Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Nie w każdym. Jeśli mówimy o grzaniu przepływowym, to rozumiem że ma Pan na myśli jakieś własne konstrukcje. Z fabrycznym wykonaniem takich buforów dotychczas się nie spotkałem. Trudno mi oceniać skuteczność takiego rozwiązania. Zastanawiające jest dla mnie jak sobie radzi jak rozumiem miedziana wężownica umieszczona w górnej części bufora z dużymi prędkościami przepływu wody na poziomie powyżej 1m/s w trakcie rozbioru cwu i jakie temperatury ciepłej wody Pan uzyskuje na wyjściu?

 

....

 

to może zamiast mędrkować proponowałbym przeczytać ten watek dokładnie, a dowiesz się jakie mogą być bufory, jak powinny działać i co z nich uzyskujemy, masz tu kompedium praktycznej wiedzy użytkowników, nie teorii zasłyszanej...

... no dobra wiem, ze Ci sie nie zechce czytać 85 stron, to podpowiem, ze taka wężownica spisywać się może znakomicie zapewniając komfort użytkowania cwu taki sam jak przy Twoim 150l zbiorniku (no chyba, ze chcesz z 10 kranów w domu puścić jednocześnie goracą wodę, ale to już nie norma a zboczenie ;) rozważamy standardowe użytkowanie w przeciętnym domu, gdzie jeden, dwa a maksimum trzy krany się jedynie naraz odkręca), ba śmiem twierdzić ze nawet lepiej, bo do dyspozycji mogę mieć zbiornik 1000l naładowany do 90-70st i z niego zassać duuuużo wymaganej cwu w temp. 45st

 

a swoja droga jeden kontrowersyjny sprzedawca kotłów w wątku (nie mylić z kontrowersyjnym kotłem :), bo ten to akurat dość ciekawa konstrukcja) a jak poruszył forumowiczów i roziskrzył nam temacik :) dobra robota :)

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O ile ja dobrze pamiętam czasy, gdy uczono mnie wymiany ciepła, ta graniczna grubość izolacji jest punktem, który trzeba przekroczyć. Bo dla grubości izolacji poniżej granicznej wzrost grubości izolacji powoduje zwiększenie strat ciepła (większy wpływ wzrostu powierzchni oddawania ciepła, niż wzrostu oporu na przenikanie ciepła), zaś dla grubości izolacji powyżej grubości granicznej ten efekt nie występuje.

 

Oczywiście, jest tak jak Pan pisze, ale trochę poirytowała mnie ironia Pana Piczmana "czy wiem do czego służy izolacja termiczna?". Dlatego z przekory napisałem co napisałem, żeby sprawdzić jaki będzie odzew.

 

P.S.

Chodzi oczywiście o krytyczną grubość izolacji, a nie graniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze to jakiej pojemności zasobnik posiada Pan w swoim buforze, który zapewnia komfort dla rodziny 2+2?

>800l. Preferuję grzanie CWU przepływowo.

Takie konstrukcje nie muszą być koniecznie wykonane własnymi łapkami. Są na rynku dostępne już gotowe takie konstrukcje działające nawet w różnych systemach

http://ctmpolonia.pl/images/stories/zbiornik_typ_ctm.jpg

http://www.duel.com.pl/attachments/Image/Optima_Aqua.jpg

Niestety ocieplenie fabryczne pozostawia "dużo" do życzenia.

Z tą krytyczną grubością izolacji na rurach, a bufor przecież jest rurą, kiedy straty ze względu na znaczny wzrost powierzchni izolacji zaczynają wzrastać to też bym nie przesadzał.

Można tą grubość oczywiście dokładnie wyliczyć z uwzględnieniem lambdy materiału izolacyjnego, ale mozna też przyjąć w uproszczeniu że jeżeli grubość izolacji nie będzie większa niż 1/2 średnicy rury izolowanej, to grubość krytyczna nie zostanie przekroczona.

A to pozwala nam już stosować izolację o grubości 40cm, choć nie twierdzę że taką trzeba akurat stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kierownicę powietrza dorabianą do górniaka to ja widziałem już lata temu w wątku o ekonomicznym spalaniu, co więcej tamte kierownice wytrzymują znacznie więcej a są ze zwykłej taniej blachy, a cały tak przerobiony zwykły tani kocioł ma identyczne parametry spalania co ta hiper droga reklamówka

 

Nie wiem skąd u Pana wzięły się informacje na temat cen kotłów Stropuva, ponieważ ich cena jest dużo niższa od cen buforów CTM i PARADIGMY. Zabierając głos na tym wątku chciałem przede wszystkim zaprezentować inny punkt widzenia w temacie ekonomicznego i energooszczędnego ogrzewania budynków. Ponadto hasłem Stropuva, użytym bodajże przez Pana Bogusława, poczułem się być może niesłusznie wywołany do tablicy. Mało merytoryczny styl Pańskich wypowiedzi mi nie odpowiada, dlatego znikam z tego wątku. Życzę wszystkim forumowiczom Zdrowych i Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny buforów CTM i PARADIGMY są mocno zawyżone. W tym wątku są opisy jak wykonać taki bufor za 1500-2500 zł. Droższa wersja dla tych co sami nie potrafią go wykonać i muszą zlecić spawaczowi. Taki bufor jest szyty na miarę konkretnego pomieszczenia, budynku i zapotrzebowania użytkownika. Oferowane bufory przez producentów mieszczą się w jednym rozmiarze. Np. ja mam bufor 1500l o wysokości 3,05m i średnicy wew. 0,8m. Gdybym się zdecydował na konstrukcję firmową to najwyżej mógłbym mieć 1000l i jeszcze nie wiem czy miałbym jak to coś ocieplić bo już by miejsca brakowało. Nie wspomnę, że ten bufor kosztował mnie ok 2000zł...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jeden zbiornik buforowy z przepływowym przygotowaniem c.w.u. http://www.paradigma.de/upload/media/mediadb/10500789/10500794/Webansicht%20Normal.jpg

 

A to można dołożyć do każdego zbiornika buforowego tworzą z niego coś na wzór Aqua EXPRESSO http://www.paradigma.de/upload/media/mediadb/10500798/10500803/Webansicht%20Normal.jpg

Edytowane przez RAPczyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro pan marketingowiec sobie poszedł to może warto po nim posprzątać ?

 

na oficjalniej stronie chwalą się spalaniem dla 170m2 domku na średnim poziomie 30kg węgla/dobę lub 6 ton na sezon, teraz porównajcie to sobie ze swoimi wynikami i ręka w górę ten kto uważa ze to jest ekonomiczne lub energooszczędne........

 

Sześć ton spaliłem w zeszłą zimę w domu o pow. 240m2 pow. grzewczej (całkowita 320m2) i to na przeciętnym retorciaku za 4700 zł moc palnika 35KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec, o którym sobie pogadaliśmy, jest na pewno z tych z najwyższej półki.Osiągi,które posiada osiągnięto przez okrągły kształt i precyzyjnie podawane, podgrzane powietrze do spalania.

Z buforem jednak nie może konkurować,ponieważ bufor może pracowac cały rok,grzać wodę użytkową i rzecz najważniejsza : dozować ciepło precyzyjniej i na dodatek z długimi przerwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była jasność ,to z tą marką nie mam wspólnych interesów.

Piec jest górniakiem,"podpalonym" od góry i wsad opału opada do dołu.W normalnych tego typu rozwiązaniach opał oddala się od źródła powietrza przez co zmieniają się parametry spalania,a w tym kotle źródło powietrza opada wraz z opałem, przez co spalanie jest jednakowe w każdej chwili.Intensywnosć wdmuchiwania gorącego powietrza zmienia moc kotła ale nie zmienia jego sprawności.Ogień idący do góry musi przejść przez tłoczone gorące powietrze,co dopala gazy.Proces jest niemal jednakowy na malej i dużej mocy.

Łatwo to można sprawdzić w doświadczalnym palenisku zrobionym z okrągłego profilu i z góry to podpalić ,doprowadzając powietrze podobnie.

 

PS. Nie trzeba robić całego pieca,wystarczy kawałek rury czy samochodowy zbiornik po gazie.

Edytowane przez Bogusław_58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki. Odpaliłem wczoraj bufor składający się z 2 zbiorników 1000l. Bufor z piecem podłączony jest do podłogówki 174m. Piec atmos 25gs + laddomat. Na podłogówce 2 rozdzielacze połączone równolegle i zasilane z zaworu 4-ro drogowego ze sterownikiem firmy VITA. Układ piec bufory jest układem otwartym a podłogówka czyli zawór 4-ro drogowy z rurkami to układ zamknięty. Dwa obiegi wody połączone wymiennikiem płytowym 32KW. Problem polega na tym, że jak działa piec i laddomat to ładują się bufory i jest pod wpływem pompy z laddomatu wymiennik płytowy działa (wymienia ciepło). Jeżeli piec wygaśnie, bufory się naładują laddomat się wyłączy to przestaje działać wymiennik płytowy. Ciepło nie jest odbierane z buforów. Grawitacja bufory a wymiennik nie działa. Więc podłączyłem za wymiennikiem płytowym pompę obiegową aby pociągnęła wodę przez wymiennik. Pompa tłoczy na I biegu, wymiennik ładnie wymienia ale minusem tego rozwiązania jest mieszanie wody w buforach, grawitacyjnie nie działa wymiennik. Czy konieczne jest oddzielenie wody która znajduje się w obiegu piec bufory od obiegu podłogówka. Słyszałem o układach zamkniętych beztlenowych itp. Czy po prostu wywalić ten wymiennik i wpiąć się bezpośrednio do układu piec bufory z podłogówką i zasilać wszystko tą samą wodą piec, bufory podłogówka w układzie otwartym? Edytowane przez czupacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po prostu wywalić ten wymiennik i wpiąć się bezpośrednio do układu piec bufory z podłogówką i zasilać wszystko tą samą wodą piec, bufory podłogówka w układzie otwartym?

Tak by było najprościej i jednocześnie najlepiej.

W układ bufor(y) - podłogówka wstaw zawór mieszający z ustawioną temperaturą zasilania. Zapobiegnie to wychładzaniu się buforów nie zakłócając jednocześnie uwarstwienia zładu.

 

ZDROWYCH, OBFITYCH I POGODNYCH ŚWIĄT

życzę Tobie i Wszystkim czytającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po prostu wywalić ten wymiennik i wpiąć się bezpośrednio do układu piec bufory z podłogówką i zasilać wszystko tą samą wodą piec, bufory podłogówka w układzie otwartym?

 

Tak by było najprościej i jednocześnie najlepiej.

W układ bufor(y) - podłogówka wstaw zawór mieszający z ustawioną temperaturą zasilania. Zapobiegnie to wychładzaniu się buforów nie zakłócając jednocześnie uwarstwienia zładu.

 

ZDROWYCH, OBFITYCH I POGODNYCH ŚWIĄT

życzę Tobie i Wszystkim czytającym.

 

mam właśnie wszystko w jednym obiegu, otwartym,kocioł, dwa bufory, 160m2 podłogówki, na zasilaniu podłogówki zawór 3D (który będzie docelowo sterowany regulatorem pogodowym z siłownikiem), działa jak powinno, stosowanie wymiennika jest chyba zbędna komplikacją, natomiast wadą (dla niektórych bo nie dla mnie) jest koniecznosć montowania niemałego naczynia wzbiorczego ponad instalacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor AK750/3:

 

http://www.mora.com.pl/index.php/dukla-zbiornik-akumulacyjny-z-1-i-2-wezownicami.html

 

Czujniki temperatury 1-5 umieszczone w równych odstępach począwszy od góry bufora.

Grzałka elektryczna 12kW w górnym otworze.

Brak dolnej grzałki.

 

Wykres temperatur rozładowania bufora:

 

http://mcb.webpark.pl/bufor_001.jpg

 

Poszło ok 120 litrów wody do wanny (pierwsza część wykresu).

Temperatura wody jak widać nie za wysoka. Prawdopodobnie dlatego, że dolna część wężownicy zanurzona jest w wodzie o niższej temperaturze.

 

Zamierzam przenieść grzałkę do dolnego otworu i powtórzyć test. Wyniki wkrótce.

 

MCB

 

PS. Stały pobór wody (10-15 minut) tylko w początkowej części wykresu.

Dalej temperatury chwilowe (krótki pobór z kranu) - mierzone na wyprowadzeniu wody z bufora za mieszaczem. Spadek w miarę stygnięcia a nie ze względu na pobór.

Edytowane przez MCB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Wczoraj otrzymałem pierwszy rachunek za gaz. 980zł za 500m3. 2 m-ce grzania. 1 sezon grzewczy, rozgrzewanie domu. temp 19-21st, w łazienkach cieplej.

Bufor 800l (jeszcze nie ocieplony) i w całym domu podłogówka (200m2) sterowana pogodowo.

Czy moglibyście skomentować ten wynik? dobrze to czy źle?

Jaki był przybliżony koszt ogrzewania u Was za ostatnie 2 m-ce? Czym opalacie?

 

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Wczoraj otrzymałem pierwszy rachunek za gaz. 980zł za 500m3. 2 m-ce grzania. 1 sezon grzewczy, rozgrzewanie domu. temp 19-21st, w łazienkach cieplej.

Bufor 800l (jeszcze nie ocieplony) i w całym domu podłogówka (200m2) sterowana pogodowo.

Czy moglibyście skomentować ten wynik? dobrze to czy źle?

Jaki był przybliżony koszt ogrzewania u Was za ostatnie 2 m-ce? Czym opalacie?

 

Pozdrawiam Michał

 

Wynik chyba niezły przy tej powierzchni a czy do tego bufora jest jeszcze podpięte jakieś żródło oprócz gazu? i czy grzanie c.o idzie ci bezpośrednio omijając bufor a grzejesz tylko cwu w buforze ja tak właśnie mam i pojawił sie problem bo grzejąc c.o gazem, powrotem z podłogówki wchodzi woda na dole bufora i wychodzi w połowie powrotem od gazowego (cwu). Ja grzałem gazem i węglem jednak węglem taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bufora mam też podłączony kominek z płaszczem wodnym. Odpalany był tylko przed zrobieniem obudowy, niestety nie mam czym w nim palić. Muszę nabyć jakieś drzewo na wiosnę.

Piec gazowy ogrzewa bezpośrednio bufor ale tylko górną połowę.

W buforze mam też dolną wężownicę do solara ale kolektory będą dopiero na wiosnę.

Czy ktoś jeszcze podzieli się swoimi kosztami ogrzewania?

 

Pozdr

Edytowane przez michalwdowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bufora mam też podłączony kominek z płaszczem wodnym. Odpalany był tylko przed zrobieniem obudowy, niestety nie mam czym w nim palić. Muszę nabyć jakieś drzewo na wiosnę.

Piec gazowy ogrzewa bezpośrednio bufor ale tylko górną połowę.

W buforze mam też dolną wężownicę do solara ale kolektory będą dopiero na wiosnę.

Czy ktoś jeszcze podzieli się swoimi kosztami ogrzewania?

 

Pozdr

 

Czyli rozumiem że grzejesz pół bufora gazem a następnie pompka pcha z bufora na podłogówkę ,wydaje mi się to mniej ekonomiczne rozwiązanie ale może się mylę ja mam możliwośc grzać też tak jak ty kiedyś przetestuje co się bardziej opłaca.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...