Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Co jeszcze chcesz podłączyć do tego bufora?... jakiś kocioł

 

Układ jest dość prosty... kominek nagrzewa bufor (układ otwarty), bufor działa jak wymiennik ... do niego na drugiej wężownicy podpinamy gazowy.

Jeżeli oba kotły są w otwartym to spinamy je razem do bufora... a grzejniki dalej w zamkniętym.

 

Kominek na razie bedzie jedynym zrodlem ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to do góry nie będzie podłogówki ! :evil:

A drewno tzn. jakie? Deska, panel?

 

Nie bądź leniuszek i poczytaj stosowne wątki tu na forum oraz instrukcję montażu podłogówki na przykład Kisana. Możesz sobie i dywany dać, trzeba jedynie przeliczyć rozstawy rurek, temp. zasilania, i dobrać grubość styropianu pod podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno lub inne materiały, które chcemy położyć na ogrzewanie podłogowe muszą mieć dopuszczenie do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Również wszystkie materiały montażowe takie jak klej do klejenia drewna też musi mieć takie dopuszczenie. Związane jest to np. z wydzielaniem się oparów po podgrzaniu podłogi do około 30stC. Co do materiałów drewnianych to drewno egzotyczne najlepiej i deska nie grubsza niż 15mm. Przy takiej grubości w porównaniu z podłogą kamienną sprawność ogrzewania spada prawie o 50%. Z paneli polecam np. deskę Barlinecką 3-warstwową. Są również panele laminowane które można stosować przy podłogowym jednak nie można ich położyć na klej. Na klej tylko deska barlinecka. :D

 

To tak w nawiązaniu do bufora :D :D

 

A na temat to wg mnie zasadnym jest montaż bufora ponieważ kożystając z 2 taryfy chcemy żeby PC pracowało właśnie wtedy. A co jeżeli pomieszczenia są wygrzane i termostaty zamknięte?? Gienia blada pompa nie zatrybi bo nie ma potrzeby grzania. Wtedy bufor może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak w nawiązaniu do bufora :D :D

 

A na temat to wg mnie zasadnym jest montaż bufora ponieważ kożystając z 2 taryfy chcemy żeby PC pracowało właśnie wtedy. A co jeżeli pomieszczenia są wygrzane i termostaty zamknięte?? Gienia blada pompa nie zatrybi bo nie ma potrzeby grzania. Wtedy bufor może się przydać.

Przy ogrzewaniu podłogowym zasilanym z PCi stosowanie bufora jest chyba jednak mało ekonomiczne. Aby bufor mógł zgromadzić odpowiednią ilość ciepła musi być nagrzany do odpowiednio wysokiej temperatury, a wtedy COP leci na łeb.

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednio grubej płyty ogrzewania podłogowego.

Oczywiście, jeżeli PCi nie jest jedynym źródłem ogrzewania, np. dodatkowo jest zainstalowany kominek z płaszczem wodnym, to bufor zaczyna mieć sens.

 

Działanie PCi w tańszej taryfie wymusza się zadając w czsie jej trwania temperaturę pomieszczeń o 1-2 st. wyższą niż normalnie. Jeżeli przy takiej nastawie PCi się wyłączy, to z zazwyczaj ilość zgromadzonego ciepła wystarczy do następnej taniej taryfy.

Można jeszcze bardziej udoskonalić ten system i na początku tańszej taryfy zadać temp. o 1 st. C, a np. w ostatniej godzinie tej taryfy zwiększyć ją o 2 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak jednak przy samym ogrzewaniu podłogowym nie jest możliwe uzyskanie dt na poziomie 5 stC a stosując bufor można to uzsyskać. Różnica pomiędzy temperaturą zasilania i powrotu też ma jakieś znaczenie.
Mógłbyś to uzasadnić? Z tego co wiem, dobierając odpowiednio średnicę rur ogrzewania podłogowego, ich długość i przepływy, nie ma problemów z uzyskaniem dt=5 st. C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź leniuszek i poczytaj stosowne wątki tu na forum oraz instrukcję montażu podłogówki na przykład Kisana. Możesz sobie i dywany dać, trzeba jedynie przeliczyć rozstawy rurek, temp. zasilania, i dobrać grubość styropianu pod podłogówką.

 

Rzeczywiście, nie wysiliłem się specjalnie :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

 

Na początek gratulacje - widać że temat zrzesza fascynatów ulepszeń i doskonalenia zastosowań. Temat wyczytany od początku.

 

A teraz do rzeczy.

Będę miał solary + kocioł na ekogroszek/miał z podajnikiem. Dom kubatura 580

Niestety wielkość kotłowni nie pozwoli mi na umieszczenie bufora pionowo, planuję umieścić bufor ok 500-700l na małym nieużytkowym poddaszu nad garażem. W związku z niewielką wysokością nie ma możliwości postawienia bufora pionowo - i teraz meritum.... jak zaprojektować bufor żeby działał wydajnie mając powiedzmy wymiar 3m długości i 40cm średnicy przy ułożeniu poziomym?

Wierzę, że Wasze bystre umysły natchną mnie jakimś pomysłem....

 

 

Pozdrawiam

Gelus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady.

 

Sensem takiego zbiornika jest jego warstwowość. Że ciepła woda zbiera się na górze a zimna na dole. Przy małej różnicy wysokości między górą a dołem zbiornika różnice temperatur między górną warstwą a dolną będą bardzo małe. A przez to stracisz wszystkie zalety wynikające z posiadania warstw (odbieranie gorącej wody, skuteczne podgrzewanie wody czynnikiem o niskiej temperaturze).

 

Proponuję rozważyć montaż zbiornika poza domem. Ja planuję wykopać dół, wybetonować ściany (najlepiej keramzytobetonem), wstawić zbiornik, podłączyć i przestrzeń między zbiornikiem a betonem wypełnić granulatem styropianowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mnie oświecić jak duży powinien być (około) bufor, by można było z niego korzystać do ogrzewania podłogówki o powierzchni pięćdziesięciu metrów kwadratowych?

Nie tak należy skonstruować pytanie. Wymiary bufora wynikają z tego, ile energii chcesz w nim magazynować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... zmartwiliście mnie....

A może udałoby się powiedzmy lekko "nachylić bufor w jedną stronę i przegrodami w środku kierować warstwy wody z jednej strony bufora na drugą i z powrotem...?....spowodowałoby to wydłużenie drogi jaką musi przejść czynnik(woda) zanim dotrze do górnej krawędzi...

JA tam mówię że nie ma rzeczy nie do rozwiązania..... problem jest tylko jeden....ile to będzie kosztować ;-)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejdź do tego jak do akumulatora elektrycznego i żarówek.

Przybliżenie jest dobre.

 

Zobacz jak i kiedy da się go ładować. Zobacz jak długo musisz go rozładowywać.

Z tego bilansu wyjdzie jaki musi być duży...

Adam M.

 

Nie kłóć się z prawami fizyki!

Problem tkwi w rozszerzalności termicznej materii.

To to zjawisko sprawia warstwowy rozkład temperatur. Taki bufor MUSI pracować w pionie!

Położony staje się tylko beczką, zbiornikiem...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...