Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Mamy obieg w układzie otwartym kocioł----->bufor.

Włączamy pompę obiegową i zamykamy zawór przy króćcu zasilania bufora.

Koło niego jest tylko jedna droga czyli do naczynia wzbiorczego na strychu.

 

Czy mogło to spowodować wyrzucenie części wody z instalacji do naczynia wzbiorczego i dalej do kanalizy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właściwie to zabijasz pomysł....

Mając możliwość grzania przepływowo tyle, ile potrzeba - pchasz się w układ magazynujący i to niewielki...

Nagrzanie takiego baniaka trwa - bo musi.

Mała pojemność wężownicy pozwala grzać w czasie rzeczywistym.

Odkręcasz i leci ciepłe....

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się sprecyzować co do wymiarów bufora. Czy lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie bufora o większej pojemności tj 3400 l i wymiarach średnica 1,6m a wysokość 1,7m, czy mniejsza pojemność np 2200 l przy średnicy 1,2m i wysokości 2m. Głównie zależy mi na jak największej akumulacyjności. Ewentualnie zastosować ten mniejszy bufor i zrobić odejścia aby w razie potrzeby można było podłączyć drugi zbiornik. Wydaje mi się że bufor wyższy mimo mniejszej pojemności będzie lepszym rozwiązaniem. W planowanym buforze chcę wężownice do solara, pompy ciepła, i do CWU, oczywiście grzałki do ewentualnego grzania w 2 taryfie, odejścia do pieca na paliwo stałe. Interesuje mnie również dodatkowa wężownica która pozwoliłaby odebrać ciepło spalin planowanego agregaciku prądotwórczego tylko zupełnie się nie orientuję jakiej długości i średnicy zastosować wężownicę do tych spalin i w jakim miejscu bufora? Edytowane przez danielsq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie montować w buforze rury do przepuszczenia spalin, myślałem dać jakieś 10mb rury o średnicy 1" i z tej rury do komina.

A i jeszcze jedno pytanko a właściwie to dwa dotyczące rozmieszczenia wlotów i wylotów.

Czy patrząc od góry bufora kolanka wlotów wody umieścić w sposób powodujący wirowanie wlatującej wody zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara czy w sposób przeciwny (w większości domowych zlewów woda uciekając wiruje zgodnie z ruchem wskazówek zegara)?

Czy wloty i wyloty wody można umieścić w jednej linii wysokości bufora czy zachować należy przesunięcie wlotu względem wylotu o 90'?

I ostatnie pytanie chcę mieć dwie wężownice ślimakowe jedna do PC w której będzie R407C i druga do ewentualnego solara czy umieścić te wężownice jedna nad drugą przedzielając dwoma stożkami i dać jeden komin do stożka wyżej umieszczonego i komin ponacinać na całej jego wysokości ?

Edytowane przez danielsq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceńcie, proszę, czy "maluch" 60 litrów zrobiony z butli na powietrze od ciężarówki, umieszczony w "mamce" 1000 l, grzanej do ok. 65 - 70 st. C wystarczy, aby wziąć kąpiel w wannie? Może dać dwa takie maluchy?

 

tak tylko że taki maluch nie jest w żaden sposób zabezpieczony antykorozyjnie nawet emalią piecową tak jak zbiorniki tego typu wykonane fabrycznie zważ że woda wodociągowa podczas podgrzewania wydziela duże ilości kamienia i ten proces jest bardzo korozyjny no chyba że byłby to zbiornik z nierdzewki po kedze od piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tą wodą ... i korozją metalu.Najlepiej na początku ustalić"moce" miejscowej wody i jej wpływ na metal.Taki sam zbiornik ze stali w jednych stronach sprawdzi się przez 15-20 lat a w innych tylko kilka.Zaletą takiego zbiornika jest duża ilość dobrze ciepłej wody na raz. Można też taki zbiornik "powiesić" obok bufora,a wtedy łatwiej będzie go wymienić,ale dłużej bedzie się nagrzewać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz Mariobros, czy są wymienniki ciepła do kominków z płaszczem,które mogą pracować po wyzej 3 atm.

Wymienniki płytowe nie są wykonane z delikatnego materiału więc powinny wytrzymać ciśnienie 3 atmosfer natomiast musiał byś zajżeć do dtr-ki producenta danego wymiennika a tam powinno być napisane jakie ciśnienia są przewidziane dla danego wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mariobros, poszperam.

 

 

Założycielu Adamie i Panowie z klubu Wielkiego Bufora.

Jest taki pomysł i daję do wyceny, czy nie jest antypomysłem...

 

Bufor można wyposażyć w grzanie wodu użytkowej na dwa sposoby równocześnie: wężownicą przepływową i zbiornikiem grzanym przez bufor wiszący z boku.Do prysznica (kranu) szły by dwie nitki wody użytkowej grzane na dwa sposoby i byłby zawór,którym można byłoby brać albo jedną,albo drugą,albo obie na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie na temat ale ja mam taki pomysł i nie wiedziałem gdzie go zamieścić. Mam zbędny używany 160l zasobnik VAILLANT w bardzo dobrym stanie z wężownica spiralna w środku i tak się teraz zastanawiam czy nie można tego zasobnika zrobić wymiennika ciepła? Ogrzewanie mam kominkowe i kominek wpiął bym w wężownice zasobnika, która by nagrzewał ten zasobnik, a ciepłą wodę z zasobnika podłączył bym do rozdzielacza podłogówki, po wygaszeniu kominka jeszcze przez jakiś czas bym miał zapas ciepłej wody zgromadzonej do ogrzania podłogówki. Zalety nie muszę kupować wymiennika płytowego, zasobnik by był małym buforem, podłogówka by pracowała w układzie zamkniętym. Moc tego zasobnika to chyba 22-27kW. Czy takie rozwiązanie ma sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 1/4 d du byłaby dobra

 

160 literków to trochę mało, ale więcej niż nic.

 

Po co robić dwa razy to samo? Raz a dobrze to nie dość?

Bufor pozwala na ucieczkę od problemu leionelli - dlatego grzanie przepływowe.

 

(padła mi klawiatura i robią się literówki... sorry)

Adam M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam chodzi mi o to tylko, czy taki zasobnik może spełniać funkcję taką jak wymiennik płytowy? Kilka stówek by zostało w kieszeni :) Zasobnik mam i jak go nie wykorzystam to wywiozę go na złom a wymiennik bym musiał kupić. Co do bufora to mam takowy, pracuje w układzie otwartym z grzejnikami na poddaszu. Podłogówkę chcę zamkną wlanie poprzez ten zasobnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i się zagubiłem :(

wątpliwość dotyczy wysokości umieszczenia powrotu z podłogówki, mianowicie mam mufę na samym dnie bufora i na ok. 1/4 od dołu, która z nich przeznaczyć na powrót podłogówki, czy może idealna jest jakaś inna wysokość?

 

Ja zrobiłem na samym dole, ale króciec wspawałem troszkę głębiej z kolankiem by się znalazł pod lejkiem. Jak pójdzie wyższa temperatura od dołu samego bufora to lejek powinien rozprowadzić sam na odpowiednią warstwę. Takie dynamiczne dostosowanie się ;)...

Czy dobrze - to się okaże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, a rozważając podłączenie podłogówki do bufora to może ktoś coś konkrenie doradzić jak to ma wyglądać, ma być zawór 3-D z siłownikiem sterowany sterownikiem pogodowym, ale jak to ma wyglądać wykonawczo? jakie klocki warto dać w kotłowni i gdzie może jakiś schemat wykonawczy ktoś by miał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, powiedz prosze czy zrezygnowanie z osobnego odgaleznienia do cyrkulacji CWU i podlaczenie jej pod zimna wode bedzie sprawialo jakies problemy?

Pytam, bo w przypadku wezownicy zwijanej w 2 slimaki (2 strugi, kazda po 12m rury fi15) to odejscie w 1/3 dlugosci jest dosc problematyczne do zrobienia.

 

W moim przypadku cyrkulacja bedzie zalaczana na okreslony czas po wlaczeniu swiatla w lazience/WC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...