Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przydałyby się informacje o tych złączkach do nierdzewki karbowanej. "Świat" jedzie na tych nierdzewkach od dawna i pewnie mają również doświadczenia.

 

U mnie trzyma już dwa miesiące ,ale dodatkowo jeszcze posmarowałem uszczelkę z obu stron i gwinty silikonem przeznaczonym do silników, ciekaw jestem jak długo wytrzyma, mam nadzieje że parę lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę zwykły cukier...

Wygląda tak samo, smakuje tak samo a nie szkodzi...

:lol:

Chyba, że pomyliłem z ołowiowym...

A jest coś, czym Chińczyki nie handlują?

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o AKUMULATORZE ciepła.

(nie - bufor)

Ciepło można schować w wielu substancjach bazując na cieple przemiany fazowej, uwodnieniu czy innych zjawiskach.

Ten octan sodu to sposób na ciepło "na potem". (ciepło krystalizacji)

 

Faktycznie, pomyliłem octany...

Octan ołowiu (trucizna) można pomylić z cukrem.

Tak samo wygląda, zachowuje się (w wodzie) i smakuje.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzmy. znalazłem ciekawego pdfa o tym związku: http://www.motiva.fi/files/929/master-s-thesis-mikko-keinanen.pdf

na stronie 15 mamy:

temp. przemiany 58 st.

Ciepło właściwe 2.79(ciało stałe) 3.0(ciekłe) kJ/kgK

Ciepło przemiany: 260kJ/kg

Gęstość 1280kg/m3(ciecz) 1450kg/m3(ciało stałe) czyli w przeciwieństwie do wody się kurczy podczas zamarzania.

 

Załóżmy więc że mamy 1280kg tego specyfiku oraz zakres temperatur 90-30 stC.

 

1) dT=90-58=32 czyli 3*1,28*32MJ=122,88MJ

2) przemiana fazowa 260*1,28MJ=332,8MJ

3) dT=58-30=28 czyli 2,79*1,28*28MJ=99,9936MJ

daje około 556MJ przy czym 4/5 z tego oddawane jest w temp. pow 55 st.C

 

a w wodzie(1000kg)

4*1*60 MJ daje 240MJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było... (wspomniany wątek o akumulatorze i cieple na potem)

Policz dla wosków (parafin) [też było!]

Parafiny są przyjaźniejsze...

 

Adam M.

 

Zastanawiałeś się nad przewodnictwem cieplnym tego cudu w stanie stałym?

A.M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było i tam też to liczyłem. Woski i parafiny też tam liczyłem, ale skoro ruszyłeś temat przemiany fazowej to trudno było sobie nie przypomnieć. Nie pamiętam dokładnie, ale w porównaniu z octanem sodu to kiepściutko, a tylko trochę lepiej od wody. Parafina ma niskie Cw ok 2,1 kj/kgK a ciepło topnienia 150 kJ/kg. A do tego jest lekka, więc wiele jej nie wejdzie, a do tego POTĘŻNY współczynnik rozszerzalności. DUUUżo mniej. Co do przewodnictwa patrz pdf strona 15.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ta cena.....

 

Właśnie, cena.

Kiedyś przed laty widziałem reklamę firmy HERRMANN gdzie bufor(akumulator) ciepła posiadał tzw. wkłady latentowe w postaci rur z parafiną pozwalające przy tej samej objętości zgromadzić trzykrotnie więcej ciepła. Aby zwiększyć pojemność akumulatora-bufora wystarczyło przełączyć z pozycji "stały" na "płynny".

Widocznie nawet Niemców nie było stać na coś takiego bo firma najprawdopodobniej przestała je produkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie musi być drogo, jakby samemu zrobić octan sodu. Podobno trza mieć sodę oczyszczoną i ocet. I to jeszcze potem z tego trzyhydrat, jakieś pół na pół. Na moje chłopskie oko to tak podpierając się cenami sody oczyszczonej na popularnych portalach aukcyjnych to 1-2kzł na tonę mogłoby się udać. Ale dobrze by było, jakby się jakiś chemik wypowiedział ile tego trzeba. Hmmmmm jakoś nie opuszcza mnie myśl zrobienia z tego bufora już od dłuższego czasu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...