Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak sobie pomyślałem...

Robię takie baniaki...

Mam już ponad 50 wiosen...

Starannie je robię...

Jak który by padł za 40 latek, to może wziąłbym palnik do łapy, ale...

Pewnie długo bym sobie potem przypominał - po co...

:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, poważne zagadnienie a wy tu śmichy chichy :p

 

Te śrubunki, gumowe uszczelki, jakieś tam ryzyko zakamienienia/przerdzewienia, no róznie może być...

 

Można jeszcze obrać inną taktykę: wężownice i połączenia dobrze potestować pare dni pod ciśnieniem, spawać i się nie przejmować. A dopiero w razie awarii spuścić wodę, wyciąć otwór i przerobić go na właz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, poważne zagadnienie a wy tu śmichy chichy :p

 

Pracowałem przez wile lat w Niemczech przy zbiornikach zaopatrzonych we włazy, właśnie w celu wchodzenia do tych zbiorników, by je po opróżnieniu zawartości umyć.Zaliczyłem może 1000 "wejść".

Po pierwsze to nie takie włazy jak narysowałeś, a po drugie jak tam wejdziesz, to i tak nie dokonasz w tych warunkach naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dla lubiących rejestrację i analizy temperatur proponuję WIRE-CHIP. Można poszaleć z 64 czujnikami temp :-) Układ testowałem i polecam.

Pytanka, które mam do ekspertów:

1. Naczynie przelewowe - dno około 20 cm powyżej bufora, rura "od dna bufora", 1''. Kocioł z obiegiem wymuszonym pompą z UPS około 5 m od bufora, kominek PW około 15 m od bufora na tym samym układzie pompowym (przełączanie zaworami kocioł/kominek). Czy takie zabezpieczenie wystarczy, czy np przy kominku coś jeszcze ? Oczywiście dam zawór bezpieczeństwa i podłącze schładzanie wodą z wodociągu (kominek przygotowany do układu zamkniętego do 2,5 bar. Może do kotła też należy dodać jakieś zabezpieczenie ?

2. Przeczytałem cały wątek i nie do końca potrafię policzyć wężownicę do CO (układ zamknięty - musi by zamknięty...) Wychodzi mi przepływ 32 l/min, około 1500 mb pex-alu-pex 16. Zakładam jednak oczywiście ΔT znacznie mniejszą niż przy CWU. Czy 25 mb fi 22 powinno wystarczyć ? A może podobnie, jak przy solarach 2x15mm ?

 

Jako ciekawostkę dodam, że Testowałem dzisiaj lutowanie twarde miedzi spoiwem: "lut twardy CuP6 miedziano-fosforowy". świetnie szło małym, marketowym palnikiem z dokręconą butlą. Może uda się lutowanie bez dodatkowego tlenu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu ze tak powiem świeży ale przeczytałem dosyć sporo waszych opinii i spostrzeżeń dlatego też, zdecydowałem się poprosić was o poradę ponieważ chcę kupić zbiornik gotowiec z blachy 6mm i zamierzam zrobić z niego bufor. Zbiornik ma wymiary W200cmxSZER100cmXGŁ.70cm. Prosiłbym o wyrysowanie wspawania rurek zasilających i odpływowych oraz pod czujniki. Jak najlepiej je rozstawić i w których kierunkach je ułożyć. Załączam rysunek poglądowy zbiornika oraz wejścia i wyjścia. Proszę mnie poprawić i w ogóle doradzić, czy ma sens wstawienie takiego zbiornika bo chodzi tu nie ukrywam o miejsce, gdzie tradycyjny zbiornik rurowy nie za bardzo mi się zmieści. Przewidziana jest w przyszłości elektrownia wiatrowa przydomowa 5kw-15kv ze sterowaniem grzałkami i praktycznie tylko do tego wykorzystywana. Czy ktoś, wie jak rozmieścić otwory na grzałki i ile na jakich poziomach zbiornika, bo chcę już mieć wszystko przygotowane i na razie zaślepić otwory

schemat podłacze&#110.jpg

schemat podłacze&#110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przeczytałem cały wątek i nie do końca potrafię policzyć wężownicę do CO (układ zamknięty - musi być zamknięty...) "

 

Przez problem ogrzewania domu musi przebić się każdy budujący.

Bywa tu sporo kumatych ludzi...

Może mi kto wytłumaczyć - dlaczego MUSI być układ zamknięty?

Jak nie będzie zamknięty - to chałupa się rozpadnie?!

Dla dowolnego elementu systemu grzewczego różnica w tym, czy otwarty czy zamknięty - to jakie 2 bar...

Dlaczego więc MUSI?

Co zmienia to 2 bar różnicy?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zainteresowanie,co do wiatrow to akurat mieszkam w takim miejscu gdzie wiatr wieje bardzo czesto,nie wiem moze przyczyna sa zbiorniki wodne lub co innego ale to jeszcze kwestia przyszłosci.Prosze napisać jak ukierunkowac rurki do bufora i czy jest sens inwestowania w taki zbiornik czy zda on egzamin podobnie jak zbiorniki ktore sa w kształcie walca. Czy ktos mogłby mi doradzic.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytań stawianych przez Ciebie proponuję zacząć czytać ten wątek od początku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a

Pierwszych kilka stron da odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Problem buforów prostopadłościennych był już wielokrotnie poruszany, a pierwszy raz

TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda,ale nic konkretnego nie było napisane na temat prostopadłoscianow oprocz tego ze gdzies tam w we włoszech tylko takie montuja . Jest rysunek lezacego zbiornika to prawda,ale co z ruchem wody wenatrz z tzw ładem czy jest on konieczny w buforze bo napewno nie bedzie go w nim jak przedstawił na rysunku mario345. Pytam czy nie jednak tradycyjny zbiornik z mniejsza iloscia wody do 1000 l taki by mi sie zmiescił.Co o tym sadzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie czytałeś dokładnie wątku. :)

Temat był poruszany nie raz, ostatnio kilka stron wcześniej.

Są opisy dotyczące stężeń i wszystkich niedogodności jakie taka konstrukcja niesie.

Bufor kolisty jest na 100% bezpieczniejszy (rozkład ciśnień), no zapewnia oprócz rozwarstwienia wirowanie zładu.

Prostopadłościan postawić się da jeśli jest taka potrzeba, ale trzeba to zrobić z głową (opisy są) żeby nie było poważnego BUMM i zalania kotłowni, albo nie tylko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dlaczego więc MUSI?

Co zmienia to 2 bar różnicy?"

 

Adamie - zauważyłem niejednokrotnie, że jesteś wielkim przeciwnikiem układów ciśnieniowych przy buforze. Ponieważ uważam, że Twoje wskazówki są celne, poparte praktyką i przemyślane (ale wazelina :-)) czytam i działam. Zlikwidowałem koncepcję kominka w układzie zamkniętym, miałem nawet ochotę na kocioł Taurus Gaur 25kW wpakować w układ zamknięty. Też odpuściłem. Niestety naczynie wzbiorcze musi znajdować się na parterze. Podłogówka będzie też na poddaszu. To przyczyna "zamknięcia" układu CO. Nie mogę wyżej zainstalować naczynia, musi być w kot łowni. Możesz podpowiedzieć "czy 25 mb fi 22 powinno wystarczyć ? A może podobnie, jak przy solarach 2x15mm ?"

Napisz proszę - co byś zmienił teraz w stosunku do swojej pierwotnej koncepcji (pierwszy post). Troszkę czasu minęło, pewnie "w praniu" coś się zmieniło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicy załozyli wiatraki na tesco,w srodku jest odczyt energi ktora jest czerpana z tych wiatrakow. Daja rade rzadko kiedy widze zeby sie nie kreciły a uwazam ze u mnie natezenie wiatru jest o wiele wieksze.Jestem szczerze mowiąc zdecydowany na wiatrak o nominalnej mocy 5kW do max 15kW srednica smigła 5 m.Gosc ktory to sprzedaje sam montuje i gwarantuje zwrot kosztow w krotkim okresie pod waruniek ze jest to miejsce gdzie wieje.Napewno bede robił pomiary przed zakupem ninimum pół roku.Mysle ze to przyszłosc jezeli chodzi o odnawialne zrodło energi i raczej mało awaryjne.Chce przygotowac bufor i wstawic kroćce 5/4 cala myslałem ze trzy u dołu na wysokosci 30cm od dna i nastepne trzy na połowie wysokości. Sterownik ktory bedzie odpowiednio włanczał grzałki od namniejszej do maxymalnych mocy w zaleznosci od natezenia wiatru i tu myslałem ze te najsłabsze dam na gore i stopniowo beda właczane ku dołowi.Zobaczymy jak bedzie.Ogolnie bufor chce wykorzystywac do okresow przejsciowych jak najdłuzej poniewaz posiadam piec dwufunkcyjny HEF 25kW na ecogroszek (a wiadomo co sie dzieje z ekogroszkiem, co roku ta sama sytuacja kupowanie w ciemno czy bedzie sie palił czy nie)zdecydowałem sie na opalanie rewnem jak najdłuzej to mozliwe własnie przez ładowanie bufora.Wymysliłem sobie ze bede przełanczał kocioł na te okresy przejciowe w obieg z buforem i ciepło przekazywał na inctalacje co przez wymiennik płytowy.Po tym okresie kocioł przełacze zaworami w obieg co tak jak mato teraz i bedę palił na retorowym palniku czyli ecogroszkiem.Myslałem ze ewentualne oszczednosci z wyprodukowaniu pradu przeznacze w całosci na grzaniu bufora ktory wymienaiłby mi ciepło przez wymiennik płytowy na co o ktorym wspomniałem wczesniej, odpowiednio synchronizujac to z kotłem ktory na ten czas wchodził by w stan blokady(tak jak mam teraz kiedy pokojowy regulator wyłaczy piec)pomysł jest dobry i nie duzo trzeba do przerobienia instalacji,sam to wszystko zrobie jak zreszta całe ogrzewanie w domu.Chodzi tylko o ten bufor czy wsadzic prostopadłoscian czy moze lepiej dwa tradycyjne bufory po 1000L.Nie ukrywam ze cena za ten prostopadłoscian bardzo solidny to 650 zł a dwa bufory 1000 L to wydatek minimum 4tyś zł.dlatego tez pozwoliłem sobie zaczewrpnac u was porady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dodam jeszcze ze bufor oczywiscie byłby w układzie otwartym a naczynie zbiorcze usytuowane okolo 50 cm nad buforem,tak ze jakies wieksze cisnienie napewno nie wchodzi w gre. Ten prostopadłoscian pospawany jest z blachy 6mm i słuzył od nowosci jako zbiornik do oleju opałowego i stoi w garazu.Proszę jeszcze raz o opinie o tym pomysle nie koniecznie o elektrowni wiatrowej lecz o samym pomysle z buforem .Pozdrawiam wszystkich Forumowiczow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicy załozyli wiatraki na tesco,w srodku jest odczyt energi ktora jest czerpana z tych wiatrakow...

Znaczy się Tesco szykuje się do sprzedaży elektowi wiatrowych. :)

Psychologia sprzedaży. Najpierw wzbudzić zainteresowanie produktem i wywołać popyt,

a później zapewnić podaż :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheh,nie maja chyba taki projekt oszczedzania energi przy wykorzystaniu energi odnawialnej,nie sprzedaja tego tylko maja zamontowane trzy wiatraki oraz pompy ciepła. Przy kasach jest taki duzty wyswietlacz na scianie ktory pokazuje ile energi w tym momencie pobiera ten sklep a ile idzie na to z zrodeł odnawialnych,taki bajerek. Jak sie ktos interesuje to przy postoju przed kasą mozna sobie to sledzić fajna sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...