Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

A gdyby jednak zrobić taką przegrodę coś na kształt talerza z odprowadzeniem na dno bufora jak to ma zrobione samir. Największą zaletą takiej przegrody jest odprowadzenie schłodzonej wody na dno zbiornika co zapobiega uśrednianiu temperatury tych najwyższych / najcieplejszych warstw.

Gdy cały bufor jest nabity to takie uśrednianie nie będzie odczuwalne ale gdy będziemy mieli do dyspozycji tylko tę najcieplejszą warstwę powyżej rozbioru C.O. a poniżej będzie już znacznie chłodniej to, moim zdaniem, takie „uporządkowanie” ruchu tej schładzanej wody pozwoli na to, że nieco dłużej będzie się można cieszyć ciepłą wodą w kranie.

Jak jeszcze ktoś pamięta tę konstrukcję to kanał środkowy w zbiorniku służył (w przypadku cwu) do wymuszenia cyrkulacji w obrębie wężownicy by zwiększyć efekt wymiany ciepła między zładem a wodą w ślimakach natomiast jeśli rezygnujemy z tej funkcji to najlepszym rozwiązaniem jest wężownica po obwodzie baniaka zagęszczona u góry. Oczywiście tu kompromis miedzy jej pojemnością/pow. wymiany a wydajnością (l/min), oraz początkowe założenia co chcemy osiągnąc. Dobrze, że coraz więcej kolegów o tym pisze bo to jeden z ważniejszych punktów całej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jani63 dokładnie tak mam zrobione i moim zdaniem działa to tak samo opcja z dwoma zbiornikami tylko zajmuje mniej miejsca.

Bajcik żadna przegroda nie jest potrzebna nie bój się ciepło ci w dół nie ucieknie.

Niby ciepło w dół nie ucieknie ale tam gdzie z połowy wysokości bufora jest wyjście na co to tamtędy jednk część tego ciepła ucieka (ktore powinno być stale zarezerwowane dla cwu) . Pompa od ogrzewania wyciąga za dużo i za mało zostaje na potrzeby cwu. pozdr adam

i bajcik o tym pisał :)

Edytowane przez aadamuss24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj to, co narysowałeś z tym:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=4562755&viewfull=1#post4562755

Ten bojlerek mógłby być "dwupłaszczowy".

Poprawiłoby to pracę układu.

Adam M.

 

Mistrzu przeglądnołem ten schemat i nie za bardzo kumam co niby ma dać ten dwupłaszczowiec spróbowałem sobie wyobrazić ten układ u mnie w domu gdy w piecu się nie pali bo w większości czasu nie będzie się paliło u mnie w lecie może raz na tydzien

Przyjmijmy ze w takim buforze1000l jest 50stopni zapas wody do mycia spory a i straty postojowe mniejsze u mnie przy 40stopniach w buforze po 15 godzinach temperatura jest ta sama ale już przy 50jest strata 1 stopnia w całym buforze.

Nadeszła sobota cała moja na razie 5osobowa rodzina zaczyna się kąpać w buforze 50 stopni w zbiorniku też pierwsza osoba odkręca kran i spuszcza do wanny powiedzmy 100l w miejsce tej wody w chodzi nowa i dobrze by było żeby miała co najmniej te 45 stopni bo jeśli wejdzie mniej to następne osoby się już nie wykąpią czyli krótko mówiąc wężownica w buforze i tak musi mieć odpowiednia dłukość i sprawność czyli po co ten dwupłaszczowiec chyba jedynie podczas pracy pieca może być potrzebny bo płaszcz troche jeszcze dogrzeje wodę

W moim przypadku ten układ by się nie sprawdził a raczej działał by gorzej od mojego obecnego bo dłużej bym czekał na cwu po rozpaleniu w piecu teraz ją mam zaraz po załączeniu się pompki .

Przyjmijmy jeszcze że mamy w zbiorniku 1000l 40 stopni na górze 35 na dole, przyjechałem wieczorem z pracy zmęczony, dlaczego mam leciec do kotłowni i palić w piecu skoro z mamki jeszcze można by sporo wydoić

Ai dodam jeszcze że wcale nie planuje grzać bufora nisko nastawiam się tylko na węgiel chodzi mi tylko o sprawność przy skrajnie niskich temperaturach chyba lepiej palić w lecie w piecu raz na tydzień niż dwa razy w tygodniu Pozdrawiam

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby ciepło w dół nie ucieknie ale tam gdzie z połowy wysokości bufora jest wyjście na co to tamtędy jednk część tego ciepła ucieka (ktore powinno być stale zarezerwowane dla cwu) . Pompa od ogrzewania wyciąga za dużo i za mało zostaje na potrzeby cwu. pozdr adam

i bajcik o tym pisał :)

 

No to pewnie w mojej piwnicy jakieś inne zjawiska występują włąśnie dlatego dorobiłem zasilanie również na górze bo stale miałem górę bufora gorącą powiedzmy 60stopni a centymetr niżej już 30stopni a z cwu na razie nie korzystam, ale może się mylę jutro sprawdzę i puszczę zasilanie z połowy zbiornika .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam pytanie dotyczące doboru wielkości bufora.

Mam możliwość kupna rury o średnicy 1000mm wys.2,1-2,2mb (1,6-1,7m3) lub 813mm wys.max.2,5mb(1,2m3).

Biorąc pod uwagę sprawność działania takiego bufora, który byłby lepszy?

Zasilanie będzie piecem węglowym 20kw, a w przyszłości solarami, odbiór CWU i tylko podłogówka niskotemperaturowo (35c)

 

Proszę o poradę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam pytanie dotyczące doboru wielkości bufora.

Mam możliwość kupna rury o średnicy 1000mm wys.2,1-2,2mb (1,6-1,7m3) lub 813mm wys.max.2,5mb(1,2m3).

Biorąc pod uwagę sprawność działania takiego bufora, który byłby lepszy?

Zasilanie będzie piecem węglowym 20kw, a w przyszłości solarami, odbiór CWU i tylko podłogówka niskotemperaturowo (35c)

 

Proszę o poradę.

Pozdrawiam

 

Ten pierwszy może być kłopotliwy ze względu na średnicę, nie przejdzie przez otwór drzwiowy a ten drugi to jedynie przez drzwi 90-tki.

Generalnie im większy (pojemność) tym lepszy. Nawet taki 3m3 nie jest za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość kupna rury o średnicy 1000mm wys.2,1-2,2mb (1,6-1,7m3) lub 813mm wys.max.2,5mb(1,2m3).

Biorąc pod uwagę sprawność działania takiego bufora, który byłby lepszy?

Zasilanie będzie piecem węglowym 20kw, a w przyszłości solarami, odbiór CWU i tylko podłogówka niskotemperaturowo (35c)

 

Do kotła 20 KW to ten 813mm .

Do tego "metrowego" przydał by się dużo większy.

A jakie zapotrzebowanie dobowe przy -20 C będziesz miał?

Liczyłeś ?

Ja bym do tego dopasował .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 4 godziny to chyba idzie na załadowanie góry bufora ,a 30 cm niżej będzie max 40*C, a na samym dole 30*C. Po co pisać takie bzdury jak przy tej mocy kotła jest to nierealne. Przy ładowaniu bufora powinno się podawać temperaturę na górze i na dole. Jeden bufor będzie miał 80*C na górze i 60*C na dole, a inny może mieć 80*C na górze i 30*C na dole. Jeden i drugi będzie naładowany, ale ten pierwszy zgromadzi więcej energii i dłużej będzie się nagrzewał i tym samym dłużej oddawał ciepło, a długo szybciej się naładuje ale i szybciej się rozładuje. . Wiec pisanie kto w jakim czasie nagrzewa bufor bez podania temperatury na wejściu i na wyjściu nie ma sensu bo u każdego bufor nagrzeje się w innym czasie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 4 godziny to chyba idzie na załadowanie góry bufora ,a 30 cm niżej będzie max 40*C, a na samym dole 30*C. Po co pisać takie bzdury jak przy tej mocy kotła jest to nierealne. Przy ładowaniu bufora powinno się podawać temperaturę na górze i na dole. Jeden bufor będzie miał 80*C na górze i 60*C na dole, a inny może mieć 80*C na górze i 30*C na dole. Jeden i drugi będzie naładowany, ale ten pierwszy zgromadzi więcej energii i dłużej będzie się nagrzewał i tym samym dłużej oddawał ciepło, a długo szybciej się naładuje ale i szybciej się rozładuje. . Wiec pisanie kto w jakim czasie nagrzewa bufor bez podania temperatury na wejściu i na wyjściu nie ma sensu bo u każdego bufor nagrzeje się w innym czasie.

 

Nie piszę wcale bzur.

Bufor załadowany:

79 - góra

78 - 3/4

76 - 1/2

70 - dół

Wsad cały spalony - 3 wiaderka 20l węgla groszek.

 

PS. po 40 min palenia mam 50 stC góra i 30 stC w 3/4.

Dodam że palę metodą od góry z dmuchawą na 40% mocy. Kocioł DEFRO Optima Komfort 20kW

 

Acha, jeszcze jedna sprawa - pompę mam 8m bo mi gotowało na półce nad paleniskiem i musiałem wymusić większy przepływ przez kocioł.

Edytowane przez robdk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to policzmy:

79*C – góra i 70*C dół czyli średnio 74,5 zatem delta dla 23*C to ok. 51*C

1500 l x 4200 x 51 = 321,3MJ : 3,6 = 89,25 kWh

89,25 kWh : 4h = 22,31 kW

Ponad 111 % sprawności kotła.

 

EDIT

 

Sorki, to nie sprawność kotła tylko jego rzeczywista moc.

Edytowane przez r7m8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...