Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To to zjawisko sprawia warstwowy rozkład temperatur. Taki bufor MUSI pracować w pionie!

Położony staje się tylko beczką, zbiornikiem...

Teoretycznie może pracować też w poziomie.

 

Tyle tylko, że trzeba byłoby go zamontować na wirówce, która generowałaby odpowiednie siły odśrodkowe. ;)

 

Jeśli zbiornik traktować jako sam zbiornik ciepłej wody, to on sobie może leżeć poziomo, stać pionowo, czy na ukos. Nie ma znaczenia. Zbiornik to zbiornik.

 

Ale jeśli w tym zbiorniku chcemy zabudować wymiennik ciepła z kolektora, dostarczać tam wodę z kominka i odbierać wodę do cwu i podłogówki, trzeba skorzystać z jego warstwowości. Tylko wtedy w pełni wykorzysta się to urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę korzystać z prądu ( II taryfa) do ogrzewania cieczy w zbiorniku. Czyli ładowanie w ciągu nocy i dwie godziny w ciągu dnia. No, a odbiornikiem będzie te pięćdziesiąt metrów podłogówki.

 

1. Oblicz zapotrzebowanie domu na ciepło przez cały najzimniejszy dzień, w kWh.

2. Zapotrzebowanie na ciepło podziel przez różnicę temperatur między powrotem z podłogówki a powiedzmy 80*C i następnie przez ciepło właściwe wody (4,19 kJ/kgK = 1,16 Wh/kgK). Otrzymasz ilość wody, którą musisz upchnąć w zbiorniku.

 

To, czy będziesz grzał w ciągu dnia, nocnej taryfy, czy dajmy na to tylko między 6.00 a 6.15 dla pojemności zbiornika znaczenia nie ma. To będzie Ci określać moc zainstalowanej grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę korzystać z prądu ( II taryfa) do ogrzewania cieczy w zbiorniku. Czyli ładowanie w ciągu nocy i dwie godziny w ciągu dnia. No, a odbiornikiem będzie te pięćdziesiąt metrów podłogówki.

 

1. Oblicz zapotrzebowanie domu na ciepło przez cały najzimniejszy dzień, w kWh.

2. Zapotrzebowanie na ciepło podziel przez różnicę temperatur między powrotem z podłogówki a powiedzmy 80*C i następnie przez ciepło właściwe wody (4,19 kJ/kgK = 1,16 Wh/kgK). Otrzymasz ilość wody, którą musisz upchnąć w zbiorniku.

 

To, czy będziesz grzał w ciągu dnia, nocnej taryfy, czy dajmy na to tylko między 6.00 a 6.15 dla pojemności zbiornika znaczenia nie ma. To będzie Ci określać moc zainstalowanej grzałki.

 

Nie wiem jak się robi takie obliczenia, za dużo ceregieli jak dla mnie. Chciałbym tylko dowiedzieć się czy zbiornik 500l jest w stanie zmagazynować tyle ciepła, żeby można było ogrzać nim pięćdziesiąt metrów podłogówki na parterze budynku. I nie zależy mi na super wydajności, w najzimniejsze dni dogrzeję kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł z tą wirówką :-D

 

to wygląda na to że mam problem....Nie chciałbym budować nic na zewnątrz a po zapoznaniu się z waszymi pomysłami na forum podoba mi się rozwiązanie z dużym buforem...

Projekt domu niestety zakładał piec na olej/gaz ...

http://www.projekty.ign.com.pl/index.php?p=detail&id=246

..kotłownie i tak powiększyłem kosztem części łazienki...ciężko tam będzie zmieścić bufor przy założeniu, że jest tam jeszcze trochę opału na zimę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"za dużo ceregieli jak dla mnie"

 

A jak odpowiem że - tak! Przez 15 minut!

To co?

Odpowiedź jest pozytywna!

 

Wejdź w problem albo odpuść!

Oczekujesz recepty z gwarancją?

Zleć to komuś!

Adam M.

 

 

Nie oczekuję recepty ani tym bardziej gwarancji, oczekuję porady :) Chciałbym tylko, żeby ktoś odpowiedział czy 500l zbiornik jest w stanie zmagazynować ciepło potrzebne do ogrzania 50m podłogówki i to przy niezbyt trudnych warunkach pogodowych. A obliczeń dotyczących zapotrzebowania na ciepło przez budynek nie umiem robić i nie będę tego owijał w bawełnę. Jeżeli ktoś jest urażony moją bezpośredniością to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajesz szans na jakąkolwiek sensowną odpowiedź!

Nie lubię bredzić!

 

Buda z blachy falistej czy z 30cm styropianu na ścianach?

Wolnostojąca czy mieszkanko w bloku?

 

Strumienie energii TRZEBA zbilansować, aby dać odpowiedź. Może starczy a może nie. Na 15 minut to starczy ZAWSZE!!!.

 

Jakie masz przyłącze elektryczne? Wytrzyma potrzebne moce?

Ktoś Ci to projektował... Jak zrobił to dobrze, to w projekcie masz NAPISANE zapotrzebowanie na ciepło...

Utajniasz?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrzysztofLis2:

 

1. Bo uważam, że lepiej jak ciepło "tracone" pozostanie w domu, choćby na poddaszu.

2. Przy ścianie kotłowni kiedyś ma być wiata i drugi garaż.... musiałbym odsuwać bardzo bufor.

3. Na wiosnę mam wysoki poziom wód gruntowych - nawet 0,2m.... dochodzi szczelność obudowy.

4. Taka budowa to dodatkowa inwestycja...oprócz samego bufora, który sam w sobie tani nie jest dochodzą koszty "obudowy".

Powierzchni w domu jest sporo..... niestety wtedy muszę brać pod uwagę zbiornik leżący... stąd moje dzisiejsze do was pytanie..

 

Jeśli nie uda mi się nigdzie zmieścić bufora o odpowiedniej wielkości zrealizuję projekt minimum..... Będzie pojemnik 200l na ciepłą wodę (solar , kocioł) a ogrzewanie z kotła... a bufor do realizacji po zamieszkaniu. (kupić szambo betonowe szczelne - zakopać i tam umieścić bufor.... - drożej - ale lepszy dostęp jak w kręgu....) .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic nie utajniam, nie ma czego :) Budynek budowany będzie z porotermu 24cm + 15cm styropianu. W projekcie nie ma informacji o zapotrzebowaniu na ciepło (niestety). Przyłącze będzie odpowiednie ( moc), na razie nie ma prądu na działce, ale zapewnienie z energetyki otrzymałem. Dzięki za naprowadzenie mnie na właściwy tor.

 

Pytanie: Czy zbiornik o pojemności 500l zmagazynuje ciepło potrzebne do ogrzania 50 metrów kwadratowych podłogówki na parterze budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrzysztofLis2:

Rzeczywiście, powodów jest dużo. A pod domem?

 

bufor do realizacji po zamieszkaniu. (kupić szambo betonowe szczelne - zakopać i tam umieścić bufor.... - drożej - ale lepszy dostęp jak w kręgu....) .

Sęk w tym, żeby zrobić to tak, żeby tam w ogóle nigdy nie zaglądać. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Czy zbiornik o pojemności 500l zmagazynuje ciepło potrzebne do ogrzania 50 metrów kwadratowych podłogówki na parterze budynku?

 

Ja Ci napisze że TAK ,,,

 

Po mnie ktoś napisze że NIE ,,,

 

I obaj będziemy mieli rację :lol:

 

Ewentualnie ktoś może Ci wyliczyć X!

Przy zapotrzebowaniu na ciepło X WYSTARCZY 500L , przy wyższym NIE WYSTARCZY ,,,

 

Mam nadzieje że w miarę obrazowo to wyjaśniłem :roll:

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Czy zbiornik o pojemności 500l zmagazynuje ciepło potrzebne do ogrzania 50 metrów kwadratowych podłogówki na parterze budynku?

 

Ja Ci napisze że TAK ,,,

 

Po mnie ktoś napisze że NIE ,,,

 

I obaj będziemy mieli rację :lol:

 

Ewentualnie ktoś może Ci wyliczyć X!

Przy zapotrzebowaniu na ciepło X WYSTARCZY 500L , przy wyższym NIE WYSTARCZY ,,,

 

Mam nadzieje że w miarę obrazowo to wyjaśniłem :roll:

 

Pozdr.

 

Zgadzam się z Tobą! I dlatego cieszyłbym się bardzo gdybym otrzymał odpowiedź od osoby która posiada taki bufor. Spostrzeżenia na temat użytkowania takiego urządzenia będą na pewno lepsze niż teoretyczne obliczenia. Nie zależy mi na dokładnej pojemności bufora, a raczej widełkach: 300-500, 500-700, 700-1000. Kompletnie nie wiem która z tych trzech wielkości byłaby optymalna. I na taką wskazówkę liczę ze strony forumowiczów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak jednak przy samym ogrzewaniu podłogowym nie jest możliwe uzyskanie dt na poziomie 5 stC a stosując bufor można to uzsyskać. Różnica pomiędzy temperaturą zasilania i powrotu też ma jakieś znaczenie.
Mógłbyś to uzasadnić? Z tego co wiem, dobierając odpowiednio średnicę rur ogrzewania podłogowego, ich długość i przepływy, nie ma problemów z uzyskaniem dt=5 st. C.

 

 

Przy obliczeniach nie wychodzi. zakładając dt na poziomie 2 stC strasznie rosną opory ponieważ zwiększa się przepływ wody a opory są w funkcji kwadratowej. Czyli zwiększając dwukrotnie przepływ wody opory wzrastają czterokrotnie co powoduje konieczność zastosowania pompy o większym wydatku. Ale nie to chciałem napisać robię teraz projekt i przy założeniu dt 5stC rzeczywiste ochłodzienie jest na poziomie 11stC. To z obliczeń. A z doświadczenia uruchomiłem ostatnio instalację u klienta i tak niską deltę udało się uzyskać przy znacznie przewymiarowanej krzywej grzewczej i biegu pompy na maxa niestyty dało się słyszeć szum na zaworach termostatycznych. Jednak to było w sezonie braku zapotrzebowania na ciepło. W normalnych warunkach pracy wydaje mi się nie osiągalna tak niska delta. Może jak by się zastosowało zawory o zmniejszonym oporze to wtedy można byłoby zwiększyć prędkość przepływu tak zęby instalacja była cicha. Ale to można zrobić tylko w przypadku zaworów termostatycznych przy grzejnikach. Wkładki termostatyczne w rozdzielaczach moją opór taki jak zwykły zawór termostatyczny co raczej ogranicza możliwość znacznego zwiększenia przepływu.

Takie moje zdanie. Jeżeli masz lub ktoś ma inne doświadczenia i wiedzę na ten temat to chętnie przeczytam o tym

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buforowcy pomocy !

 

-------------------------------------

 

Miejsce i czas akcji: kotłownia budowanego domostwa

Rys sytuacyjny: piec na paliwo stałe podpięty do bufora (akumulator) w ukladzie otwartym zabezpieczony naczyniem wzbiorczym. Woda w ukladzie jest (hydraulik napelnil az do przelania rura przelewowa z zbiornika wyrownawczego). Rury miedzy piecem a buforem 1". Odbiorów ciepla z bufora narazie nie ma (zakrecone zaworami) - jest tylko obieg piec-bufor. Odleglosc piec bufor w lini prostej to jakies 2 metry. Rury lecą tak prosto jak sie tylko da.

 

rys wyjasniajacy: http://kane.pl/codegen/problem.jpg

 

problem: narazie testowałem bez uzycia pompy, teoretycznie wg schematow i hydraulika musi to dzialac. Niestety działa srednio - piec nagrzewa sie bardzo szybko osiagajac powiedzmy te 90st (malutka ilosc paliwa, potem go zamykam), temperatura rur jak na rysunku. Przy podgrzewaniu rura przelewowa z zbiornika wyciekl moze litr wody. Sam zbiornik wyrownawczy nie byl wyraznie ciepły, rury prowadzące do niego takoż nie były ciepłe przy samym zbiorniku. Nie wiem jeszcze jak sie to zachowuje przy uruchomionej pompie bo nie mam jej jeszcze podłączonej.

 

pytanie: dlaczeggo nie nastepuje grawitacyjny przeplyw i tym samym ładowanie bufora i tym samym schladzanie pieca ktory by nie wskoczyl po paru patyczkach i nieco papierowych smieci na 90stC ? Czy 1" rura to za mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...