Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W buforze zespawałem brązem krzemowym.
A może coś więcej napiszesz? Jakoś google nie łaskawe. To elektrody do spawania? Jakie otoczenie itd.

Ja _zamyślam_ nad takim rozwiązaniem:

Wężownicę ułożyć tak aby miała trochę ruchu/ugięcia w zbiorniku.

Do bufora jakiś nypel przyspawać (nie może byc za gruby w środku) lub ..przyspawać do bufora śrubunek?,

Przełożyć rurkę przez nypel i śrubunek (1).

Zalutować koniec rurki w części (2) po rozwierceniu.

Skręcam wszystko śrubunkiem.

Ma sens?

http://migrol.pl/dom/bufor/srubunek1.jpeghttp://migrol.pl/dom/bufor/srubunek2.jpeg

[edit] Tak po namyśle. Trochę to może przekombinowane. Skoro to będzie skręcane to może po prosty jednak Conex mufa złączeniowa z alledrogo z wystająca rurką bo i tak na wyjściu wypada pociągnąć dalej miedzią (korozja) - czyli dodatkowa mufka zaciskana lub lutowanie miękkie/twarde. Takie coś jeszcze znalazłem: o lutowaniu mosiądzu

Edytowane przez szaryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś więcej napiszesz? Jakoś google nie łaskawe. To elektrody do spawania? Jakie otoczenie itd.

 

No to trochu odwiodę. Elektrodą spawać nie umiem. Spawałem to TIG'iem. Tam materiał dodatkowy podajesz w formie prętów jak przy spawaniu gazowym czy lutowaniu. Na pierwszy ogień poszły przejścia wężownic stożkowych ( u mnie 2) przez dolny dekiel. Tu się sporo namęczyłem. W jednym miejscu nawet zbytnio przygrzałem rurkę miedzianą. Spaw bezpośrednio pomiędzy rurką miedzianą a stalową blachą dekla.

W kolejnym etapie zająłem się wspawaniem wężownicy CWU do rury baniaka. Tu ułatwiłem sobie wspawując redukcje miedzianą do lutowania. Oczywiście z rury grubszej na porządaną i z przeszlifowaniem ogranicznika (karb, u mnie punktowy). Potem zaś wsadziłem końce wężownicy na przelot od środka i przylutowałem na twardo. Przy testach szczelności o dziwo lepiej te połączenia mi wyszły niż spawy stali w bezproblemowych miejscach.

Jakbyś podejmował się takiego spawania kieruj łuk bardziej na stal. Nie jest to łatwe a może nawet idiotyczne. Metoda Adama, mimo że lut srebrny kosztuje, jest łatwiejsza i mnie wysiłku kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrTomo

Bardzo dużo tu warunków i stanów.

Nie da się czegoś z tym zrobić?

Powrót z wężownicy grzejącej CWU wpiąłbym iżektorowo w jaki inny stale działający powrót.

Samo się będzie regulowało i napędzało.

Adam M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrTomo

Bardzo dużo tu warunków i stanów.

Nie da się czegoś z tym zrobić?

Powrót z wężownicy grzejącej CWU wpiąłbym iżektorowo w jaki inny stale działający powrót.

Samo się będzie regulowało i napędzało.

Adam M

Mógłbyś jakiś szkic - bo nie bardzo rozumiem jak sobie to wyobrazić?

Stanów i warunków jest tylko kilka ... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje!

Jaki efekt?

Adam M.

 

Jak na razie po fazie testów jestem zadowolony.

 

Bufor ma około 1700 litrów, posiada dwie wężownice dolną i górną oraz lejek wg. projektu Adama M. Przejście wężownic złączkami Conex 22 ze spiłowanym rantem, skręcany nie lutowany.

Przed połączeniem z instalacją bufor nie zdał próby ciśnieniowej przy 3,5 atmosfery kapało z pod uszczelek (głupio zrobiłem że ich nie posmarowałem silikonem), ale ponieważ instalacja jest otwarta zaryzykowałem i jak narazie nigdzie nie leci. Słup wody od dna bufora do denka naczynia przelewowego to jakieś 7,5 metra.

 

Co do wężownicy CWU miałem obawy o których pisałem wcześniej

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=4247819&viewfull=1#post4247819

 

zrobiłem dwie nitki 12,5 mb fi 22 i dokleiłem jeszcze po 5 mb fi 18 czyli w sumie 25 mb fi 22 oraz 10 mb fi 18.

Efekt jest taki że jak na górze bufora jest 42-45 stopni to można bez problemu iść pod prysznic i zasnąć pod nim na stojąco a ciepła woda się nie chce skończyć. Potwierdza to jednozancznie to co pisał Piczman w przywołanym wyżej poście.

 

Z ociepleniem czekam na sam koniec.

 

Problem mam natomiast z grawitacyjnym odpływem ciepła na grzejniki. Myślałem że jeżeli dam odpływy pod skosem w dół od wyjścia z bufora to ciepło nie będzie uciekać a wydatkiem ciepła będe sterował drugą pompką, która wyłączona będzie hamować przepływ. Obie te koncepcje okazały się błędne :((

Ciepło ucieka intensywnie odpływem na grzejniki oraz zasilaniem z pieca (na zdjęciu dwie rury w środku bięgnące od bufora z ukosa lekko w dół).

 

Macie na to jakieś pomysły, jakiś zawór automatyczny albo zrobić podłączenia w kształcie litery U ?

 

 

bufor połączenia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem dwie nitki 12,5 mb fi 22 i dokleiłem jeszcze po 5 mb fi 18 czyli w sumie 25 mb fi 22 oraz 10 mb fi 18.

Jaki kształt ostatecznie wykonałeś, mam na myśli czy jakieś ślimaki itp. czy zwyczajnie kształt walca i jakie odległości od ścianki (blisko czy dosyć daleko) oraz zagęszcznie. Coś ala na zdjęciach Piczmana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kształt ostatecznie wykonałeś, mam na myśli czy jakieś ślimaki itp. czy zwyczajnie kształt walca i jakie odległości od ścianki (blisko czy dosyć daleko) oraz zagęszcznie. Coś ala na zdjęciach Piczmana?

 

Ponieważ mój bufor jest dość szeroki (105 cm) zrobiłem coś pomiędzy ślimakiem a walcem. Najpierw zrobiłem krzyż z dwóch rurek fi 18, które zlutowałem ze sobą a następnie przykręciłem do ścianek bufora (oczywiście przez gumę).

Potem co zmieściło mi się nad krzyżem upchnąłem nad krzyżem a co się nie zmieściło to niżej. Potem powiązałem rurki miedzianym drutem żeby nie "biegały" mi w środku. Starałem się zachować odległość od ścianki około 3 cm, szerokość zbiornika pozwoliła mi również częściowo wypełnić środek koła mimośrodowymi okręgami z miedzi (w węższym zbiorniku byłoby to niemożliwe) tak że powstał z tego taki dość nieregularny ślimako-walec. Wszystko działo się na pierwszych 30cm od góry zbiornika.

Edytowane przez rafaladam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie rozumiem tego wpięcia inżektorowego. Ktoś może mi to wytłumaczyć?

Powrót mógłbym wpiąć w inny punkt, ale z kolei nie widzę zasilania cwu z bufora i wrzucania powrotu do kotła zamiast w bufor...

Mogę to zrobić dobrze, lepiej, gorzej lub spierdzielić zupełnie. Chyba jednak zaryzykuję i poeksperymentuję. Drogę bezpieczeństwa załatwię sobie poprzez wpięcie zaworu kulowego i w najgorszym razie zamknę i będzie "po staremu".

Czuję, że może być dobrze ale wolałem poradzić się bardziej doświadczonych ludzi.

 

Rafaladam:

Zrób trochę wyraźniejsze opisy na tym zdjęciu bo nie mogę się doczytać...

Dobrze byłoby jakbyś naszkicował schemat - byłoby jaśniej jak to masz połączone.

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafaladam:

Zrób trochę wyraźniejsze opisy na tym zdjęciu bo nie mogę się doczytać...

Dobrze byłoby jakbyś naszkicował schemat - byłoby jaśniej jak to masz połączone.

bufor połączenia.jpgbufor2.jpg

 

generalnie to są 4 połączenia z buforem wlot i wylot z pieca oraz wlot i wylot na grzejniki, jeżeli chodzi o grzejniki to instalacja działa grawitacyjnie (tak jest nad piecem, odcinek od bufora do pieca chciałbym sterować tylko pompą)

 

domyślnie zawory pomiędzy piecem a grzejnikami w dwie strony są zamknięte (w przypadku braku prądu na zasilaniu grzejników sprawę załatwi zawór różnicowy a na powrocie pracuję nad siłownikiem otwierającym zawór)

 

Woda powinna krążyć od pieca w kolejności C do bufora > B na grzejniki > A z grzejników do bufora > D z bufora do pieca

 

Chciałem żeby ciepło z bufora wypływało tylko przez pompkę będącą na końcu połączenia B. na zdjęciu, ale wygląda na to że muszę to przerobić.

 

Połączenia B i C będe musiał przerobić tak aby miały kształt litery U, tak jak to zrobiłem przy połączeniu A. , chyba że macie inne pomysły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poeksperymentowałem... Wyszło, że straciłem pół dnia?!

Włączyłem trójnik za pompą podmieszania kotła i ... nic! Ani myśli cisnąć! W czym może być problem?

Zastanawiam się czy nie walnąłem samobója, bo podmieszanie wychodzi z kotła rurą 1" i poprzez pompę, zawór różnicowy i kulowy trafia do rury 6/4" i do kotła

Ja wstawiłem po drodze trójnik z CU 28 na 18 i wyprowadziłem rurę do podgrzewania CWU. Czy odbiór jest tak duży, ze pompka nawet na 3 biegu nie jest w stanie pocisnąć wody tą rurką?

Załączam rysunek.

rys1.jpg

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten inżektor wygląda tak:

http://img255.imageshack.us/img255/2714/inektor.jpg

Zasysa jak wszyscy diabli razem!

Spawania na jakie 30 minut...

Można taki inżektor potraktować jako napęd przepływu na zasadzie "ciągnięcia" (pompa "pcha").

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie bufora do wspołpracy z pc. Chodzi mi tylko o zwiększenie zladu w instalacji c.o. - Pompa ciepla włącza mi się za często z powodu zbyt małego zladu w instalacji. Czy można by po prostu wpiąć w instalację zbiornik typu leżącego (mam mało miejsca w kotlowni i zbiornik stojący nie wchodzi w grę), wejście z pompy podłączyć od spodu zbiornika, a wyjście na insrtalację podłogówki od góry? Planuję montaz takiego zbiornika 140l, w tym momencie mam ok 120l w instalacji (pc 8kW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

ruszcie waszymi tęgimi mózgami i doradźcie który wariant wdrożyć. A może jeszcze jakiś inny?

Warunki:

GRZEJE kocioł- grzeję CWU na max

NIE GRZEJE kocioł - dogrzewam CWU - jak pozwoli bufor. Sensory i termostaty rzecz drugorzędna, interesuje mnie czy fizycznie/hydraulicznie będzie to sprawne!

co6_1.pdf

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...