Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:lol:

Nie.

Myśleć, bo to nie boli.

 

Każdy kocioł gazowy ma czujnik ciśnienia. Zwarcie go drutem pozwala na jego pracę w układzie otwartym.

Żadna filozofia.

Ten czujnik to zabezpieczenie, którego przy tak dużym zładzie nie potrzeba.

W dużym buforze da się połączyć JEDNOCZEŚNIE kocioł na paliwo stałe, kominek z PW, kocioł gazowy, pompę ciepła, solary, grzałki elektryczne i wszystko, co kto chce czy wymyśli.

Zasada jest taka: źródła ciepła grzeją tylko bufor i tylko jego pilnują.

Automatyka prymitywna ale skuteczna i niezawodna. (tania).

Odbiór ciepła z bufora dla CO przez zespół mieszająco-pompowy.

WSZYSTKO w tym samym obiegu otwartym.

NIE MA problemów sprawności czy dopasowania, skuteczności wymienników jakichkolwiek.

NIE MA PRZEWODZENIA ciepła do bufora (mało sprawne przy takich strumieniach)

Jest UNOSZENIE (konwekcja) rozwiązujące wszelkie problemy.

 

Na potrzeby CWU przewodzenie wystarcza spokojnie.

Ale...

Taki bufor grzeje się WYSOKO!!!

 

To kondensat potrzebny jak psu piąta noga...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję bufor z beczek200l i mm takie pytanka do praktyków:

1) Beczki są emailiowane, czy to bardzo źle, dlaczego znajduję często wypowiedzi, że w CO się nie emaliuje?

2) Myślę, jak połączyć te beczki, żeby wymieniały się ciepełkiem. Myślę, że najlepiej będzie na górze i na dole. Jak takie coś połączyć?

Edytowane przez herakles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emalii nie dają za darmo.

Zład CO jest odgazowany i odkamieniony.

Emalia jest korzystna, ale nie bezwzględnie konieczna w CO.

Da się bez emalii w CO to się robi bez.

 

Beczka to beczka.

Utrzyma w sobie to, co się wleje.

Nie jest konstruowana dla większych parć...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o sposób połączenia, rura na dole, rura na górze i niechże się przelewa jak mu się chce. Gdzieś kiedyś przeczytałem, że ktoś daje gwarancje na 200kPa na beczkę, że wytrzyma, więcej mi nie trzeba, tak z 50kPa to już zaczyna starczać, a pompa może być za a nie przed.

 

Zastanawiam się natomiast jak to połączyć, czy da się taką cienką balchę (0,7 do 1 mm w zależności od modelu) dobrze pospawać. I tu pytanie do praktyków, czy da się spawać taką blaszkę porządnie?

 

Dlatego pytanko do praktyków, da się? Ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spawaniu za bardzo się nie znam, ale polutowałbym to twardym lutem.

A jakby zestawić to wszystko bardzo ciasno i przestrzeń pomiędzy beczułkami zalać betonikiem?

Zrobiłby za brakujące mm ścianki.

Dla swobodnej wymiany strug wstawiłbym połączenia ze 2"

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polutować, możesz coś więcej o tym jak? Pamiętaj nie mamy dostępu do wnętrza beczki(beczki z otwieranym wiekiem wydają mi się mało odparne nawet na 50kPa). Ano tak, jak ja tam redukcję włożę, echhh same schody...

 

Myślałem o zalaniu betonem, ale wtedy zero serwisu, a tak w razie awarii się rozlutuje i naprawi. Takie 4 rzędy dostępne z obu stron, polutowane niezależnie. Ciasno, też jest myśl, ale przyjżyj się uważnie tym beczkom:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=beczka%20metalowa%20200l&gs_sm=e&gs_upl=1253l4523l0l20l19l0l12l12l0l199l919l3.4&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1495&bih=896

Mają takie obręcze, więc trzeba by mocno wygiąć.

 

Myślałem o jak największym przelocie, na górze i na dole, a dodatkowo przeciągnąć przez wszystko rurkę fi 22 do CWU, najpierw dołem, potem górą. Niezależnie równolegle dla każdego rzędu beczek, będzie ładnych parę metrów, tylko martwi mnie, czy to zda egzamin i wyrobi.

 

Wersja zalana betonem też była, ale to myślę, że bez ingerencji w samą beczkę, a wokół położyć rurkę, coby ładowała taki klocek betonowy, ale to przelewanie hoktolitrów może kosztować.

 

Napisz coś więcej o tym lutowaniu blaszki 0,7mm z rurką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy da się taką cienką balchę (0,7 do 1 mm w zależności od modelu) dobrze pospawać

 

Takie cienkie blaszki najlepiej spawać metodą TIG. Z powodzeniem można wspawaywać też rurki, złączki itp. Nie wiem tylko jaki jest koszt takiego spawania bo idzie to dość wolno ale za to jakość spoin jest najwyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co co myślicie o czym takim

 

Cztery beczki lub wiecej zakopane (leżąco) w glinie pod chudziakiem, polaczone szeregowo zasilanie na dole na duży korek mały przelew do koljenej beczki na duży korek w ten sposób powinno nam się wytwożyć chyba dodatkowe ciśnienie pomiędzy kolejnymi beczkami. tylko jak z tych beczek odebrać ciepło weżowniecy do beczki się nie wstawi, pozostaje chyba tylko przejście na zwykły zasobnik CWU, a moze coś przekombinowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszliwie rzeźbicie...

 

Lasu nie widać - bo drzewa zasłaniają...

 

mirma

"podłączają w układzie ..."

Inne głupoty też ludziska robią...

To co?

Ty też MUSISZ?

(bo inni tak robią)

 

herakles

Twardy lut od miękkiego różni się głównie temperaturą lutowania.

Miękki to od 160stC (do około 250).

Twardy od 630 w górę.

Reszta - bardzo podobnie, jak nie tak samo.

Kątówka, oczyszczenie powierzchni, topnik, lut...

 

Ale...

CO chcesz zbudować?

Bo z tego surowca to nie wszystko wyjdzie...

Beczka wrzucona do wody pływa, a transatlantyka jednak z niej nie zbudujesz!

Magazyn? Akumulator na ciepełko wytwarzane WYBUCHOWO w palenisku stałopalnym?

Tak. To się da.

Magazyn na ciepełko sączone leniwą stróżką przez długie letnie i słoneczne dni z jakiego solarka?

Tak. To też się da.

Ale....

 

Naprawdę kupa roboty, i to starannej - ba ma być trwałe.

Czasem warto wziąć droższy surowiec.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...