Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

IMHO ja wybrałbym lepszy sterownik np taki: http://m-s-elektronik.pl/?p=productsMore&iProduct=176&sName=Cyfrowy-termostat-elektroniczny--model-RTSZ-7v3 lub model bez wyświetlania aktualnej temperatury... z tymi przylgowymi bez_prądowymi na analogowych sondach jest tak, że mają bardzo dużą histerezę.

 

Testuje ostatnio taki http://allegro.pl/termostat-do-bojlera-zanurzeniowy-1-2-0-90-i1916265245.html - ładowanie bufora się zaczyna (włącza się pompa) gdy teperatura na piecu dochodzi do 74C a wyłącza się po około 4-5 min. - w tym czasie pompa potrafi już przepompować całą pojemność kotła (około 30 ltr) i zaczyna schładzać górę bufora... aha piec mam taki taniutki zielke z alle_drogo 12KW (wiem, że mało ale tylko taki mógł być podpiety do mojego komina).

 

PZDR

 

Qter

Edytowane przez Qter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czemu kocioł górnospalający?

- dlaczego temperatury 37.5-42.5 a nie jakieś wyższe?

 

Bo nie musisz modulować mocą jak jest to w przypadku dolniaka.

Posiadając bufor potrzebujesz moc max w każdej chwili , po to go zbudowałeś aby mieć tą przyjemność nie martwić się o potrzeby domu w danej chwili .

Te temp. to przykład jak sądzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO ja wybrałbym lepszy sterownik np taki: http://m-s-elektronik.pl/?p=productsMore&iProduct=176&sName=Cyfrowy-termostat-elektroniczny--model-RTSZ-7v3 lub model bez wyświetlania aktualnej temperatury... z tymi przylgowymi bez_prądowymi na analogowych sondach jest tak, że mają bardzo dużą histerezę.

 

Ja mam akurat w tej chwili ten przylgowy bo mi się OGNIK spalił ( moja wina) i nie jest tak źle z tą histerezą.

Jeśli ustawię na 60 C to temp. w kotle nie spada poniżej 50 C ( powrót z bufora 20 C) a to jest wystarczające .

Co do sterowników lepszych to nie są aż takie drogie żeby ze względu na koszty ich nie kupować, stworzone są jednak do bardziej ambitnych układów :)

 

Stykowy ma jedną zaletę, raczej się nie zepsuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie mi się przypomniało że miałeś też zetkę podłączyć pod ten regulator, czyli jak się w kociołku nie pali to i pompa CO staje i wentylacja kotłowni się zatyka, masz już zdjęcia z tego etapu ??

 

Pomyliłeś z kim innym, moja zetka zakończona jest anemostatem metalowym i sobie kręcę nim sam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antonio77 musi przestawić na sterowniku kotła że bufor to instalacja CO a nie zasobnik CWU. Jak ktoś tu wcześniej pisał, ustawić włączenie pompy na 70-75 stC a wyłączenie kotła na 80 stC. Kocioł po dojściu do temp 70 st załączy pompę i zaraz dojdzie do 80 więc wyłączy dmuchawę. Pompa przewali gorącą wode i spadnie poniżej progu kotła i załączy pompę. Temperatura będzie spadać do ok 58 st i zacznie rosnąć. I tak cykl się będzie powtarzał. Z tym, ze wraz ze wzrostem temperatury częściej będzie w okolicach 80 stC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czemu kocioł górnospalający?

 

Bo nie musisz modulować mocą jak jest to w przypadku dolniaka.

Posiadając bufor potrzebujesz moc max w każdej chwili , po to go zbudowałeś aby mieć tą przyjemność nie martwić się o potrzeby domu w danej chwili .

Te temp. to przykład jak sądzę

 

Czymś się różni modulacja mocy w dolniaku i górniaku? Oba mogą mieć sterownik, miarkownik albo chodzić na maksa.

 

bo łatwiej go rozpalić, spala czyściej, w większej temperaturze, i w związku z tym ma większą wydajność, i jest tańszy w zakupie

kotły dolniaki zrobili po to żeby można było je dopełniać węglem bez konieczności rozpalania, ale jak ktoś ma bufor to po kiego grzyba ma mieć stale rozpalony kocioł generujący tylko stratę kominową ?? równie dobrze można zapytać po co kocioł z retortą na ekogroszek dla bufora ??

 

Zawsze myślałem że dolniaki uchodzą za sprawniejsze, a dokładanie w trakcie to tylko tak wyszło przy okazji.

Czytam wątek LastRico o dobrym spalaniu i widzę że żeby w górniaku dobrze spalać to trzeba trochę zachodu, kocioł przerabiać itd.

 

Porównanie z groszkowcem nie wydaje mi się tutaj właściwe, nie oczekuję długopalności, a dorzucanie w trakcie może się przydać kiedy akurat mam sporo odpadów (nietoksycznych) do zutylizowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo łatwiej go rozpalić, spala czyściej, w większej temperaturze, i w związku z tym ma większą wydajność, i jest tańszy w zakupie

kotły dolniaki zrobili po to żeby można było je dopełniać węglem bez konieczności rozpalania, ale jak ktoś ma bufor to po kiego grzyba ma mieć stale rozpalony kocioł generujący tylko stratę kominową ?? równie dobrze można zapytać po co kocioł z retortą na ekogroszek dla bufora ??

Masz dolniaka, rozpalasz zasypujesz, widzisz że jednak jeden załadunek to za mało, więc dosypujesz opału.

Masz górniaka, zasypujesz rozpalasz, widzisz że jednak jeden załadunek to za mało, wiec czkasz aż ten (załadunek) się dopali (generujesz stratę kominową), czyścisz kocioł, zasypujesz rozpalasz.

 

To przepraszam gdzie tu za przewaga górniaka?

I jeszcze gdzie stoi napisane, że dolniak przy mocy maksymalnej ma gorsze parametry i generuje stratę kominową? Chętnie bym poczytał i zmienił kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś napędza bufor kominkiem z płaszczem(KPW)? Bo jakoś nie mogę wypracować swojej strategii spalania.

Rozpalam i po jakiś 20 do 40 min. dostaję ok. 60C na KPW. Dokładam drewna (buk dobrze wysuszony) i przymykam powietrze tak żeby pojawiały się niebieskie płomyki - inaczej mówiąc chcę żeby drewno uległo zgazowaniu. Na KPW utrzymując się temp. ok 80C - tyle, że mój sterownik może zmniejszać prędkość pompy obiegowej tak aby uzyskać 80C. Ma się to nijak do pracy z pełną mocą powszechnie zalecanej do ładowna buforów. Czy macie do KPW zamontowane miarkowniki ciągu ? Niestety subiektywnie nie jestem zadowolony ze sprawności - spalam "taczkę" drewna aby nabić do 90C 1000L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) i przymykam powietrze tak żeby pojawiały się niebieskie płomyki - inaczej mówiąc chcę żeby drewno uległo zgazowaniu(...)

 

Niebieskie płomyki to już zwiększona produkcja CO. Nic dobrego, sprawnego a tym samym oszczędnego. CO po spaleniu oddaje jeszcze dużo ciepła, z którego ty nie korzystasz. Poszczasz kominem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieskie płomyki to już zwiększona produkcja CO. Nic dobrego, sprawnego a tym samym oszczędnego. CO po spaleniu oddaje jeszcze dużo ciepła, z którego ty nie korzystasz. Poszczasz kominem.

 

Może źle to opisałem: staram się żeby pojawiały się niebieskie płomyki przy drzewie a powyżej dopalało się na czerwono/żółto. Więc gazy raczej spalają się a nie rozrzedzają w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedzie ktoś z buforem na retorciaku?

Kusi mnie "seg" metal facha z sokółki ze sterownikiem eko max 800

Bufor planuje grzać wysoko bo mam układ mieszany. Chciałbym zapodać na sterowniku temperaturę jakieś 90st a jak w buforze spadnie do tych ok 40-50 st to kocioł ma znowu ruszyć. C.W.U przepływowo więc w grę wchodzi tylko ładowanie bufora.

Orientuje się ktoś jak można to sensownie połapać z buforem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w KG to ile to jest ta taczka ?? chodzi mi o to że bufor 1000L nabity na 90C to całkiem sporo kWh, żeby się zaraz nie okazało że taczka drewna to dokładnie tyle ile potrzeba

 

No może właśnie zacznę od bardziej dokładnych pomiarów w sobotę rozładuję bufor, poważę drewno i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...