Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Wlasnie popatrzylem na normy (PN-91/B-02413), i sa tam okreslone minimalne srednice rur.

Wewnetrzna srednica rury odpowietrzajacej to fi15mm,

Dla rur bezpieczenstwa i przelewowej te srednice sa wieksze i wynosza juz 25mm.

Poza tym (cytat): "Na rurach: bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej i odpowietrzającej nie można umieszczać armatury umożliwiającej całkowite lub częściowe zamknięcie przepływu, ani urządzeń i armatury zmniejszających pole ich przekroju wewnętrznego".

 

Czyli na pewno nie sa to 2mm i jest przez co parowac.

 

Tak wiec panowie - ile tej wody na sezon do takiej instalacji z duzym buforem trzeba dolewac?

Edytowane przez pga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak patrzę na swoje naczynie z rurą przelewową, która jest calowa stalowa (czyli 25-27mm wewnątrz) o długości 6,5m, idzie sobie te 6,5 metra w dól o jakoś słabo widzę to parowanie do dołu... no chyba, ze wyobraźnia mi szwankuje ;)

15-tka na odpowietrzeniu też powinna być zagięta w fajkę, czyli tu tez przeciągów bym się nie spodziewał

no ale konkretnie na pytanie ile wody może wyparować z układu ~2000tys. litrów będę mógł odpowiedzieć dopiero na wiosnę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam naczynie wzbiorcze na poddaszu z "pietnastki" wygiętej w fajkę.Na tą fajkę włożyłem rurę "z byle czego" i pusciłem obok krokwi w dół na zewnątrz.Jak chcem sprawdzić stan naczynia wzbiorczego ,to odkręcam kran napełniający i kiedy już "pada deszcz",to zakręcam. Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprościłem sobie z tym naczyniem, ponieważ nie lubię zbędnej roboty.Otwieram kran napełniający na zimnej instalacji i patrzę przez okno kiedu zacznie kapać z pod okapu i wtedy zakręcam .Gdy woda w instalacji się nagrzeje,to sama wypchnie zbędną ilość.Proste jak obręcz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak samo działa poprawnie podłączona rura przelewowa, tyle, ze przeważnie sprowadzona jest do jakiejś umywalki, odpływu zamiast za okno :)

jednak jest minus twojego rozwiązania: przyjdzie Dzied Maroz, zamrozi rurkę z byle czego i nici z przelewu i odpowietrzania również (no chyba, ze na fajce luźno to "byle co"nałożone jest, to może odpowietrzanie zostanie), zagotujesz układ a tu z góry zatkane lodem :( i...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko z ostatnim etapem podłączenia bufora było do du... Chyba już było... no uszczelka jest super kupiłem arkusz 150cm x 150 cm 3mm i jest ok.

1 wężownica nieszczelna, 2-ga to samo, a na dodatek wyciskało przez kołnierz..... Dzisiaj pospawali jeszcze kilka razy posprawdzali i zobaczymy jutro czy będzie trzymał. Próby ciśnieniowe robię na 8atm, taki mam kompresor. Trzymajcie kciuki. A naczynie przelewowe robię ze zbiornika hydroforowego 200l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja swoje bufory ładowałem 5 atm. tez z dwoma oryginalnymi wypukłymi dennicami tego nie poczuł, ten z deklem z blachy płaskiej 6mm brzucha w tym miejscu dostawał :) no to dostał ceownik 5x10cm i jest teraz ok :)

za to fajnie się spuszcza powietrze z takiego baniaczka 900l na 5 atm - na końcówce nyplowej szybkozłączki powietrznej co chwile lód się robił zatykając otwór i strzelając grudkami :)

wężownice za to sprawdzałem 8 atm bo tyle kompresor zapodawał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam takie pytanko ,robię sobie grzałki do bufora w osobnym zbiorniku ok 10l stojącym koło bufora ,całkowita długość rury łączącej to 2,7 m moc grzałek to 6kw bufor 1600l,jaką dać rurę żeby ruszyło grawitacyjnie ,czy 1" wystarczy ? I czy zawór różnicowy zda egzamin co by się ciepełko nie cofało a może lepszy zwrotny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie wszystko ruszyło, piec grzeje, buforek się ładuje, aż miło popatrzyć. Najważniejsze, że wszystko działa bez prądu, przetestowane grawitacyjnie, rurociąg z rur 2' i jest go jakieś 10 metrów w jedną stronę, dolna rura w zasadzie idzie w poziomie a górna ma spadki (przez 4m idzie w poziomie). Baniaczek pięknie się uwarstwia. Przy piecu zainstalowałem Laddomat z czujnikiem temperatury spalin, włącza pompę kiedy rura spalinowa ma 50C, wyłącza też przy 50. Teraz czeka mnie izolacja, podłączenie termometrów przylgowych, no i najważniejsze wpięcie cwu i podłogówki. Jak ktoś ma pomysł na zasilanie podłogi temp w zakresie 30-40 to niech się pochwali. Eurostera już mam.

 

Rafi@RAfi ja bym dał zawór zwrotny klapkowy, jak porobisz odpowiednie spadki to 1' wg. mnie powinien wystarczyć. Ja mam 2' ale prawie 20m rurociągu no i moc pieca jakies 23-24KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........ Jak ktoś ma pomysł na zasilanie podłogi temp w zakresie 30-40 to niech się pochwali. Eurostera już mam.

.......

mój pomysł(juz zakupiony i częściowo zainstalowany) to zawór esbe vrg131 z siłownikiem esbe ara661 http://allegro.pl/zawor-3-drogowy-1-dn25-silownik-afriso-esbe-i1257689037.html sterowany regulatorem pogodowym, który jeszcze muszę wybrać z kilku, które mam na oku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...