Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

1. Co myślicie o anodzie magnezowej w naczyniu wzbiorczym? Oczywiście wiem tam jest woda odgazowana, ale układ otwarty, mający styczność z powietrzem. Taka anoda byłaby najbliżej lustra wody, możnaby sprawdzić jej stan "na oko" i jednocześnie byłaby łatwo wymienialna bez spuszczania mnóstwa wody z bufora :)

 

2. "patent Tevesa" - jakie dokładnie wymiary mufek zaciskowych, rurek i zwykłych rurek potrzeba do kompletu?

 

Mój patent: spawasz w zbiornik mufe z gwintem wewnętrznym calowym.

Kupujesz conex na rurę 22 z gwintem zewnętrznym cal. W złączce conex musisz przetoczyć fazkę wewnętrzna tak żeby rura przeszła na wylot.

Wkładasz rurę miedzianą do bufora, tak żeby wyszła na zewnątrz prze mufę . Conex wkręcasz w mufę i zaciskasz pierścień conexa na rurze.

Podczas wykonywani prób ciśnieniowych pierścień conexa owijałem teflonem - pozwało to na rozłączanie conexa w razie problemów.

 

To znaczy że w bufor wspawana tylko mufka calowa, a w mufkę od razu conex?

Czy przy rurce 18mm wystarczy mufka 18x3/4GZ (19.05mm)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

np Capito ale tam są lamele i chyba jest strasznie drogi.

To może podłączyć CWU przez 2 wężownice dolną i górną.

Jeden instalator mówił że to nie ma prawa działać(jak wszyscy). Powiedział że raz robił instalację i wspomagał CWU przez piec gazowy 2 funkcyjny, dogrzewając przepływowo.

Piszesz że masz zabezpieczenie 1,5Bar, czy na piecu gazowym też zmniejszyłeś zawór. Na jakim ciśnieniu pracuje instalacja?

 

Jeśli nie korzystasz z dolnej wężownicy to połącz je szeregowo dal CWU. Moje ciśnienie w instalacji oscylują od 1 do 1,5 bar, ja nie zmieniałem na KOTLE gazowym ale to moja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że w bufor wspawana tylko mufka calowa, a w mufkę od razu conex?

Czy przy rurce 18mm wystarczy mufka 18x3/4GZ (19.05mm)?

 

Tak w bufor mufa w mufę Conex i tyle, tylko wcześniej przez mufę wysuń rurkę na zewnątrz. Weź sobie kawałek rurki do reki i idź z tym do sklepu i dobierz conex, pierścionek od Conexa wchodzi suwliwie na rurkę nie sposób popełnić błąd. Conex wklej na Loctite do połączeń hydraulicznych gwarancja ze nic nie pocieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanka:

 

1. Czy wasze bufory podczas grzania (grzałka elektryczna) szumią?

 

2. Czy musicie często uzupełniać wodę w buforze?

U mnie jest otwarty - naczynie wzbiorcze podłączone do dołu bufora.

Na górze (szczyt bufora) odpowietrznik automatyczny i kranik spustowy. Odpowietrznik nie sprawdza się. Po odkręceniu kranu spustowego leci gorąca woda a po chwili sporo powietrza. Gdzie to się zatyka?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanka:

 

1. Czy wasze bufory podczas grzania (grzałka elektryczna) szumią?

 

2. Czy musicie często uzupełniać wodę w buforze?

U mnie jest otwarty - naczynie wzbiorcze podłączone do dołu bufora.

Na górze (szczyt bufora) odpowietrznik automatyczny i kranik spustowy. Odpowietrznik nie sprawdza się. Po odkręceniu kranu spustowego leci gorąca woda a po chwili sporo powietrza. Gdzie to się zatyka?

 

M.

 

Myślę, że masz źle podłączony zbiornik wyrównawczy oraz może być o zbyt małej pojemności.

 

PS.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1900517.html

Edytowane przez robdk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś wzory na wielkość wężownicy wolarnej i powierzchni solarów? W jakimś komercyjnym widziałem model o dwóch pojemnościach, w obu wężownica taka sama 1.7m^2 (tak jakby 25m fi22) a dopuszczalna wielkość solarów różna. Tak jakby ograniczeniem była pojemność bufora a nie moc wężownicy.

Co ciekawe moc tej wężownicy określono na 43kW, czy aby nie za dużo?

 

Pytam oczywiście po to abym kiedyś tam nie doszedł do momentu że dorzucenie kolejnego solara nic nie daje bo wężownica za skromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że masz źle podłączony zbiornik wyrównawczy oraz może być o zbyt małej pojemności.

 

PS.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1900517.html

 

Bufor 750 l.

Zbiornik wyrównawczy zakupiony w sklepie. Pojemności nie pamiętam, ale jest spory. Co najmniej 30l.

Od dołu bufora wyprowadzona (bez zaworów) rura do naczynia wyrównawczego.

Naczynie wyrównawcze jeszcze nigdy się nie przepełniło.

 

Grzeję 1/2 bufora do 80st.

 

Na szczycie bufora wyprowadzona jest rurka miedziana do odpowietrznika automatycznego i zaworu kulowego.

 

Co jakiś czas sprawdzam odpowietrznik. Nie słychać aby wypuszczał powietrze. Wtedy odkręcam zawór. Zaczyna lecieć gorąca woda. Po chwili idzie sporo powietrza. Efekt podobny do kichania. Wtedy też słychać jak gwałtownie opada woda w naczyniu wyrównawczym.

Gdy natychmiast zakręcę zawór to słychać jak powietrze ucieka zaworem odpowietrzającym.

 

Jak widać w buforze jest powietrze. Dlaczego odpowietrznik go nie odprowadza? Wygląda to tak jakby coś go blokowało.

Edytowane przez MCB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi odpowietrznikami jest tak, że nie zawsze dobrze działają. NIe wiem od czego to zależy ale utrzymuje się woda w rurce a poniżej jest jeszcze sporo powietrza.

Najlepiej jak na tej rurce byś miał zamontowany jaki mały baniaczek o średnicy 10-15 cm i wysokości 15-20 cm i na nim bezpośrednio odpowietrznik.

 

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie naczynia jak normy nakazują - bezpośrednio do góry bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sobie pomieszał stal, miedź i aluminium?

Zapałkę pod to, co syczy podkładał?

(jak "szczeknie" to wiadomo o co chodzi - i nie o kasę!)

:lol:

Adam M.

 

Opisujesz odgazowywacz...

Może też być kiepski odpowietrznik.

A.M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zachodzi jedno z dwojga:

 

1. Za niski poziom wody w naczyniu wzbiorczym. Gdy zasobnik stygnie poziom wody opada poniżej szczytu zasobnika i odpowietrznik zasysa powietrze.

2. Gaz powstaje podczas grzania - bufor szumi na grzałkach jak czajnik!

 

Powyższe nie wyjaśnia przyczyny "zatykania" odpowietrznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się już ze zjawiskiem zatykania odpowietrznika. Tak jak wcześniej pisałem częściowo rozwiązuje problem zastosowanie małego zbiorniczka. Wcześniej często w ciepłownictwie się takie zbiorniczki stosowało.

Ważne jest także jaka jest średnica rurki do odpowietrznika. Niestety często jest tak, że w odpowietrzniku jest woda a poniżej w rurce powietrze, lub nawet dalej w układzie. U siebie w starej instalacji tak mam. Muszę upuścić na odpowietrzniku z klika litrów wody dopiero powietrze podchodzi.

Na pewno na poprawę tego faktu ma budowa i wykonanie odpowietrznika. Często stosuje się odpowietrzniki z zaworkiem odcinający gdy wykręcamy sam odpowietrznik i tu też może być jakieś zdławienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...