Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

5 mm spokojnie wystarczy (a nawet 4), sam chciałem taką wziąć ale akurat była ciut za krótka. Mam 8mm x2550 i weź to se dźwignij. Z przyczepki we trzech ledwo ją sciagneliśmy (nie niszcząc przyczepy). Celuję w dekle 5mm. Reszty nie analizuję.

 

A mi się wydaje że na dekle (płaskie) 5mm to za mało. Ja mam dolny dekiel z blachy 20mm ale to tylko dlatego, że taka udało mi się zdobyć. Optymalne to chyba 10mm ale ja za rozsądne pieniążki takiej nie zdobyłem.

Mój bufor jest fi 1400 x 1800mm a dekiel górny i dolny były już pospawane zanim został przetransportowany z samochodu do piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

błędne podłączenie naczynia wzbiorczego/bezpieczeństwa: moze być nieciekawie po zagotowaniu wody w kotle, bo ani bufor (bo zasilany przez syfon) ani naczynie (bo niepoprawnie podłaczone) nadmiaru czy pary nie odbierze, albo zrezygnować z syfonu albo rurę bezpieczeństwa/wzbiorczą wpiąć pzred syfonem

 

Dokładnie ale najbardziej optymalne to podłączenie naczynia wzbiorczego przed syfonem i przed zaworem 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

błędne podłączenie naczynia wzbiorczego/bezpieczeństwa: moze być nieciekawie po zagotowaniu wody w kotle, bo ani bufor (bo zasilany przez syfon) ani naczynie (bo niepoprawnie podłaczone) nadmiaru czy pary nie odbierze, albo zrezygnować z syfonu albo rurę bezpieczeństwa/wzbiorczą wpiąć pzred syfonem

 

Ale czy podczas wzrostu ciśnienia nadmiar nie zostanie wypchnięty z kotła rurą powrotu przez bufor do naczynia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy podczas wzrostu ciśnienia nadmiar nie zostanie wypchnięty z kotła rurą powrotu przez bufor do naczynia?

 

Tak, ale to nie zabezpiecza kotła. Jak na kotle zrobi się >100st to para prędzej zrobi bombę z kotła niż znajdzie drogę w labiryncie do naczynia.

 

http://www.mmsilesia.pl/248336/2010/3/10/nocny-wybuch-w-bytomiu-jedna-osoba-nie-zyje?category=naSygnale

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100206/INOWROCLAW01/369597438

http://www.kwpsp.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=486:Wybuch-kot%C5%82a-C.O.-w-Gi%C5%BCycku&catid=36:dzialaniawobiektywie&Itemid=118

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje że na dekle (płaskie) 5mm to za mało. ...Mój bufor jest fi 1400 x 1800mm ....

Da się jaki ceownik na usztywnienie, wolę tak jak dać 10mm i wraz ceownik dla spokoju. Próbowałem sobie wyobrazić 1400x1800 - jak rodzina zajrzy do kotłowni to nie pyta czy ufo przyleciało? :) Masz to na "nogach"? Sie nie dziwię co do grubości dekla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się jaki ceownik na usztywnienie, wolę tak jak dać 10mm i wraz ceownik dla spokoju. Próbowałem sobie wyobrazić 1400x1800 - jak rodzina zajrzy do kotłowni to nie pyta czy ufo przyleciało? :) Masz to na "nogach"? Sie nie dziwię co do grubości dekla.

 

Do mnie już UFO przyleciało:

http://img845.imageshack.us/img845/7760/47020126.jpg

 

Ja znajdę czas to opisze jak takie coś przetransportować "Tymi ręcami" do piwnicy i to przez drzwi "90" ale pod kątem by przejść zaraz przez następne "80".

 

Planuje że będzie stało na 5cm XPSa + folia alu. ratunkowa + 10cm wełny = ok 6cm po potraktowaniu przez 3 tony.

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromne Toto :). Z góry założyłem ,że lepszym rozwiązaniem będzie postawienie 800 z króćcami do podpięcia kolejnej 800-setki ponieważ 800 +(2x300)=1400 średnicy , z izolacją będzie prawie 1,5 metra.Czy w Twoim przypadku folia aluminiowa spełni swoje zadanie? Wełna nie będzie za bardzo zmiażdżona, bo stopek żadnych nie przewidujesz?

Ja dam 10 cm wełny folie i 20 styropianu.

Dekle planuje wykonać z blachy 5 i wzmocnić żebrami również z 5 (zostanie pasek przy zwijaniu rury z arkuszy 2.5x 1.25). Czy ta rura 25 PP od naczynka to dobry pomysł?Z syfonu raczej nie zrezygnuje, przesunę rurę .

Cruz

Czy w instalacji z buforem da się zagotować wodę do takiego katastroficznego stopnia?

Widzę,że z tego syfonu niezły zakapior, ma ktoś doświadczenie jaki jest bilans strat i zysków w takim przypadku? Nie chciałbym dobrowolnie budować sobie bomby na której nic ewentualnie nie wiele zyskam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie projektowania mojego zbiorniczka (fi800x1500 czyli 754l) i zastanawiam się czy jest sens łączyć go z 300 litrowym zbiornikiem na CWU z dwoma wężownicami który dostałem w pakiecie "solarnym". Tak sobie myśle czy nie zszeregować wężownic i wpuścic w nie wodę z bufora. Czy lepiej sprzedać zbiornik i zrobić za tą kase porządną wężownice do CWU. Bufor będzie zasilany z kotła gazowego+kominek z PW+solary. Układ bez zbiornika CWU ma taka przewagę, że byłby w stanie funkcjonować w przypadku braku prądu (z UPS-a była by zasilana jedynie pompa obiegowa podłogówki) bufor grawitacyjnie byłby ładowany z kominka. Natomiast 300 l daje dosć duża wygodę kozystania z CWU w przypadku 4 osobowej rodziny + często goscie.

Proszę o opinie co sądzicie o takich układach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromne Toto :). Z góry założyłem ,że lepszym rozwiązaniem będzie postawienie 800 z króćcami do podpięcia kolejnej 800-setki ponieważ 800 +(2x300)=1400 średnicy , z izolacją będzie prawie 1,5 metra.Czy w Twoim przypadku folia aluminiowa spełni swoje zadanie? Wełna nie będzie za bardzo zmiażdżona, bo stopek żadnych nie przewidujesz?.

 

Z izolacją będzie 1400 +(2x300) = 2000 i tle jest przewidziane miejsca. Ale oczywiście też założyłem lepsze rozwiązanie i zostawiłem króćce +zaworki (2'') i miejsce na podpięcie drugiego takiego maleństwa. I może w przyszłości jakiś mikro bufor fi 600 na CWU przepływowo.

Stopek nie będzie, a wełnie chyba nic nie będzie.

 

Dekle planuje wykonać z blachy 5 i wzmocnić żebrami również z 5 (zostanie pasek przy zwijaniu rury z arkuszy 2.5x 1.25). Czy ta rura 25 PP od naczynka to dobry pomysł?Z syfonu raczej nie zrezygnuje, przesunę rurę .

 

Ja też będę miał syfon bo to dużo ułatwia. A rurkę do naczynia wzbiorczego dam jak najbliżej wylotu z kotła. A ta odprowadzająca z naczynia chyba może już być z PP bo to nie jest strategiczne. Ale jak nie jest długa to bym dal z CU lub stali jakiejś.

 

Cruz

Czy w instalacji z buforem da się zagotować wodę do takiego katastroficznego stopnia?

Widzę,że z tego syfonu niezły zakapior, ma ktoś doświadczenie jaki jest bilans strat i zysków w takim przypadku? Nie chciałbym dobrowolnie budować sobie bomby na której nic ewentualnie nie wiele zyskam.

 

Bufora tak łatwo nie zagotujesz. Ale może ktoś/Ty zapomni otworzyć zawór do bufora który tylko zakręcił by coś sprawdzić. A może będziesz już kończył ładować bufor i jakieś 89st a ty będziesz chciał 95. Wyjdziesz na ogród akurat wyłączą ci prąd grawitacja nie będzie tak wydajna i co?

Prawdopodobne mało ale czy chcesz ryzykować?

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wrócić jeszcze do średnicy rurek miedzianych/rodzaju wężownicy. Gdzieś tam na początku było o tym ale trudno mi znaleźć.

Kupiłem 50m fi 15x1.0 , początkowo patrzyłem na stosunek powierzchni wymiany (i cenę oczywiście) ale z niepokojem przyglądam się na zalecane prędkości przepływu. Nie mierzyłem jeszcze z jaką prędkością napełnia się np. wanna przy dobrze rozkręconej baterii ale banalnie licząc..

Zakładając 15L/min, daje mi to 0.25L/s, jeden metr fi15 (13mm) zrównoleglonej na 2x25m daje 0.26L/m - czyli sięgam 1m/s.

Czy nie odpuścić sobie rozgałęzienia na cyrkulację? - złączenie wprowadzi dodatkowe zawirowania/słaby punkt itp.

a może wyprowadzić osobno obie wężownice na zewnątrz i tu (wcześniej) je łączyć? - myślę o kolankach wewn. bufora.

Co prawda przepływ nie jest stały jak w c.o.,

dzielić na 3?, nie przejmować się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cynk. Jakby ktoś z Lublina szukał rury na złomie to dzis widziałem takie ~800-900 w ładnym stanie, chyba coś ~8+ ścianka (nie macałem), blacha na dekle.

p.s. A ja po swoja pod Tarnobrzeg jeździłem :bash: ,szczęściem różnica w cenie za kg. pokryła paliwo.

[edit] Piczman->PW

Edytowane przez szaryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cynk. Jakby ktoś z Lublina szukał rury na złomie to dzis widziałem takie ~800-900 w ładnym stanie, chyba coś ~8+ ścianka (nie macałem), blacha na dekle.

 

Ja potrzebuję, podaj więcej szczegółów albo namiary.

8 mm do za gruba no ale warto sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z uszczelniaczy to polecam Wam PTFE ekspandowane - układasz na kołnierzu taśmę na taką średnicę jak chcesz.

 

Dzięki za podpowiedź. Tą taśmę uszczelkową dawać na całej powierzchni kołnierza, czy na brzegu, a może zaraz koło śrubek? Nie wiem, po co, ale kołnierz mam wycięty o szerokości 10cm (fi wew. 800mm, fi zew 1000mm). Jak na całej powierzchni, to tyle samo mi wyliczyli za uszczelkę z Polonitu :(

 

PS. Ja mam rurę (na bufor) grubą na 8mm :)

Edytowane przez Aga i Krzysiu
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie. Trochę to trwało (wiecie jak to jest - po pracy chwilę czasu w wszystko samemu) ale połączyłem w końcu cały układ (przypomnę dwa bufory 1000 l) i rozpocząłem dzisiaj palenie. Właściwie to zacząłem wczoraj ale musiałem przerwać

Więc tak: paliłem 3 godz, spaliłem 2 taczki drewna świerkowego. Bufory jeszcze nie ocieplone więc w kotłowni mała sauna... możecie sobie wyobrazić :-)

schemat układu zaczerpnięty z "piec i 100 buforów" zamieściłem na stronie 231.

Każdy z buforów ma 3 termometry: góra (15cm od góry), środek, dół (15cm od dołu),

Pomierzyłem w ciągu tych 3 godzin temperatury i tak:

A1 - bufor zasilany z pieca

A2 - bufor dołączony do A1 i zasilający CO i CWU

na kotle średnio 65-70st

--

TEMPERATURY:

godz. 19:00 START PALENIA

A1 A2

34 30

30 30

23 22

 

19:30 (START GRZANIA CWU)

A1 A2

54 36

32 30

25 24

 

20:00 (START GRZANIA CO)

A1 A2

70 50

34 33

27 29

 

20:30

A1 A2

72 53

34 38

30 34

 

21:00

A1 A2

73 52

42 41

32 38

 

21:30

A1 A2

76 62

41 43

36 42

 

22:00

A1 A2

77 65

53 48

39 44

 

Mam parę pytań,

1. Zauważyłem, że po wyłączeniu grzania w kotle i włączonym grzaniu cwu i co temperatura w buforze A2 zaczęła dość szybko opadać (z 62st do 55 jak wychodziłem, teraz mam 70st w A1 i 50 st w A2). Czy to nie za szybki spadek temp?

2. Nie wiem czy nie popełniłem błędu technicznego przy połączeniu dwóch buforów? Połączyłem je śrubunkiem gdzieś 20 cm od szczytów?

Miały być złączone w samym szczycie?

3. Mój 150 litrowy zbiornik wyrównania nawet się nie podgrzał. Temperatura wyczuwalna jest na rurze zasilającej i tam się urywa.

Czy to znaczy, ze nie ma w nim wody (zalałem układ aż do przelania) ?

4. w jednym z buforów coś w czasie grzania "pstrykało" - coś jakby ktoś końcówką długopisu dotykał ścianki bufora. Co to za dźwięki?

5. temperatura w zbiorniku A1 dość szybko przyrastała. Doszedłem do prawie 80st na wysokości 15cm od góry (więc ile powyżej?)

Jak wyglądałby przyrost w trakcie dalszego palenia - doszłoby do około 100st przy zimnym dnie i 40st w okolicy dna? Co byłoby dalej?

Mam na myśli to, że w zbiorniku A2 jeszcze byłoby sporo zapasu do nagrzania...

Czy ocieplenie wpłynie jakoś na rozkład temperatury czy tylko na szybsze ładowanie i dłuższe utrzymanie ciepła?

 

Pozdrawiam z placu boju.

Jutro załączę kilka fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...