Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Wyliczenia wyliczeniami, a praktyka praktyką.

Nie piszę tutaj wymysłów tylko to co się dzieje u mnie w kotłowni.

Wsad starcza mi obecnie na 2 doby tylko dla podłogówki, ale bufor jeszcze nie jest ocieplony tak jak powinien (tylko 5 cm wełny okręconej folią strech).

Nie sądzę bym miał sprawność 111%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jaki to kocioł?

 

Kocioł DEFRO Optima Komfort 20kW

 

http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=144&Itemid=53&lang=pl

 

Nie jest to jednak najszczęśliwsza konstrukcja niestety. Mam problemy z gotowaniem na półce ponad paleniskiem. W linku na fotce nie ma tej pułki, może już nie robią jej teraz ale u mnie jest taka jakby pół półka doklejona do tylnej ścianki i na niej gotuje jak jest żar zaraz pod nią (palę sposobem od góry, zasypuję węglem i dopiero drzewo i odpalam - nie dosypuję opału). Z komina nie leci dym podczas palenia ;)

Edytowane przez robdk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprawności kotła to zakładając, że rzeczywista wartość opałowa węgla wynosi ok. 22MJ/kg mamy:

 

40 kg x 22MJ/kg = 880 MJ : 3,6 = 244,4 kWh

244,4 kWh = 100% to 89,5 kWh = 36,6 % sprawności kotła

 

Rzeczywista moc kotła = 23,3 kW

Rzeczywista sprawność = 36,6 %

Edytowane przez r7m8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jestem nieco zadziwiony :(

bo ja mam bardzo zbliżoną konstrukcję bo defro optimakomfort plus NL, tyle, ze 30kW nie 20, bez wentylatora a na miarkowniku, bufory mają ~1700l, ładuję je zasypem ok. 35kg węgla z temp. ~12-14stC do temp 80-góra zładu do 60 dół, na ciągle pracującej podłogówce (na parametrach 18/14) i w tej konfiguracji najkrótszy czas w jakim uda mi się to zrobić to 5-6h, i to na paleniu "od przodu" a nie od góry, gdzie samo rozpalanie i dojście do 70-80 st zajmuje w kotle bez przeróbek strasznie duuużo czasu

sprawność dla tego mego spalania już w tym wątku liczyliśmy i wyszła coś ok. 60% (przy ciągłym odbiorze z buforów i mocno orientacyjnie liczona)

problemów z gotowaniem wody raczej nie mam, układ przy lekkim szumie zaraz nadmiar ciepła sam odbiera i jest spokój, kocioł pracuje cały czas na temp. 72-80st, jeżeli juz uda sie coś zabulgotać to raczej winny jest ruszt wodny w moim obecnym "przednio-dolnym" spalaniu

także nie wiem jak udaje Ci się tak szybko ładować bufor, jedyne co przychodzi mi na myśl, biorąc pod uwagę za duże zużycie opału w stosunku do uzyskanego ciepła, to, że kocioł pracuje cały czas na maksa a nawet ponad, i połowa energii idzie w gorący komin, w tym modelu nie masz niestety czujnika temp. spalin i tego parametru nie porównamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawność dla tego mego spalania już w tym wątku liczyliśmy i wyszła coś ok. 60% (przy ciągłym odbiorze z buforów i mocno orientacyjnie liczona)

 

Gdyby założyć,że pracująca podłogówka przez 4 godz. w międzyczasie pobrała te 1/6 wyliczonej energii to mamy:

~90 kwh : 6 = 15

90 + 15 = 105kWh - tyle rzeczywiście wytworzył kocioł

244,4 kWh = 100% to 105 kWh = ok 43 % sprawności kotła

 

No, trochę lepiej

 

Może to jakiś kiepski węgiel i ma poniżej 20 MJ/kg?

Edytowane przez r7m8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jestem nieco zadziwiony :(

bo ja mam bardzo zbliżoną konstrukcję bo defro optimakomfort plus NL, tyle, ze 30kW nie 20, bez wentylatora a na miarkowniku, bufory mają ~1700l, ładuję je zasypem ok. 35kg węgla z temp. ~12-14stC do temp 80-góra zładu do 60 dół, na ciągle pracującej podłogówce (na parametrach 18/14) i w tej konfiguracji najkrótszy czas w jakim uda mi się to zrobić to 5-6h, i to na paleniu "od przodu" a nie od góry, gdzie samo rozpalanie i dojście do 70-80 st zajmuje w kotle bez przeróbek strasznie duuużo czasu

sprawność dla tego mego spalania już w tym wątku liczyliśmy i wyszła coś ok. 60% (przy ciągłym odbiorze z buforów i mocno orientacyjnie liczona)

problemów z gotowaniem wody raczej nie mam, układ przy lekkim szumie zaraz nadmiar ciepła sam odbiera i jest spokój, kocioł pracuje cały czas na temp. 72-80st, jeżeli juz uda sie coś zabulgotać to raczej winny jest ruszt wodny w moim obecnym "przednio-dolnym" spalaniu

także nie wiem jak udaje Ci się tak szybko ładować bufor, jedyne co przychodzi mi na myśl, biorąc pod uwagę za duże zużycie opału w stosunku do uzyskanego ciepła, to, że kocioł pracuje cały czas na maksa a nawet ponad, i połowa energii idzie w gorący komin, w tym modelu nie masz niestety czujnika temp. spalin i tego parametru nie porównamy

 

Gdy paliłem z miarkownikiem to załadunek kotła był tylko do 60 stC u góry i i udołu. Paliło się toto 12 godzin i efektu zero.

Teraz palę z dmuchawą na 40%. Ustawione tak by grzanie było dość mocne ale nie było znaczącej straty kominowej. temperatura na "rękę" gdzieś w okolicach 120-150stC

Do temperatury 80 stC na kotle dochodzi dopiero po około 2,5-3 godz. od rozpalenia. Nie mam podmieszania powrotu kotła, bp z nim także nie dochodziłem do poprawnych wyników i kocioł trzymał i z 16 godz temperaturę a bufor jak stał tak sobie stał ładując się baaaardzo powoli, a nie o to tu chodzi.

Po wielu eksperymentach powrót jest 4/6" bezpośrednio z bufora na kocioł, duża pompa ładująca i teraz spalam wsad w czasie 4-5godz i bufor naładowany.

Oczywiście podłogówka chodzi nonstop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby założyć,że pracująca podłogówka przez 4 godz. w międzyczasie pobrała te 1/6 wyliczonej energii to mamy:

~90 kwh : 6 = 15

90 + 15 = 105kWh - tyle rzeczywiście wytworzył kocioł

244,4 kWh = 100% to 105 kWh = ok 43 % sprawności kotła

 

No, trochę lepiej

 

Może to jakiś kiepski węgiel i ma poniżej 20 MJ/kg?

 

nie wiem jak to liczysz bo mi wychodzi (sposobem, jakim liczyli mi sprawność w tym wątku koledzy):

węgla spalam 35kg, ładuję zład (bufory+kocioł+instaalcja) ok. 1800l, delta powiedzmy 58st (od 14 do średnio 72st), wegiel syberyjski teoretycznie z certyfikatu 24MJ/kg, praktycznie policzmy 22:

teoretyczna energia węgla: 35x22->770MJ (214kWh)

uzyskane ze spalania: 1,8 x 58 x 4,2 (ciepło właściwe wody) -> 438MJ (122kWh)

438/770= 0,57 czyli 57% sprawności

tylko dla tych obliczeń nie wziąłem pod uwagę cały czas pracującej podłogówki oraz niemałych strat na prowizorycznie ocieplonych buforach i nieocieplonej zupełnie instalacji w kotłowni w piwnicy, nie wiem, załóżmy te 15% na podłogówkę i 10% na straty kotłowni i bufora, czyli uzyskane mamy 548MJ/770MJ=71% sprawności

oczywiście zdawać sobie trzeba sprawę ze to wszystko mocno szacowane obliczenia, ale zawsze coś tam porównać można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę...

Przy cenie węgla 700/tona, kaloryczności 6kWh/kg (21.6MJ/kg) i sprawności spalania/ładowania 60% wychodzi cena kWh

700 / (1000*6*60%) = 0.194

 

To może opłaca się zamiast w komin i kocioł to doinwestować w ocieplenie albo lepsze okna i grzać nocną taryfą? Wygoda i sterowalność nieporównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to liczysz (...) delta powiedzmy 58st (od 14 do średnio 72st(...)

 

Liczę dokładnie tak samo - pojemność bufora x ciepło właściwe wody x delta temperatury

U Ciebie ta delta trochę wyśrubowana jest bo o ile górną wartość podajesz średnią t.j. 72 st. to dolna jest chyba za niska. Podłogówka praktycznie przestaje grzać przy 30 - 28 stC, myślę, więc średnia dolna temperatura będzie gdzieś w okolicach

21 - 22st. zatem delta to ok 50 a nie 58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... teraz spalam wsad w czasie 4-5godz i bufor naładowany.

..

zastanawia mnie wciaż czy ty przypadkiem kosztem szybkiego intensywnego spalania nie zużywasz dwa razy wiecej opału niż potrzeba :)

wydaje mi się że trzy wiadra 20l. ważą więcej niż 40kg, ja używam zwykłej węglarki takiej jak tu:http://allegro.pl/weglarka-z-szufla-na-popiol-do-pieca-i1369302332.html

jej pojemność to jakieś 12-16l (nie pamiętam dokładnie wymiarów swojej) natomiast zważyłem i jedna węglarka to 14-17kg, czyli objętość zbliżona do pojemności prostacko :) rozumując, dodam, że węgiel oceniam na suchy (kupiony ciepłą, słoneczną jesienią, leżakujący w przewiewnych workach czy bigbagach w piwnicy, trochę zapakowana w worki foliowe i w tych brak oznak roszenia parowania, gdy w zeszłym roku na wilgotnym węglu z foliowych worków wprost ciekło)

 

policzmy twoje spalanie:

-spalasz (jak szacujesz) 40kg wegla 26MJ/kg, deltaT masz ok. 52st, bufor masz 1500l i dodajmu jeszcze ze 100l na kocioł i instalację czyli 1600l:

 

z węgla powinno być: 40 x 26 = 1040MJ

 

ty osiągasz: 1,6 x 52 x 4,2 = 349MJ czyli 349/1040 daje 33% sprawności nie uwzględniajac podłogówki

 

jeśli dodamy te szacunkowe 15% to 401/1040 daje 39% sprawności

 

jeżeli te obliczenia były by faktycznie poprawne to chyba warto ładować bufor godzinę czy dwie dłuzej ale za to na opał wydać połowę mniej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę dokładnie tak samo - pojemność bufora x ciepło właściwe wody x delta temperatury

U Ciebie ta delta trochę wyśrubowana jest bo o ile górną wartość podajesz średnią t.j. 72 st. to dolna jest chyba za niska. Podłogówka praktycznie przestaje grzać przy 30 - 28 stC, myślę, więc średnia dolna temperatura będzie gdzieś w okolicach

21 - 22st. zatem delta to ok 50 a nie 58

 

kochany :) ja mam przy rozładowanym buforze na wszystkich ośmiu termometrach ok. 12 st, do obliczeń wziąłem 14 bo termometry też mogą się mylić, to zwykłe analogowe bimetale z kapilara, kalibrowane na trzech temperaturach ale takie urzadzenia nigdy nie są idealne, wolałem więc do obliczeń zaniżyć

podałem też temperaturę pracy podłogówki: zasilanie 16-18st (sterowane pogodowo dość płaska krzywą) powrót 12-14st, nisko? tak, bo ja w tym domu jeszcze nei mieszkam a ogrzeam go żeby mi w tyłek nie było zimno gdy tam coś robię :) to budowa wciąż choć na wykończeniu, temperatura wewnątrz to 12-15st i więcej mi nie potrzeba (oprócz błękitnego nieba .. :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ;) że do optymalizacji jeszcze daleko. Na razie nie skończona kotłownia. Węgiel niestety ale mokry i trzeba tą wodę odparować. Na razie na tych ustawieniach mam najlepsze wyniki. Dom nadal w budowie i ciężko chodzić do kotła by go doglądać co chwilę przez 12 godz. Mam kłopot ze sterownikiem, który twierdzi, że już wygasło jak jeszcze jest cały zład. Dlatego ciężko mi powiedzieć, czy zmniejszenie nadmuchu znacząco wpłynie na ekonomikę wykorzystania węgla, choć nie zawadzi spróbować, co niniejszym uczynię ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik firmowy też mnie wkurzał gdy go jeszcze używałem (np. po PIDzie więcej się spodziewałem, funkcje wygaszanie i rozpalanie też nie są idealne, coś tam też przestawiałem w ustawieniach serwisowych, na pewno temperaturę alarmu bo mi za często piszczał, podniosłem chyba na 95, duże opóźnienie w odczycie realnych temperatur itp itd), wydaje mi sie ze w ustawieniach serwisowych jest też regulowany czas rozpalania ale nie jestem pewien, teraz robi mi za wskaźnik temperatury kotła i spalin, no i pompkę laddomatu włącza wespół z termostatem splin (szeregowo), miarkownik mechaniczny i uchyl klapy zasypowej i lekkie przymknięcie czopucha lepiej mi się sprawdza, podmieszanie mam na laddomacie, na nim pompa na 2st chodzi, w kociołku planuje kilka modyfikacji kiedyś: powiększenie klapki dolnego powietrza głównego, zawirowywacze spalin w półki wymiennika, coś do powietrza wtórnego w klapie zasypowej, no i przede wszystkim docieplić bufory i instalację kotłowni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...