Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam jestem nowym użytkownikiem na forum, od czasu kiedy zamontowałem piec na pellety zastanawiam się nad zamontowaniem bufora.dręczy mnie jednak kilka tematów oto one

jako źródła energii używam

piec na węgiel (stary zębiec) palę okazjonalnie np.raz w tygodniu

pies na pellet kostrzewy

solary (w zimę w słoneczny dzień uzyskuję 50st)

myślę o elektrowni wiatrowej 400w do grzałki w buforze

 

 

1-do cwu użyć wężownicy czy zbiornika np.100l w buforze 500l.czy.jeżeli w buforze będzie 90st to myślę że wężownica sobie poradzi ,co jednak w lato solary nie nagrzeją do tej temperatury.obecnie mam zbiornik z 2 wężownicami 160l i w lato mam ciepłą wodę tylko z solarów.nie ukrywam że tak ma zostać.myślę że zbiornik w zbiorniku pod kątem solarów byłby lepszy

2-czy zamontowanie grzałki 400w z wiatraka ma sens czy to nie będzie jak podgrzewanie czajnika zapałką

3-co myślicie o buforze z kwasówki czy nie będą za cienkie ścianki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o wstawieniu bufora na etapie budowy?

 

1. [chudziak]

2. zasadnicza rura bufora z denkiem, nóżkami i wyjściami

3. [mury]

4. doposażenie bufora w wężownice

5. dekiel górny

6. [strop]

 

Myślę że wtedy byłoby łatwiej bo odpada manewrowanie dużym ciężkim klocem. Próbował ktoś w takiej kolejności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIGa w "akcji" widywałem wielokrotnie, ale...

Nie spawam. TEGO jakoś się nie nauczyłem (syncio spawa).

To, co z butli - to robię.

Twarde luty i spawanie płomieniowe (elektrycznie nie spawam).

 

Nie wiem, czy TIGiem da się zrobić twardy lut.

trzeba by spróbować...

Trzeba:

Rozgrzać stal.

Roztopić lutowie.

Zwilżyć lutowiem stal.

Wsadzić ten mosiężny kawałek w dziurę w stali zwilżoną lutowiem.

Zalać płynnym lutowiem to puste między stalą a mosiężnym klockiem.

 

Da się TIGiem?

 

Mnie płomieniowo idzie bardzo sprawnie...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/1acbb51ef4bc5310.html

 

Witam. Już od jakigoś czasu czytam ten temat i bardzo mnie zainteresował ponieważ też chcę zainstalować bufor najlepiej własnej roboty. Mam zbiornik z nierdzewki dwupłaszczowy o pojemności około 460l. trochę to mało więc z płaszcza nadspawam dostawkę do 2 m długości i wtedy powstanie zbiornik poj. 800l. Mam nadzieję, że wystarczy bo wyższy już być nie może bo trzyma mnie wysokość piwnicy ( 235 cm). Bufor chcę ogrzewać piecem z podajnikiem 25 kW, kominkiem z PW 12kW i solarami a jak się uda to może i wiatraczkiem 2 kW przez grzałkę. Dom zbudowany z leyera 24 cm ocieplony 15 cm styro, stropy 25 cm wełny, 10 cm styro na podłodze. Ogrzewanie grzejnikami o parametrach 55/50. Problem w tym,że w projekcie dom był ocieplony 10 cm styro i zapotrzebowanie na moc podane 100W/m2 a przy 15 cm styro bedzie mniejsze ale o ile? Nie wiem. Mam ogromną prośbę, układ zbudowany wg schematu będzie prawidłowo działał? CZy może jeszcze czegoś brakuje. Zastosowałem zawory trójdrogowe ze względów cenowych ale czy sobie poradzą? Pewnie lepsze są termostatyczne ale nie wiem dokładnie. Mam też dylemat dotyczący wycia ciepłej wody na grzejniki, jak będzie lepiej - z dekla zbiornika czy z boku?( czerwona przerywana linia). Co o tym sądzicie? Dziekuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno kominek jest podpięty celowo niżej niż piec bo w założeniu chce by była możliwość jednoczesnego palenia w kominku i w piecu, by nie było takiej sytuacji, że przy palącym się piecu węglowym jak rozpalę w kominku to piec się wygasi. Plan mam taki by a kominku ustawić załóżmy 60 stopni a na piecu 90 stopni, wtedy powinno tak działać chyba :-) Co o tym sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając taki układ z kotłem na podajniku i ogrzewanie grzejnikowe, to dałbym sobie spokój z buforem. Szkoda kasy bo część tej zmagazynowanej energii nigdy nie będzie skonsumowana. Traktuj ten zbiornik jako zasobnik ciepłej wody i tyle. Nie ma potrzeby rozbudowy układu. Bufor nie jest panaceum na tanie grzanie. Eliminuje tylko wady źródeł wysokotemperaturowych gdzie przechwytuje nadwyżki mocy spinając te źródła z niskotemperaturowymi odbiorami.

 

Ty masz kocioł z modulowaną mocą więc nie ma potrzeby magazynowania energii bo wystarczającą ilość wyprodukuje wtedy gdy jest potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jest taka opcja że gdyby tak nie powiększać tego zbiornika to płaszcz można wykozystać do podgrzewania wody użytkowej a od dołu tylko wstawić wężownicę do solarków. Myślę, że mocy płaszcza byłoby aż nadto bo ma on powierzchnię około 2.6 m2 ale czy tej pojemnosci do kominka napewno wystarczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

by nie rozprawiać tak w powietrzu to dodałem w miarę dokładny rys tego zbiornika wraz z proponowaną dokładką http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4c155d556a71045d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4c155d556a71045d.html

Plan jest taki by do otworu u góry wspawać trojnik którym zasilałoby się bufor z pieca i grzejniki, w dokładkę z dołu wstawić wężownicę do solarków i grzałke a do płaszcza od dołu puszczać zimną wodę CWU a od góry po przeciwległej stronie na skosie ją pobierać. Dodatkowo wspawać krućce do podłączenia kominka. Co o tym sądzicie?

Edytowane przez jarzyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę wykorzystać bufor tylko do ogrzewania podłogowego nagrzewając go do tem 90 st będzie pracował do wychłodzenia do 30 st.

powierzchnia grzewcza liczona po podłodze to 210 m2 więc ileś tam litrów będzie w przewodach chcę wiedzieć jaka powinna być objętość bufora żeby starczył przykładowo na tydzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...