Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oto mój pierwszy łuczek.

Ścieg może nie jest idealny (trochę kombinowałem z prądem) ale dojdę do wprawy.

Ciągle aktualne pytanie o dołączenie CWU. Przypomnę - w zasobniku mam wejście 1/2" więc grawitacyjnie chyba odpada?

Zasilać z bufora czy jakiś inny układ?

Drugie pytanie - nie związane z moim buforem. Sąsiad kupił wężownicę z nierdzewki, 12 zwojów 3/4" fi 380. Jak już kupił to zdał sobie sprawę, że jego bojler będzie leżał poziomo więc wężownica również... Czy pompka przepchnie wodę przez taki układ czy może się coś zapowietrzać?

--

Narysowałem nowy schemat - czy coś takiego ma sens?

Wydaje mi się, że grzanie CWU będzie miało podobny wpływ na kocioł jak zastosowana pompka w schemacie Adama (piec i 100 buforów), więc pominąłem ten "zdrowotny" układ. T1 załączy pompkę P1 przy 40°C a T2 wyłączy przy około 80°C. Co myślicie?

Chciałbym zrobić jeszcze coś takiego, aby przy wyłączonym piecu i temperaturze CWU poniżej 40°C zasilić CWU z P2. W jaki sposób to spiąć?

Czy naczynie wzbiorcze w dobrym miejscu? Czy dodać drugie naczynie dedykowane do rozszerzenia wody w buforach tuż za nimi?

Zdjęcie022.jpg

Zdjęcie022.jpg

co1.jpg

co.pdf

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl ponownie przyłączenie zimnej wody...

Adam M.

 

Myślę i myślę ...

Zrobiłem małe poprawki - bardziej dla czytelności - ale chyba nie o tym mówiłeś.

Mam wrażenie, że problematyczny będzie powrót z cwu, ale nie mogę wymyślić sensownego połączenia. Dać tam jeszcze jeden zawór zwrotny/różnicowy?

Mógłbyś mnie jakoś naprowadzić?

--

A może tak jak na rys. co3?

Ale w tym układzie będę dłużej czekał na ciepłą wodę.

Poradź coś proszę...

co2.jpg

co3.jpg

co3.pdf

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem chcesz tak:

Jak się pali to kociołek napędza CWU i ogrzewanie.

NADMIARY mocy kociołka lądują w "magazynie" (te baniaczki).

Jak zawory termostatyczne podłogówki czy kaloryferów przymkną odbiory - baniaki będą głównym odbiorem ciepełka.

Potem kociołek gaśnie, ale jego funkcje podtrzymywane są przez te baniaczki.

Jak w nich "braknie" to rozpalasz ponownie. (co jakie 2 dni na jakie 4-5 godzin).

Funkcją CWU realizujesz zładowo a nie przepływowo.

Czyli przepływ ciepełka będzie z kociołka do buforów i z buforów do grzania CWU (i domu).

Jak kiedy.

Czasem tą sama rurka w lewo a czasem w prawo.

DLATEGO te podwójne łuczki... (ładnie wyszły).

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrTomo nie rozumiem dlaczego adam_mk tak słabo namawia cię na przepływowe grzanie CWU. Z tego co mogę porównać w 25m (50m u mnie) wydasz trochu pieniędzy ale odpada ci pompka i sterownik oraz koszt ich zasilania. Do podłączenia takiej wężownicy pójdzie ci zdecydowanie mniej rur niż do zbiornika zładowego i nie potrzebne ci już miejsce na ten zbiornik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że wie, że nie zależy mi na tym. :)

Ja przerabiam istniejącą instalację więc włączyć w obieg bojler, który już mam to kwestia przedłużenia dwóch rur. Pompkę mam, sterownik też (8 kanałowy...).

Dokupię drugą pompkę ale to niewielki koszt w stosunku do wężownicy. Co innego gdybym robił nową instalację - sam bym do tego dążył.

Teraz poeksperymentuję z baniakami i gdy bojler trafi szlag, po prostu wezmę i ... dołożę kolejny bufor z wężownicą! Będę przygotowany wcześniej.

Tak przynajmniej myślę. W każdym razie dzięki za radę.

Ps. Pragnę przy okazji zauważyć, że Adam jest jedyną osobą, która udziela mi wskazówek.

Thank You Adam

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jeszcze kilka pytań:

1. gdzie dajecie pompki obiegowe na zasilaniu czy powrotach? Jest jakaś różnica?

Albo inaczej - w moim przypadku gdzie lepiej jest je dać?

2. Ten zawór na obiegu "zdrowotnym" pieca ("piec, 100 buforów...") z kulką to zawór zwrotny (ze sprężynką) czy zwykły zawór różnicowy?

Jeśli różnicowy to jest tam zrobiony zwykłe obejście (bypass) - czy tak?

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W normalnym obiegu i normalnej sytuacji pozycja pompki nie ma kolosalnego znaczenia. Jeśli dojdzie sytuacja nienormalna, gotowanie wody w kotle, pompka na zasilaniu pieca najzwyczajniej się zapowietrzy i będzie mielić w miejscu. Pompka na powrocie ma większe szanse przepchnąć wodę przez kocioł. Jak dojdą zawory mieszające to już one wymuszą konkretną pozycje pompki.

O zaworach kulowych jako obejście pompki mam nie za dobre zdanie. Często woda przechodzi przez pompkę a zawór w tym wypadku to ozdobny kwiatek.

 

Sterownik 8 kanałowy nie wróży mi nic standardowego. Wyczuwam raczej programowanie.

Sam jestem w trakcie przeróbki instalacji i właśnie zrezygnowałem z dwóch zbiorników zładowych na rzecz jednego większego baniaczka z wężownicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzy27

Oczywiście - też wolałbym mieć jeden większy (wyższy) zbiornik zamiast dwóch niższych ale mam problem z miejscem.

Znalazłem nawet jedno, ale żeby tam zrobić konstrukcję podtrzymującą go - nie zdążyłbym do zimy.

Dlatego ta decyzja z dwoma baniakami. Jeśli nie będę zadowolony z efektów to pewnie zrobię tak ja Ty.

Póki co zbieram doświadczenia.

Tak - sterownik programowany :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 700L też było kompromisem. Liczyłem tak aby go zespawać na miejscu i postawić. Przekątna mniejsza od wysokości pomieszczenia i rura na baniak w 3 częściach wchodziła przez drzwi. Główny cel tego zbiornika to przygotowanie CWU. Ogrzewanie realizują mi stalowe grzejniki i kocioł z podajnikiem. Wiem że podłogówka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem ale już pozamiatane za dużo by trzeba było zdzierać. Przy większych remontach może i wrzucę rurki pod podłogę.

 

Nie rób tak jak ja! Zrób to lepiej ;)

Podrzuć mi jakąś informację o twoim sterowniku. Chętnie rozglądnę z czym to się je i czy sam mógłbym coś z tego u siebie uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie,

Trafiłem na wątek o cwu ... tak z czystej ciekawości - udało Ci się zbudować tą pompę ciepła?

Czytałem to wszystko prawie, że z wypiekami! Obok mojego domu tez przepływa strumyczek (lub rzeka w zależności od opadów).

Myślałem o jakiejś prądniczce ale przepisy mnie odstraszają!

Pozdrawiam i życzę wielu udanych projektów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że rozwiązałem problem - jak grzać się jeziorkiem/rzeczką/potoczkiem?

:lol:

"Pragnę przy okazji zauważyć, że Adam jest jedyną osobą, która udziela mi wskazówek."

Pytasz a mnie się zdaje, że znam rozwiązanie - to odpowiadam.

Dobra...

Wrzucę Ci coś "mojego".

Obym tylko nie nawywracał kompletnie Twoich, już dopracowanych planów...

 

Pooglądaj i pomyśl, czy Tobie się nie nada.

Oczywiście, wiele tu nie ma...

W realu jest jeszcze sporo przyłączy.

To tylko ogólna idea.

http://img694.imageshack.us/img694/7189/ogrzewaniez.jpg

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:cool:

Fantastycznie!

Ten zład trochę mnie przeraża...Nie uwierzysz ale wczoraj myślałem o czymś podobnym w kontekście tego, co pisał Krzy27.

I tak właśnie zrobię - póki co bojler jeszcze dycha, więc go wykorzystam. W międzyczasie zrobię trzeci bufor z wężownicą i wywalę go ponad strop.

Bo to właśnie tamten będę musiał nagrzewać z kotła? (gdzie jest kocioł? - do bufora 1 i trójnik?)

--

Co z tą rzeczką - opisałeś to gdzieś? Bardzo mnie to interesuje.

--

Dzięki

Tomek

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehh, robię bufor 3 tyś L na potrzeby 140 m2 chałupy i warsztatu samochodowego ( 700 m2 i 5 tyś m3 ).

Jako że od tematu odbiegłem to może byśmy razem podumali nad tematem i opisali tę instalację ?

Razem zrobimy to lepiej ,,,

 

W przyszłym tygodniu wybieram się po rurę :)

 

Pomożecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...