Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Jak rozumiem po linku wskazuję # i numer postu?

Najeżdzasz na link podpięty pod #60, prawym przyciskiem myszy wybierasz "Kopiuj adres odnośnika" (tak przynajmniej jest w Mozzili Firefox, w Internet Explorer jest to "kopiuj skrót") i wklejasz skopiowany link do tekstu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powierzchnia wymiany mojej wężownicy CWU =1,7m kw a wężownicy solarnej = 1m kw czyli prawie 2X mniejsza

 

moc wężownicy cwu = 10,5L X 30* X 4200 =0,3675KW /min X60min= 22 kw/ h więc wężownica solarna powinna oddać połowę tego czyli około 11 kw

 

dobrze ja to kombinuje ? jeżeli tak to ten 1m kw powinien wystarczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia wymiany mojej wężownicy CWU =1,7m kw a wężownicy solarnej = 1m kw czyli prawie 2X mniejsza

 

moc wężownicy cwu = 10,5L X 30* X 4200 =0,3675KW /min X60min= 22 kw/ h więc wężownica solarna powinna oddać połowę tego czyli około 11 kw

 

dobrze ja to kombinuje ? jeżeli tak to ten 1m kw powinien wystarczyć ?

 

Możesz wytłumaczyć - rozpisać te swoje wyliczenia ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam i nadziwić się nie mogę ....

ten twój "kocioł stałopalny z modulacją mocy" jaką ma sprawność i przy jakich temperaturach ....???!!!

z tego co piszesz oszukiwali mnie w szkole :) przez tyle lat :) na studiach też kłamali :) ... a tu takie proste rozwiązanie .... hahaha

 

Najpierw poczytaj:

http://www.instalator.pl/archi/2011/mi1%28149%29/22.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2011/mi1%28149%29/23.pdf

 

Każdy bufor jest złem koniecznym, ponieważ generuje postojowe straty ciepła. Najlepszym rozwiązaniem jest kocioł stałopalny z modulacją mocy, który spala tylko tyle paliwa ile jest aktualnie potrzebne do pokrycia zapotrzebowania mocy. Stąd wyraźnie widoczny w ostatnich latach trend w budowie kotłów stałopalnych zmierzający do spełnienia tego kryterium. Niestety sprowadza się on głównie do uzbrajania kotłów o konstrukcji z przed pięćdziesięciu lat w elektronikę i niezliczoną ilość wentylatorów.

 

Następnie zapytaj się, dlaczego tak uważam. Być może czegoś się jeszcze nauczysz lub w niektórych kwestiach zmienisz zdanie, ale to może w oddzielnym wątku.

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się robi gorzej, jak czytam o tym, że bufor MUSI mieć straty ciepła....

Jak się go termoizoluje "sreberkiem" z czekolady, nogami i w pośpiechu - to faktycznie - MUSI!

Ale...

DA SIĘ to zrobić tak, że raz naładowany trzyma swobodnie tydzień czy dwa...

Tylko nie wolno gwałcić fizyki, jak się to robi.

 

Adam M.

 

Kolego Adamie, o tym że każdy bufor ma straty postojowe, zgodnie z prawami fizyki, wiemy obaj. Oczywiście można je ograniczyć, ale tylko do pewnego rozsądnego poziomu. Są sytuacje, w których zastosowanie buforów jest koniecznością, ale nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Promowane przez ciebie własnoręczne konstruowanie buforów z materiałów bez atestu, może się kiedyś dla kogoś źle skończyć, a ty jak masz w zwyczaju wtedy powiesz, że tylko pokazujesz możliwości i nikogo do niczego nie namawiasz. Nie kwestionuję twojej wiedzy w temacie ogrzewnictwa, ale nie zawsze zgadzam się z tym co wypisujesz w różnych wątkach na forum. Nie sądzę żebyś posiadł wiedzę absolutną, ale skoro tak uważasz...... Być może bufor mylisz z bufonem, ale przecież co ja tam wiem. ;)

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij, że nie żyję po to, aby prostować TWOJE ścieżki :lol:

Uważam, że konstruowanie pieca/kotła który spala paliwa stałopalne tak, ze woda wypływająca z niego ma aż 30stC - to po prostu nieporozumienie.

Ludzie ogień znają już dość długo, i naprawdę opanowali sztukę budowania dla niego DOBRYCH palenisk (i kominów).

Przykro mi, ze dotąd oglądałeś jedynie kiepsko ocieplone urządzenia.

Rozumiem, że możesz nie mieć do nich zaufania.

Ale logiki chyba używasz?

Bo... , widzisz...., ten bufor, to on.. w domu stoi zwykle....

No, we wnętrzach.

Mógłbyś nam tu poopowiadać o tych stratach?

"Promowane przez ciebie własnoręczne konstruowanie buforów z materiałów bez atestu, może się kiedyś dla kogoś źle skończyć"

Tak! To prawda!

Młotek komuś może na stopę spaść przy tej robocie, albo się oparzy o ciepły element....

Ten wątek jest dla tych, co chcą podjąć TAKIE ryzyko...

 

Nie twierdzę, ze posiadłem wiedzę absolutną.

Ciągle się czegoś uczę.

Lubię....

 

Podałeś śliczny link do artykułu sponsorowanego, w którym jakiś facet opisał to, co Litwini dali w ulotce (Tobie, zresztą).

Uważasz, ze bez atestu to będzie bezpieczne?

Uważasz, że atest Litewski (jak jest) będzie wystarczający?

Czemu go tam nie wpisali?

Wstydzą się?

Dziwne....

 

Atakujesz moją osobę za to, ze podpowiadam : jak "to" się robi, i daję możliwość odczucia radości tworzenia i poczucia satysfakcji tym, którzy chcą...

Dziwisz się pewnie tym wszystkim baranom, czemu tak się pchają w te prace ręczne, zamiast polecieć na wyprzódki z forsą w zębach po importowane przez Ciebie klocki...

Widzisz...

Życie po prostu nie zawsze jest sprawiedliwe....

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem stałym czytelnikiem tego forum i od 15 miesięcy szczęśliwym użytkownikiem bufora 1000 l z przepływowym podgrzewaniem cwu. Początkowo bufor miał być zrobiony ze starego hydroforu niestety okazało się, że jest w kiepskim stanie. Ostatecznie udało mi się kupić gotowy nowy bufor na allegro w przyzwoitej cenie 1200 zł. Długo się zastanawiałem jaką zastosować wężownicę i jakiej długości a dokładniej o jakiej powierzchni wymiany.

Ostatecznie zdecydowałem się na nierdzewną rurę karbowaną SPIRAFLEX DN25 a dokładnie na 20 mb takiej rury co daje prawie 3.0 m2 powierzchni. Sama rura z przesyłką kosztowała ponad 1000 zł na początku chciałem zamówić z już przyspawanymi króćcami z nierdzewki ale koszty tego są abstrakcyjne.

Skończyło się na dokupieniu metra rurki nierdzewnej o średnicy zbliżonej do średnicy rury karbowanej i samodzielnym dospawaniu. no nie do końca samodzielnym gdyż ścianka rury spiraflex ma grubość 0,2 mm. Udało się to dzięki uprzejmości i fachowości Panów produkujących cysterny .

Nie małym też wyzwaniem było uformowanie samej rury w formę wężownicy. Mimo małej grubości ścianki jest ona bardzo sztywna i sprężysta a zbyt mocne gięcie łatwo może się skończyć przełamaniem.

Wężownica jest zamontowana od połowy wysokości bufora w górę i tam się zagęszcza. Zasilanie i powrót jest wyprowadzony przez górną dennicę bufora, która w tym celu była odcięta.

Całość jest zasilana piecem ATMOS 20GS z ladomatem.

Co do wydajności ciepłej wody nigdy nie sprawdzałem nie posiadam jeszcze wanny ale prysznic można jeszcze swobodnie brać gdy temperatura w buforze wynosi środek 35 C góra 50 C. Dodam że bufor jest ładowany do 90 C i idealnie utrzymuje rozwarstwienie wody tak więc w samym czubku temperatura będzie ok 80 C

Może wężownica z karbowanej nierdzewki nie jest najtańsza ale dzięki niej unikamy kilku sporych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale "opowiadasz" Nilsan .

A wiesz ,że w Skandynawii najcieplejszym miejscem w domu jest pomieszczenie, gdzie jest sauna.Kiedyś sauny rozpalne były raz w tygodniu co wiązało się również z występowaniem grzybów na ścianach...Dziś mają to w nosie i lato, zima jest tam tak ciepło(dogrzewanie), by pomieszczenie mogło być utrzymane w suchości.Jak chłopaki zaczną robić sauny obok buforów,to nie będziesz miał o czym pisać.Z tym że będą musieli z bufora puścić dodatkowy kaloryfer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i stało się ruszyłeś g... i znowu będzie śmierdzieć przez tydzień, a była już wczesniej prośba nie karmić trola bo inaczej nilsan sobie nigdy nie pójdzie, i będzie znowu zadręczał jakimiś bzdetami o atestach, że niby rura miedziana ze sklepu na fakturę nie ma atestu, albo że rura grubościenna ciśnieniowa fi-800 o wytrzymałości minimalnej 20MPa rozleci się przy ciśnieniu 0,5MPa, albo że śruby M-8 którymi skręcamy nasze bufory to jakieś samoróbki i rozlecą się już przy skręcaniu

 

Przepraszam ... zachowałem się jak gówniarz to się nie powtórzy ...

 

Panie Adamie .... ja dopiero po przeczytaniu Pańskiej odpowiedzi .... zrozumiałem w czym tkwi problem naszego kolegi forumowicza w/w Szanownego nilsan - a. Zakupił przedstawiony w linkach kocioł o mocy 40 KW grzeje z obniżoną mocą na 4 KW drzewem (jak w instrukcji). Piec ma oddzielony od obiegu sprzęgłem hydraulicznym. Zbudował Bufor według Pańskiego rysunku na początku postu. Teraz ma po prostu pretensje bo przy tych wspomnianych również przez Pana 30 stC, jak puszcza wodę do wany to mu bufor stygnie .... :)

I co Pan Painie Adamie najlepszego narobił ... :)Z atestem i tym, że się to źle skończy, forumowiczowi nie chodziło o nieszczęście przy pracy tylko o to że siadł do wanny a woda miała mniej niż 10stC hahahaha

I do tego bufor wychłodnięty a 30stC na piecu .... :)

pozdrawiam.

P.S. Jeszcze raz przepraszam zainteresowanych że zaśmiecam ale nie dałem rady teraz kupię coś w aptece do ssania ... jakieś uspakajające ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij, że nie żyję po to, aby prostować TWOJE ścieżki :lol:

Uważam, że konstruowanie pieca/kotła który spala paliwa stałopalne tak, ze woda wypływająca z niego ma aż 30stC - to po prostu nieporozumienie.

Ludzie ogień znają już dość długo, i naprawdę opanowali sztukę budowania dla niego DOBRYCH palenisk (i kominów).

Przykro mi, ze dotąd oglądałeś jedynie kiepsko ocieplone urządzenia.

Rozumiem, że możesz nie mieć do nich zaufania.

Ale logiki chyba używasz?

Bo... , widzisz...., ten bufor, to on.. w domu stoi zwykle....

No, we wnętrzach.

Mógłbyś nam tu poopowiadać o tych stratach?

"Promowane przez ciebie własnoręczne konstruowanie buforów z materiałów bez atestu, może się kiedyś dla kogoś źle skończyć"

Tak! To prawda!

Młotek komuś może na stopę spaść przy tej robocie, albo się oparzy o ciepły element....

Ten wątek jest dla tych, co chcą podjąć TAKIE ryzyko...

 

Nie twierdzę, ze posiadłem wiedzę absolutną.

Ciągle się czegoś uczę.

Lubię....

 

Podałeś śliczny link do artykułu sponsorowanego, w którym jakiś facet opisał to, co Litwini dali w ulotce (Tobie, zresztą).

Uważasz, ze bez atestu to będzie bezpieczne?

Uważasz, że atest Litewski (jak jest) będzie wystarczający?

Czemu go tam nie wpisali?

Wstydzą się?

Dziwne....

 

Atakujesz moją osobę za to, ze podpowiadam : jak "to" się robi, i daję możliwość odczucia radości tworzenia i poczucia satysfakcji tym, którzy chcą...

Dziwisz się pewnie tym wszystkim baranom, czemu tak się pchają w te prace ręczne, zamiast polecieć na wyprzódki z forsą w zębach po importowane przez Ciebie klocki...

Widzisz...

Życie po prostu nie zawsze jest sprawiedliwe....

 

Adam M.

 

Jak widać kolego Adamie masz problem w czytaniu ze zrozumieniem, albo wielu zjawisk wbrew temu co sądzisz nie rozumiesz. Kocioł Stropuva pracuje ze stabilizowaną temperaturą 80*C w całym zakresie modulacji mocy 10-100%, ze sprawnością do 97% uzyskiwaną w normalnych warunkach eksploatacyjnych. Kocioł Stropuva posiada certyfikat europejski wydany przez niemiecki ośrodek certyfikujący w Thuringen, ten sam który certyfikuje wszystkie renomowane europejskie marki kotłów.

Dla mnie osobiście możesz nie istnieć, tylko mnie nie prowokuj swoimi sarkastycznymi komentarzami. W końcu od "olimpu forum" można wymagać trochę więcej, a na dr. House'a to ty mi nie wyglądasz. Reszcie komentatorów życzę większego dystansu w ferowaniu opinii na tematy, o których raczej macie mgliste pojęcie, o doświadczeniu nie wspomnę.

Koncepcję zasobników wężownicowych Paradigmy popieram, bo jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, choć uważam, że metodami chałupniczymi nie da się osiągnąć wydajności oryginału, zwłaszcza jak nie do końca rozumie się jak to działa.

 

P.S.

W artykule jest błąd drukarski. Chodzi o delta T=20*C, ale to jest oczywiste dla każdego, który rozumie o czym autor pisze.

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nilsan

"Dla mnie osobiście możesz nie istnieć, tylko mnie nie prowokuj swoimi sarkastycznymi komentarzami. W końcu od "olimpu forum" można wymagać trochę więcej, a na dr. House'a to ty mi nie wyglądasz. Reszcie komentatorów życzę większego dystansu w ferowaniu opinii na tematy, o których raczej macie mgliste pojęcie, o doświadczeniu nie wspomnę. "

 

Co chciałeś nam tu w ten sposób przekazać?

Że Ty pojęcie i to nie mgliste - masz?

Twierdzisz, ze masz też doświadczenie....

Mam wrażenie, że cały ten konflikt bierze się z tego, że nie zauważyłeś, że jesteśmy na forum!

Tutaj dzielimy się doświadczeniem i pomagamy sobie rozwiązywać trudności, na które się natykamy.

Użyj swego doświadczenia i wiedzy i zaproponuj w kilku pokrewnych dziedzinach, w których, jak twierdzisz, jesteś ekspertem, jakieś sensowne rozwiązania.

Co chwilę ktoś zgłasza jakiś problem - to pole do popisu jest.

Tylko może nie tak : Kupcie kocioł Stropuva to problem zniknie...

Dość nieszczęśliwie wlazłeś do wątku o buforach z... kotłem!

Może należało założyć osobny temat?

"Stropuva ZAMIAST bufora" i wyjaśnić - dlaczego?

Piszesz "uważam, że metodami chałupniczymi nie da się osiągnąć .."

Prawda pozornie słuszna. Wszystkie rozwiązania przechodziły etap "chałupniczy". Jak się sprawdzały, to ktoś rozwijał myśl i opracowywał ją na skalę techniczną.

Poczytałem o tym kotle. Ładnie go zrobili...

Poczytałem też (nie raz) o innych kotłach. I Tobie radzę...

Znasz wątek założony przez Last Rico?

Samo wygłaszanie "prawd jedynie słusznych" jest mało twórcze.

 

Bogusław_58

W zasadzie - powinno być dobrze.

Krótkoczasowo wytrzyma w każdym przypadku.

Ale...

6at to dość sporo, a piszesz, że z zewnątrz tego kaloryfera.

Medium - woda?

Dostęp do tego kaloryferka byłby chyba trudny...

Naszkicuj problem.

Nie zawsze trzeba pchać się z wymianą ciepła do środka baniaka.

Myślałeś o wymienniku basenowym (lub takim, jak basenowy) na zewnątrz? Obok?

Może tak?

Trudności spodziewam się raczej w geometrii rozwiązania. (zasugerowanego).

 

Kiedyś były takie domki letniskowe "Brda".

Tam właśnie w taki sposób rozwiązano problem CWU (było takie rozwiązanie).

Tylko tam nie było 6at.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzisz, ze masz też doświadczenie....

Mam wrażenie, że cały ten konflikt bierze się z tego, że nie zauważyłeś, że jesteśmy na forum!

Tutaj dzielimy się doświadczeniem i pomagamy sobie rozwiązywać trudności, na które się natykamy.

Użyj swego doświadczenia i wiedzy i zaproponuj w kilku pokrewnych dziedzinach, w których, jak twierdzisz, jesteś ekspertem, jakieś sensowne rozwiązania.

Co chwilę ktoś zgłasza jakiś problem - to pole do popisu jest.

 

Jak prześledzisz moje posty, to przekonasz się, że właśnie to robię.

 

Tylko może nie tak : Kupcie kocioł Stropuva to problem zniknie...

 

Właśnie takiej argumentacji chciałem uniknąć, ale zostałem wywołany do tablicy dokładnie w tym wątku opiniami o Stropuvie. Zatem pretensje kierujesz pod złym adresem.

 

 

Dość nieszczęśliwie wlazłeś do wątku o buforach z... kotłem!

Może należało założyć osobny temat?

"Stropuva ZAMIAST bufora" i wyjaśnić - dlaczego?

 

Może skorzystam z tej propozycji. Na razie zapraszam do tego wątku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=171851&goto=newpost

 

Poczytałem też (nie raz) o innych kotłach. I Tobie radzę...

Znasz wątek założony przez Last Rico?

 

Poczytać poczytałem. Przetestowałem również różne rozwiązania. Opinie Last Rico znam nie tylko z tego forum.

 

Samo wygłaszanie "prawd jedynie słusznych" jest mało twórcze.

 

Niezwykle budująca samokrytyka.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...