Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ok, a rozważając podłączenie podłogówki do bufora to może ktoś coś konkrenie doradzić jak to ma wyglądać, ma być zawór 3-D z siłownikiem sterowany sterownikiem pogodowym, ale jak to ma wyglądać wykonawczo? jakie klocki warto dać w kotłowni i gdzie może jakiś schemat wykonawczy ktoś by miał?

 

Ja zakupiłem zestaw Walwex-a tj, sterownik pogodowy Ceta106 do tego siłownik 3D. Całość umieszczona w szafce rozdzielacza wraz z pompa obiegowa podłogówki. Szafkę mam w kotłowni;) bo mam tylko jedna kondygnację.

Zasilanie puszczam na siłownik 3D z niego na pompę i z pompy na belkę zasilania. Odejście z zaworu 3D poprzez zawór zwrotny łączę z belką powrotu. Ładnie się to ma wkomponować po jednej stronie rozdzielacza. Powrót z pieca łącze z drugiej strony belki powrotnej.

 

Odnośnie wcześniejszej dyskusji jak wykonać przejście wężownic przez bufor to pokazuje jak ja zrobiłem.

Zostały wykorzystane materiały:

1) Mufa stalowa spawalna

2) Nypel mosiężny na rurkę miedzianą do lutowania o średnicy takiej jak mufa

3) Lut srebrowy 25Au

DSC04067.jpg

Budowa10-0002_2.jpg

Budowa10-0003_2.jpg

Budowa10-0004_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Podpowie ktoś na czym mogę postawiś bufor 1000l?

Nic nie mogę znaleźć

Jedyne co mi przychodzi do głowy to płyta z desek, ale czy drewno to faktycznie taki dobry izolator i czy nie będzie jakoś to siadało?

A może po prostu na posadzce (nieocieplona, na gruncie).

 

Doradźcie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

robdk

Bardzo Cię nabili!

25 Au to stop aurum (złota). Kosztuje jak szlag jasny, trzyma słabiej, ale lutuje się tym ładnie.

(chyba że literówka i miało być Ag)

:lol:

A przepusty solidne wyszły!

 

pga

Trójnik do cyrkulacji możesz zrobić tylko na jednej wężownicy.

Tam ledwo co cieknie. To nie kran... Da radę uzupełnić straty ciepła.

Czytałeś "cyrkulacja - wór bez dna"?

Rozumiem, że cyrkulację i CWU potraktowałeś lepiej jak tym czerwonym, piankowym ubrankiem?

Podłączenie cyrkulacji pod zimny wlot spowoduje uśrednienie temperatury ładnie uwarstwionego zładu...

Nie robiłbym tego...

 

bladyy

Może akurat Ty mi wytłumaczysz, bo wiele razy pytałem i jakoś nikt nic konkretnego nie napisał...

PO CO podłogowe w układzie zamkniętym?

Kasy macie za dużo?

To ja chętnie trochę przyswoję!

Każdemu hydraulikowi co gada - panie, ale tak się tera robi - wytłumaczę, że nie trzeba!

Układ otwarty jest otwarty ciśnieniowo do atmosfery i działa pod jej naciskiem.

Otwarty może być "zapowietrzaczem" w naczyniu wzbiorczym o średnice ze 2mm.

Układ zamknięty to układ ciśnieniowy.

Wymaga więcej opieki i droższych komponentów.

WCALE LEPIEJ NIE PRACUJE!!!

ROBI TO SAMO I TAK SAMO!

Oczywiście, można wykorzystać tak ten bojler , ale ideał to to nie będzie...

Udziwniasz, bo masz bojler?

 

Kolejne pytanie mam o tę wspomnianą przez kilka osób pogodówkę...

PO CO Wam ona?

CO MA ROBIĆ?

(bo co robi pogodówka, to wiem, ale nie wiem co tu ma robić!)

Chcecie grzać chałupę?

Podłogówką?

Prosto, tanio i bezobsługowo?

To czemu nie zrobicie tego tak prosto i skutecznie, jak nakazuje sztuka?

Chyba przydałby się jaki nabazgrany szkic...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

igo

O styrodurze słyszałeś?

A o betonach lekkich?

Zrób perlitobetronową podstawę z sporą porcją cementu, taką "twardszą"

Albo postaw na płacie styroduru.

Walczysz z ucieczką ciepła drogą przewodzenia cieplnego z cieczy o temperaturze rzędu 15stC (tyle mają warstwy przy samym dnie baniaka).

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co tam mają być zawory zwrotne?

CO mają tam robić?

Pompa pcha tylko w jedną stronę a ESBE dba o to, żeby pchała to, co trzeba...

Zawory termostatyczne na powrotach poszczególnych pętli dbają o utrzymywanie NASTAWIONYCH temperatur pomieszczenia NIEZALEŻNIE OD POGODY ZA OKNEM.

A układ - generalnie - jest OTWARTY.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam_mk , a jakie sterowniki są zalecane do takiego układu? Mam prawie identyczną instalację tylko zamiast zaworów termostatycznych mam zawory nastawne imbusowe (nastawia się przepływy w poszczególnych pętlach obiegu). Jak sterować w takim układzie pompą? Chciałem kupić sterownik pogodowy ale nie znalazłem i zakupiłem pokojowy.

kszew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszew

Bardzo dobrze, że nie znalazłeś!

Przepływ ciepła wywoływany jest przez różnicę temperatur.

Jak jest ciepło w pomieszczeniu - to przy temperaturze wody zbliżonej do temperatury wnętrza ciepło nie przepływa.

NAWET jak w obiegu woda krąży.

Możesz tym sterownikiem naściennym wyłączać pompę, jak w reprezentatywnym miejscu wykryje on, że dość grzania.

Podział strumienia ciepła realizujesz imbusami.

Te termogłowice na powrocie - to rozpasanie i luksus do trzeciej potęgi.

Nie są konieczne, ale są wygodne.

 

CAŁY dom jednocześnie można postawić "wyżej lub niżej" (w sensie temperatur) regulując pokrętłem ESBE.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, a mi się wydaje, że właśnie pogodówka z siłownikiem jest zamiast "ręki na pokrętle", i odpowiada za dopasowanie temperatury czynnika grzewczego zasilającego podłogówkę w zależności od przewidywanego zapotrzebowania na ciepło, zapotrzebowanie to jest zmienne w zależności od temperatur na zewnątrz przecież, a biorąc pod uwagę też bezwładność podłogówki to sterowanie pogodowe czyli z wyprzedzeniem jest znacznie lepsze niż sam termostat pokojowy, pokojowy odetnie pompę a nagrzana posadzka przez długi jeszcze czas będzie oddawała wciąż ciepło do pomieszczenia, pogodówka steruje zarówno siłownikiem zaworu miesząjacego 3D jak i praca pompy

Przepływ ciepła wywoływany jest przez różnicę temperatur.

Jak jest ciepło w pomieszczeniu - to przy temperaturze wody zbliżonej do temperatury wnętrza ciepło nie przepływa.

ok, tylko, że temperatura zasilania podłogówki jest wyższa niż temperatura pomieszczenia, tak? czyli przepływ ciepła będzie do momentu zatrzymania pompy

 

no i zdaje się kolega Piczman ma sprawdzona instalację grzewczą ze sterowaniem pogodowym jak mnie pamięć nie myli, skoro mu się sprawdziło... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Adamie czy można zalutować nieszczelność w lucie mosiężnym. Zawiozłem mój bufor do profesjonalnego zakładu i tam mi polecono ten sposób i akurat był tam fachowiec który mógł to wykonać. Niestety próba w domu wykazała nieszczelność.

W jednym miejscu jest pora w lucie (nikroskopijna), w drugim nieszczelność na styku mosiądz -stal.

Czy lut srebrowy załatwi sprawę.

Hydraulika mam na karku.

 

Proszę pomóż.

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Adamie czy można zalutować nieszczelność w lucie mosiężnym. Zawiozłem mój bufor do profesjonalnego zakładu i tam mi polecono ten sposób i akurat był tam fachowiec który mógł to wykonać. Niestety próba w domu wykazała nieszczelność.

W jednym miejscu jest pora w lucie (nikroskopijna), w drugim nieszczelność na styku mosiądz -stal.

Czy lut srebrowy załatwi sprawę.

Hydraulika mam na karku.

 

Proszę pomóż.

 

Michał

 

Popraw luty mosiężne. Wygrzej dobrze, tak by elementy lutowane były jasno czerwone, wtedy ładnie się lut rozpuści. W połączeniu stal-miedź jeśli też jest lut mosiężny to także bym nim poprawiał ale tu trzeba raczej już palnika acetylenowego, bo chyba nie wygrzejesz do takiej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz aby utrzymać 21 C wewnątrz zasilanie podłogówki to tylko 24 C !

Jak temperatura gwałtownie spadnie ( za oknem) to natychmiast rośnie zasilanie, nie ma wtedy żadnych wahań temp. w domu.

Mnie się bardzo dobrze sprawdza !

Nie wiem jak by było przy termostacie pokojowym i stałej temp. zasilania.

Pewnie nie najgorzej, ale pogodówka raczej będzie lepsza od pokojówki :)

 

PS. Co do samego sterownika to fajny kupił teraz @Terenia & Maciek , wydaje mi się dużo lepszy od tego z insbudu ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem przecież, że taki sterownik to rozpasanie... :lol:

Podany sposób z regulatorem pokojowym TEŻ działa, a jest tańszy.

Są tacy, którzy BARDZO na ten aspekt sprawy zwracają uwagę...

A te luty.

Trzeba kupić laskę lutu Ag45 w otulinie.

Ta otulina to czteroboran sodu (borax).

Topnik ślicznie czyszczący z tlenków i zanieczyszczeń lutowane miejsce.

Robota na jakie długie... 5 minut!

No, ale jakiś palnik butan-tlen lub acetylen-tlen trzeba mieć.

 

edde

"ok, tylko, że temperatura zasilania podłogówki jest wyższa niż temperatura pomieszczenia, tak? czyli przepływ ciepła będzie do momentu zatrzymania pompy"

Teoretycznie - tak!

Ale...

Poczytaj Piczmana!

Ma dobrze zrobiony układ, to temperatura wody jest 2stC wyższa jak pomieszczeń.

ILE wtedy nadmiarowego grzania będzie?

JAK DYNAMICZNY jest wtedy przepływ ciepła?

 

Dlaczego zakładacie, że zbudujecie zupełnie dupiate domy, choć tyle starań wkładacie w ich budowę?

Brak wiary w siebie?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) widzisz, gdybyśmy my amatorzy budowali te domy i ich instalacje na co dzień to mielibyśmy praktykę, pewność, przekonanie, a tu popełnia się to raz, czasem drugi no to człek kombinuje jakby tu zrobić tak żeby na pewno dobrze było, czasem wolimy przekombinować na plus niż żeby miało wyjść na minus ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie wielkie dzięki. Ag 45 jest fantastyczny do tej roboty.

Czy te połączenia które mam już wykonane na mosiądz i są teraz szczelne tak pozostaną. Chciałbym sobie oszczędzić nerwów na przyszłość. Bufor nabity i przepędzelkowany po wszystkich łączeniach. Jak na razie ok.

 

robdk. twój sposób na przejścia wężownic jest naprawdę przemyślany, lutu idą wtedy znikome ilości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kolejne zagadnienie :) :

wir, ten naturalny, w buforze kręcić się ma/powinien patrząc z góry zbiornika:

 

a) prawoskrętnie (zgodnie z ruchem wskazówek zegara)

b) lewoskrętnie (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)

c) siły coriolisa w tym układzie i naszym geograficznym położeniu oraz ładowaniu i czerpaniu z bufora za pmoca pomp obiegowych są na tyle małe że pomijalne i jak zrobimy tak będzie dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...