Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Popadacie w gigantomanię.

Ja na razie zgramoadziłem materiały. Powstanie 1100l dubeltowo czyli: rurki 500mm gr. 6,3mm i druga 600mm gr. 8mm - takie udało mi się kupić za 1250 obie. Zdwojona wężownica miedziana 2x18mm x25m. Pow. wymiany 2,8m2 to do CWU w rurze 600mm. Tu powstaje pytanie czy nie byłoby lepiej wężownicy solara wraz z lejkiem włożyć do tej mniejszej rury? Będzie łatwiej upakować.

PODZIĘKOWANIA dla Adama, że odwiódł mnie od wykonania w prostopadłościanie. Miało być 60x90 w podstawie teraz mam 2 rury i wyjdzie 60x110cm to 60cm trzymało mnie najmocniej i jednak udało się. Straciłem Tylko 100l i 20cm na szerokości. Korzyści płynące z takich kształtów są znaczące.

Jeszcze jedno pytanie:

w górnej części wężownicy 2x18 chcę nawinąć spirale archimedesa i wg. szacunków wyjdzie tego ok 10mb reszta 15mb będzie zwinięta w dół w węzownicę w kształcie walca, będzie tego ok 10 zwojów. Ile zwojów przeznaczyć na dolną część bez cyrkulacji? I na jakiej wysokości wyjść z tą że cyrkulacją. Nadmienię, że głównym źródłem ma być kocioł gazowy dający gwarancję stale 200l ciepłej wody. Reszta zasobów napełniana jak coś skapnie z kominka lub solarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście do cyrkulacji w połowie wysokości baniaka (zładu).

To NIE ZNACZY w połowie wężownicy CWU.

Jakieś 3/4 lub i więcej masz PONAD tym wyjściem.

Wężownica podwojona (równoległa).

Wyjście z jednej z rurek.

 

Z tą spiralą Archimedesa to ostrożnie.

Możesz "zabić" ideę tego baniaka!

Tam miały być DWA jednoczesne ruchy zładu.

Krążenie dla lepszego uwarstwienia bez uśredniania temperatury i cyrkulacja góra-dół.

W dół przy ściance a w górę lejkiem i wokół lejka.

Archimedes w szczycie to psuje.

(ktoś tu zrobił ten obieg ODWROTNIE i WTEDY zastosował tam Archinedesową spiralę, bo było lepiej)

 

Adam M.

 

Zdwojona wężownica CWU...

Zwijaj jedną w lewo a drugą w prawo.

Łatwiej się łączy, bo końce ,odpowiednio, się "spotykają" na górze i na dole "z właściwej strony", żeby je w trójnik upchać.

A.M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury połącz u dołu i u góry złączką 2"

Pytasz czy byłoby lepiej lejek i solarny stożek dać w tej węższej...

A sporo już takich zwinąłeś?

:lol:

Im grubszą rurkę zastosujesz tym trudniej będzie.

(minimalny promień gięcia bez spłaszczenia i deformacji).

Ale....

Połącz trzy lub cztery równolegle, za to sporo cieńsze.

Zamiast 15 daj 10 x 4.

Dołożysz niewiele, ale zrobisz w godzinę a nie po tygodniu główkowania i wysiłków.

No i wzrośnie powierzchnia...

 

Tyle, że z kształtkami 10 trochę krucho jest.

Szukaj w hurtowniach chłodniczych. Tam gdzie dla chłodników maja czynniki i sprzęt.

 

Adam M.

 

Wstąpiłeś na kolejny stopień wtajemniczenia!

:lol:

TERAZ widzisz różnicę, jaka jest przy zmianie kwadratu na kółeczko!

TERAZ możesz sobie z tym poszaleć jak chcesz.

Z tym poprzednim pomysłem to były same utrudnienia...

A.M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś cicho w temacie, to się przypomnę z moim pytaniem: czy warto dawać anodę magnezową w naczyniu wzbiorczym? Na oko same zalety:

 

1. ochrona przed rdzewieniem, w najbardziej "napowietrzonej" części

2. łatwa wymiana

3. łatwa kontrola stanu

\

To już lepiej zastosować naczynie z nierdzewki z zaworem pływakowym samouzupełniającym i odpadają powyższe problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, muszę się wygadać.

 

Wczoraj gadałem ze spawaczem który będzie mi wycinał dekle i przycinał rurę.

Na nieszczęście ów spawacz jest również hydraulikiem który robi CO (tylko stal, głównie grawitacja na rurkach calowych, czasem kawitująca pompa, podmieszania też nigdy nie widziałem w jego dziełach).

 

Jejciu, ile ja się wczoraj nasłuchałem że robię największy błąd swojej młodości instalując "taki bojler", bo nie dość że za duży to jeszcze zrobiony odwrotnie!

Chciał się ze mną o wszystkie pieniądze zakładać że to nie będzie działać.

 

Ech... żeby rozładować atmosferę wstępnie umówiłem się z nim na pocięcie tego w diabły, jak się w końcu przekonam że to bez sensu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...