Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Od wczoraj wytrzeszczam ślepia w monitor w poszukiwaniu zaworu termostatycznego/termicznego/temperaturowego czy jak go jeszcze tam zwał i jestem w kropce.

Zawory ESBE po pierwsze są drogie po drugie doszedłem do wniosku, ze tak naprawdę to już sam nie wiem czy to ma być zawór mieszający czy rozdzielający?

Do tej pory myślałem, że mieszający, ale chyba przestałem rozumieć ideę działania tego ESBE ze schematu Adama? Czy ktoś może mnie oświecić?

Znalazłem np. ESBE VTA 321 35-60st.C. Czy taki zawór spełni założenia?

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chyba zaczynam tracić zdolność klarownego wysławiania się...

TEN zawór jest montowany nisko. Na wylocie zładu PO ochłodzeniu go tą zimną, podgrzewaną i czerpaną z kranu.

TAM powinno być około 45stC, bo to wygodne.

Wyżej może być i 90stC, ale termostatyczny ESBE (INNY, DBAJĄCY O TEMPERATURĘ CWU!!!) i tak sprawę załatwi poprawnie i w kranie woda będzie stale taka, że się nie poparzysz.

Pracuje tak:

Nie pobieramy wody - OPEC przepływa do zagrzania zładu (wnętrza baniaka i zanurzonej w nim wężownicy).

Zagrzał to TEN zaworek zamyka obieg.

JEST CIEPŁE I TAK TRWA.

Pobieramy wodę.

Zład się zaczyna wychładzać. Przy dnie temperatura spada.

Jak spadnie PONIŻEJ nastawy to zimną "zwracasz" OPECowi a dobierasz tej ciepłej aby DOGRZAĆ zład o to, co poszło do kranu.

Jak idzie stale, ciągle - to stale i ciągle jest dogrzewane.

Jak nie - to nie!

 

Co tu niejasne?

 

ESBE są drogie... Fakt!

Ale...

Są mieszkowe. Sterowane rozprężającym się podgrzanym gazem naciskającym na "grzybek" zaworka BEZ prądu i sterowników.

TAM 100 LAT NIE MA SIĘ CO PSUĆ!

ŻADEN BRAK ZASILANIA ELEKTRYCZNEGO NIE GENERUJE ZAGROŻENIA.

AUTONOMICZNE, NASTAWNE I BEZOBSŁUGOWE.

 

Wiesz jak to zrobić lepiej?

Opisz!

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przy CWU te 5 kW - nadążam.

A jak te 5kW da sobie radę z CO? - będzie to wisieć na tym samym buforze."

 

Gadaliśmy o CWU!!! Wyłącznie.

Z CO sobie tą mocą nie poradzi....

U CIEBIE sobie nie poradzi.

 

Chałupę dociepl, wywal kaloryfery i zrób podłogowe WTEDY będziemy optymalizowali, bo znacznie spadnie zapotrzebowanie na energię!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zaczynam tracić zdolność klarownego wysławiania się...

TEN zawór jest montowany nisko. Na wylocie zładu PO ochłodzeniu go tą zimną, podgrzewaną i czerpaną z kranu.

TAM powinno być około 45stC, bo to wygodne.

Wyżej może być i 90stC, ale termostatyczny ESBE (INNY, DBAJĄCY O TEMPERATURĘ CWU!!!) i tak sprawę załatwi poprawnie i w kranie woda będzie stale taka, że się nie poparzysz.

Adam M.

Mam wrażenie, że mówimy o dwu różnych rzeczach - albo jeszcze się nie obudziłem lub tracę zdolność logicznego pojmowania? Na stronie 231 zamieściłem schemat co4. Mówię o zaworze ESBE znajdującym się na wyjściu bufora do ogrzewania "kaloryferów, podłogówki czy co tam jest". U mnie na schemacie przed pompką P2.

Jak mam go zamontować nisko? Mnie chodzi o ten zasilany właśnie z 90stC!

Nie mam jeszcze baniaka zładowego z wężownicą do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A!

No to dyskutujemy o zupełnie innych bajkach i innych księżniczkach!

Pełne nieporozumienie!

(Zdaje się, że pomyliły mi się baniaki i układy i ludzie, miasta, obiekty, plany CO i CWU... O kilku jednocześnie dyskutuję w kilku miejscach i emilkami też.)

 

Ten regulowany ESBE jest bardzo dobry. Ma przyjazny zakres, ustawiasz co potrzebne i tak trzyma.

Są w różnych wykonaniach.

Także superszybkie - przeciwopażeniowe. Akurat do CO taki nie potrzebny. Zwykły mieszający jest bardzo dobry.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem właśnie wylewać beton (wzmocnienie) pod moje bufory. 5m2 mieszałem w taczkach...

Dotarło do mnie właśnie, że to nie koniec moich zadań! Dwa zbiorniki ,w przyszłości trzeci - woda w instalacji to będzie jakieś 3200 litrów!

Muszę mieć zatem naczynie wzbiorcze o pojemności około 200 litrów? Znowu tymi ręcami trzeba..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem właśnie wylewać beton (wzmocnienie) pod moje bufory. 5m2 mieszałem w taczkach...

Dotarło do mnie właśnie, że to nie koniec moich zadań! Dwa zbiorniki ,w przyszłości trzeci - woda w instalacji to będzie jakieś 3200 litrów!

Muszę mieć zatem naczynie wzbiorcze o pojemności około 200 litrów? Znowu tymi ręcami trzeba..?

 

Ja planuje połączone kegi po piwie. Obecnie mam jeden z przewierconym dnem i przykręconym nyplem na uszczelkę.

Miałem kiedyś naczynie wzbiorcze stalowe i było tam mega rudej wody. Woda cały czas się podnosi i opada czyli raz woda raz tlen i woda ruda się robi. Więc wole baterię kegów, ma to też taką zaletę że gdyby się okazało że jeden bufor to mało to dojdzie drugi bufor i kolejne kegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam_mk

Gadaliśmy o CWU!!! Wyłącznie

 

No tośmy pobili trochę piany.

Wracamy do p-tu wyjścia.

 

Zdaję sobie sprawę, że wywalenie obecnych instalacji CO i CWU

i zrobienie ich od zera byłoby piękne.

Nie stać mnie na to, a jeśli nawet, to nie dożyję zwrotu takiej inwestycji.

 

MUSZĘ przed najbliższą zimą zmienić gaziaka od CO.

MUSZE przed najbliższą zimą wywalic termę elektr 80l do CWU

i grzać CWU innaczej.

Chyba sam pisałeś, że pożenienie wszystkiego w jeden system

jest najlepsze.

I takiego rozwiązania szukam.

Ograniczeniem jest mój krzywy komin i dlatego szukam

gaziaka co pozwoli wyprowadzic spaliny 2m za ścianę.

To na już.

Ocieplanie domu umówione na wiosnę' 2012.

Za rok czy dwa chciałbym mieć możliwość dodania solara lub PC.

 

....Jak baniak to zład w nim powyżej 70stC. 90 lepsze ale dla gaziaka już niezdrowo...

Ale wtedy wystarczy jednofunkcyjny, maluteńki, z zamkniętą komorą.

On sobie może i 20 godzin na dobę te swoje 5kW pakować w baniaczek,

nawet ja Ty z baniaczka 50kW w 5 minut wyrwiesz!

Uzupełni, jak sobie pójdziesz spać czy do roboty jakiej i odczepisz się od kranu z ciepłą wodą.....

Koszt roczny sprzętu se teraz policz przyjmując, że Ci potrzebny badziew gzowy za góra 1000zł.

BEZ automatyki!

Adam M.

 

Dobrze żarło i zdechło...

A może to był dobry kierunek?

Uwzglednić CO, dobrać gaziaka...

 

Tu mi kbab proponuje taki kocioł:

 

http://foto.onet.pl/4t2h,tdkklk1d1cok

 

ale to chyba za duże bydlę jak dla mnie.

No i problem z kominem.

 

Podliczyłem gaz za ostatni rok (kwiecień'10 - marzec'11):

całość 2340 m3 4600 PLN

CWU,kuchenki ~~ 730 m3 1434 PLN

CO ~~ 1610 m3 3166 PLN

i prąd

całość z termą 8384 kWh 4431 PLN

 

 

Nadal liczę na Waszą pomoc.

Nie ponaglam z odpowiedzią.

Lepiej deko później, ale bez zamieszania.

 

Udanego długiego łykendu Wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje połączone kegi po piwie. Obecnie mam jeden z przewierconym dnem i przykręconym nyplem na uszczelkę.

Miałem kiedyś naczynie wzbiorcze stalowe i było tam mega rudej wody. Woda cały czas się podnosi i opada czyli raz woda raz tlen i woda ruda się robi. Więc wole baterię kegów, ma to też taką zaletę że gdyby się okazało że jeden bufor to mało to dojdzie drugi bufor i kolejne kegi.

 

Kupiłem przez allegro naczynie wzbiorcze z PE. Materiał jak rury w systemie zgrzewanym. Max mieli 40L. Na moje potrzeby wystarczył. Wolałem jednak tworzywo. Nierdzewka ma mało słuszną nazwę. W agresywnym środowisku potrafi się również czerwienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 50 m rury miedzianej fi 15. Bufor bedzie tylko na potrzeby CWU. Tak jak pisał Adam będzie pracował w górnych temperaturach czyli od 95C do 45 stopni. Czy te 50m rurki starczy mi by przy wolnym przepływie (6-8l/min) zagrzać wodę do 40 stopni ?

Jeśli temperatura spadnie poniżej 45 to rozpalę w piecu i naładuje go ponownie do 90-95 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podliczyłem gaz za ostatni rok (kwiecień'10 - marzec'11):

całość 2340 m3 4600 PLN

CWU,kuchenki ~~ 730 m3 1434 PLN

CO ~~ 1610 m3 3166 PLN

i prąd

całość z termą 8384 kWh 4431 PLN!

po podliczeniu bilans przy pow 160m2 wypada tak;

całkowite zapotrzebowanie brutto = 198,2kWh/m2

koszt 56,44zł/m2, przeciętnie płacisz 0,285zł/kWh

u mnie kolejno to: 161/26,72/0,1658 (dla 3 osób, zimą temp 22-23stC)

trochę dużo, teraz pytanie, została wykonana częściowa modernizacja

" 1.dom: ponad 60-letni (parter h=3,3m; adoptowane poddasze) total 160m^2; częściowo ocieplony, stolarka PCV"

była zrobiona przed rozliczanym okresem czy już po?

z tego co widzę masz taryfę G-11, jak najszybciej ją zmień na G-12, zużywasz dużo prądu, powyłączaj niepotrzebne odbiorniki (stale pobierające energię) - obniżysz koszt jednostkowy kWh, zmniejszysz zużycie - odczujesz w kieszeni. CWU taniej jest podgrzewana gazem, warto pójść w tym kierunku, przy punktach ograniczonego poboru cwu i najbardziej oddalonych od kotła może warto zainstalować mały elektryczny podgrzewacz przepływowy, lub dobrze wysterowany system cyrkulacji cwu (wtedy podstawa to dobra izolacja rur cwu) - a może pc do cwu?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia oporów i prędkości przepływu w tej rurze.

Równolegląc zmniejszasz prędkość strugi i zwiększasz powierzchnię wymiany.

Wydłużasz czas wymiany na każdym mb rury.

A do tego - łatwiej to tak wykonać.

Zwoje kręcisz w przeciwnych kierunkach.

Łączysz zwykłym trójnikiem redukcyjnym 15/22/15.

Wszystko ślicznie pasuje do siebie.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...