Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

No ja na razie ociepliłem tylko pustką powietrzną (ok 3 cm.) owinąłem folią bąbelkową z aluminium i badam.

Na razie całkiem nieźle. Na to pójdzie wełna co najmniej 15 cm (taka mi została - w płytach) na to znowu folia ale bez aluminium i obudowa z OSB.

Niestety nie mam jeszcze termometrów, ale rozpalone wczoraj rano, w piecu wygasło około 14 tej dodatkowo uruchomiona podłogówka na jakieś dwie trzy godziny. Bufor nabity cały średnio na 60'C. Wieczorem gorąca kąpiel, rano uruchomiłem podłogówkę i jeszcze letnia woda z kranu leci. Myślę że będzie dobrze tylko jeszcze kilka poprawek po hydraulikach mi zostało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja obudowałem swoje baniaki w ośmiokątne rusztowanie, żeby było mniej więcej jednakowa ilość ocieplenia w koło. Wyszło mi średnio 11cm + rigips.

Jak będzie mało to nakleję na płyty styropian ale nie sądzę by trzeba było. Przy samym obudowaniu rigipsem i pustej przestrzeni w środku już zaczęło działać inaczej.

Kupiłem 12 worków perlitu Epa-180 za 400PLN i obsypuję. Idzie wolno bo pyli niemiłosiernie! Nie wyobrażam sobie obsypywania drobniejszą frakcją - chyba łyżeczką od herbaty :-) Obciąłem 5 litrowy pojemnik z wody do spryskiwaczy i tak sypię.

Załączam fotki. Nie są najlepszej jakości (światło w kotłowni + telefon)

Pozdrawiam.Zdjęcie070.jpg

PS

Dno (denka) owinąłem wełną w folii aluminiowej (5cm) i wywinąłem na boki.

Upchałem styropian między deski a korpus baniaka i opiankowałem.

Tak zrobiłem dno konstrukcji do obsypywania. Zabawy trochę z tym było.

Zdjęcie066.jpg

Zdjęcie074.jpg

Zdjęcie076.jpg

Zdjęcie077.jpg

Edytowane przez mrTomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol:

Nie masz odkurzacza?

W byle markecie były do odkurzaczy sprzedawane takie "prawie pistolety do malowania" pędzone odkurzaczem.

Obejrzałbyś to sobie gdzieś...

Potrzebujesz czegoś podobnego do pistoletu do piaskowania pożenionego z tym "prawie pistoletem do malowania".

Inaczej - inżektora...

Rurkę igielitową wsadzasz do wora z perlitem, załączasz odkurzacz i przez jaka dziurę napychasz tę przestrzeń szybko i bez dokonywania cudów.

"Przyrząd" zrobisz w 15 minut z tego co po kątach w garażu zwykle leży...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przyrząd" zrobisz w 15 minut z tego co po kątach w garażu zwykle leży...

 

Adam: albo na prawdę jesteś z MacGywerem spokrewniony, albo masz inny garaż niż ja. U mnie w garażu "po kątach" to bym wynalazł jedynie: łopatę do śniegu, konewkę, rower, pół kompletu kołpaków i ze 3 pająki rozmiaru małej dłoni ;-) Z tego wszystkiego może rower by się nadał, ale żal rozbierać ;-)

 

A tak bardziej poważnie: kiedyś opisywałeś, że podobne rozwiązanie da się być może zrealizować w stosunku do granulowanego styropianu. Jesteś w stanie to ciut dokładniej opisać? Np. w jakie średnice rur (głównej i inżektorowej) celować? I czy worek z granulatem nie powinien być z grubsza "powietrznie szczelny"? Mam do zasypania szacht ze wszystkiemi instalacjami i trochę boję się perlitu a raczej jego ciężaru nasypowego (podobnie jak granulatu PUR od pigeona), bo większość instalacji z plastiku zrobiona. Za to (re)granulat styropianu (jak go sobie "zgranuluję") mógłbym mieć prawie za darmo...

 

PS. Taki typowo "garażowy" syf ja trzymam w piwnicy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich zdjęć niestety nie jeszcze nie mam. To są z samego początku prac:

moja dennica blacha 8mmimg_0272.JPG

 

buforek 480litrów blacha 6mm

img_0273.JPG

 

wspawany świniaczek do środka, jednak :)

img_0274.JPG

 

img_0275.JPGimg_0276.JPG

 

Oczywiście stożek z miedzi wg pomysłu samego Mistrza oraz grzałki 3x1,5kw oraz 3x2kw.

Do bojlera zakupiłem nawet w dobrej cenie rurę z nierdzewki 10m. Niestety nie udało mi się jej zamontować i założyłem od samego dołu do dołu bojlera 10metrów miedzi. Rura stalowa to może i fajny sposób na łączenie ze sobą elementów ale na zewnątrz. Walczyłem z nią dobre pół dnia, niestety z wynikiem negatywnym. Osoby, które nie miały z nią do czynienia przestrzegam.

Zakupiłem sobie zestaw do lutowania propan-tlen ze niewielkie pieniądze i gorąco polecam osobom, które będę same wykonywały przede wszystkim stożek taki zestaw. Zdecydowanie ułatwia pracę przy lutowaniu.

 

W najbliższym czasie wkleję zdjęcia już postawionego w kotłowni :)

 

Potrzebuję rady do pomiaru temperatur. Zastanawiam się, że najlepiej byłoby elektronicznie chyba, ze względu na brak wspawanych czujek. Chyba, że przylgowe.

Pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buforek 480litrów blacha 6mm

[ATTACH=CONFIG]82519[/ATTACH]

 

Dobry pomysł na ograniczenie kosztów kołnierza - zrobienie go z kawałków.

 

Potrzebuję rady do pomiaru temperatur. Zastanawiam się, że najlepiej byłoby elektronicznie chyba, ze względu na brak wspawanych czujek. Chyba, że przylgowe.

Pomóżcie

 

Wspawaj mufki (stalowe do spawania) w to wkręcasz rurkę dla kapilary:

http://allegro.pl/kapilara-oslona-czujnika-temperatury-1-2-70-mm-i1898801012.html

włożysz do tego wszystko co mierzy temperaturę - później możesz zdecydować co Ci odpowiada lub po jakimś czasie zmienić zdanie i włożyć coś innego.

Ja mam takie coś szt. 7 100mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się zastanowić z tymi mufkami do termometrów. Trochę nastawiłem się na przylgowe, może niepotrzebnie. Teraz będę miał już problem wyciąć bo mam go już skręconego i pomalowanego. A więc raczej tylko pozostają przylgowe, aby nie przedziurawić wężownicy do bojlera.

Chyba muszę się przespać z tematem, bo przy tych termometrach i ogólnie przy sterowaniu całego ogrzewania (regulatory pokojowe, pompy itd) to chyba "wjechałem do pit stopu i nie mogę wyjechać"

 

 

 

Można też kołnierz wyciąć jako jedno koło z drugim deklem.

Chyba ktoś na początku tematu, chyba Adam M. podawał ten sposób o którym bajcik piszesz, ale moja ograniczona wyobraźnia nie podołała temu i do tej pory się zastanawiam o co w tym pomyśle chodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeślii masz tylko możliwosć to wspawaj mufki na kapilary, ja tego nie zrobiłem i teraz żałuję, mam termoemtry "analogowe" tarczowe z metrową kapilara przylgową, ale to syf, niedokładny, nie polecam, będę miał też pomiar elektroniczny ośmiopunktowy ale też przylgowy, nie ma to jak kapilara wewnątrz zbiornika, ale już raczej nie dla mnie :( nie w tym życiu buforów :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiło do nie nieużywane naczynie wzbiorcze reflex N 800, 6 bar. Czy można by z tego zrobić bufor , w sumie cienka ścianka?
740 x 1996 / 600L / 103kg ... cena: 4 141,94 zł (?) - może lepiej sprzedać ? i kupić sobie coś "normalnego" :), no, tak z 1000-2000 L. (mnie wyszły 1000 zeta blachy (rura + blacha na dekiel) z transportem, robocizny nie ma bo dopiero będzie się robił (ojciec spawacz).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 2,6 tony za te 500zł....

Jak parterówka, to może bym się zastanowił...

Jak piętrowy, to bym się zastanowił BARDZO MOCNO!!!

Kupa z tym problemów, bo nie ciśnienie, ale parcie tu sprawę komplikuje.

Ale, jak jesteś biegłym spawaczem, masz czas i dużo cierpliwości, lubisz bardzo trudne wyzwania...

-Czemu nie?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dobrze że tych analogowych z kapilarą przylgową nie kupiłem, dzięki za info.

 

Mam pytanko, czy do ciepłej wody użytkowej, na zasilaniu potrzebuję naczynko przeponowe?

Bardzo mnie to zastanawia, ponieważ ja zasilanie mam z hydroforu z "poduszką powietrzną". Zasilanie mam bezpośrednio bez żadnych zaworów.

Nie wiem czy dobrze rozumie, ale gdy nastąpi rozszerzenie wody w moim świniaczku 115l, to powinno nadmiar cofnąć do hydrofora?

A czy nie będzie sytuacji takiej, że w przypadku braku zaworu zwrotnego na zasilaniu bojlera będzie mi wysysało ciepłą wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...