Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak wszystko w układzie otwartym, a glony hmm, nie brałem tego pod uwagę - ale co one tam będą jadły ?? ;). Poobserwuję cały układ przez jakiś czas, mam prawie 20m rur 2" ostatnie 3 metry idą z bardzo lekkim wzniosem do bufora i tam przede wszystkim czuć było na dotyk, że mimo zaprzestania palenia dalej rura jest bardzo gorąca. Może je po prostu lepiej zaizolować. Teraz są w otulinie z pianki 12mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi co do schematu:

1) Zrobić układ otwarty, a nie zamknięty

2) Zamienić zawór termostatyczny na:

- zawór trójdrożny z siłownikiem i sterownikiem temperatury powrotu kotła lub

- Laddomat

3) Niepotrzebny zawór CALEFFI 544

4) Zawór różnicowy w tym miejscu chyba działał nie będzie.

5) Naczynia wyrównawczego przy CWU też bym nie dawał.

 

PS

Zastanowił bym się nad podłogówką w całości a grzejnik drabinkowy zasilać osobną pętlą z rozdzielacza podłogówki. Dla tych 3 grzejników szkoda dodatkowego sterowania, zaworu trójdrożnego, pompy i rozdzielacza.

Edytowane przez robdk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eMKo77 kocił atmos nie musi być tylko wyłącznie kotłem spalającym drewno ale też jest możliwość spalania i węgla link:

http://www.atmos.eu/poland/kotle-002-zplynovaci-kotle-na-uhli-drevo

 

Tak, trzeba jednak dodać, że chodzi tu o węgiel brunatny a on nie jest w naszym kraju powszechnie dostępny. Poza tym nie każdy ma warunki do tego aby zgromadzić odpowiednią ilość tego paliwa z odpowiednio niską wilgotnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzeba jednak dodać, że chodzi tu o węgiel brunatny a on nie jest w naszym kraju powszechnie dostępny. Poza tym nie każdy ma warunki do tego aby zgromadzić odpowiednią ilość tego paliwa z odpowiednio niską wilgotnością.

 

AC25S i AC35S są dedykowane dla węgla kamiennego i zastępczo węgla.Przewiń do końca stronkę z linka od mariobros35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AC25S i AC35S są dedykowane dla węgla kamiennego i zastępczo węgla.Przewiń do końca stronkę z linka od mariobros35

 

No, rzeczywiście. Obawiałbym się jednak kiepskiej jakości węgla bo w przypadku takiego spalania jakość paliwa jest kluczowa a u nas w kraju jest z tym różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, rzeczywiście. Obawiałbym się jednak kiepskiej jakości węgla bo w przypadku takiego spalania jakość paliwa jest kluczowa a u nas w kraju jest z tym różnie.

 

Jak popatrzysz na tabelę to jest tam podane że np: AC25S na drewnie uzyskuje moc 15-20 kw a na węglu 20-25 kw więc jeżeli węgiel będzie mniej kaloryczny to i tak stracisz co najwyżej na mocy około 5 kw czyli moc grzewczą kotła będziesz miał podobną jak na drewnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak popatrzysz na tabelę to jest tam podane że np: AC25S na drewnie uzyskuje moc 15-20 kw a na węglu 20-25 kw więc jeżeli węgiel będzie mniej kaloryczny to i tak stracisz co najwyżej na mocy około 5 kw czyli moc grzewczą kotła będziesz miał podobną jak na drewnie

 

Pisząc o jakości węgla nie miałem na myśli jego kaloryczności a zanieczyszczenie. Ilość kamienia i popiołu w węglu oferowanym nam na składach potrafi być porażająca. Wiem coś o tym bo palę węglem od niepamiętnych czasów i w ciągu ostatnich 10 lat było coraz gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc w połączeniach mojego ogrzewania, gdyż widzę, że ekipa która u mnie robi ogrzewanie nie ma zbytnio pojęcia jak to zespolić. Mówią, że potrzebują schemat Poszedłem zapytać innego hydraulika ale jak mu to wszystko opowiedziałem to zrobił większe oczy niż ci pierwsi. Dom jest ogrzewany z kotłowni która znajduję się przy garażu wolno stojącym, gdzie jest piec na ekogroszek jeden grzejnik . Między domem a garażem jest położona rura preizolowana około 12m . W domu mam kominek z płaszczem wodnym bufor na ciepłą wodę 1500l zbiornik CWU 200l dwa obiegi podłogówki jeden na parterze drugi na poddaszu i obieg grzejnikowy . Może jest tutaj mądra głowa która potrafi naszkicować taki schemat

DSCN0019z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie to uproszczę i kasy zaoszczędzę tylko jak?? Gdybym wcześniej wiedział, że z tym termokominkiem będzie tyle problemów to zastosowałbym powietrzy. Ale teraz to już po sprawie. Dwa naczynia z tego względu że garaż jest wolno stojący połączony z domem rurą preizolowaną zakopaną w ziemi. W garażu jest kotłownia z piecem dwu funkcyjny ekogroszek i na paliwo stałe. W domu kominek więc również potrzebuję naczynie wzbiorcze. Dom z garażem nie można podłączyć w jeden obieg, gdyż występuje różnica poziomów, więc żeby je rozdzielić potrzebny jest wymiennik ciepła. Drugi wymiennik potrzebny będzie przy podłogówce 150m2 ma ona pracować w układzie zamkniętym prawdopodobnie tak jest lepiej , a jak układ zamknięty to znów naczynie przeponowe . Bufor musi być przy kominku gdyż jak będę chciał wiosna lub jesienią palić w kominku podłogówka która bez problemów przyjęła by nadmiar ciepła będzie odłączona, a termozawory na grzejnikach pozamykają się automatycznie to co zrobię z nadmiarem ciepła?. Przy buforze chciałem zastosować termostatyczny zawór mieszający termowar raz że zapewni on prawidłową temperatur pracy kominka powyżej punktu rosy, a po drugie w buforze woda będzie odkładała się warstwowo. Nie wiem czy dobrze to wszystko rozumuję . A może ktoś ma już takie rozwiązanie zastosowane u siebie w domu. Proszę o sugestie Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie to uproszczę i kasy zaoszczędzę tylko jak?? Gdybym wcześniej wiedział, że z tym termokominkiem będzie tyle problemów to zastosowałbym powietrzy. Ale teraz to już po sprawie. Dwa naczynia z tego względu że garaż jest wolno stojący połączony z domem rurą preizolowaną zakopaną w ziemi. W garażu jest kotłownia z piecem dwu funkcyjny ekogroszek i na paliwo stałe. W domu kominek więc również potrzebuję naczynie wzbiorcze. Dom z garażem nie można podłączyć w jeden obieg, gdyż występuje różnica poziomów, więc żeby je rozdzielić potrzebny jest wymiennik ciepła. Drugi wymiennik potrzebny będzie przy podłogówce 150m2 ma ona pracować w układzie zamkniętym prawdopodobnie tak jest lepiej , a jak układ zamknięty to znów naczynie przeponowe . Bufor musi być przy kominku gdyż jak będę chciał wiosna lub jesienią palić w kominku podłogówka która bez problemów przyjęła by nadmiar ciepła będzie odłączona, a termozawory na grzejnikach pozamykają się automatycznie to co zrobię z nadmiarem ciepła?. Przy buforze chciałem zastosować termostatyczny zawór mieszający termowar raz że zapewni on prawidłową temperatur pracy kominka powyżej punktu rosy, a po drugie w buforze woda będzie odkładała się warstwowo. Nie wiem czy dobrze to wszystko rozumuję . A może ktoś ma już takie rozwiązanie zastosowane u siebie w domu. Proszę o sugestie Pozdrawiam

 

Proszę o kontakt mejlowy na [email protected] myślę że dojdę do ładu z pana instalacją wykonywałem już podobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmyślałem dzisiaj nad nad zespoleniem tego wszystkiego i narysowałem taki szkic. Myślałem o zastosowaniu zaworu zwrotnego żeby piec nie grzał niepotrzebnie bufora i kominka . Pompa przy zaworze temovar będzie miała termostat ustawiony na 70stopni, a zawór ma próg otwarcia 60stopni więc będzie się włączać tylko podczas palenia w kominku.Nie jestem fachowcem i nie wiem czy to wszystko zadziała. A może zamiast zaworu warto dorzucić kilka stówek i kupić ladomat. lub integrator makrotermu, który niby załatwi wszystkie problemy. Ma ktoś ten integrator jak się sprawuje. Proszę o opinie

DSCN0024z.jpg

Edytowane przez adars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego chcesz zasilać podłogówkę przez zbiornik CWU? (chyba ze to błąd w rysunku i "czwórnik" na zasilaniu Ci wyszedł)

do podłogówki potzrebujesz jeszcze mieszacza w jakiejś formie

jeżeli masz miejsce na naczynie wzbiorcze na górze układu to może zrób wszystko w jednym, otwartym układzie? róznicę poziomów pokona każda pompa obiegowa c.o., zresztą to samo chcesz robić tyle, że przez wymiennik, ale po co?

w sumie się nie znam ;) ale jakoś za bardzo (i chyba niepotrzebnie) namieszane chyba jest na tym schemacie...

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Wątek śledzę od kilku tygodni.

 

Jestem na etapie zbierania materiału na wykonanie buforka coś na wzór kolegi "Piczman", ze względu na ograniczoną wysokość pomieszczenia w którym stanie będzie to rura stalowa Fi 720 mm i wysokości h 200 cm czyli około 800 litrów w układzie otwartym

 

jako, że pozostał mi stary zbiornik hydroforowy chciał bym go też zaprzęgnąć do pracy.

 

i tu nasuwają się Moje pytanie:

 

Zbiornik hydroforowy jest niższy h=120 cm (300 litrów) , czy jego zastosowanie ma sens w takim układzie, czy lepiej nie komplikować sobie życia

a jeżeli tak to czy takie połączenie będzie ok:

 

zbiornik połączone ze sobą rura 3" góra, dół, wężownice tylko w większym zbiorniku

 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi

bufor..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały zbiornik(hydrofor) możesz podnieść do góry,prawie do wysokości bufora,uzyskasz wtedy magazyn najcieplejszej wody a nie najzimniejszej.W górze podłączył bym go dennicą,to nie będzie problemu z odpowietrzaniem.

 

PS Powrót z małego zbiornika też bym zrobił dolną dennicą.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały zbiornik(hydrofor) możesz podnieść do góry,prawie do wysokości bufora,uzyskasz wtedy magazyn najcieplejszej wody a nie najzimniejszej.W górze podłączył bym go dennicą,to nie będzie problemu z odpowietrzaniem.

 

PS Powrót z małego zbiornika też bym zrobił dolną dennicą.

 

Wiem, że najlepiej było by go umieścić na tej samej wysokości ale u mnie niestety się nie da. Ten mały akurat zmieścił by się pod oknem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...