Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie proszę o poradę, czy układ zbudowany wg schematu będzie prawidłowo działał? CZy może jeszcze czegoś brakuje. Zastosowałem zawory trójdrogowe ze względów cenowych ale czy sobie poradzą? Pewnie lepsze są termostatyczne ale nie wiem dokładnie. Mam też dylemat dotyczący wyjścia ciepłej wody na grzejniki, jak będzie lepiej - z wieczka zbiornika czy z boku?( czerwona przerywana linia). Co o tym sądzicie? Dziekuję za pomoc.

oto link do schematu.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/1acbb51ef4bc5310.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie, architekt w projekcie napisał mi tak: " dla zaprojektowanego budynku stosunek A/V (stosunek powierzchni przegród zewnętrznych:ściany,dach/do kubatury) jest mniejszy niż 0,2"

 

Albo Ci sie zle kliknelo albo twoj architekt to geniusz - stosunek A/V 0,2 ?? zwarte chaty maja okolo 0,7 wiec nie rouzmiem jak on zszedl ponizej 0,2 ........ magia jakas czy cóś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

architekt sobie może pisać, mało który projekt jest naprawdę solidny

siadasz do OZC i liczysz, i do tego ew. dobierasz pojemność bufora, dla tygodnia i 210 m2 podłogówki to pewnie sporo tych m# musi być...

Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarzyna, dałbym rozbiór CO z boku. Praca układu grzewczego będzie wymuszała wirowanie zładu.

Dodatkowo wejście CWU też dałbym z boku na poziomie, albo poniżej wężownicy.

Dając z góry przepuszczasz najzimniejszą wodę przez najcieplejsze warstwy zładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, w moim przypadku bufor tylko i wyłącznie do ogrzewania podłogowego, czytając posty ludzi którzy korzystali z ozc i wiedząc z czego budują i czym ocieplaja wyszło mi że 5m3 bufora wystarczy czyli 2 bufory połączone ze soba grzane piecem śmieciakiem na wszystko, piecyk a'la koza zbudowany z szamotu i cegieł żeby w sobie akumulował ciepło ze spalin a w bocznej kieszeni kaloryfer żeliwny do odbioru ciepła i ładowania bufora co ty na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie widziałeś tego w praktyce. Ładowanie takiej pojemności takim piecykiem będzie trwało z 30 godz. i będziesz musiał cały czas dokładać.

Przemyśl to dobrze, tak jak koledzy piszą.

Zacznij od określenia zapotrzebowania na ciepło swojego domku.

Znajdź miejsce dla tak dużego bufora.

Przemyśl w jaki sposób będziesz ten bufor ładował.

Jaka będzie wygoda takiego rozwiązania.

Rozpatrz alternatywne rozwiązania - choćby kocioł z podajnikiem (można kilka dni ciągnąć bez zaglądania do kotłowni)

Bufor nie jest lekiem na wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jani_63 co do odbioru CO z boku to rzeczywiście nie pomyślałem o wirowaniu. Dzięki za odp. bo myślałem, że nikt mi nie pomoże :-).

A schemat jest poprawny czy może czegoś brakuje?

 

"Dodatkowo wejście CWU też dałbym z boku na poziomie, albo poniżej wężownicy.

Dając z góry przepuszczasz najzimniejszą wodę przez najcieplejsze warstwy zładu".

 

To zagadnienie już nie istotne bo zmieniłem budowę bufora (rys. strona wcześniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom BARDZO dobrze ocieplony.

Zapotrzebowanie na ciepło rzędu 5kW NA SEKUNDĘ!

Na dobę byłoby około 120kWh.

Na jakie 5 dni to 600kWh.

Jak tona schowa 70kWh to 8,5 tony te 600kWh.

Piec o mocy 30kW ładowałby go 20 godzin NON STOP!

Naczynie wzbiorcze (6%) byłoby 510 litrów.

 

Uważam, ze to mało szczęśliwy pomysł…

 

Tona wody i 2-3 godziny palenia dziennie to w zupełności dość.

Palimy kiedy chcemy. Piec (kocioł) jakikolwiek (moc).

Jak z CWU to palimy 3-4 godziny…

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie widziałeś tego w praktyce. Ładowanie takiej pojemności takim piecykiem będzie trwało z 30 godz. i będziesz musiał cały czas dokładać.

Przemyśl to dobrze, tak jak koledzy piszą.

Zacznij od określenia zapotrzebowania na ciepło swojego domku.

Znajdź miejsce dla tak dużego bufora.

Przemyśl w jaki sposób będziesz ten bufor ładował.

Jaka będzie wygoda takiego rozwiązania.

Rozpatrz alternatywne rozwiązania - choćby kocioł z podajnikiem (można kilka dni ciągnąć bez zaglądania do kotłowni)

Bufor nie jest lekiem na wszystko.

 

to nie tak, mam na myśli 4 bufory które ładują się na wzajem

1 piecyk ceraiczny

2 bufor wodny

3 podłoga 10 cm wylewki

4 ściany (silka)

 

system powinien działać tak:

 

piec taki jak w wątku "Taki sobie piecyk ceramiczny..."

musi być rozbudowany o kieszeń w której znajduje się kaloryfer ładujący bufor, trzeba tylko, metodą prób i błędów, określić wielkość wsadu do tego pieca aby załadować podpalić i zapomnieć na tydzień. jak to ma działać:

paląc w piecu grzejemy piec i bufor jednocześnie, temperatura spalania w piecu to 900 stopni, w momencie wygaśnięcia ognia mamy piec rozgrzany do temperatury około 800 stopni który dalej ładuje bufor aż ostygnie do temperatury 90 stopni i wtedy pompa zostaje zatrzymana przez czujnik, w międzyczasie podłoga też zatrzymała sporo ciepła i ściany również więc podłogówka nie będzie chodzić non stop tylko będzie dobierać z bufora co jakiś czas potrzebną ilość wody aby utrzymać temperaturę

i co Panowie ma to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafascynowały Cię temperatury osiągane w palenisku ceramicznym i chyba się trochę zagalopowałeś w wizji bezobsługowego (no prawie) grzania.

1kg suchego drewna to ~15000kJ a to daje niecałe 4,2kWh ciepła.

Załóżmy że całej potrzebnej energii do grzania na tydzień nie chcesz zgromadzić w buforach ( w tym przypadku tak jak Adam pisał - 8m3 niewyjęte), tylko masz do dyspozycji 4 sztuki każdy po 1t.

W zakresie temperatur z jakich chcesz korzystać możesz w nich upnąć 280kWh ciepła.

Żeby taką ilość energii wytworzyć musiałbyś spalić około 67kg drewna ze 100% sprawnością.

Zakładając bardzo optymistycznie 80% sprawność przekazywania ciepła do obiegu rzeczywista masa drewna przekroczy 80kg.

Ty chcesz tą ilość drewna podpalić na w jednym załadunku.

To wymaga bardzo dużej komory spalania.

 

Pomijam już aspekt bieżącego odbioru ciepła.

 

PS

Poprawiono wartości

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafascynowały Cię temperatury osiągane w palenisku ceramicznym i chyba się trochę zagalopowałeś w wizji bezobsługowego (no prawie) grzania.

1kg suchego drewna to ~15000kJ a to daje niecałe 4,2kWh ciepła.

Załóżmy że całej potrzebnej energii do grzania na tydzień nie chcesz zgromadzić w buforach ( w tym przypadku tak jak Adam pisał - 8m3 niewyjęte), tylko masz do dyspozycji 4 sztuki każdy po 1t.

W zakresie temperatur z jakich chcesz korzystać możesz w nich upnąć 2800kWh ciepła.

Żeby taką ilość energii wytworzyć musiałbyś spalić 675kg drewna ze 100% sprawnością.

Zakładając bardzo optymistycznie 80% sprawność przekazywania ciepła do obiegu rzeczywista masa drewna przekroczy 800kg.

Ty chcesz tą ilość drewna podpalić na w jednym załadunku.

ABSURD

 

Pomijam już aspekt bieżącego odbioru ciepła.

 

nawet gdy w buforze nie ma wężownicy tylko swobodny przepływ z grzejnika do zbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...