Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

Dzieki cruz za wsparcie :) 14mm wooow (to musiało majątek kosztować).

Z tym, że ja będę robił w grawitacji i planuję dać 1,1/2 cala ale jeszcze mi się dzisiaj lampka zapala, czy by nie dać 2 cale?

Czyli w tym momencie taka wiertnica podejrzewam koszty nie małe.

Ale faktycznie takim palnikiem poszło by moment, to jest dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tym, że ja będę robił w grawitacji i planuję dać 1,1/2 cala ale jeszcze mi się dzisiaj lampka zapala, czy by nie dać 2 cale?

 

Ja mam na wejściu do bufora 6/4'' a na wyjściu 2'' wejścia i wyjścia na mufach do spawania (łatwiej pospawać niż rurkę). Wejście 6/4 daje bo tak (i tak zaraz za kulowym redukuje na 28mm CU), wyjście 2'' bo jak bym chciał podłączyć jeszcze kolejne 2,7t. wody + jakiś buforek na CWU (ok 0,8t.).

 

Czyli w tym momencie taka wiertnica podejrzewam koszty nie małe.

 

http://allegro.pl/otwornica-bimetalowa-yt-3329-yato-i1842707613.html

do tego tylko trzeba adapter ( w castoramie masz to samo tylko żółte i pewnie w trochę wyższej cenie) ja za 24mm płaciłem 14zł.

Nie wiem jak się wierci takie większe otwory ale te na 1/2 cala to bez problemu w 14mm, problemem jest dopiero wiercenie w 30mm ale to mam już za sobą.

 

Ale faktycznie takim palnikiem poszło by moment, to jest dobre.

Ja mam te większe otworki wypalane palnikiem. Jak masz spawacza pod ręka to to jest najlepsze wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ściankę bufora 1 cm. Otwory robiłem 3/4" i 6/4". A posługiwałem się spawarką inwerterową. Wypalenie dziury 6/4 to około 3 min ;) Dawałem prąd 170A i elektrodą wytapiałem otworek a później już jak wycinarką, idzie jak nóż w masło.

 

Nad zasilaniem grawitacyjnym radzę się mocno zastanowić. Z zalet jej zastosowania wychodzą także i wady. A dotyczy to wychładzania bufora poprzez kocioł i całą instalację zewnętrzną. Są to dość znaczne straty.

W momencie gdy palimy (ok 4 godz.) można się wspomagać pompką. Reszta czasu wszystko siedzi w buforze. Przy grawitacji woda cały czas sobie niestety wędruje.

Sprawdzone organoleptycznie na własnej skórze. Musiałem zrobić syfon by proces zatrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Szukam do bufora regulatora pogodowego/pokojowego który obsłuży mi dwa siłowniki mieszaczy 3D (mieszacze mam już zainstalowane Honeywell) - najlepiej bezprzewodowy. Czy ktoś ćwiczył coś takiego?

 

Do bufora mam podłączone dwa obiegi podłogówki - jeden to pokoje, drugi - łazienki i kuchnia. Temperatura ma być mierzona tylko w jednym miejscu - (nie chodzi mi o sytuację, że chce mieć w pokojach +20 a w łazienkach +24).

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nic takiego nie znajdziesz gdy pomiar jest w jednym miejscu. Mierzy się temperaturę za zaworem 3D by ją kontrolować i przy dwóch układach o różnej choć podobnej dynamice będzie to niedokładne na obwodzie bez pomiaru. Ale jak tak chcesz to podłącz równolegle oba zawory 3D.

W innym przypadku albo pogodówka dwukanałowa albo dwa sterowniki oddzielne dla każdego obwodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad zasilaniem grawitacyjnym radzę się mocno zastanowić. Z zalet jej zastosowania wychodzą także i wady. A dotyczy to wychładzania bufora poprzez kocioł i całą instalację zewnętrzną. Są to dość znaczne straty.

W momencie gdy palimy (ok 4 godz.) można się wspomagać pompką. Reszta czasu wszystko siedzi w buforze. Przy grawitacji woda cały czas sobie niestety wędruje.

Sprawdzone organoleptycznie na własnej skórze. Musiałem zrobić syfon by proces zatrzymać.

 

Możesz opisać lub przypomnieć swój post ewentualnie o tym syfonie?

Na zasilaniu rozumiem to robiłeś, ale głęboki?

Z góry dziękuję

PS. jutro jadę z buforkiem do gościa z plazmą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz opisać lub przypomnieć swój post ewentualnie o tym syfonie?

Na zasilaniu rozumiem to robiłeś, ale głęboki?

Z góry dziękuję

PS. jutro jadę z buforkiem do gościa z plazmą :)

 

U mnie bufor ma wysokości 3 m i jest zagłębiony na jakieś 30 cm w stosunku do poziomu kotła. Musiałem zrobić syfon 2,5m od góry wejścia bufora poniżej wyjścia z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał przybudówkę (BK 12cm na ścianie fundamentowej 12/24(?)) na bufor, spiżarkę i ciut miejsca na opał (kotlownia 4m2).

Chciałem zabudować k-g i zasypać wełną/styro/perlit.

Czy w tym układzie (ściany zew. ocieplone 20cm) byście zwiększyli/zmniejszyli/zostawili ocieplenie bufora 40cm od strony ścian? Walczę o max miejsca na spiżarkę.

http://migrol.pl/dom/bufor/rozplan1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Ja mam u siebie 10 cm i nie ma kompletnie żadnych strat do kotłowni.

 

Nie przesadzasz aby? Bufor nagrzany do 70 stopni nie ma strat do kotłowni o temperaturze 20 stopni przy 10cm ocieplenia? To by oznaczało, że "fabryczne" izolacje zbiorników są wystarczająco dobre, a jednak zwykle dają one dość znaczne straty dobowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm to tak z 1 cm x 4 boki, potem już więcej i ta grubość zwiększa się dość szybko przy 80 cm średnicy bufora .

 

W upały mam w kotłowni chłodno ( max 23 C) nawet przy nabiciu go do 90 C !!!

Zamykam wtedy 1 zawór aby nie było obiegu grawitacyjnego między kotłem a baniakiem, ale to oczywiste .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie zmniejszyć tę odległość do 15 cm !!!

Super! To odpowiedź warta 1800zł! :) [0.9m2 x ~2000zł/m2] , ee tam, perlitu/waty nie doliczyłem! :p

A Adamowi to w zasadzie też trzeba by choć flaszkę postawić, nie? ;) (może na PW się zgadymy? tzn. zainteresowani)

Akurat może reku w te 0.5 x 1.8m wcisnę :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyka to szalbierstwo pozwalające na udowodnienie wszystkiego, przy odpowiednio dobranych założeniach...

:lol:

Obliczenia wydają się być poprawne.

A założenia?

Model, który liczysz?

Praktyka potwierdza te obliczenia?

-to model jest dobry!

 

Wiem z praktyki, ze jak weźmiesz pudełko i dobrze je zagrzejesz a potem otulisz naprawdę dobrą "kołderką" to sobie tak po prostu trwa w tym stanie...

Długo bardzo trwa...

Nie ma w tym cudów...

:lol:

 

Realia są takie, że wełna jest przewiewna.

W niej JEST konwekcja! (czyli straty).

Wziąłeś jaj parametry "w poziomie".

Tabelaryczne.

"W pionie" ma nieco inaczej...

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...