Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

A jaka jest optymalna moc kotła do bufora 1000l? Zastanawiam się nad takim ok 20KW. Chcę w nim palić tylko drzewem bo do węgla mam już obrzydzenie :)

 

Kotłem 24 KW i drewnem nabijesz bufor w ok. 6 godzin przy dobrym opanowaniu wszystkich czynności i kilku miesiącach praktyki .

Węglem zrobisz to w 4 godziny.

Przy 20 KW czas się wydłuży ,,,

 

Dobrą alternatywą jest brykiet drzewny, kupiłem tydzień temu 2 tony .

Pali się bardzo szybko i daje dużo energii, płaciłem po 530 zł za tonę więc wychodzi podobnie jak węgiel po 800 zł .

 

Jest czysto i dymu z komina nie oświadczysz, czyszczenie komina i kotła też , no chyba że dla św. spokoju raz w roku .

Popielnik pełny dopiero po kilku tygodniach palenia i możesz wysypać na trawnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kotłem 24 KW i drewnem nabijesz bufor w ok. 6 godzin przy dobrym opanowaniu wszystkich czynności i kilku miesiącach praktyki .

Węglem zrobisz to w 4 godziny.

Przy 20 KW czas się wydłuży ,,,

 

Dobrą alternatywą jest brykiet drzewny, kupiłem tydzień temu 2 tony .

Pali się bardzo szybko i daje dużo energii, płaciłem po 530 zł za tonę więc wychodzi podobnie jak węgiel po 800 zł .

 

Jest czysto i dymu z komina nie oświadczysz, czyszczenie komina i kotła też , no chyba że dla św. spokoju raz w roku .

Popielnik pełny dopiero po kilku tygodniach palenia i możesz wysypać na trawnik .

 

A ile kg brykietu potrzeba do załadowania Twojego bufora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co masz za bufor? skąd jesteś i ile chcesz za swoje cudo?

 

Bufor mój to firm TWL typ KER dwie wężownice jedna do ciepłej wody wydajna sprawdziłem wykonana z kwasiaka druga jest do solarów bufor ma jeden rok .http://www.nokaut.pl/bojlery/zbiornik-buforowy-z-wezownica-typu-kombi-twl-ker-1000-stojacy-1000l.html

Edytowane przez Antonio77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Jak już wcześniej pisałem mam piec 23 KW "wszystkopalny" , wyjscie i wejście z pieca to 2 " , pytanie czy jak przeredukuje na 1" to będzie toto "wyrabiało" ,jakie średnicy dajecie zawory 3D na podmieszanie pieca.Mam dużo rury 5/4 ,ale nie spotkałem jeszcze "esbeka" z takim przelotem. Układ będzie tylko uruchamiany pompką. Czy wyłączona pompka w takim obiegu nie będzie mocno dławiła przepływu ?

Edytowane przez Locost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich mam na imię Dominik, to mój pierwszy post na tym forum. Wcześniej dużo wcześniej założyłem temat na forum o ogrzewaniu zakładam piec opalany słomą, z totalnego braku czasu nic w nim nie napisałem od dawna. Rzeczywistość okazała się bolesna stary piec rozpadł się 2 tygodnie temu od tego czasu mam w domu wstawiony kurierek, bądź jak kto woli kozę. I tylko to mnie ratuje mimo iż w domu i tak jest raczej chłodno, czekam kiedy pojawią się sople lodu.

 

Wszystko prawie opanowane pozostał bufor ciepła, jest to zbiornik aluminiowy o pojemności 6tys. litrów zostanie postawiony pionowo ale jest problem niema on żadnych nóg itp ma wypukłe dno, czy ma ktoś pomysł jak to rozwiązać tak żebym mógł zrobić izolacje od spodu oraz by stał stabilnie. Wszelka pomoc bardzo się przyda chętnie odpowiem na każde pytanie dotyczące całości układu, a po zakończeniu budowy całość opisze z fotkami wszystko dokumentuje i spisuje :)

 

pozdrawiam

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko prawie opanowane pozostał bufor ciepła, jest to zbiornik aluminiowy o pojemności 6tys. litrów zostanie postawiony pionowo ale jest problem niema on żadnych nóg itp ma wypukłe dno, czy ma ktoś pomysł jak to rozwiązać tak żebym mógł zrobić izolacje od spodu oraz by stał stabilnie. Wszelka pomoc bardzo się przyda chętnie odpowiem na każde pytanie dotyczące całości układu, a po zakończeniu budowy całość opisze z fotkami wszystko dokumentuje i spisuje :)

 

pozdrawiam

Dominik

 

Styrodur a na tym wylana niecka ze zbrojonego betonu. U góry opaska z płaskownika i odciągi do jakiś elementów konstrukcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nastawiłeś na słomę to ciekawe jak by zamiast bufora i pieca na belki zainwestować w podajnikowiec na pelety i peleciarkę.
Też miałem podobny pomysł. Niestety gdy się zacznie sprawdzać to wcale już łatwo nie jest. Powierzchnia, magazyn, ceny [sensownych!] urządzeń itd.

 

@Dominik Mógłbyś podać jakiś wątek gdzie pisałeś o swoim piecu na słomę lub napisać mi kilka zdań [PW] na ten temat? U szwagra słomę oddają za darmo (bo zakwasza im tylko ziemię czy coś), ale piece znalazłem chyba tylko dwa EKO-cośtam (~robota chałupnicza) - trzeba do tego bufor (robią za dopłatą) i jakiś stałopalny COŚTAM-4U - zgazowujący. Oba wychodzą mi coś 15 tysiaków brutto. Trochę kiepsko z amortyzacja chyba.

Edytowane przez szaryb
za dużo 'ś' :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korozja aluminium z miedzią ale na styku czy ogólnie jeśli znajdzie się wężownica miedziana w tym zbiorniku?

 

Korozja wynika z dużej elektroujemności obu tych metali. Powstaje ogniwo i rozkład aluminium jest galwanicznie wspomagany. Wyżeraniu ulega aluminium a osadza się na miedzi. Inhibitor spowolni reakcje lecz na dłuższą metę to szkoda zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na każde pytanie w wolnej chwili najprościej GG 6499027 napisz jak nie od razu to wieczorem ale odpowiem.

To jest zmiana z pieca opalanego węglem na piec na słomę nastawiłem się na słomę gdyż mam jej dużo a nie dobrze jest co roku ją przyorać.

 

W moim wypadku niema tańszego źródła paliwa amortyzacja całości koszt ok 20tys za wszystko wszelkie prace poza budowa komina we własnym zakresie wyjście na zero osiągnę po 2,5-3 latach wliczając w to oczywiście wszelkie koszta podczas użytkowania, jeśli węgiel zdrożeje stanie się to wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja się nie pochwalę :( bo bufory wciąż nieocieplone i 90st za cholerę nie osiągnę :( max na górze 80 (przy ciągłym odbiorze przez podłogówke i cwu), na dole z 50, palę co 2-3 dzień, miodu nie ma ale dom nie uszczelniony, wentylacja mechaniczna z reku nie odpalona, strych co chwile otwieram, pierwszy sezon to chata mokra jak diabli (co widać po oknach), teoretycznie nieogrzewana piwnica przez brak izolacji bufora ii instaalcji ma prawie temp. pokojową, wiec mam nadzieje, ze jak sie kiedyś z tym wszystkim ogarnę to będzie lepiej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończę (wreszcie) mój buforek 2,7t. wody a dokładnie 2,74t. myślę czy jeszcze nie dokupić 3,6m rurki 1,4m i nie zrobić:

2,7t bufor CWU

2 x 2,7t. bufor CO

Ma ktoś jakieś argumenty żeby tego nie robić.

Jeszcze nie naprawiłem szkód jakie musiałem wyrządzić by tym maleństwem wjechać do piwnicy więc aż się prosi by sprowadzić też i braci co by maleństwu smutno nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czym bedziesz to ładował? ja mam 2x0,9m3 i powiem, ze jak na mój kocioł 30kW i jednoczesną pracę podłogówki i cwu to jakby w sam raz, przy większym jednym wsadem bym ich nie naładował, a przeważnie o to chodzi, żeby rozpalić i zapomnieć do następnego rozpalenia

nie ma sensu budować przesadnie dużego bufora po to zeby tylko jego 1/3 czy 1/4 stała przeważnie pusta

zaczynając tę zabawe też miałem azymut na max pojemność, zostawiłem sobie miejsce i możliwość dostawienia "trzeciego bliźniaka" ale raczej ta mutacja genetyczna nigdy nie nastąpi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama prawda...

Powinno pomagać a nie być upierdliwe.

 

Kolejnym opłacalnym krokiem jest.... cysterna kolejowa zakopana w termoizolacji, gdzie gromadzisz ciepełko z lata na zimę...

Po drodze - sam kłopot! (te pośrednie pojemności).

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...