Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Witam

Panowie może to i głupie o co pytam ale dla zdrowia lepiej się upewnić.

Jak słonko wychodzi i mam CWU za darmo ,moja druga połowa szału ekonomicznego dostaje ,kawa, ziemniak, zupy wszystko co się daje jest gotowane na CWU.

Mam wężownice CWU miedzianą pomysłu pana Adama.Moje pytanie czy miedź jest bezpieczna dla zdrowia i czy można z niej CWU wykorzystywać w wyżej opisany sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mnie nie oskalpują!

(jestem łysy)

:lol:

Zaprojektowałeś i budujesz to, co Ci potrzebne.

WIESZ co budujesz - i to właśnie jest dobre.

Chyba o to w tym wątku chodzi, żeby każdy sobie dobrał takie mechanizmy, których potrzebuje i sobie je wprowadził.

A "tymi ręcami" wychodzi nie za drogo...

No i - satysfakcja! - bezcenne!

:lol:

 

Adam M.

 

Miedź i CWU

Generalnie - można!

W bardzo niewielu miejscach tego kraju są takie wody, w których miedź "znika".

(roztwarza się)

Jak nie jest "nano" to jest kompletnie bierna.

Obojętna dla zdrowia.

Na jej ściance wytwarza się mocno związana warstewka (głównie tlenków), która ją konserwuje i uodparnia na czas i warunki.

Większość miedzianych rur stosowanych obecnie ma wręcz atest do spożywki.

 

Poczytaj o rodzaju wód w Twojej okolicy. (kwaśne/zasadowe/twarde/agresywne itd)

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprawiałem kiedyś pomidory miałem wyniki wody z wodociągu o ile pamiętam, sporo Mg dużo wapnia Ph 7,0 raczej zbliżony do zasadowego (w każdym razie wodę do podlewania musiałem zakwaszać)

 

Jednym słowem jesli dobrze zrozumiałem , to jeśli będę ją spożywał to życia sobie nie skrócę.

 

serdeczne Adamie

 

Dziś obserwuje walkę 6 kolektorów słonecznych o pow. około 13m2 z żeberkami żeliwnymi 100szt i pojemnością układu około 700-800L max wszystko było wystudzone do temp pokojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam prośbę...

Skoro zdecydowałeś się na powtórzenie doświadczenia Pascala - zrób fotoreportaż i wklej tu.

Wiedzę należy popularyzować!

Dawno tu nie było fajnych demotywatorów!

 

Adam M.

 

Żeby ten w mordę wynalazca urodził się za 100 lat,,,ale bym se roboty zaoszczędził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotą praw fizyki jest to - że działają niezależnie od tego czy chcesz, czy nie.

Także niezależnie od tego - czy to dla Ciebie dobrze czy nie...

Bystry był to zauważył o co biega w tej beczce...

:lol:

A co?

Mokro Ci się zrobiło?

:lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos beczki Pascala w kontekście „kwadratowego” bufora, chyba znalazłem kompromis. :)

Skoro trudno usztywnić dekiel i dno dużego „kwadraciaka” i narażone są one na wyoblenie to może zrobić je już wyoblone? Taka konstrukcja byłaby połączeniem bufora sześciennego i walcowego.

Chodzi mi o ocenę wytrzymałości takiej konstrukcji pomijając trudności w jej wykonaniu, chociaż mam pomysł jak te obłości w miarę bezproblemowo wykonać.

Przez te obłości bufor będzie miał nieco mniejszą objętość – zamiast 2,5 m3 ok. 2,2 m3 ale niestety coś za coś.

 

http://img688.imageshack.us/img688/9153/bufor2.png

Edytowane przez r7m8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotą praw fizyki jest to - że działają niezależnie od tego czy chcesz, czy nie.

Także niezależnie od tego - czy to dla Ciebie dobrze czy nie...

Bystry był to zauważył o co biega w tej beczce...

:lol:

A co?

Mokro Ci się zrobiło?

:lol:

Adam M.

 

jeszcze nie

bufor jeszcze nie ukończony,zresztą jak i dom w którym ma pracować

otworzyłem go ponownie i dokładam stęrzenia

teraz będą +-co25cm

może wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam trochę lepsze rozwiązanie,które zresztą realizuje

obniżam do minimum słup wody

zamiast naczynia na strychu będzie na poddaszu,takie wygospodarowane z garderoby pomieszczenie techniczne nad kotłownią

w moim przypadku ponieważ w całym domu będzie podłogówka,naczynie tuż nad posadzką poddasza

będzie to około 1,5 metra nad górą bufora

wszystko razem max 4m słupa wody czyli około 0,4 bara

do takiego ciśnienia pancernego bufora nie trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj zagranicznych korzeni!

:lol:

Mawiają, że mądry POLAK po szkodzie...

A Ty tu jeszcze przed szkodą poprawki wprowadzasz!

:lol: :lol: :lol:

Co 25cm to bardzo solidne wzmocnienie.

Spokojnie będziesz mu mógł spore ciśnienie zadać.

Normalnie nie występują większe jak 1 bar (10 m wysokości instalacji) to zapas masz duży.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam pisałeś wcześniej, że można agregat prądotwórczy włączyć w bufor - wylot spalin. Czy można by, za pomocą pompki i jakiegoś zaworu regulującego odpowiednią temperaturę w takim układzie puścić chłodzenie agregatu w bufor? Na podobnej zasadzie jak wylot spalin przez wężownicę umieszczoną w buforze?

Jaki byłby COP takiego układu? Jaka byłaby sprawność, jeśli wziąć by pod uwagę, stosunek energii dostarczonej w paliwie ( gaz, olej) do uzyskanej elektrycznej i cieplnej?

Edytowane przez jmarci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki byłby COP takiego układu? Jaka byłaby sprawność, jeśli wziąć by pod uwagę, stosunek energii dostarczonej w paliwie ( gaz, olej) do uzyskanej elektrycznej i cieplnej?

 

COP to pojęcie stosowne raczej do układów z pompą ciepła lub chłodniczych, ale jakby spróbować przyłożyć to do agregatu prądotwórczego, to wyżej "1" to już Perpetuum mobile :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu śledzę temat. Muszę się pochwalić, że powstaje kolejny buforek, dzięki zgromadzonej przez Was wiedzy.

Rura wraz z przyspawaną dennicą już stoi :D

(zainteresowanym mogę dać namiar, fi 610mm ścianka 7mm, rura cięta na wymiar po 3zł/kg)

 

Nurtuje mnie kwestia, czy wężownicę od solara możnaby wykorzystać do PCI?

 

Adam M. pisał, że miedź ogólnie sprzedawana wytrzymuje 50 bar-ów.

 

Czy byłyby jakieś przeciwskazania aby wykorzystać tą wężownicę do PCI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pompie ciepła wewnętrzne połączenia także są na miedzi. Jeśli nie wykorzystywał byś tej wężownicy do solarów to można zrobić bezpośrednie parowanie w w niej co da najlepsze efekty. Jeśli w planach są solary to układ woda/woda z możłiwością pracy zamiennie solarów i PCi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zamienianiem układów to chyba nie tegens.

W układzie solarnym jest glikol, a w układzie grzewczym PCi woda. (nie mówimy tu o bezpośrednim parowani) ;)

Gdyby to miało pracować bez dodatkowych wymienników, to układ solarny musiałby pracować też na wodzie, a to rodzi pewne niedogodności z tego faktu wynikające ;)

Ale oczywiście się da. Zdaje się że Paradigma coś takiego robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Woda/Woda to miałem na myśli, że już PCi ma wymienniki oddzielające DZ i GZ. Oczywiście GZ na roztworze wodnym glikolu takim jak w solarach. Solary i PCi na GZ z oddzielną pompą. Oczywiście to rozwiązanie ma dwa wymienniki (wewnętrzny PCi i wężownica).

Może faktycznie lepiej bezpośrednio się wpiąć z PCI w bufor - było by sprawniej

 

Bezpośrednie parowanie eliminuje możliwość wykorzystania wężownicy dla solarów, ale dla bufora to było by najlepsze i najefektywniejsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pompie ciepła wewnętrzne połączenia także są na miedzi. Jeśli nie wykorzystywał byś tej wężownicy do solarów to można zrobić bezpośrednie parowanie w w niej co da najlepsze efekty. Jeśli w planach są solary to układ woda/woda z możłiwością pracy zamiennie solarów i PCi.

Aby podłaczyć to w układzie bezpośredniego parowania, powinna to być miedź chłodnicza (rurki oczyszczone po procesie produkcji i szczelnie zamknięte). Lutowanie powinno odbywać się w osłonie gazów szlachetnych (w środku nie nie mogą powstawać tlenki miedzi).

Nie jest to takie proste :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczerniajmy!

:lol:

Puszcza się powolutku azot z butli w rureczkę (przez reduktor) i lutuje jak marzenie!

Poza tym...

Porąbało Wam się bezpośrednie parowanie (dolne źródło) ze SKRAPLACZEM (wodnym - tu wężownica skraplacza umieszczona w buforze).

Chodzi o to, żeby ciepło z PC lądowało możliwie sprawnie w buforze.

Rzecz jak najbardziej możliwa.

Nawet często wykonywana... (PC do grzania wody tak działają)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...