Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Jak wam się widzi taki pomysł:

- bufor prostopadłościenny

- ocieplony wełną

- w wełnie ukryte rurki

- całość zakryta zdejmowalną płytą k-g lub laminowaną, na zewnątrz wystają jedynie manometry/termometry, "dupki" pomp i rączki zaworów, pokrętła zaworów 3D

 

Zalety:

- estetyka

- dobre ocieplenie całej armatury

 

Nie wiem tylko jak z tymi zaworami kulowymi - przydałyby się takie co mają rączki na długich osiach

 

[ Nie obraźcie się jeśli sprawa była tu już omówiona, jestem dopiero przy 70tej stronie wątku]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teoretycznie - wykonalne, ale....

Buty zjesz ze złości w trakcie!

Dwa śliczne i wypaśne (byle okrągłe) w cenie tego jednego zrobiłbyś...

Było liczone i tłumaczone - czemu.

 

Skracając:

Jeżeli dom o wysokości około 10m to słup wody w instalacji około 1 at = 1kG/cm2

Jeżeli ścianka takiego pudełka to 1m x 2m = 2m2

TO parcie na taką ściankę wynosi 20000 x 1kG = 20 TON

 

Policz grubość blachy, co Ci się nie wyobli pod takim parciem.

Policz cenę...

(robiłeś już coś podobnego?)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł może nienajgorszy, tylko pewnie w wykonaniu wynikną problemy: przedłużanie rączek, brak dostępu do śrubunków a te to czasem są "obsługowe", jakieś termometry bimetaliczne (a takie umieszczone w trójniku, gdzie kilkucentymetrowa rurka kończy się tak aby opływała ją ciecz, inne bzdety czy to termometry z kapilarą, czy elektroniczne to o kant tyłka są - sprawdzone namacalnie), mam na ciepłej wodzie zawór termostatyczny - nie wiem jak można by go umieścić, żeby był i dostęp i kupy się trzymało, kolejny to zawór 3D a na nim siłownik do podłogówki, ani nie przedłużysz ani nie schowasz na stałe, laddomat też wolę mieć pod ręką,

ja poszedłem na kompromis, w kotłowni mam kocioł, obok w pomieszczeniu za ścianą bufory w ociepleniu, i to co niepotrzebne czyli wszelkie rury bez armatury i skręcanych kształtek, czyli lutowana miedź części zasilania i praktycznie cały powrót poszły za ścianą, tam gdzie bufory, rury poizolowane otuliną z taśmą, a potem wszystko szczelnie w wełnie, natomiast wszystkie urządzenia, zawory, śrubunki są po stronie kotłowni, tu docelowo będą zaizolowane estetyczną i trwałą otuliną steinonorm300, pianka PUR w płaszczu z twardej folii PCV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajcik, jeśli potrafisz to zrobić tak jak opisałeś, to estetyka rzeczywiście na plus.

Cała reszta tak jak napisał Adam M.

Bezpieczniej, lepiej, taniej i mniej nerwowo zrobić baniak i pomyśleć nad estetyczną obudową, zabudową, jak zwał tak zwał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edde, adam_mk i inni "półanonimowi" - ech, szkoda że nie macie dizenników budowy, chętnie pooglądałbym sobie wasze kotłownie.

 

Temat prostopadłościennego zbiornika będę drążył dalej bo dla mojej kotłowni byłoby to optymalne rozwiązanie. Niestety nawet na ilustracji żadnego takiego nie widziałem (no chyba że w dalszych 100 stronach wątku się pojawi ;)). Może trzeba z zewnątrz wzmocnić klatką spawaną z profili kwadratowych żeby nie spuchł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem taki prostopadłościanik...

Żebyś Ty wiedział ile i JAKICH słów on usłyszał!

Stężenia w nim były w pierwszym podejściu nieco wątłe.

Przy próbie szczelności tak "dupło" (jak puściły) że zleciało się pół ulicy zobaczyć co wybuchło.

Jest. Działa i działa dobrze! (bo się da).

Ale nowicjuszom nie polecam...

 

Koniecznie potrzebny "generator czasu ujemnego".

Ma ktoś?

Bo moja doba też za krótka...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Tez się pokusiłem o próby

bufor 500L zrobiony według pomysłu ADAMA wężownica 25m fi22

 

temp. bufora mierząc od dołu 220 150 110 60

 

start 56 49 47 39

 

po 10 min. poboru 56 46 42 37

 

przerwa 10 min. i po 5min poboru 54 43 39 35

 

temp. wody wodociągowej 10*C przepływ 10,5L/min.

 

start -56

1 -53

2 -45

3 -44

4 -43,5

5 -43

6 -42,5

7 -42

8 -41

9 -40,5

10 -39,5

po przerwie 10 min.

 

start -52

1 -50

2 -42,5

3 -41,5

4 -41

5 -40,5

Myślę że jest całkiem nie źle

 

Serdeczne dzięki dla ADAMA .

Do bufora mam podpięte ; piec CO , kominek ,6szt.kolektorów,i elektrownie wiatrową ,szkoda tylko że 500L a nie 1000 chociaż,. bede musiał jeszcze zasobnik dorobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"mam podpięte ; piec CO , kominek ,6szt.kolektorów,i elektrownie wiatrową ..."

To masz braki...

Kogeneratora Ci jeszcze potrzeba....

Choćby takiego....

(ostatni post na stronie)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168515-idea-domu-autonomicznego-%28cz%C4%99%C5%9Bciowo%29/page3

:lol: :lol: :lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy bufor jest złem koniecznym, ponieważ generuje postojowe straty ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest kocioł stałopalny z modulacją mocy, który spala tylko tyle paliwa ile jest aktualnie potrzebne do pokrycia zapotrzebowania mocy. Stąd wyraźnie widoczny w ostatnich latach trend w budowie kotłów stałopalnych zmierzający do spełnienia tego kryterium. Niestety sprowadza się on głównie do uzbrajania kotłów o konstrukcji z przed pięćdziesięciu lat w elektronikę i niezliczoną ilość wentylatorów.

 

Tak czytam i czytam i nadziwić się nie mogę ....

ten twój "kocioł stałopalny z modulacją mocy" jaką ma sprawność i przy jakich temperaturach ....???!!!

z tego co piszesz oszukiwali mnie w szkole :) przez tyle lat :) na studiach też kłamali :) ... a tu takie proste rozwiązanie .... hahahahahahaha

 

Przepraszam ale nie wytrzymałem .... korzystam z mądrości i projektów ludzi, którzy na tym i innych forach już coś zrobili, działa i mogą coś powiedzieć. Na tej podstawie "kradnąc" ich mądrość tworzę swoje zabawki :) 183 strony postu z czego ponad 100 stron wypowiedzi ludzi, którzy nic nie robią, nic nie chcą zrobić, tylko siedzą i piszą bzdury .... PO CO...?

TEMAT: BUFOR nie filozofia

Pozdrawiam.

 

P.S. Przepraszam ale aż mi się flaki gotują jak czytam takie wypowiedzi, chcąc znaleźć interesującą mnie rzecz muszę przeczytać miliony pierdół i takich wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się robi gorzej, jak czytam o tym, że bufor MUSI mieć straty ciepła....

Jak się go termoizoluje "sreberkiem" z czekolady, nogami i w pośpiechu - to faktycznie - MUSI!

Ale...

DA SIĘ to zrobić tak, że raz naładowany trzyma swobodnie tydzień czy dwa...

Tylko nie wolno gwałcić fizyki, jak się to robi.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z linku #60 na tej stronie można wskazać konkretny post :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168515-idea-domu-autonomicznego-(cz%C4%99%C5%9Bciowo)&p=4522252&viewfull=1#post4522252

:).

Jest sto wygodniejsze, zwłaszcza, że ilość postów na FM zmienia się jak w kalejdoskopie :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link ,ciekawe rozwiązanie ale na razie nie skorzystam.

Muszę na razie dopracować to co mam a problemów z tym jeszcze od groma.

 

Oto jeden z nich może ktoś pomoże z góry dzięki

Budując bufor myślałem o 2 kolektorach więc włożyłem rurę miedzianą fi 16mm 2 X10mb ,teraz mam 6szt o łącznej powierzchni 13mk

więc mysle że ta wężownica będzie za mała .ma ktos jakis pomysł jak temu zaradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...