy... kawitować.

Wymuszać wrzenie w obniżonym ciśnieniu.

Pompa "zabiera" ciśnienie przed sobą, woda jest odpowiednio ciepła a ciśnienie odpowiednio małe - i woda wrze PRZED pompą, która do przepychania ma tylko parę ( w temperaturze np. około 50stC!!!)

W efekcie transportu ciepła nie ma...

 

To słychać, jak wystąpi.

Bardzo charakterystyczny dźwięk. Raz usłyszysz i wiesz.

Jak pompa "gada" zamiast cichutko pompować ciecz to trzeba ją przestawić.

Jak rurki odpowiednio duże - to warunek nie spełniony, kawitacja nie występuje i całość działa.

Niby proste.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pogimnastykowałem się nad krępowaniem miedzi.

Nawet nieźle wyszło.

 

To jest wężowniczka od solarka. Widok wprost i do góry nogami.

 

http://img150.imageshack.us/img150/5097/ruram1iv1.jpg

 

http://img503.imageshack.us/img503/9135/ruramxo2.jpg

 

Adam M.

 

....

 

Podzieliłem strugi na 2. Zwinąłem fi 15 x 2 i zrównolegliłem, puściłem w przeciwnym kierunku. Dalej pionowe gradienty są prawie maksymalne.

Po tworzącej stożka już nie, ale grawitacja to ruch góra-dół.

To działa. (kilka działa dobrze).

Adam M.

 

pytanie mam odn. powyższej wężownicy solarnej:

- jaką w sumie ma ona długość lub pow. wymiany?

- 15-tka przechodzi trójnikiem w 18-tkę czy 22-kę?

- może jakieś orientacyjne wymiary np. średnice największego i najmniejszego "kółka"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę polecieć na inny koniec kraju pomontować kawałek wentylacji.

Wracam to biorę się za kolejne wężownice do kolejnych buforów.

Zrobię zdjęcia i wkleję z opisem.

Za jakie 2-3 dni...

Dwie 15 łączę w 22.

Średnice wychodzą z wymiarów płaszcza bufora, w jakim mają się zmieścić.

Ta większa tak z 5cm mniej od średnicy płaszcza a mniejsza - żeby stożek "ludzki" dało się na to nałożyć.

Ten do kierowania strugi pod szczyt baniaka.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM WSZYSTKICH SERDECZNIE:welcome:

Śledzę to forum od samego początku i jestem zdecydowany na budowę buforka i mam parę pytań

bufor prostokątny 80*100*220 to max wymiary zasilanie 2-taryfa,solary,kominek

-jaka blacha 4 czy 5

-ile wiązań i jak je rozmieścić

-jaka gruba izolacja

Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi

Edytowane przez RAFI@RAFI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że grawitacyjny to nie znaczy ze bezciśnieniowy, a skoro śledzisz forum od początku to penie trafiłeś po drodze na konkretną dyskusję o ciśnieniach, naprężeniach, siłach, stężeniach (też tych pękających Adamowi ;)) były tez rysunki jakieś jak dobrze pamiętam, sam kiedyś też rozważałem prostopadłościan ale zrezygnowałem, są dwa oryginalne walcowe 900l i z nich jeszcze został materiał (dennice fi 80cm) na dwa następne :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...