Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

No chłopie nikt ci nie każe robić bufora ani tym bardziej wężownicy CWU w nim. Także nie musisz robić domu energooszczędnego jak i samej podłogówki. Polecam tradycyjnie grzejniki ;)

 

Żeby była jasność nie jestem przeciwnikiem zastosowania buforów, a tym bardziej ogrzewania płaszczyznowego, które wprowadzam od bardzo wielu lat, zanim jeszcze stało się ono popularne w związku z pojawieniem się kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła. Zastanawiam się tylko nad aspektem efektywności proponowanych na tym forum rozwiązań w relacji do nakładów i czasookresu ich zwrotu podczas eksploatacji, jak również ograniczeń jakie wprowadzają podczas ich użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to zejdź z olimpu i przedstaw szaraczkom bilans cieplny tego cudeńka ze styropianu. Poza tym moje dane dotyczą właśnie domu pasywnego.

Może najpierw przeczytaj sobie założenia domu pasywnego. Bo to co przedstawiłeś wyżej (40W/m2) z domem pasywnym ma niewiele wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoje obliczenia OZC nie uwzględniają zysków takich jak np od słońca, świadomie to zataiłeś żeby robić ludziom wodę z mózgów ??

Tu akurat ma rację. Przy obliczaniu mocy ogrzewania nie powinno się brać pod uwagę zysków. Bierze się je pod uwagę przy obliczaniu sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=[...] Zastanawiam się tylko nad aspektem efektywności proponowanych na tym forum rozwiązań w relacji do nakładów i czasookresu ich zwrotu podczas eksploatacji, jak również ograniczeń jakie wprowadzają podczas ich użytkowania.

 

Gdybyś w ramach zastanawiania się przeczytał wyrywkowo wątek to wiedziałbyś, że nie ma najmniejszych problemów z cyrkulacją CWU, a koszt bufora nie przekracza 3 kPLN. W domach współczesnych z Ek = 61,68 kWh / (m2rok) powstaje problem pod tytułem... "co z tym ciepłem zrobić". Moja droga do bufora była następującą: mam gaz ale co będzie jak zakręca kurek z gazem ?-> kominek -> kominek przegrzeje dom -> gdzie upchnąć to ciepło ?????-> bufor !!!!! Ponieważ podałeś w wątpliwość tak mały rozbiór ciepła więc przytoczyłem Ci moją moc grzewczą odbiorników zainstalowaną "na pokładzie"- jak dalej masz jakieś wątpliwości to rozjaśnij mi naet na prive bo za skarby nie wiem skąd mam mieć więcej mocy grzewczej ? Na dalsze pytania odpowiem NIE nie mam certyfikatu na parkiet bo nie było komisji certyfikującej jak 50 czy 80 lat temu sadzono to drzewo, przypuszczam że mogło nawet zrobić się to samo wbrew jakiejkolwiek ludzkiej woli. Buforowaniem ciepła zajmował się już mój Dziadek, jego dziadek chyba też - palił sobie w piecu kaflowym. Pewnie, że było to kosztowne ale jak miał do wyboru kurną chatę to wybrał komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeginasz Nilsan.

System z buforami znajdziesz w całej Skandynawii.Te kotłownie tam, to prawdziwe cacka.Założyciel wątku Adam nie odkrył "Ameryki" ale nam ją pokazał.Jak widać chłopaki robią sobie bufory za parę złotych i to im funkcjonuje.Gdyby dołożyli parę tysięcy złotych jeszcze, to działały by lepiej ale najprawdopodobniej chodzi o te "parę tysięcy"...

Jeśli chodzi o taką kotłownie norweską(piec + bufory), to pewnie majątek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkiet nie przygotowany przez producenta do zastosowania na ogrzewaniu płaszczyznowym wprowadza znacznie większy opór przy przepływie ciepła z wężownicy do pomieszczenia. Żeby uzyskać pożądany efekt cieplny wężownica musi emitować większą gęstość mocy, stąd grzejnik płaszczyznowy musi mieć większą moc. Drewno jak wiadomo jest znakomitym izolatorem cieplnym. Certyfikat parkietu z deklaracją do ogrzewania płaszczyznowego ma niewiele wspólnego z wiekiem drewna, z którego został on wykonany. A swoją drogą nijak nie rozumiem skąd wyszła ci taka moc podłogówki. Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeginasz Nilsan.

System z buforami znajdziesz w całej Skandynawii.Te kotłownie tam, to prawdziwe cacka.Założyciel wątku Adam nie odkrył "Ameryki" ale nam ją pokazał.Jak widać chłopaki robią sobie bufory za parę złotych i to im funkcjonuje.Gdyby dołożyli parę tysięcy złotych jeszcze, to działały by lepiej ale najprawdopodobniej chodzi o te "parę tysięcy"...

Jeśli chodzi o taką kotłownie norweską(piec + bufory), to pewnie majątek...

 

No cóż taki już jestem niepokorny :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzyskać pożądany efekt cieplny wężownica musi emitować większą gęstość mocy, stąd grzejnik płaszczyznowy musi mieć większą moc. Drewno jak wiadomo jest znakomitym izolatorem cieplnym.
Grzejnik płaszczyznowy musi mieć moc powiększoną jedynie o większe straty w dół (do gruntu lub do stropu) wynikające z wyższej temperatury czynnika grzewczego. Przy odpowiednio dobranej izolacji pod posadzką ten wzrost mocy jest minimalny. Natomiast z pewnością wzrasta temperatura czynnika grzewczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Certyfikat parkietu z deklaracją do ogrzewania płaszczyznowego ma niewiele wspólnego z wiekiem drewna, z którego został on wykonany. A swoją drogą nijak nie rozumiem skąd wyszła ci taka moc podłogówki.

 

Myślałem że załapiesz ironie, nie widziałem że są jakieś zaklęcia na zmianę przewodnictwa, nie położyłem więcej rurek, położyłem tyle ile położyłem, nie miewam 26C na powierzchni - w takim a razie moc grzewcza moich grzejników jest jeszcze mniejsza. I co teraz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wężownicy CWU ja zrobiłem u siebie to w taki sposób jak na rysunku. Lejek górny ma większa średnicę niż dolny i jest wolna przestrzeń pomiędzy kominem a lejkiem by łatwiej zasysać ciepłą wodę z niższych warstw bufora. .

Przepraszam, ale jaka jest rola tego górnego lejka?

Planujesz pod nim instalować grzałki dla "szybkiego" podgrzewu górnej części zładu dla potrzeb CWU?

Jeśli tak, to osobiście dołożyłbym do niego także komin o trochę większej średnicy niż komin dolnego lejka, wypychający ciepło na sama górę bufora ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zwiększenia mocy grzejnika płaszczyznowego jakim jest podłogówka w przypadku planowanego parkietu wystarczy na etapie projektu (układania podłogówki) przewidzieć większe zagęszczenie rurek, czy się mylę? :rolleyes:

 

Zasadniczo nie mylisz się. W grę wchodzi parę parametrów t.j. rozstaw rurek wężownicy, średnia temperatura wody w wężownicy, grubość i rodzaj jastrychu oraz spadek temperatury wody w wężownicy zależny od natężenia przepływu czynnika grzewczego. Dobór tych parametrów decyduje o gęstości mocy emitowanej przez grzejnik płaszczyznowy dla danego rodzaju wykładziny podłogowej. Należy również wziąć pod uwagę dopuszczalną maksymalną temperaturę na powierzchni podłogi dla danego typu pomieszczenia (łazienka, przedpokój, kuchnia, pokój, sień) oraz rodzaju wykładziny (terakota, deska barlinecka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale jaka jest rola tego górnego lejka?

Planujesz pod nim instalować grzałki dla "szybkiego" podgrzewu górnej części zładu dla potrzeb CWU?

Jeśli tak, to osobiście dołożyłbym do niego także komin o trochę większej średnicy niż komin dolnego lejka, wypychający ciepło na sama górę bufora ;)

 

Rolą tego lejka jest ukierunkowanie spływu zimnej wody po ściankach bufora powodując ruch cieplejszych warstw środkiem lejka. Spełnia on odwrotną rolę jak ten lejek dolny który transportuje ciepłą wodę od spodu a górny kierunkuje zimniejszą w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo nie mylisz się. W grę wchodzi parę parametrów t.j. rozstaw rurek wężownicy, średnia temperatura wody w wężownicy, grubość i rodzaj jastrychu oraz spadek temperatury wody w wężownicy zależny od natężenia przepływu czynnika grzewczego. Dobór tych parametrów decyduje o gęstości mocy emitowanej przez grzejnik płaszczyznowy dla danego rodzaju wykładziny podłogowej. Należy również wziąć pod uwagę dopuszczalną maksymalną temperaturę na powierzchni podłogi dla danego typu pomieszczenia (łazienka, przedpokój, kuchnia, pokój, sień) oraz rodzaju wykładziny (terakota, deska barlinecka)

 

 

Proszę daruj już sobie te wywody, co to ma do rzeczy ? Przyjmij sobie że mam rurki co 20cm, wszędzie terakotę, temp. zasilania 28C tak jak dzisiaj powrót 23C, temp. we wnętrzu 20C i policz moc grzewczą. Ile mocy wyszło? Teraz powiedz mi ile węgla mam spalić na dobę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik płaszczyznowy musi mieć moc powiększoną jedynie o większe straty w dół (do gruntu lub do stropu) wynikające z wyższej temperatury czynnika grzewczego. Przy odpowiednio dobranej izolacji pod posadzką ten wzrost mocy jest minimalny. Natomiast z pewnością wzrasta temperatura czynnika grzewczego.

 

I tu się mylisz. Strata do gruntu tak natomiast do stropu nie bo mamy grzejnik sufitowy i tą moc należy uwzględnić w bilansie cieplnym pomieszczenia poniżej. Jeżeli na grzejniku płaszczyznowym położysz dywan to przy zadanych parametrach we/wy czynnika grzewczego napędzającego grzejnik płaszczyznowy rzeczywiście wzrośnie, ale tylko średnia temperatura wody w związku ze wzrostem oporu dla przepływu ciepła, ale tylko na początku. Nie wzrośnie natomiast temperatura wody na zasilaniu. Wręcz odwrotnie temperatura wody zasilającej będzie się obniżać na skutek zadziałania automatyki podłogowej, dla której wzrost średniej temperatury w wężownicy oznacza mniejsze zapotrzebowanie na ciepło ze strony grzejnika podłogowego. Natomiast na pewno spadnie temperatura w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy, wątek jest na temat bufora i wokół niego można zejść na tematy czy to kotła jego ładującego czy też sposobów jego rozładowywania np. poprzez podłogówkę jeśli jedno z drugim się wiąże. Ale udowadnianie tutaj sposobów kładzenia czy też sposobu wykonania i zasadności obliczeń jest nie na temat i są inne tego typu wątki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę daruj już sobie te wywody, co to ma do rzeczy ? Przyjmij sobie że mam rurki co 20cm, wszędzie terakotę, temp. zasilania 28C tak jak dzisiaj powrót 23C, temp. we wnętrzu 20C i policz moc grzewczą. Ile mocy wyszło? Teraz powiedz mi ile węgla mam spalić na dobę ?

 

Nie denerwuj się kolego Teves. Nie jesteś na tym forum sam. Ludzie się pytają to grzecznie odpowiadam.:p

A wracając do meritum chciałbym zobaczyć jakieś miarodajne wyniki pracy bufora z wężownicą i lejkami. Stwierdzenia w stylu jest ok mnie nie satysfakcjonują.

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...