Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Ja także pochwalę się wykonanymi pracami.

 

Zdjęcia przedstawiają moje wężownice, dla ciepłej wody z rury fi 22 (pierwsze dwa zdjęcia) zwinięte podwójnie i lutowane lutem twardym połączenia i testowane na 10 atmosferach. Ta wężownica trochę źle mi się zwijała ze względu, że miedz otrzymałem już w stanie pół twardym ale ważne, że szczelna. Założyłem by całość wężownicy była w warstwach najcieplejszych bufora, a będę miał go wysokiego na 3m o średnicy wew. 800mm by wężownica jak najdłużej mogła działać poprawnie zważywszy na dość niewielką wymianę powierzchni.

 

Druga wężownica w kształcie stożka fi 15 oczywiście do solarów, połączenia także na lut twardy i także szczelność testowana na 10 Atm.

Przyznam się szczerze, że po raz pierwszy w życiu lutowałem na lut miękki i twardy i okazało się, że to nie takie straszne jedynie dobry palnik by dogrzać do odpowiedniej temperatury.

 

Później może jeszcze pokażę postępy prac przy samym buforze. Obecnie jestem na etapie zaspawywania niepotrzebnych dziur i przygotowywania powierzchni bocznych pod dekle.

Budowa10-0001.jpg

Budowa10-0002.jpg

Budowa10-0006.jpg

Budowa10-0007.jpg

Budowa10-0002_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Moje wężownice to ok 42mb fi15 w dwóch odcinkach.

CWU to też ok 42mb fi 18 w jednym odcinku. Wysokość wężownicy 120cm. zagęszczenie u góry, trójnik do cyrkulacji na ok1/4 wysokości.

Przekładki pomiędzy zwoje z fi 15

Wszystkie łączenia wykonane lutem twardym, tylko do przekładek lutowane na miękko.

Czy wystarczy próba ciśnieniowa na 4 bary? Taki akurat mam manometr :(

Dziś wykonywaliśmy próbę na wężownicy solarnej i walczyliśmy z wężownicą CWU. Oto wyniki:

http://images47.fotosik.pl/346/f8ae5ec1f93ec6b1med.jpg

Bufor w tle

http://images44.fotosik.pl/317/9d3e19feca4dd490med.jpg

http://images39.fotosik.pl/342/f3ae57eb259774f0med.jpg

http://images45.fotosik.pl/347/0d4958442bcb1af7med.jpg

 

Adamie czy wężownicę solarną też izolować termoskurczem od pręta podpierającego?

Pomiędzy talerzami mam przekładki z fi18 polutowane po końcach i na środku cała konstrukcja jest więc dość stabilna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten termokurcz to tak na wszelki wypadek.

Za jakie 20 lat może się przyda, jak coś pójdzie nie tak.

Kwestia jakości wody i tego co się z nią przez te lata będzie działo (ilość wymian na "nową")

Konstrukcja bardzo stabilna.

Będzie dobrze!

Adam M.

 

Te 4 bary...

Wszelka miedź sprzedawana jest z atestem 50bar.

Jak lutowanie w miarę dobre - to te 50 bar spokojnie wytrzymuje.

NIGDY w realu nie widzi więcej jak 3-4bar.

Te 4 to jak coś się pochrzani...

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo postów i wątków...

Takie mi się wyświetla i nie wiem jak się odnieść...

"Adres URL jest nieprawidłowy i nie może zostać wczytany."

Przypomnij problem...

Adam M.

 

Jest to post #2969 na stronie 75, gdzies w 1/3 strony.

Bogusław_58 zaraz po nim napisal o skrzynce z grzalkami.

Licze ze znajdziesz ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź, tak myslałem, ale wolałem się upewnić :)

 

może ktoś podrzucić schemat podłączenia bufora z kotłem na paliwa stałe, osobnym zbiornikiem CWU, podłogówką i CO ? (ten w załączeniu znalazłem w necie, ale chciałbym się upewnić czy jest dobry - nie ma podłogówki)

 

bardzo będę wdzięczny

schemat.jpg

Edytowane przez sewerynslowi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób rozwiązać problem długiego oczekiwania na pełną wydajność obiegu ogrzewania (wysoką temperaturę) przy wystudzonym buforze?

 

Może termostaty trójdrożne i powrót na środek lub dół bufora w zależności od jego nagrzania?

Jak je prawidłowo podłączyć?

Edytowane przez wiktorg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób rozwiązać problem długiego oczekiwania na pełną wydajność obiegu ogrzewania (wysoką temperaturę) przy wystudzonym buforze?

...

 

wystarczy na właściwie umieścić króćce zasilania i nie trzeba na nic czekać (no może kilka-kilkanaście minut), było o tym kilka razy w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzisiaj uruchomiłem ciepłą wodę.

Długość wężownicy 50 m fi 18 . Zdaje egzamin doskonale.

Wanna gorącej wody (jakieś 45-49 st. C. ) i dalej leciała gorąc. Bufor nabity do jakieś 52-55 st..

Zostało jeszcze docieplenie.

 

Pozdrawiam

 

napisz jeszcz jaki masz duży ten baniaczek bo też planuje fi 18 na CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...