Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wietrzę tu spory problem...

Luty!

Stal lutuje się mosiadzem, jak ma się trochę wprawy.

WTEDY jest tanio.

Ale...

To stop. Odcynkowuje się ponad 660stC. A grzać trzeba...

Luty srebrowe to ideał i solidność, ale nie są tanie...

 

Jest jeszcze jedna możliwość!

Kłębek wełny i pucha epoksydu!

Nikt tym rzucał nie będzie....

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak do beczki na twardo kawałek rurki miedzianej fi35 z góry i z dołu, z lewa i z prawa. I teraz przydałoby się skontrolować szczelność, pierwszy pomysł to podlutować na miękko zestawik do kontroli szczelności instalacji, sprawdzić na 2 bary. Odlutować zestaw zanieść do piwniczki i zlutować na miękko mufkami 35mm. Miękko, bo na twardo w małej piwniczce nie będę lutował, bo się przecież uduszę.

 

Dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

potrzebuję wiedzy na temat konstrukcji bufora dla

Elektrowni Wiatrowej 3kW moc max 9kW-i przy tej mocy muszę coś z prądem zrobić

Elektrowni Wiatrowej 5kW moc max 14-15kW

przyjmujemy sytuację max 3 dni ładowania max

niestety latem zasobniki 300l gotują się po 2-3godz ładowania więc w tej chwili doradzam użytkownikom zrzut energii do ziemi(zespół grzałek przylutowanych/przyspawanych do większego kawałka blachy i zakopanych lub np basenu.

jezeli ktoś czuje się na siłach rozwiązywać konkretne problemy(poprzez np. instalację/rozbudowę takich systemów) to proszę o PW dam dane na stronce i będę miał problem z głowy, ja niestety z ogrzewnictwa leżę więc nie chcę wprowadzać ludzi w błąd a tzw chłopski rozum często użytkowników zawodzi co powoduje telefony w środku nocy :" NO CO JA MAM ROBIĆ BO MI SIĘ JEDNAK TA WODA RZECZYWIŚCIE GOTUJE A W AKUMULATORACH MAM 100% NAŁADOWANIA I TEŻ SIĘ ZARAZ ZAGOTUJĄ" dla wyjaśnienia przetwornice na 230V którymi odbiera się energię z akumulatorów mają po 3kW mocy ciągłej(większe są b.drogie i niestety mają mniejszą sprawność) więc zostaje nam w pierwszym przypadku 6kW a w drugim ok 10kW pasma mocy z którym nie ma co robić.

Jeżeli koszt dostosowania instalacji miałby być >5000pln to jednak grzałki w ziemię bo ma to mieć sens ekonomiczny a nie tylko jako zadanie inżynierskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko tak jak napisałeś tylko bez solarów.

Wszystko jest przed realizacją , jedynie mam już zakupiony wymiennik 300L: Tak jak napisałeś

LINK

Do tego jak napisałeś niskotemperaturowe ogrzewanie.

 

Ty dokładnie jak masz rozwiązane: kominek/kocioł podłączyłeś w układ zamknięty. Jeżeli tak to ile % mniejszy naczynie przeponowe.

Ja rozważam podpiąć w układzie otwartym przez dolną wężownicę. Co lepsze.

O tym spadku ciśnienia co piszesz powyżej to chyba piszesz dla układu otwartego?

Ja mam bufor 1000L + kocioł gazowy+kominek z PW+podłogówka w jednym układzie zamknietym z naczyniem przeponowym 80l. Całość pod ciśnieniem 1,5 bar.

Twój wymiennik nie rozwiązuje żadnego problemu: za mały dla kotła na paliwo stałe i dla solarów, za mała powierzchnia wymiany dla CWU przy temp. 45C (ciekaw skąd ta moc w info technicznym, przy jakiej temp?)

 

Co chcesz podpiąć przez dolną wężownicę?

Edytowane przez Teves
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

herakles

1 cal to trochę mało...

2 bar to trochę dużo. Kulki z beczek porobisz...

 

derka01

Opisz problem na PW

Coś się wymyśli...

Tak na szybko...

Próbowałeś nadmiary pchać w oświetlenie terenu?

Są lampy kilowatowe..

Dać kilka. Najwyżej doświetlą teren też w dzień...

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znany jest sposób na ten problem, ale wymaga odpowiednich warunków terenowych.

Elektrownia szczytowo-pompowa.

Nadmiary pchane są w pompowanie wody do zbiornika "górnego".

Przy brakach energii ta woda pędzi turbinę i "oddaje" tę energię.

Ale jak to nie w górach tylko na płaskim - to Gubałówki za 5000 nie usypiesz...

Adam M.

 

(Wariant inny - powietrze. Sprężanie go w wielkich baniakach "na potem")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cal za mało, też mnie się zdaje. Ale złączki mosiężne są drogie w większych rozmiarach. Tak sobie myślę, coby do beczki na twardo lutować kawałek rury miedzianej fi 42 i na miękko beczki połączyć to mufą. Koszty wtedy optymalniejsze, tylko czy będzie się trzymać? Przecież w każdej beczułce mamy dziury, i jak one kosztują po 30 zł to wychodzi 120zł/beczkę za same złączki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro można kupić piękny, ocieplony zbiornik buforowy 1000L z izolacją 10cm za 3tyś z przesyłką np - link

 

Uważacie, że warto pchać się w "samoróby". Wg mnie trudno pobić cenowo masową produkcję domowymi sposobami, a i efekt wizualny nie będzie taki dobry.

Tylko bufora nie stawia się dla efektu wizualnego.

Spróbuj za te trzy klocki kupić gotowca z wężownicami, z rozwarstwianiem temperaturowym zładu, odpowiednią ilością przyłączy i czujników który w 80% będzie odpowiadał twoim wyobrażeniom i oczekiwaniom.

Nie wierzę żeby Ci się udało.

Estetyka samego baniaka to najmniej istotna rzecz w buforze szytym na miarę.

 

Mamut, jakich temperatur się spodziewasz po takim kolektorze, pomijając już fakt pojemności cieplnej powietrze vs woda.

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! :welcome: Gratulacje za wkład pracy i zaangażowanie włożone w ten temat. Zwłaszcza dla Adama i kilku innych bardzo aktywnych osób.

Przeczytałem cały temat, ale ogrom informacji jest zbyt duży, żeby to wszystko ogarnąć, dlatego bardzo dziękuję koledze bajcik, który się postarał o streszczenie na s.211

Dzisiaj zabieram się za robotę. Mam zamiar wykonać pudełko prostopadłościenne o wym 60x90 wys. jakieś 230cm (ponad 1200l) Weżownice chcę wykonać z karbowanej rury nierdzewnej DN 20

 

W układzie otwartym mają być:

-Piec gazowy kondensacyjny 24kW (ma zabezpieczenie ciśnieniowe, ale wg producenta działa już przy 0,6bar więc powinien ruszyć),

-Naczynie przelewowe na 3 kondygnacji (jakieś 8m wyżej)

-kominek PW zamierzam z niego często korzystać -Właściwie to z jego powodu powstała koncepcja buforu a jak już bufor to i...

-solary (ale to za rok bo braknie funduszy)

 

odbiory:

-CWU kuchnia + dwie łazienki jedna z wanną, druga zprysznicem

-Podłogówka jest w całym domu łącznie z garażem: Dół 70m2 płytki ceramiczne, góra 10m płytek reszta podłoga drewniana

- Suszarki w łazienkach i 2 grzejniki na poddaszu użytkowym.

 

Dom z ytonga 24cm + 10 cm styropianu dach 25cm waty szklanej, wentylacja z rekuperacją.

 

Większość instalacji już wykonana. Niestety nie po mojej myśli. Instalator wykonał obiegi CWU i pętle podłogówki. Pod kominek są już wypuszczone podłączenia. Pamiętam jak chodziłem za nim i namawiałem że dokupię izolacji na CWU i cyrkulację. Gdzieś podświadomie czułem, że to ważne. Unikał tematu jak ognia. Teraz mam rurki odziane w takie czerwone cienkie coś i wszyskie kolana gołe. To wszystko przylegające do chudziaka i przykryte kilkunasto centymetrową warstwą styro żeby się choć jedna kaloria nie wydostała do wnętrza i dopero na to podłogówka :bash: Czemu nie znalazłem tego forum wcześniej. Serce mi pęka :bash:

Piec gazowy miał za zadanie ogrzewać CO + zasobnik CWU na jakieś 150l. Pomyślałem, że jak już ma stać coś takiego i zagracać to niech przynajmniej będzie porządne i użyteczne.

 

Zachęcony waszymi radami ruszam z ochotą do roboty.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uciekaj od prostopadłościanu tak daleko, jak daleko się da!!!

Zakładając wysokość domu (instalacji nad buforem) rzędu 10m to ciśnienie będzie nie większe jak 1at w układzie otwartym.

Ale...

Jedna ze ścian miałaby być 90 x 230 = 20700cm2

A 1at to 1kg/cm2

No to na tę tylko ścianę będzie PARCIE rzędu 21 TON.

Miałyby być dwie takie na przeciwko siebie.

Wyobraź sobie, że zaczniesz rozpierać to, co planujesz siłownikiem 42 tony....

Beczułkę zrobisz...

Było tu dyskutowane.

Poszukaj.

Czy się nie da?

DA SIĘ!

Ale...

Trudności wykonania rosną mocno a korzyści mizerne!

 

Adam M.

 

Nie daj Ci Panie debilnego pomysłu układu zamkniętego, bo co najmniej podwoisz to parcie..

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamut, jakich temperatur się spodziewasz po takim kolektorze, pomijając już fakt pojemności cieplnej powietrze vs woda.

 

buduję taki kolektor na próbę to zobaczę efekty

jeżeli powietrze krążyłoby w układzie zamkniętym a wymiennik z chłodnicą byłby zabudowany i ocieplony to system działałby tak jak układ chłodzenia w samochodzie tylko że odwrotnie

odwrotnością układu chłodzenia w samochodzie jest nagrzewnica

Edytowane przez mamut 74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamut, jakich temperatur się spodziewasz po takim kolektorze, pomijając już fakt pojemności cieplnej powietrze vs woda.

 

buduję taki kolektor na próbę to zobaczę efekty

jeżeli powietrze krążyłoby w układzie zamkniętym a wymiennik z chłodnicą byłby zabudowany i ocieplony to system działałby tak jak układ chłodzenia w samochodzie tylko że odwrotnie

odwrotnością układu chłodzenia w samochodzie jest nagrzewnica

Do bufora chcesz wsadzić chłodnicę? A przez chłodnicę ma lecieć powietrze ? To chyba chłodnica powietrza doładowującego jest Ci potrzebna - intercooler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...