Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na termometrze przed nim, tym po lewej na zdjęciu, tylko wtedytez pomiar jest zafałszowany bo nie wiadomo jaki faktyczny przepływ jest ciepłej wody a jaki domieszany zimnej, nie mam niestety mozliwości obejścia tego zaworu, a przynajmniej na razie nie mam czasu w tym grzebać, parapety od kilku miesięcy czekają ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Viessmanna przezwał SS-manem.

2. W tej dokumentacji cyrkulacja jest namalowana tak, że pompa kręci wodą w kółko po rurach bez przejścia przez źródło ciepła.

Na ten skrót myślowy nie wpadłem.

nilsan, wiem tyle co widzę. Nie jestem konstruktorem tego bufora. :)

W przypadku braku możliwości wpięcia powrotu z cyrkulacji w "środek" wężownicy CWU, podpina się ja do króćca zasilania.

Rozwiązanie mniej optymalne, ale działa. Zresztą każda cyrkulacja to złodziej ciepła. Mniejszy lub większy, ale dalej złodziej :D

orzechot, źródłem ciepła dla CWU w tym układzie jest właśnie bufor, zasilany dowolną wytwornicą ciepła (PCi, kocioł stałopalny lub gazowy, solar, itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cyrkulacji jest chyba przewidziana dodatkowa kształtka która wchodzi kawałek bardziej w rurę cwu. Nawet bez tej kształtki działa prawidłowo. Cyrkulacja "przy okazji" wyciąga ciepłą wodę z zasobnika.

Jeśli już mowa o cyrkulacji, u siebie ciepła wodę i cyrkulację dałem pomiędzy grubymi styropianami pod płytą. Niby izolacja bardzo duża ale i tak woda szybko stygnie i po czasie leci lodowata. Zimną puściłem juz w posadzkach i w zasadzie to na początku zimna leci jako cieplejsza. Przez większą część roku podgrzewana posadzka nagrzewa wodę w rurkach i możnaby obejść się bez właściwej cyrkulacji.

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to stało się :)

temp bufora: góra 56st (h-180cm od dołu), 42st (155cm), 34(85cm), 23(15cm) - niestety termometry nie są rewelacyjne i mogą być niejakie odchyłki od normy

start - 46

po 1min - 45

2- 37

3- 36

4- 36

5- 35,5

6- 35

7- 34,5

8- 34

9- 34

10- 33,5

11- 33

12- 32

http://img684.imageshack.us/img684/4241/esbetzm.jpg

zbaraniałem, bo zawór ustawiony był na maksa czyli dla niego 60st, on dostaje 42 a mi wypuszcza 30, normalnie świnia jakaś, tylko dlaczego??:eek:

 

oblukałem jeszcze termometry na buforze: 53/42/34/23

czyli coś tam jeszcze tego miodu było tylko zawór nie zechciał podać

 

po 15 min zrobiłem 5-cio minutówkę jeszcze:

bufor 52/41/33/23

1- 34

2- 32

3- 30

4- 30

5- 30

bufor 50/38/31/23, na wejściu mieszacza 42st :(

 

nie podoba mi się ten zawór, a miał być taki dobry, ten lepszy, droższy, wydajniejszy, szybciej reagujący i w ogóle (esbe VTA332), potem jeszcze puściłem wodę małym strumieniem, pokręciłem w tę i spowrotem i udało mi się złapać 38st na wyjściu przy 40 na wejściu i ustawieniu bodajże na "4" w skali 1-6, może niepotrzebnie do próby ustawiłem to na "6", na max?

 

no i skoro taka tendencja :) to powiem czego oczekiwałem po układzie: otóż głównie tego aby ciągle była ciepła woda, do większych, częstszych kąpieli jestem w stanie temperaturowo "podciągnąć" wyżej bufor, normalnie ma być tak, ze palę latem co kilka dni (im rzadziej tym lepiej) i rano czy wieczorem mam w kranie ciepłą (niekoniecznie gorącą) wodę no użycia, jak na to wszystko patrzę to chyba jest szansa aby to osiagnąć, jak myślicie?

 

Już miałem napisać "Samir - Twoja wężownica jest genialna w porónania do klasycznej Adamowej" gdyby nie ten zawór :( . Co ciekawe mam podobny tylko moje bydle fiksuje w drógą stronę - niby trzyma parametry ale przy dłuższym poborze za to jak sobie postoi pod potrafi przez dłuższy czas podwać około 50 C (oczywiscie o ile węzownica tyle poda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, wciąż uważnie śledzę wątek. Wreszcie ruszyła budowa mojego bufora :)

Będę miał bufor spawany z dwóch arkuszy blachy 1200x2500 + dwie wypukłe dennice przykręcane (pojemność ok 1200-1300l).

Ciągle jeszcze rozważam temat wężownicy (skłaniam się do wariantu oryginalnego - wężownica po obwodzie przez całą wysokość bufora -lekko podrasowanego)

I tu właśnie mam dylemat - najpierw myślałem kupić dwa kręgi miedzi. jeden25m #22, drugi 50m #15. Na górze wężownicy cwu #22 dołożyć dwie równoległe nitki #15 długości 10 m każda, a resztę #15 jako wężownicę do solara 2x15m #15, no ale 1200 l solarem podgrzać :( Nawet jeśli zastosować lejek to i tak nie jetem pewien czy uda się z wężownicy uzyskać odpowiednią temperaturę - w końcu tylko na górze woda będzie miała wysoką temperaturę, poza tym chcę grzać drewnem v węglem, a jeśli jest tak jak Piczman pisze (ciepła woda przez 6 dni) to w końcu raz w tygodniu mogę sobie zapalić w piecu (obecnie latem muszę palić co dziennie, lub co dwa dni).

Wobec czego solar odpada a razem z nim 50m #15.

Zostaje ponownie 25m #22 i... znalazłem gotowe wężownice miedziane karbowane. Ceny trochę przerażają, ale jeśli by zastosować najmniejszą wężownicę 0,6m2, dłxśr 410x145 średnica rury3,4” za 421zł - umieścić ją na górze bufora i puścić prze nią wodę z wężownicy #22 (lub #18) tylko po to aby wyssać jak najwięcej się da z bufora?? co wy na to.

P.s.

Patrząc na to co robią mieszacze to czy jest jakiś godny polecenia, czy może lepiej odpuścić i mieszać kranem (ew. bateria z termostatem-mam pod prysznicem i się sprawdza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli śledziłeś temat to mniej więcej wiesz jak jest z wężownicami. Jest trochę zależności np. powierzchnia wymiany - szybkość poboru cwu, czas nagrzewania w wężownicy (przy różnej objętości) -temp. na we a temp. na wy a to wszystko w funkcji temp. zładu w poszczególnych warstwach. Spróbuj pomyśleć nad wymiennikiem płytowym. W ogólnym rozrachunku tańszy oraz duża powierzchnia wymiany z dużym przepływem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do twardej wody można zastosować "Honeywell PW60 KaltecCool Wymiennik jonitowy" (będę miał okazję instalować to urządzenie).

 

Rozwiązanie z wymiennikiem płytowym może współpracować z pompą ciepła podłączoną do bufora. W WFS-35 wymiennik płytowy ma wysokość na oko 65cm, szerokość ~18cm, grubości nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak twardej wodzie rozważ wymiennik (wężownicę) z rury Spiraflex.

Stal nierdzewna + turbulentny przepływ powinny zaradzić temu problemowi.

Ciekawie przedstawia się ten system (chłodnictwo, ciepłownictwo) różne zastosowania. Piszą, że kamień nie osadza się ze względu na spiralno-turbulentny przepływ. Wygląda jak rura z odkurzacza tylko ta grubość ścianki ...0,2 mm (czy jest podatna na uszkodzenia?)

Edytowane przez samir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...