Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Śledzę już dłuuugo ten wątek (mój lekarz jest bezradny :lol: )

Zainteresowało mnie teraz rozwiązanie z umieszczeniem buforka w ziemi.

Widzę tu 3 zasadnicze plusy:

- nie zajmuje miejsca w domu (należy wziąć pod uwagę ile mkw zajmuje i jaka jest cena wybudowania mkw domu. To w oczywisty sposób wpływa na sumaryczną cenę rozwiązania)

- można go ocieplić znacznie lepiej niż w domu (ten sam problem wielkości)

- może być większy, a jeśli dobrze zrozumiałem Mistrza Adama to im większy tym lepszy (w rozsądnych granicach oczywiście)

Widzę też jednak minusy takiego rozwiązania. W domu jest temp 20 stopni (const). W ziemi, zimą będzie to circa 5 stopni.

Tak więc mamy niby więcej miejsca na izolację, ale też i wymagana byłaby znaaacznie grubsza.

W domu co z niego ucieknie to i tak nas ogrzeje, a w ziemi już d...cia :( Ogrzewamy świat.

Osobnym problemem byłoby doprowadzenie rur do domu. Wszystkie przejścia oczywiście można zaizolować, ale zawsze będzie to słaby punkt w ciągłości izolacji.

Co sądzicie?

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ad KrzysztofLis2

Wiem, że praktycznie nic mnie w tej sytuacji nie ogranicza. Tyle, że jeżeli w domu musi to być minimum 30-40 cm, to w ziemi (różnica temperatury to będzie jakieś 20 stopni) ów 1 metr może być niewystarczający :lol:

Ad giver3

Myślałem o zrobieniu ścianek betonowych (jakieś 8 cm powinno wystarczyć) i solidnym zaizolowaniu. Są najrozmaitsze mazie do takich izolacji.

Problemem byłaby góra takiej misy. Kombinowałem, żeby wygładzić dokładnie górną płaszczyznę ścianek, wstawić przy ich betonowaniu nagwintowane pręty (lub nawiercić później), posmarować np silikonem i przykręcić stalową płytę. Na to trawnik i już :)

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli w domu musi to być minimum 30-40 cm, to w ziemi (różnica temperatury to będzie jakieś 20 stopni) ów 1 metr może być niewystarczający :lol:

Nie bądź takim pesymistą. Jaką chcesz mieć średnią temperaturę wody w zasobniku? Rzędu 60*C? To masz do wnętrza domu różnicę temperatur ok. 40*C, do ziemi pod poziomem gruntu pewnie 60*C, czyli ledwie o połowę większą. Sądzisz, że trzykrotnie grubsza izolacja sobie z tym nie da rady? Nie chce mi się tego liczyć, ale na logikę wydaje się, że jednak da radę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pesymistą tylko się zastanawiam :D

Masz rację, że izolacji można tam nawalić od groma. W końcu nie jest droga, a miejsca jest dość.

Może się co prawda okazać, że pod połową działki mam bufor z wszystkimi przyległościami.

Na wszelkij słuciaj lepiej byłoby, żeby jakiś dostęp do niego był możliwy.

Dlatego pomyślałem o płycie stalowej.

Co prawda byłoby sporo kłopotu, żeby się do tego dogrzebać, ale zawsze taką możliwość lepiej mieć niż nie mieć.

Tak mi teraz przyszło do głowy, że trawnik na takim czymś narażony byłby na przypiekanie przez słoneczko (niewielka warstwa ziemi).

A co myślicie o takim sposobie na "wieczko"?

Można byłoby oczywiście wylać je również z betonu, ale po pierwsze nie byłoby wtedy szczelne, a po drugie ewentualny dostęp bez zniszczenia płyty byłby już chyba mało możliwy.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

Obawiam się, że nie rozumiem.

W mojej koncepcji całość znajduje się pod ziemią, a więc jest wyjątkowo narażone na wilgoć.

Nie jarzę uszczelnienia przeciwwilgociowego za pomocą jakiegoś sypkiego materiału czy tym bardziej wełny. Wg mnie wełnę w trymiga szlag trafi. Jeżeli wilgoć będzie wnikać do środka to po pierwsze spadnie izolacyjność otuliny, a poza tym sam zbiornik będzie narażony na korozję.

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie rozumiem.

W mojej koncepcji całość znajduje się pod ziemią, a więc jest wyjątkowo narażone na wilgoć.

Mamy po prostu inną wizję. :)

 

Ja bym całość, łącznie z izolacją, zamknął w betonowym "schronie", który by izolował od wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Itam Panie Adanie i podziwiam za wiadomości Pozdrawiam.

Piszę z Danii, jest to kraj przodujący w wykorzystaniu roznych form energii, najwięcej pali sie w danii świeczek w domach :lol: Spotkałe na tym rynku Bufor + cwu Elektromet stosuja go w domach byłem zdziwiony Co Pan na to, czy to godny polecenia bufor; WGJ-B inox

http://www.elektromet.com.pl/14/pl/14.2.html z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fascynujący dział.

Czytam go z przerażeniem, bo nie wiedziałem o takich możliwościach wcześniej, a teraz - GDZIE TO POSTAWIĆ? :o Nawet go nie powieszę.

Gdzie Wy planujecie ustawić to ustrojstwo? - nie licząc montażu poza domem.

A może jako osobny budynek? Np w blaszaku - w środku max styropianu i inne rozwiązania opisywane powyżej w tym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, jak wspomniałem, otoczyłbym ten bufor specjalnie wymurowaną (wybetonowaną) do tego celu "piwnicą". :)

Moim zdaniem gra jest niewarta świeczki - budowanie piwnicy to koszt kilku tysięcy złotych. te same pieniądze wrzucę w ogrzewanie jak nie ocieplę bufora. A się tyle nie narobię (albo nie będę tracił zdrowia pilnując "umyślnych"). Bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, jak wspomniałem, otoczyłbym ten bufor specjalnie wymurowaną (wybetonowaną) do tego celu "piwnicą". :)

Moim zdaniem gra jest niewarta świeczki - budowanie piwnicy to koszt kilku tysięcy złotych. te same pieniądze wrzucę w ogrzewanie jak nie ocieplę bufora. A się tyle nie narobię (albo nie będę tracił zdrowia pilnując "umyślnych"). Bez sensu.

Nie wiem jak Ty, ale ja nie myślałem o robieniu tej misy z macicy perłowej :lol:

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ty, ale ja nie myślałem o robieniu tej misy z macicy perłowej :lol:

Pozdrawiam

Tomek

 

Uwaga, liczę koszty studzienki (liczcie, poprawiajcie):

 

wymiary zbiornika: 200cm/100cm/100cm

ocieplenie grubość: 40cm

przestrzeń dla człowieka w "studzience": 100cmx100cm

 

I tak:

Musisz wykopać dołek minimum 3mx3mx2m = 18m3

 

Zbiornik musi stać pionowo, niestety, zatem głębokość to 3m :o

 

Wiesz ile bloczków potrzeba na taką "studzienkę"? Ponad 700szt

Zakładając ich cenę 3,5pln na same bloczki wydasz ok 2500pln. Dolicz cement, kopanie tego dołka, izolacje, zbrojenie, STYROPIAN, koszt przygotowania i montażu górnej płyty, wejście, zejście, wentylacja.

 

Będziesz miał dużo szczęścia, jeśli zmieścisz się w 5000pln

 

Albo się mylę... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ty, ale ja nie myślałem o robieniu tej misy z macicy perłowej :lol:

Pozdrawiam

Tomek

 

Uwaga, liczę koszty studzienki (liczcie, poprawiajcie):

 

wymiary zbiornika: 200cm/100cm/100cm

ocieplenie grubość: 40cm

przestrzeń dla człowieka w "studzience": 100cmx100cm

 

I tak:

Musisz wykopać dołek minimum 3mx3mx2m = 18m3

 

Zbiornik musi stać pionowo, niestety, zatem głębokość to 3m :o

 

Wiesz ile bloczków potrzeba na taką "studzienkę"? Ponad 700szt

Zakładając ich cenę 3,5pln na same bloczki wydasz ok 2500pln. Dolicz cement, kopanie tego dołka, izolacje, zbrojenie, STYROPIAN, koszt przygotowania i montażu górnej płyty, wejście, zejście, wentylacja.

 

Będziesz miał dużo szczęścia, jeśli zmieścisz się w 5000pln

 

Albo się mylę... :o

 

A może studnia z kregów? Po 200 zł szt? Omalować Dysperbitem, obsypać styropianem... A??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studnia z kręgów. Dobre!!! Tylko, kurczę, też nie ma dostępu np. do spodu zbiornika, do dolnych instalacji. Hm?

 

A po co Panocku?

Zbiornik wsadzić do studni, dac mu popracować z tydzień, zabaczyć czy nie ma wycieków i zasypać styropianem. Jesli bufor będzie miał grzełki to jest to jedyna rzecz która będzie wymagała jakiejś obsługi. Ale to raz na ..... nie wiem ile lat. Wszelkie zawory wyprowadzić na góre. Hej!! (cytać z góralskim zaśpiewem :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...