Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W ramach relaxu :) pokombinowałem ze zb. wyrównawczym (wcześniej zaczepiałem temat) w roli zbiornika także do solarów pędzonych wodą kotłową (z paneli grzejnikowych).

http://migrol.pl/dom/bufor/zb_wyr_pomysl1.jpg

Trochę godzina już niemrawa i może coś palnąłem,wybaczcie. W zasadzie sens tego nie jest duży tzn. zamiast osobnego naczynia wzb. do bufora ale .. może zrobić jeden zbiornik ze 200L (spawana kostka z blachy) i użyć go od razu do "solara".

Proporcje nie są zachowane jak widać (ma być 150L wody na stałe i 50-60L na zm.obj. wody z bufora.

RB-rura bezp. od pieca (przed zaworem)

ZB - zasil bufora (mozna odcinać zaworem)

ZW - zimna woda (autouzupełnianie, może może)

ZP - he,he , mam manię natleniania wody ;) (instalacja otwarta), kombinuję duuży worek foliowy i max. zmniejszenie lustra wody w kontakcie z powietrzem (co widac po rurze przelewowej "RP"), efekt uboczny.

A no, zasada działania? Jak termometr wykryje sensowna temp to rusza pompa i dolewa wody a nadmiar wraca do bufora). Solary chodzą na grawitacji.

[edit]

Delikatna modyfikacja - wykorzystanie pompy pieca do napędu solara.

http://migrol.pl/dom/bufor/zb_wyr_pomysl1v2.jpg

Edytowane przez szaryb
nowy obrazek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ceownik i taki ceownik bo taki miałem (pozostał po odcięciu oryginalnych długich nóg zbiornika), przyspawany centralnie przez środek, szerokim bokiem do dekla, od strony zewnętrznej oczywiście, bez niego przy próbie ciśnieniowej (może trochę przesadzonej bo chyba 5-6bar ;)) sam dekiel uwypuklał się i "ciągnął" śruby i uszczelkę (bo to dekiel przykręcany u dołu bufora) Edytowane przez edde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szaryb

Przypomnij sobie zasadę naczyń połączonych...

Chlaśnij poziomą kreskę i zobacz, gdzie na rurze wznośnej stworzy się błyskawicznie korek, który ją zaczopuje lub - w zależności od tego gdzie mieszkasz (jaka tam woda) zostanie ona "obgryziona".

 

Czemu chcesz, aby to naczynie wzbiorcze zawsze było najgorętszym miejscem systemu?

Solarki nie oddadzą tam za wiele, jak nie będą miały same stale blisko 100stC....

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ceownik i taki ceownik bo taki miałem (pozostał po odcięciu oryginalnych długich nóg zbiornika), przyspawany centralnie przez środek, szerokim bokiem do dekla, od strony zewnętrznej oczywiście, bez niego przy próbie ciśnieniowej (może trochę przesadzonej bo chyba 5-6bar ;)) sam dekiel uwypuklał się i "ciągnął" śruby i uszczelkę (bo to dekiel przykręcany u dołu bufora)

 

a od wewnątrz nie można wstawić (wspawać) tej ceówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten pierwszy - wątły... nie brałbym go pod uwagę.

ten drugi - ładny, wygląda solidnie, ale technologicznie tak trudny, że raczej też bym go odpuścił.

bo?

Bo z aluminium trudno się pracuje. Jak tam cokolwiek wspawać?

A spawania byłoby sporo...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!! JESTEM POSIADACZEM BUFORA 1000 LITRÓW I PIECA CICHEWICZ LOGIKA 27KW GÓRNEGO SPALANIA Z STEROWNIKIEM I DMUCHAWĄ .MAM TAKIE PYTANIE JAK PALIĆ W TYM PIECU ŻEBY NAŁADOWAĆ BUFOR NA 80 90 STOPNI.INSTALATOR TO POSKRĘCAŁ SKASOWAŁ KASA I TYLE .MAM PODŁOGOWE OGRZEWANIE .PROBLEM JEST TAKI SEROWNIK PIECA WIDZI BUFOR JAKO ZASOBNIK CIEPLEJ WODY I GDY JEST ZAŁADOWANY NA PRZYKŁAD NA 60 STOPNI TO POMPA SIĘ WYŁĄCZY W PIECU ŻARU DUŻO TEMPERATURA ROŚNIE DO 90 STOPNI CO JEST NIE TAK PROSZĘ O POMOC . BUFOR JEST Z WĘŻOWNICĄ DO CIEPŁEJ WODY .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę mogę podnieść do 85 stopni tylko wtedy wentylator szaleje i piec bardzo się rozgrzewa aż farbę czuć trochę obawiam się tak ostro palić . Moje założenia były takie że zasypie piec od góry ustawie na 65stopni i będzie się palić przez kilka godzin a że mam podłogówkę to nadwyżki ciepła zmagazynuje bufor ale teraz widzę że to nie tak .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...