Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakieś sugestie, pomysły?

jerzy_mor

 

Ja mam jedną taką sprężynkę. Kupiłem bo była tania jak barszcz.

ok 20m 25mm brzuszek, ok19mm dołki. Chyba 1".

Ma przyspawane króćce 3/4" ze stali nierdzewnej:

PICT0203a.jpg PICT0211a.jpg Zdjęcie092a.jpg

 

Nakręcę na te króćce przedłużki mosiężne 3/4"(ok 10cm),

polutuję razem (jak zdobędę gdzieś tlen techniczny) lub zawiozę gdzieś do polutowania.

Następnie wlutuję te przedłużki do ścianki bufora solarnego. I mam 3/4"GZ na zewnątrz.

Pewniejsze niż skręcane w buforze.

 

 

I teraz tak myślę...czy do CWU starczy. Czy może pod lejek, a na CWU dać miedź? Tutaj

Zbiornik tylko do soalrów(grzejniki panelowe 4,2mkw) i CWU, bo ogrzewanie domu z sieci miejskiej.

Jakub.

Edytowane przez tarasow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesył do bufora wcale nie musi być wywoływany pompą 1kW i wcale nie musi trwać ze 4 sekundy.

Można to zrobić majestatycznie maluteńką pompką na cienkiej rurce.

Jak "podaż" będzie duża to pompka będzie szła non-stop na kilku watach.

Wlot i wylot z baniaka przez kolanka odpowiednio skierowane.

Tak. aby struga kleiła się do ścianki.

Wtedy uwarstwienia, które i tam jest istotne, nie zaburzy.

 

Są kolektory i kolektory...

Jak cieczowe - to zadziała.

Jak z rurką cieplną, to przy małej modyfikacji układu połączeń też zadziała.

Zawsze da się znaleźć jakiś sposób.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

solar.jpg</p><p> http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=2670&attachmentid=74857

 

http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=2670&attachmentid=74857

 

To ma być mniej więcej coś takiego. Panele mam 2 i jeszcze zastanawiam się czy zrównoleglić czy zszeregować.

Nagrzewnica solarna w buforze to też dla mnie zagadka - przy układzie grawitacyjnym chyba lepiej się spisze bardziej "rozłożysta" niż stożek. Oprócz solarów w buforze będzie nagrzewnica CWU, nagrzewnica do kotła gazowego i kominek z pw też grawitacyjnie (bufor ok 7m dokładnie ponad kominkiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tak zarobił (z jednej strony) facet z karbowane.

Nypel (ruchomy), oring i zbijakiem zaklepane na płasko [chyba] dwa garby nierdzewki.

Rurka wysuwana z bufora na zewnątrz i tu dalej łączona. zdjęcie z komórki.

p.s. łączenie na mufę do bufora

 

Czyli mosiężny nypel wkręcany w mufę?

Mufa czarna wspawana w bojler?

Nypel od wewnątrz czy od zewnątrz?

Moze cos narysujesz, bo nie kumam,

a mam też kawałek z "karbowane".

 

Inna nierdzewka spiralna ,

więc spęczanie karbów odpada - tylko lutowane dedykowanej złączki

(jak na wcześniejszym foto).

Nie mają śrubunkowych.

 

tarasow

Nakręcę na te króćce przedłużki mosiężne 3/4"(ok 10cm),

polutuję razem (jak zdobędę gdzieś tlen techniczny) lub zawiozę gdzieś do polutowania.

Następnie wlutuję te przedłużki do ścianki bufora solarnego. I mam 3/4"GZ na zewnątrz.

Pewniejsze niż skręcane w buforze.

 

Ja bym wlutował ale do jakiej wspawanej przelotki.

Jak ma byc pewniejsze...

 

JerzyM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mosiężny nypel wkręcany w mufę?.JerzyM

Tak. Rurka przeciagana ze srodka przez nypel , zbijakiem spęczanie karbów + oring (nie wiem w jakiej kolejnosci założył),

do tego mam nakrętki DN16 (widać je na karbowane). Zarobione tylko z jednej strony bo i tak bym tego przecież nie założył na gotowo - bo jak przewlec - to było tak abym zobaczył jak ma wyglądać,jak On to robi. Tego oringa i nypla dostałem jakoś gratis, nie zamawiałem ich i nie widzę doliczenia w cenie.

 

[edit] Kupiłem właśnie: Cu 50m x fi 15 na wężownicę 2x 25m, prawdę mówiąc juz mi się poplątały wyniki i wyliczenia podawane poprzednio - chyba będzie to dobrze? Jeszcze nie zaplaciłem (790,-, odbiór osobisty).

Edytowane przez szaryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Rura na bufor zamówiona, 2mb o średnicy 80cm, ścianka 8mm + dekle i pierścień. Instalację do kominka będę robić w miedzi 28mm. W związku z tym mam parę pytań:

 

1. Naczynie wzbiorcze można podłączyć na dwa sposoby:

a) do powrotu do kominka

Schemat%252520pod%2525C5%252582%2525C4%252585czenia%252520kominka%252520W1.JPG

 

b) do zasilania z kominka

Schemat%252520pod%2525C5%252582%2525C4%252585czenia%252520kominka%252520W2.JPG

 

Który sposób będzie lepszy? Wiem, że dolne podłączenie oszczędza ciepłą wodę, ale czy nie ma większego kłopotu z odpowietrzaniem?

 

2. Czy takie wyjścia z bufora będą ok?

a) podłączenie wężownic

Pod%2525C5%252582%2525C4%252585czenie%252520w%2525C4%252599%2525C5%2525BCownic.JPG

 

b) pozostałe podłączenia

Wyj%2525C5%25259Bcia%252520z%252520bufora.JPG

Mufa przyspawana, do gwintu wewnątrz bufora będą wkręcone kolanka.

Czy stosować mufy stalowe, czy mosiężne? Jeżeli instalacja będzie na miedzi 28mm, to średnicę mufy dać 1 1/4 cala, czy 1 calowe?

 

Do podłączenia grzałek też myślę wspawać tuleję z gwintem wewnętrznym.

Czy tak będzie OK? Ja jestem projektantem, mąż wykonawcą, więc jak coś nie wyjdzie to znowu będzie na mnie psy wieszał :)

 

PS: Czy to jest dobry pomysł, żeby z bufora wyprowadzić wyjścia i zrobić nagrzewnicę wodną do wentylacji? Zostało mi trochę pexa z podłogówki, można by go nawinąć na rurę. Nie będę mieć GWC i nie mam już możliwości pociągnięcia do niego rury. Jeżeli to dobry pomysł, to w którym miejscu wyprowadzić zasilanie tej nagrzewnicy? W połowie bufora? Powrót na samym dole, tylko czy to nie będzie za bardzo wychładzać zładu?

Edytowane przez Aga i Krzysiu
PS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naczynie to jest nie tylko wzbiorcze...

To naczynie wzbiorcze/bezpieczeństwa.

DLATEGO raczej tak...

Tam , gdzie jest palenisko stałopalne jest (no, raczej powinien być, bo inaczej w oczka szczypie dym) komin.

Do tego komina przytula się tę wznośną rurkę.

A na jakim stryszku - też do tego (ciepłego) komina przytula się to naczynie.

Wtedy nie ma szans najmniejszych na to, żeby co zamarzło nawet w największe mrozy.

A do tego - tak jest łatwiej...

 

Żadne to arkana dla wiejskiego budowlańca... od wieków to się sprawdzało...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednym słowem: jak naczynie wzbiorcze przyłączę do powrotu do kominka, tak ekonomiczniej, jak do wyjścia z kominka - bezpieczniej. Wolę to drugie. Czy wtedy bufor nie musi mieć osobnego odpowietrznika?

Niestety do komina nic nie mogę przytulić, bo się obraził i powędrował za ścianę na taras. Trochę duży jest, bo podwójny i na tarasi będzie się przytulał do kominko-grila-wędzarni w płaszczyku wełnianym. Naczyńko wzbiorcze nie zmarznie, bo będzie w ogrzewanym pomieszczeniu technicznym. Tyle, że nie mogę go dać bezpośrednio nad kominkiem, bo nad nim ścianka kolankowa 1,2m i dach.

Odnośnie wlotów, powtórzę: lepiej stalowe, czy mosiężne, czy wszystko jedno? Do środy muszę mieć wszystko skompletowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalowe są wygodniejsze.

Są takie kolana spawalne. Trzeba je dospawać do kawałka rury gwintowanej na końcu.

Kolano wsadzasz przez dziurę w płaszczu do środka i obracasz jak trzeba.

Ten gwintowany kawałek sterczy wprost ze ścianki.

Całość spawasz. Tak jest naprawdę łatwiej.

Jest tu gdzieś kilka fotek z tym fragmentem.

Odpowietrznik w deklu baniaka - oczywiście - tak!

Przez naczynie wzbiorcze praktycznie strat nie ma...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img855.imageshack.us/img855/2674/schd.jpg

 

Witam wszystkich Buforowiczów.

Chciałbym zwrócić się do was z prośbą o ocenę projektu.

Po przeczytaniu dyskusji na temat bufora narysowałem taki schemat.

Bufor będzie wykonany z blachy 5mm (???czy ta grubość jest odpowiednia???).

Wysokość 2400 mm.

Średnica 800 mm.

Wysokość od bufora do naczynka 3300mm.

Planowane średnice rur:

R1 25 PP , R2 1”stal, R3 1,5-2” , R4 ¾-1” , R5 (wyjscie CO ) 28mm miedź, R8 22miedź,R6 28miedź, R7 22 miedź

Czy zastosowane materiały i średnice są poprawne? Nie mam możliwości wyprowadzenia naczynka przy kominie, będzie zaizolowane.

Wężownice:

CWU – 2x18mm równolegle zwinięte 25m

Solar – zastanawiam się, czy 2X18mm 25m , czy 1x22mm 25 m. Przejścia przez bufor – conex-y.

Główne zasadnicze pytanie czy grubość ścianek i dekli – blacha 5 mm zda egzamin.

Sezon grzewczy się zbliża trzeba uwijać się z buforkiem.

Piec: Hainówka 23KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img855.imageshack.us/img855/2674/schd.jpg

...........

 

błędne podłączenie naczynia wzbiorczego/bezpieczeństwa: moze być nieciekawie po zagotowaniu wody w kotle, bo ani bufor (bo zasilany przez syfon) ani naczynie (bo niepoprawnie podłaczone) nadmiaru czy pary nie odbierze, albo zrezygnować z syfonu albo rurę bezpieczeństwa/wzbiorczą wpiąć pzred syfonem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...