Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam już dwa bufory...

Testuję ciśnieniowo przy 1,5bar (czyli leję wodę na max i podłączam wlot do wodociągu, przy 1,5bar zamykam zawór wlotu wody) i likwiduję nieszczelności spawów - oczywiście po spuszczeniu wody.

Tylko czy to wystarczy? Sąsiad mi radzi rozpalić pod buforem ognisko...

Trochę się obawiam (?)

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom Mamy. 100m2 powierzchni w starym domu poniemieckim z cegły pierwsze piętro (dom dwu rodzinny), nieocieplony, od góry strych nieocieplony o dołu sąsiad.

Ogrzewanie na gaz. Nowe grzejniki rury i kociło gazowy. Jest też taki kominek żeliwny nieobudowany.

 

Problem to rachunki za gaz. Zimą około 1200zł za miesiąc a ogrzewane są wtedy pokój, kuchnia i łazienka a w domu jest 19st. Ocieplić domu nie ma jak (sąsiedzi, zdobienia elewacji poniemieckiej ...), jedyne co można zrobić to sufit ocieplić.

 

Pomysł jest taki żeby wstawić kominek z płaszczem wodnym podłączyć do instalacji ogrzewania i na strychu (nad kominkiem) bufor wstawić. Nie wyobrażam sobie jednak wniesienia na strych niczego co będzie ważyło więcej niż 120kg. Strop strychu tez nie jest najmocniejszy. Czy bufor o pojemności 250l ma jakiś sens ? Jakiej mocy kominek zamontować?

 

Kominek nie ma zastąpić kotła gazowego. Cel jest taki żeby trochę zmniejszyć rachunki.

 

Pozdrawiam

 

Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom Mamy. 100m2 powierzchni w starym domu poniemieckim z cegły pierwsze piętro (dom dwu rodzinny), nieocieplony, od góry strych nieocieplony o dołu sąsiad.

Ogrzewanie na gaz. Nowe grzejniki rury i kociło gazowy. Jest też taki kominek żeliwny nieobudowany.

 

Problem to rachunki za gaz. Zimą około 1200zł za miesiąc a ogrzewane są wtedy pokój, kuchnia i łazienka a w domu jest 19st. Ocieplić domu nie ma jak (sąsiedzi, zdobienia elewacji poniemieckiej ...), jedyne co można zrobić to sufit ocieplić.

 

Pomysł jest taki żeby wstawić kominek z płaszczem wodnym podłączyć do instalacji ogrzewania i na strychu (nad kominkiem) bufor wstawić. Nie wyobrażam sobie jednak wniesienia na strych niczego co będzie ważyło więcej niż 120kg. Strop strychu tez nie jest najmocniejszy. Czy bufor o pojemności 250l ma jakiś sens ? Jakiej mocy kominek zamontować?

 

Kominek nie ma zastąpić kotła gazowego. Cel jest taki żeby trochę zmniejszyć rachunki.

 

Pozdrawiam

 

Janek

Ja bym zaczął od ocieplenia tego sufitu ile się da,bo najwięcej ciepła ucieka przez dach.Dobrze by było jak nie można ocieplić z zewnątrz ścian , to chociaż od środka jakiś stelaż , wełna tak 10-15 cm .Na ogrzewaniu to za bardzo się nie znam, ale trochę za mały ten zbiornik na bufor.Zaczął bym od ocieplenia na tyle ile się da , bo szkoda patrzeć jak kasa ucieka przez ściany ,dach.

Pozdrawiam gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem prawie podobnie-dom z lat 60tych,na ocieplenie brak funduszy.Wtedy(1980 r)jak paliłem w dzień to przez noc dom się wyziębiał do 18 st.Ociepliłem(choć wszyscy zalecają aby tego nie robić)od środka-całe piętro-ściany zewnętrzne i sufit styropianem 5 cm.na to siatka,klej i tapeta.Zużycie węgla spadło zimą o 2 t.węgla,a rano mogłem iść spokojnie się myć bez"mrówek"na krzyżu.Po wielu latach przy okazji jakiejś przebudowy zajrzałem pod te płyty,szczególnie w narożniku,aby sprawdzić czy tam mam małe czy może już duże pole pieczarek.I okazało się ,że ściana jest sucha i nie ma nawet śladu grzyba.Całe ocieplenie było zrobione dość szczelnie więc wilgoć z pomieszczenia tam nie docierała i nic się nie wykraplało.W twoim wypadku inwestycja z buforem(piętro,słaby strop)trochę mija się z celem.Spróbuj ocieplić a rachunki na pewno spadną.Izolacja to podstawa.

Pozdrawiam Włodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ocieplenia trzeba by zacząć... ale

 

3 lata temu był remont generalny domu ale wtedy byłem na studiach i nie nie interesowała mnie ta sprawa za mocno.

Teraz jak Mamie mówię, że trzeba na sufit 10cm styropianu dać to dziwnie na mnie patrzy :) Niemniej mamy ustalone, że przy najbliższym malowaniu ocieli się sufit.

 

Co do ścian i ocieplenia od środka. Mieszkałem na studiach w pokoju tak ocieplonym. Styropian, siatka tynk. Każde puknięcie w ścianę kończyło się dziurą. Trochę to nie zdawało egzaminu. Myślę że lepiej zdał by egzamin stelaż, wełna i regips. Tylko trochę szkoda zabierać z 15cm powierzchni pokoju do tego dochodzi problem z rurami i kaloryferami które są na zewnętrznych ścianach ustawione. Wszystko trzeba przerabiać. To duży remont by był.

 

Wracając do tematu kominka plus bufor. Trochę poczytałem wątek wstecz. Wychodzi, że 250l zbiornik jest w stanie zmagazynować 22kW/h czyli od biedy starczy na może 4 godziny podtrzymania temperatury. To się mija z celem. Wychodzi, że 1000l zbiornik to minimum.

 

Ile może ważyć sam taki zbiornik z osprzętem ? Czy myślicie, że będzie go w stanie w powiedzmy 4 silnych chłopa wnieść na 2 piętro ?

Co do słabego stropu to chyba znalazłem rozwiązanie. Postawi się zbiornik w miejscu na stropie, pod którym idzie gruba ściana nośna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie do użytkowników mających wężownice ze stali nierdzewnej karbowanej.

 

Jakie macie długości i średnice do solarów i CWU i jak to się sprawdza(zadowoleni?)?

Czy 10m fi20 wystarczy do solarów lub cwu? Ciężko tu obliczyć powierzchnię wymiany ciepła...

Jak zrobić z tego przejścia przez ściankę zbiornika? Łączenie wyjdzie w środku zbiornika, co jest ryzykowne:

http://obrazki.elektroda.pl/9300917100_1314145160_thumb.jpg

Czy istnienie w zbiorniku buforowym stali nierdzewnej i miedzi spowoduje szybszą korozję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 10m fi20 wystarczy do solarów lub cwu? Ciężko tu obliczyć powierzchnię wymiany ciepła..

a jakbyś zmierzył obwód zewnętrzny tej rury i rozciął ją po długość - byłby prostokąt - może wtedy byłoby łatwiej zmierzyć jej powierzchnię? Chyba, że zrobisz to samo bez rozcinania. Moc takiej wężownicy łatwo obliczysz jak zmierzysz (obliczysz) ilość wody jaką zmieści, wtedy różnica temperatury na wejściu i wyjściu pozwoli policzyć ile ciepła ta wężownica może oddać.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba na sufit 10cm styropianu dać to dziwnie na mnie patrzy :) Niemniej mamy ustalone, że przy najbliższym malowaniu ocieli się sufit.

skoro nad mieszkaniem jest strych to może korzystniej byłoby ocieplić strop na strychu? Ciepło akumuluje nie tylko bufor, ale również ściany, zwłaszcza grube sporo jego mogą wchłonąć, może ogrzewanie ścienne. Dobrze wysuszone ściany zewnętrzne mają większy opór cieplny, może są jakieś mostki z wilgotnych ścian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakbyś zmierzył obwód zewnętrzny tej rury i rozciął ją po długość - byłby prostokąt - może wtedy byłoby łatwiej zmierzyć jej powierzchnię? Chyba, że zrobisz to samo bez rozcinania. Moc takiej wężownicy łatwo obliczysz jak zmierzysz (obliczysz) ilość wody jaką zmieści, wtedy różnica temperatury na wejściu i wyjściu pozwoli policzyć ile ciepła ta wężownica może oddać.

:o

wężownice ze stali nierdzewnej karbowanej.

Widziałeś taką rurkę kiedyś?

 

Ktoś użytkuje takową? Proszę o opinie.

 

Jakub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie do użytkowników mających wężownice ze stali nierdzewnej karbowanej.

 

Jakie macie długości i średnice do solarów i CWU i jak to się sprawdza(zadowoleni?)?

Czy 10m fi20 wystarczy do solarów lub cwu? Ciężko tu obliczyć powierzchnię wymiany ciepła...

Jak zrobić z tego przejścia przez ściankę zbiornika? Łączenie wyjdzie w środku zbiornika, co jest ryzykowne:

http://obrazki.elektroda.pl/9300917100_1314145160_thumb.jpg

Czy istnienie w zbiorniku buforowym stali nierdzewnej i miedzi spowoduje szybszą korozję?

Nie wiem czy pomogę ale mam coś takiego dotyczy rur z nierdzewki karbowanej.

kar.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu.

Czy ta rura nadawała by się na wężownicę buforową cwu i solarową:

http://allegro.pl/elastyczna-rura-miedziana-ctx-fi20-netto10-49zl-mb-i1775791873.html

 

Otulina psuje zastosowanie jako wężownicy. W porównaniu do zwykłej miedzi wypadnie gorzej. Wyglądem przypomina wielowarstwowego PEX'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić z tego przejścia przez ściankę zbiornika? Łączenie wyjdzie w środku zbiornika, co jest ryzykowne:

http://obrazki.elektroda.pl/9300917100_1314145160_thumb.jpg

Czy istnienie w zbiorniku buforowym stali nierdzewnej i miedzi spowoduje szybszą korozję?

 

Bardzo proszę o podzielenie się wiedzą.

Jakub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...