Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Już raz pisałem, ale teraz też napiszę. W ciepłownictwie miejskim stosujemy Kryngielit (Gambit, Polonit itp.). Jest to płyta do uszczelnień kołnierzowych. Można dostać arkusz o wym 1500x1500. Uszczelkę się wycina taka jaką się chce. Nasączyć pokostem i skręcić. Wytrzymuje duże ciśnienia pow. 1MPa. Koszt to w zależności od producenta i grubości od 120 zł. trzeba pytać w dużych hurtowniach, lub mieć znajomego wśród ciepłowników i za flaszkę załatwić już wyciętą uszczelkę. Oni i tak wycinają w zasadzie mniejsze średnice ;) więc nie powinno być problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wydawało się, że to tylko mała uszczelka..... jutro dostanę płytę na uszczelkę i zaczynam zabawę z wycinaniem. Zostanie mi koło o średnicy prawie 1,4m jak ktoś będzie w potrzebie to nich pisze. Kupiłem wcześniej wałek gumowy to porobię eksperymenty klejenia gumy ;) Jak się coś robi pierwszy raz to nie jest tak łatwo..... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy do układu, gdzie w buforze mamy wężownice do c.w.u.i cyrkulację (a wiec też zawór zwrotny na dopływie zimnej wody do wężownicy) stosuje się/powinno/trzeba stosować naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa? jak rozwiązali to Ci, którzy już użytkują?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy do układu, gdzie w buforze mamy wężownice do c.w.u.i cyrkulację (a wiec też zawór zwrotny na dopływie zimnej wody do wężownicy) stosuje się/powinno/trzeba stosować naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa? jak rozwiązali to Ci, którzy już użytkują?

 

Do wężownicy odbierającej ciepło z bufora, zawór bezpieczeństwa jest zbędny i układ wytrzyma nawet bez naczynia przeponowego, ale jak je dasz, to uzyskasz komfort braku "strzelania" ciepłą wodą przy otwieraniu kranu.Oczywiście jest to moje zdanie i proszę o korektę, gdyby ktoś miał inne doświadczenia.

 

PS Strzelanie z kranu może wystąpić tylko w zakresie wyższych temperatur wody,takich które już parzą w ręce i dzieje się to tylko w momencie jej otwarcia .

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy do układu, gdzie w buforze mamy wężownice do c.w.u.i cyrkulację (a wiec też zawór zwrotny na dopływie zimnej wody do wężownicy) stosuje się/powinno/trzeba stosować naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa? jak rozwiązali to Ci, którzy już użytkują?

Użytkuję taki układ i powiem, że nie ma problemów ze wzrostem ciśnienia. W wężownicy C.W.U jest raptem parę litrów a jeśli ktoś ma wężownicę przez cały zbiornik to największą zmianę objętości uzyskuje woda w górnych partiach (więc niewiele). Owszem wraz ze wzrostem temp. w buforze rośnie ona w wężownicy a przyrost objętości wody w niej jest kompensowany przez przyłącze wody (rura raczej długa). Jeśli ktoś ma zawór zwrotny na przyłączu to dla świętego spokoju może dać naczynie przeponowe ale znaczących przyrostów ciśnienia powodowanych wzrostem temp. tam nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, powiedzcie mi prosze jak wyglada w praktyce ilosc wody ktora wyparowuje z naczynia przelewowego przy objetosci instalacji ok 1000l ?

Ta wode trzeba dolewac - czy nie odbija sie to na trwalosci bufora pracujacego w ukladzie otwartym?

 

Czy do ukladu otwartego naczynie przelewowe 50l bedzie wystarczajace? Pojemnosc mojej instalacji bedzie ok 1150l

 

Aktualnie wygospodarowuje miejsce na naczynie przelewowe dla ukladu otwartego, ktory jednak rozwazam zastosowac. Chyba jestem zwolennikiem jak najprostszych rozwiazan (ang. KISS) ;-)

Edytowane przez pga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sugeruję zastosowanie rozumu....

Naczynie wzbiorcze/bezpieczeństwa JEST OTWARTE NA ATMOSFERĘ taką małą dziurką o średnicy około 2mm.

ILE pary jest w stanie się tamtędy, i w czasie sezonu grzewczego, wydostać z układu o pojemności - odpowiednio:

1 litr

100 litrów

1000 litrów

1000000litrów

?????

 

Ta dziura 2mm POZWALA na nacisk atmosfery na zład.

Zład jest OTWARTY na atmosferę.

Układ z dziurą około 2mm - NIE!!!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ma tam robić ten odpowietrznik grzejnikowy? Adam pisząc "dziurka 2mm" ma prawdopodobnie na myśli odpowietrznik automatyczny, który w zależności od kierunku przepływu powietrza (różnicy ciśnień) robi za odpowietrznik lub napowietrznik, kombinacje z zakręcalnym odpowietrznikiem grzejnikowym i napowietrzaczem kanalizacyjnym pcv wydają być zbędne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę połączyć ogrzewanie podłogowe z piecem na drewno i jak wyczytałam niezbędny jest mi w tym celu bufor ciepła. Ja osobiście nie będę wykonywała całej instalacji, więc z związku z tym nasunęło mi się takie pytanie, czy osoba która będzie robiła mi ogrzewanie podłogowe będzie wiedziała jak wykonać odpowiedni bufor? w jaki sposób będę wiedziała, czy wykonany bufor będzie dla mnie odpowiedni? Może zna ktoś godnego polecenia fachowca, który zrobi całą instalację wraz z buforem (woj. kujawsko- pomorski; okolice Bydgoszczy) dobrze?

(jeśli ten temat został już gdzieś poruszony, to proszę mnie skierować na odpowiednią stronę, ponieważ czytanie 80 stron na temat buforu ciepła przerosło moje możliwości)

Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę połączyć ogrzewanie podłogowe z piecem na drewno i jak wyczytałam niezbędny jest mi w tym celu bufor ciepła. Ja osobiście nie będę wykonywała całej instalacji, więc z związku z tym nasunęło mi się takie pytanie, czy osoba która będzie robiła mi ogrzewanie podłogowe będzie wiedziała jak wykonać odpowiedni bufor? w jaki sposób będę wiedziała, czy wykonany bufor będzie dla mnie odpowiedni? Może zna ktoś godnego polecenia fachowca, który zrobi całą instalację wraz z buforem (woj. kujawsko- pomorski; okolice Bydgoszczy) dobrze?

(jeśli ten temat został już gdzieś poruszony, to proszę mnie skierować na odpowiednią stronę, ponieważ czytanie 80 stron na temat buforu ciepła przerosło moje możliwości)

Z góry dziękuję za pomoc :)

 

Przeczytaj ten wątek! Będziesz przynajmniej wiedziała, że Ci fachowiec fuszerkę serwuje. W jeden wieczór dasz radę. Potem zadaj kilka konstruktywnych pytań i już będziesz wiedziała co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, więc z związku z tym nasunęło mi się takie pytanie, czy osoba która będzie robiła mi ogrzewanie podłogowe będzie wiedziała jak wykonać odpowiedni bufor?

 

Ta osoba może wiedzieć raczej tylko jakiej wielkości bufor kupić.Jest kilka możliwych miejsc gdzie można go kupić gotowy lub zamówieć jego zrobienie.Osobiście zamówiłbym go u Adama ponieważ będzie najlepszy.Piszę to choć nie odpala mi doli a nawet się nie znamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... kombinacje z zakręcalnym odpowietrznikiem grzejnikowym i napowietrzaczem kanalizacyjnym pcv wydają być zbędne...

Jasne, że jest to bez sensu tym bardziej, że zład ma kontakt z atmosferą przez o wiele większą "dziurę", jaką jest rura przelewowa.

Edytowane przez r7m8
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...