Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Czy zauważyłeś, że pchają ją w system "pod solarek kiedyś", co niewiele więcej kosztuje, a daje taaakie możliwości?

W efekcie ubierze się w spory problem!

Problem, który wyskoczy długo PO gwarancji! Cykliczny!

 

Jak maja być solary - to moja propozycja jest dobra.

Jak nie - to kondensat.

 

Decyduje inwestor a za solary część czasem zwracają...

(taki lep na muchy)

 

To decyzja inwestora. ON płaci.

 

Adam M.

Nie wiem, co zrobi...

 

Miło by było, żeby niezależnie od tego co wybierze, wybierała ŚWIADOMIE.

 

Od tego jest wymiana doświadczeń i forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

herakles - na takie problemy najlepsze grzałki w buforze z odrobiną automatyki. Pompa ma troche małą moc.

 

Miałem na myśli pompę CO, która rozprowadzi pozostałe ciepełko po chałupie.

Z afałerką sobie poradzę, do USB to podłączę, kompa jakiegoś znajdę, a net jest "od sąsiada". Zagadką jaką mam jest to skąd wziąć z tych beczek ciepełko do CWU nie pchając się w zasobnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, zastanawiam się nad wyborem pieca gazowego. Zastanawiam się nad piecem kondensacyjnym. Ty uważasz że montaż kondensat a jest nieuzasadniony dla układu z buforem.

Wydaje mi się że jeśli piec gazowy zostałby podłączony bezpośrednio do bufora z zalaniem na górze i powrotem na dole i odpowiednio zasilanie CO góra powrót dół, mamy różnicę temperatur. Dodatkowo nie ma konieczności zasilania bufora wysoką temperaturą, wystarczy 50oC, a ta temp. wystarczy do kondensacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy myślicie o pomyśle przejść?

 

1. odpowietrznik 1/2" (w deklu)

2. w. CWU

3. grzałka 3/2"

4. kocioł/kominek (1" albo 5/4")

5. CO

[ tutaj większa przerwa ]

6. CO

7. kocioł, spust (pobór prawie z dna) (1" albo 5/4")

8. grzałka 3/2"

9. grzałka 3/2"

10. w. solarna

11. w. CWU

12. w. solarna

 

Zasilanie z kotła i zasilanie CO dałem oddzielnie, bo wydaje mi się że lepiej pozwolić się wodzie odgazować/odsyfić w buforze zanim trafi w podłogówkę.

- Powrót CO nad wężownicą solarną, aby nie zmniejszać jej efektywności.

- Wężownica CWU idzie przez całość od dołu do góry, aby odbierać ciepło po całości

- Jedna grzałka na górze aby zawsze mieć choć odrobinę wody gorącej. To wynik "strachu przed lejkiem" - że się to rozpadnie, zardzewieje, opadnie, poblokuje, potnie wężownice a na końcu zgnije ;)

 

Co wy o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEŻELI tylko gaz i podłogowe - to kondensat i płacimy 100%. O solarach zapominamy NA DOBRE!

Jeżeli solary mają być - to potrzebny do nich baniak na "udój". Minimum 500 litrów. A to kosztuje.

Solary grzeją WYSOKO.

Wtedy podłogowe (jak najczęściej bywa) z zespołem mieszająco-pompowym zasilanym 80stC z baniaka.

Wtedy gaz grzeje TEŻ WYSOKO. No to kondensat odpada!

A jakby tak jeszcze kocioł stałopalny czy kominek z PW...

 

TRZEBA wiedzieć co to ma być i jak ma pracować.

Dobór urządzeń - POTEM.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEŻELI tylko gaz i podłogowe - to kondensat i płacimy 100%. O solarach zapominamy NA DOBRE!

Jeżeli solary mają być - to potrzebny do nich baniak na "udój". Minimum 500 litrów. A to kosztuje.

Solary grzeją WYSOKO.

Wtedy podłogowe (jak najczęściej bywa) z zespołem mieszająco-pompowym zasilanym 80stC z baniaka.

Wtedy gaz grzeje TEŻ WYSOKO. No to kondensat odpada!

A jakby tak jeszcze kocioł stałopalny czy kominek z PW...

 

TRZEBA wiedzieć co to ma być i jak ma pracować.

Dobór urządzeń - POTEM.

 

Adam M.

 

Czy solary miałby wspomagać CO? Jeśli tak to przy małym domu nawet z 50% dopłata nie ma to większego sensu.

Jeśli solary w lecie do max temperatura bufora w zimie zależy tylko od CWU, a właściwie wydajności naszego systemu produkcji CWU.

Tak czy inaczej nasz kocioł kondensować będzie bo będzie miał zimny powrót na poziomie 20C.

IMHO jak już planować bufor to idealnie pasuje do niego jakieś źródło na paliwo stałe. W innym wypadku to szkoda zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to kobiecie, która MUSI mieć solar i NIE ZGODZI SIĘ na wielkie, brzydkie beczki.

Beczółka ma być nie większa jak 120 litrów, bo zajmie mało miejsca!

Do tego - solar ma wspierać CO i zapewniać CWU w 100% a piec ma stać!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bez solara. Chyba już go nie upchnę. Czyli jestem w stanie z kondensata przynajmniej 100%.wyciągnąć.

 

A co Ty chcesz osiągnąć? Jak jedziesz samochodem to zastanawiasz się nad sprawnością silnika czy ile spali na 100 km ? Jak masz mały dom, dobrze zbudowany to 100% podłogówki + kondensat i rachunki Cię nie zabija. Chcesz trochę oszczędzić szukaj tańszego źródła jak dla mnie to coś na paliwo stałe. Solary - za ile je będziesz miała? Mniej jak 5 000 kPLN ? No to w jakieś 10 lat się zwrócą. Chociaż sam mam wszystko przygotowane pod montaż solarów to jedyna myśl jak mnie napędzą w tym kierunku to fakt, że w lecie pobierałbym gaz tylko do kuchenki co w efekcie może pozwoliłoby mi utrzymać się w pierwszej taryfie poboru czyli 1200m^3 /rok ale baniak mam duży prawie 1000l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZADECYDOWAŁAŚ!!!

Wstaw kondensata dwu funkcyjnego z MAŁYM zbiorniczkiem - rzędu 20 litrów.

ODPUŚĆ sobie te baniaki.

Adam M.

I to ma sens.

 

Tylko że ja chciałem jeszcze wstawić piec na paliwo stałe. i Tu zaczynają się schody - komplikacja układu.

Dorodzcie jak to najlepiej rozwiązac.

W planach 2 poziomy podłogówki w sumie ~140m2 zasilane z jednej pompy

Do tego piec gazowy oraz 2 paliwo stałe zasilają bufor/sprzęgło

Wydawało mi się że bufor jest dobrym rozwiązaniem - przekazuje ciepło dalej do CO oraz ogrzewa CWU przepływowo

Są na forum takie rozwiązania - tylko czy to ma sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyczna baba!

Zjeść ciastko i mieć ciastko!

Zatoczyliśmy kółeczko....

 

To może teraz Ty mi wytłumacz jak to połączyć, żeby działało wszystko z wszystkim i to za małą kasę i tak, żeby było na całe lata.

 

Podlicz koszt tego co "jeszcze chciałaś sobie postawić"...

Tak w ciągu 20 lat pracy...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłączenia to

piec gazowy zasila bufor układ zamkniety

piec paliwo stałe - dolna wężownica - układ otwarty

CWU przepływowo z wymiennika ciepła.

W czym jest problem?

koszty: piec gazowy jednofunkcyjny(prosty odpada koszt zasobnika albo pieca 2 funkcyjnego przynajmniej troche taniej)

piec paliwo stałe jakiś tam - zawsze tańszy i trwalszy niż kominek

droższa robocizna

juz jest:

wymiennik ciepła/bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na odwrót, 400V to połączenie w trójkąt, czyli w grzałki idzie L1, L2, L3, natomiast PE na obudowę, a neutralny nie jest podłączny nigdzie, zaletą jest to że 16A bezpiecznik wytrzyma 19KW zanim wyskoczy, natomiast przy napięciu 230V ograniczenie mocy to 3x3KW

 

Zakupiłem w Selfie grzałki:

Typ : A2365

Napięcie : 3x400V

Moc : 3x2000W

Wymiar L : 390

Gwint : G1 1/2"

 

Połączone są w gwiazdę. (3 wyprowadzenia zmostkowane + wyprowadzenia L1,L2,L3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłączenia to

piec gazowy zasila bufor układ zamkniety

piec paliwo stałe - dolna wężownica - układ otwarty

CWU przepływowo z wymiennika ciepła.

W czym jest problem?

koszty: piec gazowy jednofunkcyjny(prosty odpada koszt zasobnika albo pieca 2 funkcyjnego przynajmniej troche taniej)

piec paliwo stałe jakiś tam - zawsze tańszy i trwalszy niż kominek

droższa robocizna

juz jest:

wymiennik ciepła/bufor

 

Napisz jeszcze raz co masz a co chcesz mieć i kiedy.

 

Z tego co widzę to, chcesz połaczyć kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy i kiedyś solary i masz niskotemperaturowe ogrzewanie.

No to podłącz w jednym układzie bez żadnych separacji wszystko razem poza solarami. I albo znajdziesz taki kocioł gazowy co mu spadek ciśnienia nie przeszkadza albo trzeba pokombinować - ja mam taki układ i to do tego jeszcze zamknięty. Chodzi toto na 1,5 bara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze raz co masz a co chcesz mieć i kiedy.

Z tego co widzę to, chcesz połaczyć kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy i kiedyś solary i masz niskotemperaturowe ogrzewanie.

...

Wszystko tak jak napisałeś tylko bez solarów.

Wszystko jest przed realizacją , jedynie mam już zakupiony wymiennik 300L: Tak jak napisałeś

LINK

Do tego jak napisałeś niskotemperaturowe ogrzewanie.

 

Ty dokładnie jak masz rozwiązane: kominek/kocioł podłączyłeś w układ zamknięty. Jeżeli tak to ile % mniejszy naczynie przeponowe.

Ja rozważam podpiąć w układzie otwartym przez dolną wężownicę. Co lepsze.

O tym spadku ciśnienia co piszesz powyżej to chyba piszesz dla układu otwartego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko tak jak napisałeś tylko bez solarów.

Wszystko jest przed realizacją , jedynie mam już zakupiony wymiennik 300L: Tak jak napisałeś

LINK

Do tego jak napisałeś niskotemperaturowe ogrzewanie.

 

Ty dokładnie jak masz rozwiązane: kominek/kocioł podłączyłeś w układ zamknięty. Jeżeli tak to ile % mniejszy naczynie przeponowe.

Ja rozważam podpiąć w układzie otwartym przez dolną wężownicę. Co lepsze.

O tym spadku ciśnienia co piszesz powyżej to chyba piszesz dla układu otwartego?

 

Jak na 140 m2 to buforek 300 l to maleństwo i nie zgromadzisz za dużo w nim energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...