Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Jestem nowy.

Czytałem, czytałem (ciut pomijałem przepychanki itp.) 1,2,3..241 uff, sporo sie nauczyłem .

 

Chciałem się zapytać o pewne rozwiązanie. Na pewien ślad trafiłem dopiera kilka stron temu (Piczman, warsztat).

Miały być dechy na podłodze (własne, sosnowe) ale im dalej w las..rozumiem, że chyba niepotrzebnie wykreśliłem podłogówkę z planów (wybaczcie, stąd nie bardzo się w niej orientuję [podlogówka/wykonanie] a siły mi juz ciut brak na kolejny giga wątek).

 

Moja koncepcja wzięła się trochę od GWC.

Mianowicie postanowiłem trochę zaryzykować i zrobić:

1) Dom 126m2 netto,kubatura ~580m3 (to przyszłość, czekam na PNB)

2) ocieplenie ~18cm, poddasze uż. z lanymi skosami + ~18styro

3) obciąć wszystko wystające, dach dwuspadowy, uważać na mostki itd.

a) Wentylację mechaniczną

b) do niej GWC rurowy (tani,prosty,może gorszy ale.. mam dosyć mokrą glinę)

c) wywiewy do WM (być może kiedyś reku., na razie opcja)

d) ...

skoro jest WM to..może powiększyć na ogrzewanie nadmuchowe?

 

I teraz:

Czy przy poważnym przewymiarowaniu nagrzewnicy (przy okazji,zgubiłem wątek gdzie jakaś firma robiła dosyć tanio na zamówienie tj. nagrzewnice do gwc, może kojarzycie?) dało by radę?

Zaglądałem do PDFów kilku firm znalezionych na necie i niby podają wydajność od ~45*C zasilania, ale to były jakieś jedno/dwu rzędówki.

 

Mimo wszystko, myślę, bez podłogówki się nie obędzie.

I takie pytania:

1) Czy ma sens robienie podłogówki tylko częściowo, np. na środku pokoju,brzegach lub rzadkie pętle + nawiew? (niepotrzebne komplikacje/opłacalność połowicznego robienia?)

2) Może nie robić w podłogach a w ścianach? (totalnie nie sprawdziłem tematu).

3) Zrobić pełną podłogówkę, w sensie standardowego zagęszczenia pętli + nadmuch

4) zapomnieć o nadmuchu i już

 

Oczywiście kasowo bida. Za nagrzewnicę przewymiarowaną na ~45*C pewnie wydam ze 2.2k+, korci mnie jednak możliwość szybkiej reakcji nadmuchowej.

Życzeniowo chciałbym nadmuch a podłogówkę mieć tylko w obwodzie (lekko tylko podając na nią).

Rozumiem, że pojemność cieplna bufora będzie dla nadmuchu niska.

 

reszta danych:

kocioł zasypowy z tych tańszych; węgiel/miał

buforek: chyba rura 85 x 250..270 (~1300L), lub 1016x??? - jadę po nią za jutro/pojutrze na złom (jest/są zaklepana).

kotłownia 4.5m2 (projektowo gazowa), dobudowuję mały ~ganek przylegający do ściany kotłowni i tak to mam zamiar powiększyć. Tan "ganek" może mieć właściwie niższy poziom podłogi.

 

Mam zdolności manualne, robiłem łazienkę ze spichlerza dla teściowej - nic wielkiego ale, programuję i "mam pomysły" - częśc elektroniki cyfrowej mogę zrobić. Domek będę budował głownie "tymi rencami" :)

 

Rzut z góry, i (bardzo w uproszczeniu) koncepcja instalacji.

http://migrol.pl/dom/bufor/rzut1.jpeghttp://migrol.pl/dom/bufor/rzut2.jpeg

 

Co myślicie o możliwości zasilania nagrzewnicy i zdublowania podłogówką?

Nie, w kotłowni nie chcę robić sobie pokoju - no, może, jak będę miał dość żony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Panoiwie, a moze pomożecie mi w takiej kwestii:

W domu jednorodzinnym o powierzchni około 250 m2, gdzie zainstalowane jest 160 m2 podłogówki znajdują się:

1. Kocioł gazowy kondensacyjny (z zaworem trójdrogowym do cwu).

2. Kominek z płaszczem wodnym, moc 18 KW, z chłodnicą płaszcza, w układzie zamkniętym

3. Kolektory słoneczne płaskie roto o powierzchni całkowitej 8,48m2

Jakie główne źródło ciepła będzie używany kocióoł gazowy ze sterowaniem pogodowym.

Prosiłbym o jakiś schemat jak to wszystko razem połączyć.

Zastanawiałem się nad zbiornikiem buforowym z wbudowanym zasobnikiem cwu, np taki jak ten: http://www.budkompleks.com/wymienniki/zbiornik-buforowy-z-dwoma-wezownicami-600l-typu-kombi-baby-boiler-twl-kr2-0600-stojacy.html

lub ze spiralą cwu taki jak ten:

http://www.bado.com.pl/calowin,27,produkt.html

z serii premium

 

z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę doczytać - co to za bladoróżowa wanna/korona tuż nad buforem?
To jest żart na czujność. Zacier :)

Wracając, tak sobie myślę dzis rano, że chyba chcę sam siebie przekonać do tego nadmuchu bo pomysł był; zaoszczędzić na grzejnikach skoro chcę WM.

Inna sprawa, że myślę o dołożeniu pieca gazowego (z butlą) jakby żona nie radziła sobie z piecem a ja ze względu na charakter pracy nie będę mógł wrócić po nocy. No ale to raczej układ zamknięty mnie czeka z nagrzewnicą (albo przez bufor się sprawdzi) .. a w lato można by pomyśleć o ~klimie. Komplikacje, wiem.

No, zjeść cukierka i mieć cukierka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie powiedziane :) Miało to się łączyć z "Nie, w kotłowni nie chcę robić sobie pokoju - no, może, jak będę miał dość żony ", celowo "układ otwarty", dla zaintrygowania. OK, kończę bo za OT mnie wyrzucą, przepraszam.

 

Jednak dumam nad tą nagrzewnicą, czytam trochę o podłogówce i jakby jednak widzę spore +sy mania tej nagrzewnicy.

W czwartek mam mieć przyczepę, 1.6m szerokości w ścianach i gryzę się co brać: 1m szeroka?/~14mm (2m3) czy 850/10..12mm (1.3m3)

dla 850 zabuduję ocieplenie niemal perfekt, dla 1m ciut ciasno. ehhh.. zobaczymy jaka cena jeszcze (1.7/kg) wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum, wreszcie przeczytałem cały temat 241 stron :). Przymierzam się do budowy bufora wg konstrukcji Pana Adama M. I to moje pytanie czy zamiast dolnej nagrzewnicy w kształcie stożka nie zastosować nagrzewnic od samochodu polonez. Wykonane one były z miedzi. Przeprowadziłem próby dla nagrzewnicy aluminiowej od opla vectry zanurzonej w gorącej wodzie (około 60-70 st.C) przepływowo ogrzewałem wodę zimną z wodociągu uzyskując momentalne jej nagrzanie i ciągły strumień gorącej wody. Wiem, że aluminium w połączeniu z miedzą to bardzo zły pomysł (niedopasowanie elektroujemności metali :( ogniwo galwaniczne) i dlatego chciałbym założyć 3 lub 4 nagzrewniczki od poloneza. Co o tym sądzicie ?

serdecznie pozdrawiam Paweł Ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie ten nawiew. Kiedyś przeczytałem jakiś artykuł o badaniach samopoczucia ludzi w zależności od zastosowanego ogrzewania. Z przeprowadzonych eksperymentów wynikało, że samopoczucie osób badanych najlepsze było przy ogrzewaniu z grzejniczka. Od dziesiątków tysięcy lat wygrzewamy się przy różnego rodzaju ogniskach(punktowe źródło ciepła), łazimy po zimnej ziemi, brodzimy w lodowatych strumykach. Czy jeżeli zaczniemy chodzić po ciepłej podłodze, to będzie aż takie dla nas zdrowe. Dla mnie to jest nieprzyjemne, czytałem gdzieś, że wysusza stawy, ile w tym prawdy nie wiem, ale na chłopski rozum, nienaturalne. Chociaż co kto woli.

Ja myślę, że projektując ogrzewanie powinniśmy się kierować tym, żebyśmy przy takim ogrzewaniu czuli się komfortowo. Połaźmy po znajomych i rodzinie, ktoś tam ma na pewno podłogówkę, pasi nam? Zróbmy! Pamiętajmy, że grzejnik mieli powietrze w pomieszczeniu, podobno niezdrowe dla alergików, ale czymże jest alergia? Ano to przecież odcięcie się człowieka od natury i eliminacja naturalnych czynników ją wywołuje. Jak dla mnie podłogówka będzie w sieni i to taka jakiej się nie robi, czyli bardzo ciepła. Przyjemnie jest zimą założyć ciepłe buciki przed wyjściem na mróz, a po przyjściu z niego stanąć na czymś ciepłym. Po ich zmoczeniu szybko wysychają. Plusów jest więcej. W łazience nie do końca jeszcze się zdecydowałem, ale raczej nie. Zdaje sobie sprawę, że ogrzewanie niskotemperaturowe jest wydajniejsze, tańsze i w ogóle, ale ja za komfort tego punktu wolę dopłacić miesiąc w miesiąc parę złociszy i łazić po chłodnej podłodze na bosaka. Zasmakowałem ciepłej podłogi (tej dobrze wykonanej i tej źle) i takie wyciągam osobiste wnioski.

 

Wracając do rysunku czy tam na górze przy solarach jest zbiornik z wodą, który ogrzewa się grawitacyjnie? Jeśli tak, to po co w buforze dolna wężownica? Wygląda to też jakby ten solar był spięty z wnętrzem tego zbiornika a nie z płaszczem, nie lepiej solar płaszczem grawitacyjnie ogrzewa powiedzmy 80l wody, a jak dallasy(1 wire, fajne są i tanie) powiedzą, że już to ciepełko leci sobie do bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie mam nic sensownego do dodania ;-) ale takie demagogiczne argumenty mnie lekko drażnią:

 

Od dziesiątków tysięcy lat wygrzewamy się przy różnego rodzaju ogniskach(punktowe źródło ciepła),

 

Słońce takim znowu punktowym źródłem światła nie jest, a że człowiek słabo sobie radzi(ł) z generowaniem jego odpowiednika, to pech...

 

łazimy po zimnej ziemi, brodzimy w lodowatych strumykach.

 

Tak, zwłaszcza w afryce skąd ponoć się ludzkość wywodzi...

 

Czy jeżeli zaczniemy chodzić po ciepłej podłodze, to będzie aż takie dla nas zdrowe.

 

W stosunku do temperatury typowej sawanny, to "normalna" podłogówka jest... zimna.

 

Ja myślę, że projektując ogrzewanie powinniśmy się kierować tym, żebyśmy przy takim ogrzewaniu czuli się komfortowo. Połaźmy po znajomych i rodzinie, ktoś tam ma na pewno podłogówkę, pasi nam? Zróbmy!

 

Otóż to: każdy robi co jemu pasuje i to z jego własnych pobódek, a nie dlatego, że na sawannie jest zimno i nogi powinny (dla zdrowia) marznąć ;-)

 

Pamiętajmy, że grzejnik mieli powietrze w pomieszczeniu, podobno niezdrowe dla alergików, ale czymże jest alergia? Ano to przecież odcięcie się człowieka od natury i eliminacja naturalnych czynników ją wywołuje.

 

Sugerujesz, że wstawienie grzejnika do jaskini (najbardziej naturalne "mieszkanie" dla człowieka) załatwi temat alergii? ;-)

 

PS. Przepraszam, za ten lekko żartobliwy i zupełnie off-topiczny komentarz, ale dziś mam taki dzień ;-) Albo po prostu niewyspany jestem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na podstawie przeczytanego 70% materiału zadaję pytanie założycielowi.

Mam w planie zrobić( sam osobiście) bufor do prostego ogrzewania etażowego.

Ma on ogrzewać podłogówkę i CWU. Litraż bufora do uzgodnienia . Domek 54 m2.

Zrobiłem mały projekt . Proszę o poradę czy zda to egzamin ?

Pozdrawiam.

m

Edytowane przez dżuls
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@herakles, duzo napisałes, nic nie rozumiem. To właściwie jesteś za czym: "Daruj sobie nawiew', podłogówka be. Kominek?

"..tam na górze przy solarach.." - bo jeszcze nie wiem na co/jak się zdecyduję (np.glikol) ale ... jak Ty to byś narysował (wejścia do bufora) przy wodzie?

 

[edit]

Tak? Wejście do lejka (przez jakiś ~perlato(r?) by nie burzyć). Chyba rezygnuje z pomysłów glikolowych. Zwykłe c.czerwone(wygląd dachu) panele grzejnikowe (2?), na jesieni spuszczana woda i zakręcany obieg. Ciekawe czy na grawitacji by chciało ruszyć, ewentualnie pompka gdy na "solarze" jest sensowna temperatura. Mały zbiornik 20-30L chyba by był jednak pomocny w mierzeniu temp. wody.

http://migrol.pl/dom/bufor/myschema2_5.png

Edytowane przez szaryb
obrazek,rozwinięcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działać będzie, ale chyba mogłoby lepiej...

Problem w przestrzennym umiejscowieniu wężownicy CWU.

Przysunąłeś ją do strugi WSTĘPUJĄCEJ (centralnie).

Powinna być przy płaszczu. Daleko od środka baniaka...

Bo?

Bo niesie wewnątrz strugę tej zimnej (na początku) i "rurzanej".

Pobierając ciepło ze zładu powoduje lokalne ochłodzenie (zagęszczenie) zładu i jego ruch zstępujący.

Cała zabawa odbywa się wtedy w "przeciwprądzie" co tylko zwiększa gradienty (gradient temperatury jest jedynym napędem przepływu ciepła z A do B).

Wstawiona jak na rysunku uśredni temperaturowo zład. To jest nieoptymalne w tym przypadku.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli mógłbyś , to przepisz mi to jakoś z sensem. Nie jestem biegły w te klocki.

Stworzyłem to, zbierając wszystkie schematy z Twojego forum. Dobrze posiadać taką wiedzę którą Ty dysponujesz.

Pozdrawiam.

Przecież napisał.

"Powinna być przy płaszczu. Daleko od środka baniaka... Bo? Bo niesie wewnątrz strugę tej zimnej (na początku) i "rurzanej"."

Może to kwestia rysunku, zbyt blisko narysowane kreski - zamiast przy ściance. Spływa po ściankach a unosi się środkiem. Hmm faktycznie po:

"Bo" trudno zrozumieć intencje ;)

Czy aby na pewno przeczytałeś te 70% czy może przewinąłeś? Zbyt blisko środka zakłóca prądy ciepła/zimna.

@r7m8 , hm zawór klapowy (-[minus] do grawitacji) aby gorąca nie szła na kolektory, ..które mają dosyć zmienną temp. Myślałem o rozprowadzeniu lejkiem na odpowiednią wysokość [chyba niezbyt duże prędkości strugi] ew. wpuszczenie gdzieś na środku..choć w sumie nie mam pojęcia jakie temp mogą wychodzić z kolektora. Trza by kupić i sprawdzić w realu ale..jesień będzie stukać.

p.s. Nawiew jednak chyba zrobię, trudno, najwyżej wkiszę kilka pln - zawsze to taniej niz wiatrowa :p (też mam!, nie ja robiłem, jak było przed burzą - świeciła pięknie żarówka 21W/12V, teren przy lotnisku [szybowce] gdzie wiatry b.częste, aha jak jadę na rowerze to wiatr 8-10m/s to prawie stopuje/katuje a co tu mówić o 14m/s! ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://migrol.pl/dom/bufor/myschema2_5.png

 

Naczynie wzbiorcze powinno być podłączone u dołu baniaka.

 

M.

 

Naczynie wzbiorcze powinno być podłączone jak jest, albo lepiej bliżej wylotu z kotła. Ale należy zasyfonować wlot do bufora co by się bufor sam przez kocioł i naczynie wzborcze nie rozładowywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "perlator" pod lejkiem i w ogóle lejek jest bez sensu jeżeli w obiegu solarowym ma być woda kotłowa bufora. Lepiej wpiąć solary jak kocioł.

Też myślę nad takim wpięciem solarów.

Bufor tylko do solarów, CWU przepływowe ok 20m nierdzewki karbowanej 1"(25mm). I szukam relacji w opisach różnych instalacji, co bym mogł porównać to rozwiązanie do wężownicy na dnie i lejka nad nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze powinno być podłączone jak jest, albo lepiej bliżej wylotu z kotła. Ale należy zasyfonować wlot do bufora co by się bufor sam przez kocioł i naczynie wzborcze nie rozładowywał.

 

Ale w takiej sytuacji woda w naczyniu wzbiorczym będzie miała wysoką temperaturę a co za tym idzie większe parowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...